Սերժ Սարգսյանն առանձնազրույց է ունեցել Նորին Սրբություն Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի հետ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի պաշտոնական այցը Սուրբ Աթոռ մեկնարկել է Նորին Սրբություն Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի հետ այսօր առավոտյան տեղի ունեցած առանձնազրույցով:
Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչության փոխանցմամբ` Սերժ Սարգսյանը շնորհակալություն է հայտնել Սրբազան Քահանայապետին Հայաստանի և Վատիկանի միջև երկկողմ հարաբերություններին նրա նվիրվածության ու մշտական հոգածության, ձևավորված անկեղծ և ջերմ երկխոսության համար: Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ վերջին տարիների ընթացքում սա արդեն 5-րդ հանդիպումն է Նորին Սրբության հետ, ինչն ինքնին խոսուն է:
Նախագահը Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսի հետ յուրաքանչյուր հանդիպում մեծագույն պատիվ է համարել և ջերմությամբ հիշել 2016թ. «Ուխտագնացություն դեպի առաջին քրիստոնյա երկիր» կարգախոսի ներքո Հայաստան կատարած նրա այցը, ինչպես նաև 2015թ. իր այցը Վատիկան և մասնակցությունը Սուրբ Պետրոսի տաճարում Նորին Սրբության կողմից մատուցված պատարագին, որը պատմական դարձավ նաև այն պատճառով, որ հայ ժողովրդի հանճարեղ զավակ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացուն շնորհվեց «Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ» պատվավոր տիտղոսը և նա ճանաչվեց կաթողիկե եկեղեցու 36 մեծագույն մտածողներից մեկը:
Նշելով, որ կաթոլիկ աշխարհի սրտում՝ Վատիկանում, մեծ սրբերի կողքին այսուհետ վեր է խոյանալու նաև հայ ժողովրդի զավակ Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու արձանը, որի բացմանն այսօր պատիվ կունենա մասնակցելու, Սերժ Սարգսյանը խորին երախտագիտություն է հայտնել Հռոմի Պապին այդ որոշման համար և տեղեկացրել, որ արձանի մեկ օրինակ էլ տեղադրվելու է Հայաստանյայց Եկեղեցու հոգևոր կենտրոն Էջմիածնում: Այդպիսով, Գրիգոր Նարեկացին ու նրա թողած ժառանգությունը, ըստ Նախագահի, դառնում են քրիստոնյա երկու համայնքների համերաշխության հավերժական խորհրդանիշ:
Առանձնազրույցի ժամանակ Հանրապետության նախագահը և Հռոմի Պապը երկուստեք պատրաստակամություն են հայտնել շարունակելու զարգացնել և խորացնել Հայաստան-Վատիկան միջպետական հարաբերությունները, սերտացնել երկու երկրների միջև առկա հոգևոր և մշակութային կապերը:
Հանդիպման ավարտին տեղի է ունեցել նվերների փոխանակման արարողություն: Սերժ Սարգսյանը Հռոմի Պապին նվիրել է Սուրբ Գայանե եկեղեցու արծաթե մանրակերտը: Նորին Սրբություն Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսը Նախագահին նվիրել է վատիկանյան թանգարաններում պահվող Սուրբ ընտանիքը պատկերող քանդակի մարմարե կրկնօրինակը, ինչպես նաև իր հեղինակած վերջին երեք գրքերի օրինակները:

Состоялась отдельная беседа Президента с Его Святейшеством Папой Римским Франциском
Официальный визит Президента Сержа Саргсяна в Святой Престол начался с состоявшейся сегодня утром отдельной беседы с Его Святейшеством Папой Римским Франциском. Президент Республики выразил благодарность Папе Римскому за его преданность и постоянную заботу о двусторонних отношениях между Арменией и Ватиканом, налаженный искренний и тёплый диалог.
Серж Саргсян подчеркнул, что за последние годы это уже пятая встреча с Его Святейшеством, что само по себе красноречиво. Президент счёл каждую встречу с Папой Римским Франциском величайшей честью и с теплотой вспомнил его визит в Армению под девизом «Паломничество в первую христианскую страну» в 2016 году, а также свой визит в Ватикан в 2015 году и участие в отслуженной Его Святейшеством в соборе Святого Петра литургии, которая стала исторической также по той причине, что гениальному сыну армянского народа Святому Григору Нарекаци был присвоен почётный титул «Учителя Вселенской церкви» и он был признан одним из 36 величайших мыслителей католической церкви.
Отметив, что в сердце католического мира, в Ватикане, рядом с великими святыми отныне возвысится также скульптура сына армянского народа Святого Григора Нарекаци, на открытии которой он сегодня будет иметь честь присутствовать, Серж Саргсян выразил глубокую благодарность Папе Римскому за это решение и проинформировал, что ещё один экземпляр скульптуры будет размещён в духовном центре Армянской Церкви - в Эчмиадзине. Таким образом, Григор Нарекаци и оставленное им наследие, по словам Президента, становится вечным символом солидарности двух христианских общин.
Во время беседы Президент Республики и Папа Римский выразили обоюдную готовность продолжать развивать и углублять межгосударственные отношения Армения - Ватикан, укреплять существующие между двумя странами духовные и культурные связи.
В конце встречи состоялась церемония обмена подарками. Президент Серж Саргсян подарил Папе Римскому серебряную миниатюрную модель церкви Святой Гаянэ. Его Святейшество Папа Римский Франциск подарил Президенту мраморную копию хранящейся в Ватиканском музее скульптуры, представляющей Святое Семейство, а также экземпляры своих трёх последних книг.