Կառավարությունը քննարկել է համայնքներից ստացված սուբվենցիայի ծրագրային հայտերը
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի ղեկավարությամբ այսօր տեղի է ունեցել սուբվենցիաներ ստանալու ծրագրային հայտերի գնահատման միջգերատեսչական հանձնաժողովի նիստը:
Ըստ կառավարության պաշտոնական կայքի՝ Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը ներկայացրել է համայնքներից ստացված սուբվենցիաների ծրագրային 40 հայտերը, որոնց ընդհանուր արժեքը 1 մլրդ 371 մլն դրամ է: Նշված գումարից համայնքների ներդրումը կազմում է 791 միլիոն դրամ, իսկ մնացած մասը պետական աջակցությունն է: Հայտերը վերաբերում են համայնքային նշանակության ծրագրերի, որոնցով, մասնավորապես, նախատեսվում է իրականացնել փողոցային լուսավորություն, կոյուղագծերի կառուցում, փողոցների ու ճանապարհների բարեկարգում ու հիմնանորոգում, մանկական այգու ստեղծում ու համայնքային պուրակների կառուցապատում, մանկապարտեզների վերանորոգում, ջրագծերի կառուցում և այլն:
Դավիթ Լոքյանի ներկայացմամբ՝ բոլոր ծրագրերը մանրամասն քննարկվել են շահագրգիռ գերատեսչությունների կողմից, ներկայացվել են համապատասխան առաջարկություններ:
Վարչապետ Կարեն Կարապետյանը կարևորել է ծրագրերի արդյունավետությունը՝ ընդգծելով, որ պետք է հաշվի առնվեն գերատեսչությունների առաջարկությունները, որպեսզի ձևավորվեն իրատեսական ծրագրեր: Նա նաև հորդորել է խրախուսել ու ամենայն աջակցություն ցուցաբերել արդյունավետ աշխատող և իրենց համայնքների զարգացմանն ուղղված ծրագրեր իրականացնող համայնքապետներին:
Քննարկումների ընթացքում որոշվել է վերոնշյալ 40 ծրագրային հայտից 3-ին առայժմ հավանություն չտալ՝ համայնքների կողմից համաֆինանսավորման ոչ բավարար ծավալի պատճառով, որպեսզի վերջիններս կարողանան սահմանված ծավալով կատարել համաֆինանսավորման իրենց պարտավորությունները:

В Правительстве обсуждены полученные из общин программные заявки на субвенции
Под председательством Премьер-министра РА Карена Карапетяна сегодня состоялось заседание межведомственной комиссии по оценке программных заявок на получение субвенций.
Министр территориального управления и развития РА Давид Локян представил 40 полученных из общин программных заявок на субвенции, общая стоимость которых составляет 1 млрд 371 млн драмов. Из указанной суммы вклад общин составляет 791 млн драмов, а остальная часть – государственная поддержка.
Заявки касаются программ муниципального значения, в рамках которых, в частности, планируется обеспечить уличное освещение, построить канализационные линии, благоустроить и капитально отремонтировать улицы и дороги, создать детский парк и скверы в общинах, отремонтировать детские сады, провести водопроводные линии и др.
Давид Локян отметил, что все программы были детально обсуждены в заинтересованных ведомствах, представлены соответствующие предложения.
Премьер-министр Карен Карапетян отметил важность эффективности программ, подчеркнув, что должны быть учтены предложения ведомств, чтобы были составлены реалистичные программы. Он также призвал оказать всестороннее содействие руководителям общин, которые результативно работают и осуществляют программы, направленные на развитие своих общин.
В ходе обсуждений было решено пока не одобрять 3 из 40 вышеуказанных программных заявок по причине неудовлетворительного объема софинансирования со стороны общин, чтобы они смогли в установленном объеме выполнить свои обязательства по софинансированию.