Հայաստանի արտգործնախարարը մասնակցեց ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին
Ապրիլի 6-ին աշխատանքային այցելությամբ Մինսկ ժամանած Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցեց և ելույթ ունեցավ Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից երկրների արտգործնախարարների խորհրդի նիստին:
Ըստ նախարարության հաղորդագրության՝ նիստը մեկնարկեց նեղ ձևաչափով, ապա շարունակվեց ընդլայնված կազմով պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էին կազմակերպության գործունեության արդյունավետության բարձրացման, քաղաքական, անվտանգության, մշակութային, կրթական բնագավառներում ԱՊՀ մասնակից երկրների փոխգործակցության զարգացմանն ուղղված մեկ տասնյակից ավելի որոշումների նախագծեր, որոնք արժանացան նախարարների հավանությանը։
Արտաքին գործերի նախարարները մտքեր փոխանակեցին միջազգային օրակարգի հրատապ խնդիրների շուրջ, անդրադարձան ԱՊՀ մասնկաից երկրների ԱԳՆ-երի միջև խորհրդակցությունների անցկացման հարցերին։
Նախարարները հավանություն տվեցին «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում հանցագործությունների դեմ պայքարի ոլորտում համագործակցութան մասին Համաձայնագրի», ինչպես նաև «Հանցավորության դեմ համատեղ պայքարի 2019-2023թթ. միջպետական ծրագրի» նախագծերին։
Նիստի մասնակիցներն անդրադարձան «100 գաղափար ԱՊՀ-ի համար» ծրագրին, որի նպատակն է երիտասարդներին ներգրավել ԱՊՀ մասնակից երկրների առջև ծառացած խնդիրների լուծման մեջ։
Որոշվեց ԱՊՀ արտգործնախարարների խորհրդի հաջորդ նիստը գումարել 2018թ. սեպտեմբերին։
ԱՊՀ մասնակից երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հանդիպում ունեցան Բելառուսի նախագահի հետ։

Министр иностранных дел Армении принял участие в заседании Совета министров иностранных дел СНГ
6-го апреля министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян, прибывший в Минск с рабочим визитом, принял участие и выступил с речью на заседании Совета министров иностранных дел Содружества Независимых Государств.
Заседание началось в узком формате, далее продолжилось в расширенном составе с участием делегаций.
В повестке дня заседания было включено более десятка проектов решений, направленных на повышение эффективности деятельности организации и развитие сотрудничества между государствами-членами СНГ в политической, информационной, культурной и образовательной сферах, которые были одобрены министрами.
Министры иностранных дел обменялись мнениями по актуальным вопросам международной повестки дня, затронули вопросы проведения консультаций между министерствами иностранных дел государств-участников СНГ.
Министры одобрили проекты Соглашения о сотрудничестве в сфере борьбы с преступностью в области информационных технологий, а также Межгосударственной программы совместных действий по борьбе с преступностью на 2019-2023 гг.
Участники встречи коснулись программы «100 идей для СНГ», цель которой является привлечение молодежи к решению проблем, стоящих перед государствами-участниками СНГ.