Հայաստանի արտգործնախարարը մասնակցեց ԱՊՀ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստին
Ապրիլի 6-ին աշխատանքային այցելությամբ Մինսկ ժամանած Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցեց և ելույթ ունեցավ Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից երկրների արտգործնախարարների խորհրդի նիստին:
Ըստ նախարարության հաղորդագրության՝ նիստը մեկնարկեց նեղ ձևաչափով, ապա շարունակվեց ընդլայնված կազմով պատվիրակությունների մասնակցությամբ։
Նիստի օրակարգում ընդգրկված էին կազմակերպության գործունեության արդյունավետության բարձրացման, քաղաքական, անվտանգության, մշակութային, կրթական բնագավառներում ԱՊՀ մասնակից երկրների փոխգործակցության զարգացմանն ուղղված մեկ տասնյակից ավելի որոշումների նախագծեր, որոնք արժանացան նախարարների հավանությանը։
Արտաքին գործերի նախարարները մտքեր փոխանակեցին միջազգային օրակարգի հրատապ խնդիրների շուրջ, անդրադարձան ԱՊՀ մասնկաից երկրների ԱԳՆ-երի միջև խորհրդակցությունների անցկացման հարցերին։
Նախարարները հավանություն տվեցին «Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների բնագավառում հանցագործությունների դեմ պայքարի ոլորտում համագործակցութան մասին Համաձայնագրի», ինչպես նաև «Հանցավորության դեմ համատեղ պայքարի 2019-2023թթ. միջպետական ծրագրի» նախագծերին։
Նիստի մասնակիցներն անդրադարձան «100 գաղափար ԱՊՀ-ի համար» ծրագրին, որի նպատակն է երիտասարդներին ներգրավել ԱՊՀ մասնակից երկրների առջև ծառացած խնդիրների լուծման մեջ։
Որոշվեց ԱՊՀ արտգործնախարարների խորհրդի հաջորդ նիստը գումարել 2018թ. սեպտեմբերին։
ԱՊՀ մասնակից երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները հանդիպում ունեցան Բելառուսի նախագահի հետ։

Armenian Foreign Minister Speaks at CIS Council of Foreign Ministers’ Session
On April 6, Foreign Minister of Armenia Edward Nalbandian, who arrived in Minsk on a working visit, participated and delivered remarks at the session of the Council of Foreign Minister of the Commonwealth of Independent States.
The agenda of the session included more than a dozen draft decisions aimed at enhancing the effectiveness of the organization's activities, developing cooperation among CIS member states in political, security, cultural and educational spheres, which were approved by the ministers.
The foreign ministers approved a draft agreement on cooperation in the fight against crime in the field of information technologies, as well as the 2019-2023 Intergovernmental program for joint action against crime.
The participants of the meeting touched upon the "100 ideas for the CIS" program, aimed at engaging young people in solving the problems faced by the CIS member states.
It was decided to convene the next meeting of the CIS Council of Foreign Ministers in September 2018.