Չկալովում անասնապահության բեռը կանանց ուսերին է
Ծաղկած ծառերի մեջ թաղված Չկալովի փողոցներում երկար ժամանակ մարդ էի որոնում զրուցելու համար: Հանդիպած առաջին չկալովցին՝ Քնքույշ Սարգսյանն է։ Մի քանի բառ փոխանակելուց հետո ասում է․ «Դժվար է Չկալովում կյանքը, բայց մենք լավատես ենք և հյուրասեր»։ Գյուղացիները հիմնականում զբաղվում են անասնապահությամբ։ Քնքույշը դժգոհում է՝ անասնապահության գործում չարչարանքը շատ է, եկամուտը՝ քիչ: Չկալովում անասնապահության բեռը կանանց ուսերին է:
Լոռու մարզի Չկալով գյուղը Դսեղից 5 կմ հեռավորության վրա է գտնվում: Դսեղի մայրուղուց գյուղ բարձրացող ճանապարհը 2,4 կմ է: Գրունտային ճանապարհը կառուցվել է «Հազարամյակների մարտահրավերներ» ծրագրով: Գյուղը 1939թ.-ից կրում է Խորհրդային միության հերոս, օդաչու Վալերի Չկալովի անունը: Գյուղապետ Ռոման Շաքարյանն ասում է, որ գյուղն ունի 38 տնտեսություն: Գյուղի հիմնական դպրոցում սովորում է 14 աշակերտ:
Ռոման Շաքարյանը պատմում է, որ 250 տարվա կենսագրություն ունեցող Չկալովը խմելու ջրի ջրագիծ չի ունեցել: Երկու տարի առաջ 35 մլն դրամ ներդրումով Չկալովում 23,7 կմ երկարությամբ ջրագիծ է կառուցվել: Խմելու ջրով գյուղն ապահովելու համար չկալովցիները մեծ հարգանքով են վերաբերվում երիտասարդ գյուղապետին:
| Ալվարդ Հակոբյանը |
Չկալովցի 75-ամյա Ալվարդ Հակոբյանն անասնապահությամբ է կերակրում իր գերդաստանի 10 անդամներին: «Մեր անասունով ենք ապրում»,-ասում է Ալվարդը: Ընտանիքը 13 կթվող կով և 8 հորթ ունի:
«Մոզի, ոչխար, այծ, 10 խոզ ունենք, 20 հավ ենք պահում, որպես փոխադրամիջոց պահում ենք նաև էշ ու ձի»,- ասում է նրա որդին՝ Արտավազդը:
Ընտանիքում աշխատանքի բաժանում է կատարված: Արտավազդն անասունների խոտի և արոտի հարցերն է լուծում: Արտավազդի երկու որդիներն օգնում են գյուղմթերքների արտադրության գործում: Կովերի կաթը զտում են, տանն առանձին կարագ, գլուխ ու թել պանիր՝ ջիլ են պատրաստում, մոթալ են անում: Արտավազդի կինը՝ Համեստը, տան գործերով է զբաղվում, խնամում է նաև Ալվարդի կույր քրոջը:
Մայիսին անասունները տանելու են Չկալովի «Աղալներ» սարը։
«Անասնապահության հոգսը հիմնականում իմ վրա է։ Ով ուզում է ժամանակից շուտ ծերանա, կարա գնա սարը: Սարում կնոջ առողջությունը քայքայվում է: Անասնապահության մեջ ֆիզիկական աշխատանքը շատ ծանր է, հատկապես կաթնամթերքի մշակումը»,- ասաց Ալվարդը:
Սարում օրը 20 կով է կթում: 20 կովի օրական 200 լիտր կաթը մենակ է մշակում: «Էդքան անասուն ենք պահում, բայց էլի կարում չենք լիարժեք ապրենք: Բայց Չկալովը պայծառ գյուղ է, օդը մաքուր է, ժողովուրդն էլ՝ շատ լավը»,- ասում է Ալվարդը:
Քնքույշ Սարգսյանի ամուսինը նախորդ տարի սարի ճամփին վթարի է ենթարկվել, հիմա ծանր աշխատանքներում չի կարողանում օգնել Քնքույշին: Տղան՝ 32-ամյա Վարուժանն է օգնում մորը: Քնքույշը գյուղմթերքը Վանաձորի բնակելի շենքերում է իրացնում: Ասում է՝ վաճառում է շուկայական գներից 100 դրամ պակաս: «Շատ ենք աշխատում: Ուրիշ աշխատատեղ չկա՝ տղաս աշխատի»,- ասում է Քնքույշը։
| Ապրեսը |
Ամուսինը՝ Ապրեսը, ասում է, որ տարվա 4 ամիսը սարում են անցկացնում: 9 կով ունեն, նախորդ տարի ժանտախտից իրենց 36 խոզերը սատկել են:
«Պետությունը չի հիշել, որ կարելի է չկալովցի Ապրեսին դրա դիմաց օգնել: Երկիրը լավն ա, ես էս երկրի ցավը տանեմ, կառավարությունից ասա, էս կառավարությունն ինչ ա»,- ասում է Ապրեսը:
Չկալով համայնքի 2018թ.-ի բյուջեն կազմում է 5 մլն 162.5 հազար դրամ: Դրանից 4,5 մլն դրամը կազմում է աշխատավարձը: Համայնքի բյուջեով հնարավոր չէ զարգացնել գյուղը: Համայնքի զարգացման 2017-2021թթ.-ի 5-ամյա ծրագրով գյուղապետ Ռոման Շաքարյանը ակնկալում է բարելավել բնակչության սոցիալ-տնտեսական պայմանները: Գյուղապետը կարևոր հիմնահարցեր է համարում Չկալովում մշակույթի տուն կառուցելը, գյուղի փողոցների լուսավորության ցանցի վերականգնումն ու ընդլայնումը: Այս խնդիրները լուծելու համար համայնքի բյուջեն միջոցներ չունի:
Ռոման Շաքարյանը
Մեզ հետ զրույցում Ռոման Շաքարյանը առաջնային համարեց Չկալովի գազաֆիկացումը, նախադպրոցական ուսումնական հաստատության ստեղծումը: Այս պահին Չկալովում 17 մանկապարտեզահասակ երեխա կա: Չկալով համայնքի խոշորացումը պետք է տեղի ունենա այս տարվա հոկտեմբերին: Գյուղը միանալու է Դսեղ համայնքին: «Խոշորացված համայնքի ղեկավարի ընտրությանը միանշանակ առաջադրելու եմ իմ թեկնածությունը»,- հայտնեց Ռոման Շաքարյանը:

Chkalov: A Tiny Village in Lori Province Where Women Tend to the Cattle
Village Mayor Roman Shakaryan says the village has 38 households, with only 14 pupils attending the village primary school.
Roman Shakaryan says that the village, with a history of 250 years, didn’t have a drinking water system before 2015, when a 23.7km-long water line was built due to a 35-million-dram investment.
Nowadays, the village is covered with blossomed trees, but it’s not easy to find people in the streets to talk to.
We exchange a few words with Knkush Sargsyan, one of the villagers, who says that living in Chkalov is not easy, but they are optimistic and hospitable.
The villagers are mainly engaged in cattle breeding. Knkush complains that despite putting much effort into cattle breeding, the income is quite low. It’s mostly women taking care of cattle in the village.
| Alvard Hakobyan |
75-year-old Alvard Hakobyan from Chkalov raises ten members of her family by cattle breeding. The family has thirteen cows and eight calves.
"We have ten pigs, sheep, goats, twenty chickens, as well as a donkey and a horse for transportation," her son Artavazd says.
All family members have their own responsibilities. Artavazdtakes care of pasture issues. Two of his sons help with agricultural production. Cow milk is filtered, and they use it to prepare butter and different types of cheese. Artavazd's wife, Hamest, is busy at home, and she looks after Alvard’s blind sister.
In May, the animals will be taken to mountains.
"It’s mostly me taking care of livestock. Whoever wants to quickly get older, should head to the mountains. Women's health is deteriorating in the mountains. Physical labor is quite heavy in cattle breeding, especially for making dairy products,” Alvard says.
She says that despite the quantity of the livestock, they hardly earn enough to live. However, she claims that Chkalov is a bright village, the air is clean, and people are very good.
KnkushSargsyan's husband had an accident last year, and now it’s mostly her son Varuzhan helping. Knkush sells agricultural products in residential buildings in Vanadzor.
| Apres |
Her husband Apres says that they spend four months a year in the mountains. They have nine cows now, since their 36 pigs died last year from a plague.
"The government has not thought of helping Apres. The country is a good one, and I love my country, but this government…” says Apres.
The budget of the Chkalov community in 2018 is 5.162 million drams. Of this, 4.5 million drams go topay municipal wages.
This budget is not enough to develop the village. According to the 5-year program of Community Development 2017-2021, village mayor Roman Shakaryan expects to improve the socio-economic conditions of the population. The village mayor believes it’s important to have a Cultural House and restore and expand street lighting network. The community budget does not have the means to solve these problems.
Roman Shakaryan
Shakaryan considers the gasification of Chkalov as a priority, together with the creation of a kindergarten. At present, there are 17 children of kindergarten age in Chkalov.
The enlargement of the community in Chkalov should take place in October this year. The village will join Dsegh community.