Չկալովում անասնապահության բեռը կանանց ուսերին է
Ծաղկած ծառերի մեջ թաղված Չկալովի փողոցներում երկար ժամանակ մարդ էի որոնում զրուցելու համար: Հանդիպած առաջին չկալովցին՝ Քնքույշ Սարգսյանն է։ Մի քանի բառ փոխանակելուց հետո ասում է․ «Դժվար է Չկալովում կյանքը, բայց մենք լավատես ենք և հյուրասեր»։ Գյուղացիները հիմնականում զբաղվում են անասնապահությամբ։ Քնքույշը դժգոհում է՝ անասնապահության գործում չարչարանքը շատ է, եկամուտը՝ քիչ: Չկալովում անասնապահության բեռը կանանց ուսերին է:
Լոռու մարզի Չկալով գյուղը Դսեղից 5 կմ հեռավորության վրա է գտնվում: Դսեղի մայրուղուց գյուղ բարձրացող ճանապարհը 2,4 կմ է: Գրունտային ճանապարհը կառուցվել է «Հազարամյակների մարտահրավերներ» ծրագրով: Գյուղը 1939թ.-ից կրում է Խորհրդային միության հերոս, օդաչու Վալերի Չկալովի անունը: Գյուղապետ Ռոման Շաքարյանն ասում է, որ գյուղն ունի 38 տնտեսություն: Գյուղի հիմնական դպրոցում սովորում է 14 աշակերտ:
Ռոման Շաքարյանը պատմում է, որ 250 տարվա կենսագրություն ունեցող Չկալովը խմելու ջրի ջրագիծ չի ունեցել: Երկու տարի առաջ 35 մլն դրամ ներդրումով Չկալովում 23,7 կմ երկարությամբ ջրագիծ է կառուցվել: Խմելու ջրով գյուղն ապահովելու համար չկալովցիները մեծ հարգանքով են վերաբերվում երիտասարդ գյուղապետին:
| Ալվարդ Հակոբյանը |
Չկալովցի 75-ամյա Ալվարդ Հակոբյանն անասնապահությամբ է կերակրում իր գերդաստանի 10 անդամներին: «Մեր անասունով ենք ապրում»,-ասում է Ալվարդը: Ընտանիքը 13 կթվող կով և 8 հորթ ունի:
«Մոզի, ոչխար, այծ, 10 խոզ ունենք, 20 հավ ենք պահում, որպես փոխադրամիջոց պահում ենք նաև էշ ու ձի»,- ասում է նրա որդին՝ Արտավազդը:
Ընտանիքում աշխատանքի բաժանում է կատարված: Արտավազդն անասունների խոտի և արոտի հարցերն է լուծում: Արտավազդի երկու որդիներն օգնում են գյուղմթերքների արտադրության գործում: Կովերի կաթը զտում են, տանն առանձին կարագ, գլուխ ու թել պանիր՝ ջիլ են պատրաստում, մոթալ են անում: Արտավազդի կինը՝ Համեստը, տան գործերով է զբաղվում, խնամում է նաև Ալվարդի կույր քրոջը:
Մայիսին անասունները տանելու են Չկալովի «Աղալներ» սարը։
«Անասնապահության հոգսը հիմնականում իմ վրա է։ Ով ուզում է ժամանակից շուտ ծերանա, կարա գնա սարը: Սարում կնոջ առողջությունը քայքայվում է: Անասնապահության մեջ ֆիզիկական աշխատանքը շատ ծանր է, հատկապես կաթնամթերքի մշակումը»,- ասաց Ալվարդը:
Սարում օրը 20 կով է կթում: 20 կովի օրական 200 լիտր կաթը մենակ է մշակում: «Էդքան անասուն ենք պահում, բայց էլի կարում չենք լիարժեք ապրենք: Բայց Չկալովը պայծառ գյուղ է, օդը մաքուր է, ժողովուրդն էլ՝ շատ լավը»,- ասում է Ալվարդը:
Քնքույշ Սարգսյանի ամուսինը նախորդ տարի սարի ճամփին վթարի է ենթարկվել, հիմա ծանր աշխատանքներում չի կարողանում օգնել Քնքույշին: Տղան՝ 32-ամյա Վարուժանն է օգնում մորը: Քնքույշը գյուղմթերքը Վանաձորի բնակելի շենքերում է իրացնում: Ասում է՝ վաճառում է շուկայական գներից 100 դրամ պակաս: «Շատ ենք աշխատում: Ուրիշ աշխատատեղ չկա՝ տղաս աշխատի»,- ասում է Քնքույշը։
| Ապրեսը |
Ամուսինը՝ Ապրեսը, ասում է, որ տարվա 4 ամիսը սարում են անցկացնում: 9 կով ունեն, նախորդ տարի ժանտախտից իրենց 36 խոզերը սատկել են:
«Պետությունը չի հիշել, որ կարելի է չկալովցի Ապրեսին դրա դիմաց օգնել: Երկիրը լավն ա, ես էս երկրի ցավը տանեմ, կառավարությունից ասա, էս կառավարությունն ինչ ա»,- ասում է Ապրեսը:
Չկալով համայնքի 2018թ.-ի բյուջեն կազմում է 5 մլն 162.5 հազար դրամ: Դրանից 4,5 մլն դրամը կազմում է աշխատավարձը: Համայնքի բյուջեով հնարավոր չէ զարգացնել գյուղը: Համայնքի զարգացման 2017-2021թթ.-ի 5-ամյա ծրագրով գյուղապետ Ռոման Շաքարյանը ակնկալում է բարելավել բնակչության սոցիալ-տնտեսական պայմանները: Գյուղապետը կարևոր հիմնահարցեր է համարում Չկալովում մշակույթի տուն կառուցելը, գյուղի փողոցների լուսավորության ցանցի վերականգնումն ու ընդլայնումը: Այս խնդիրները լուծելու համար համայնքի բյուջեն միջոցներ չունի:
Ռոման Շաքարյանը
Մեզ հետ զրույցում Ռոման Շաքարյանը առաջնային համարեց Չկալովի գազաֆիկացումը, նախադպրոցական ուսումնական հաստատության ստեղծումը: Այս պահին Չկալովում 17 մանկապարտեզահասակ երեխա կա: Չկալով համայնքի խոշորացումը պետք է տեղի ունենա այս տարվա հոկտեմբերին: Գյուղը միանալու է Դսեղ համայնքին: «Խոշորացված համայնքի ղեկավարի ընտրությանը միանշանակ առաջադրելու եմ իմ թեկնածությունը»,- հայտնեց Ռոման Շաքարյանը:

В селе Чкалов животноводством занимаются женщины
Село Чкалов утопает в цветущих деревьях, однако здесь редко встретишь человека, с которым можно будет вступить в беседу. Первой мне повстречалась местная жительница Кнкуш Саргсян. “Жить в Чкалове трудно, но мы оптимисты и очень гостиприимны”,- сразу же заявила моя собеседница. В селе занимаются в основном животноводством. В беседе Кнкуш пожаловалась: трудностей в этом деле много, а прибыль небольшая. Основное бремя забот по уходу за животными лежит на женщинах.
Село Чкалов в Лорийской области находится в 5 километрах от села Дсех. От автотрассы до села 2,4 км. Грунтовая дорога была построена в рамках программы “Вызовы тысячелетия”. В 1939 году село было названо в честь Героя Советского Союза, летчика Валерия Чкалова. Староста Роман Шакарян рассказал, что у них 38 хозяйств, в основной школе учатся 14 детей.
В Чкалове, история которого насчитывает 250 лет, не было водвода для питьевой воды. Два года назад благодаря инвестициям в размере 35 млн драмов в селе был построен водовод протяженностью 23,7 км. Это заставило местных жителей с большим уважением отнестись к молодому старосте.
Алвард Акопян
75-летняя Алвард Акопян содержит семью из десяти человек на средства, которые получает от животноводства.  У Алвард 13 дойных коров и 8 телят.
“Мы держим бычка, овец, коз, 10 свиней, 20 кур. В качестве средств  передвижения используем лошадь и осла”,- рассказал сын Алвард Артавазд.
В семье действует принцип разделения труда. Артавазд решает вопросы, связанные с пастбищем и обеспечением животных кормами, его два сына помогают с производством сельхозпродуктов. Из молока получают масло, несколько сортов сыра. Жена Артавазда, Амест, занимается домашним хозяйством, а также ухаживает за слепой сестрой свекрови.
В мае животных погонят на горные пастбища.
“Заботы по уходу за животными лежат в основном на мне. Кто хочет состариться раньше времени, пусть идет в горы. Там женщина теряет здоровье. Животноводство – это тяжелый физический труд. Особенно трудно производить молочные продукты”,- призналась Алвард.
В горах немолодой женщине каждый день приходится доить 20 коров, перерабатывать по 200 литров молока. “Мы содержим достаточно животных, но все равно не можем жить полноценной жизнью. И все же Чкалов – замечательное село, воздух здесь чистый, люди хорошие…” – сказала моя собеседница.
В прошлом году муж Кнкуш Саргсян по дороге в горы попал в аварию и сейчас не может заниматься тяжелым трудом, помогать жене. Кнкуш помогает ее 32-летний сын Варужан. Женщина продает сельхозпродукты в жилых домах Ванадзора. Реализует продукты на 100 драм дешевле рыночной цены. “Мы много работаем, но другой работы, которую мог бы выполнять мой сын, нет”,- сказала Кнкуш.
Апрес
По словам ее мужа Апреса, четыре месяца в году он проводит в горах. У семьи 9 коров. В прошлом году у них от чумы погибло 36 свиней.
“Государство не подумало о том, что нужно помочь понесшему ущерб чкаловцу Апресу. Страна у нас очень хорошая, но сказать того же о правительстве не могу”,- отметил мой собеседник.
В этом году бюджет Чкалова составляет 5 млн 162,5 тыс. драмов. Из них 4,5 млн драмов пойдет на выплату зарплаты. Развивать село за счет общинного бюджета невозможно. В рамках 5-летней программы развития села (2017-2021 гг.) староста Роман Шакарян планирует улучшить социально-экономические условия жизни людей. Важным вопросом глава местной администрации считает строительство в Чкалове дома культуры, восстановление и расширение сети освещения улиц. Однако средств на решение этих проблем в местном бюджете нет.
Роман Шакарян
В беседе с нами Роман Шакарян в качестве первоочередной задачи назвал газификацию села, создание детского сада. На сегодняшний детей в Чкалове 17 детей дошкольного возраста.
В октябре этого года Чкалов должен объединиться с общиной Дсех. “Я твердо решил баллотироваться на должность руководителя укрупненной общины”,- сказал Роман Шакарян.