Սփյուռքահայ բարերարները հիասթափված են Հայաստանից
Քերոլայն եւ Ջորջ Նաջարյաններին Հայաստանում շատերը գիտեն: 1988թ. երկրաշարժից հետո բոստոնաբնակ ամուսինները սկսեցին բարեգործական ծրագրեր իրականացնել Հայաստանում: Այս տարվա սեպտեմբերին Քերոլայն Նաջարյանը Հայաստանում էր: Մեկ շաբաթ առաջ խմբագրությունը ստացավ բարերաների այս նամակը, որը ներկայացնում ենք ամբողջությամբ.
Հարգելի խմբագիր.
Վերջին շաբաթվա ընթացքում նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի` կոռուպցիայի հարցերով խորհրդական Բագրատ Եսայանն այցելել էր ԱՄՆ եւ հանդիպումներ էր ունեցել տեղի ամերիկահայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Ցավոք, մեզ չհաջողվեց հանդիպել իր հետ: Եթե հանդիպումը կայանար, ապա մենք նրան կպատմեինք այն տխուր, բայց իրական փորձի մասին, որը մենք ունեցանք Հայաստանի օրենսդրական համակարգում վերջին տարիների ընթացքում:
Նախ եւ առաջ, մի քանի բառ մեր մասին. մեր մարդասիրական աշխաանքը Հայաստանում եւ Արցախում շարունակվում է արդեն 16 տարի: Մեր ծրագրերը սկսվեցին երկրաշարժից եւ Արցախյան ազատագրական շարժման առաջին օրերից եւ շարունակվում են մինչ օրս: Այդ ընթացքում 50-ից ավելի այցելություն ենք կատարել Հայաստան, միլիոնավոր դոլարների բուժօգնություն ենք տրամադրել թե՛ Հայաստանին, թե՛ Արցախին, հիմնադրել ենք Առաջին օգնության կենտրոն Գյումրիում (1994) եւ հղի կանանց «Արփեն» կենտրոնը Արցախում, կատարել ենք հիվանդանոցների վերանորոգում, ինչպես նաեւ` շատ այլ աշխատանքներ, որոնց մեջ է 4-դ դարի Ծիծեռնակավան բազիլիկի (Լաչինում) վերականգնումը, օգնությունը գյուղացիներին, հաշմանդամներին, վետերաններին, ծնողազուրկ երեխաներին եւ դպրոցներին: Սա այն դեպքն է, երբ պատմությունը ինքն է իր մասին խոսում: Մեր աշխատանքը իրականացվել է «Հայկական Առողջապահական Դաշինք» կազմակերպության եւ իր աջակիցների միջոցով, ինչպես նաեւ` մեր անձնական գումարների հաշվին:
Սփյուռքին արված Հայաստանի կառավարության` ներդնումներ կատարելու կոչերին ի պատասխան, Ջորջը ծրագիր ձեռնարկեց մի երիտասարդ մարդու հետ, ում նա հանդիպել էր երկրաշարժից հետո եւ ում հետ հետագայում ընկերացավ: (Մենք նույնիսկ բերեցինք այդ «ընկերոջը» Բոստոն եւ բուժեցինք նրան չբերությունից մեր հաշվին. այժմ նա ունի երկու երեխա մեր շնորհիվ): 1996 թ.-ին, երկար ժամանակ Ջորջին գործ սկսելու համոզելուց հետո, նրանք բացեցին ֆոտո խանութ` որպես գործընկերներ: Նա աշխատում էր, իսկ Ջորջը վճարում էր ամեն ինչի համար: Նա Ջորջին ներկայացրեց նաեւ այլ մարդկանց, որոնք ունեին գործնական առաջարկներ: Այդ առաջարկներից մեկի արդյունքում մենք գնեցինք երկու հողատարածք Ձորագյուղում, որոնցից հրաշալի տեսարան էր բացվում Արարատի վրա: Այդ ամբողջ ժամանակի ընթացքում այդ «ընկերը» իրեն դրսեւորում էր որպես ազնիվ մարդ, որը շնորհակալ է Ջորջին օգնության համար եւ փորձում է ամեն կերպ վերջինիս օգտակար լինել: Մեզ մոտ երբեք ոչ մի պատճառ չի եղել որեւէ կասկած ունենալու նրա վերաբերյալ:
Նշված երկու հողատարածքները գնելու գործարքում այդ «ընկերը» Ջորջի ներկայացուցիչն էր, ո՛ չ գործընկերը: Այսպիսով, նա ուներ իրավաբանական լիազորություն գործելու Ջորջի անունից վերջինիս բացակայության ժամանակ: Այսուամենայնիվ, նա օգտագործեց այդ լիազորությունը` խարդախությամբ տիրանալու այդ հողատարածքներին եւ երկու շենքերին, որոնք մենք այնտեղ կառուցել էինք` զրկելով մեզ մեր ներդրած ունեցվածքից: Երբ մենք հասկացանք, թե ինչ է կատարվել, փորձեցինք բանակցել իր հետ մեր ունեցվածքը վերադարձնելու եւ դատական գործից խուսափելու նպատակով: Մեր փորձերը հաջողություն չունեցան` չնայած փոխարենը առաջարկում էինք բավական մեծ գումարներ: Չունենալով այլ ելք եւ հենվելով տեղական իրավաբան փորձագետների խորհրդի վրա` մենք հարուցեցինք դատական գործ նրա դեմ նախ Երեւանի քաղաքային դատախազությունում (2003-ի սեպտեմբեր), իսկ ավելի ուշ` Հայաստանի գլխավոր դատախազությունում (2004-ի մարտ):
Մենք կարծում էինք, որ դատական փաստերը ակնհայտ են, եւ ընդամենը պետք էր գործը սկսել, ընդունել որոշում ու գործը փակել` հաշվի առնելով առկա վկայությունները, բանկային փաստաթղթերը, ստացականները եւ այլն: Մենք չէինք սպասում, որ մեր «ընկերը» կդիմի կառավարությունում մեծ կապեր ունեցող մարդկանց, որոնք գործի կդնեն կաշառքներ եւ այլ հնարավոր միջոցներ, ինչպիսիք են վկաներին վախեցնելը եւ կյանքին սպառնալը: 2003-ի դեկտեմբերին երկար, բայց մակերեսային հետաքննությունից հետո, Երեւանի քաղաքային դատախազությունը հրաժարվեց գործից եւ մեզ ուղարկեց քաղաքացիական դատարան: (Մենք կասկածներ ունեինք, որ դատախազին կաշառել են, բայց չէինք կարող դա ապացուցել): Բողոքարկման արդյունքում գործը վերաբացվեց Գլխավոր դատախազության մակարդակով: Այս անգամ դատախազները ընդունեցին, որ մենք խարդախության զոհեր ենք: Նրանք նաեւ գտան, որ «ընկերը» մեղավոր էր հարկերից խուսափելու հարցում: Փորձեր կատարվեցին ձախողել դատաքննությունը այս փուլում, սակայն դրանք տապալվեցին: Երեւանի քաղաքային դատախազը, որը նախկինում փակել էր գործը, Գլխավոր դատախազի գրասենյակում Ջորջի ներկայությամբ խոստովանեց, որ սխալվել է այն փակելով, իսկ Գլխավոր դատախազը նշեց, որ ապացույցները չափազանց ակնհայտ են գործը փակելու համար եւ այն ուղարկեց հաջորդ` քրեական ատյան, որտեղ ապացույցները պետք է հավաքվեին դատավարության համար:
Նշանակվեցին երկու քննիչ ապացույցները դատավարության համար պատրաստելու համար: Նրանք վկաներին կանչեցին եւ ժամերով հարցաքննեցին, Ջորջը վերադարձավ Հայաստան վկայություն տալու նպատակով` այս անգամ մոտ 40 ժամով, եւ մեր կողմից երրորդ անգամ տրամադրվեցին փաստաթղթեր: Կրկին հետաքննությունը տեւեց ամիսներ եւ, չնայած մեր իրավացիությունը ապացուցող սարի չափ ապացույցների եւ հակառակ կողմի թույլ փաստարկների, երկու քննիչները փակեցին գործը: Իրենց որոշումը հիմնված էր անհիմն, աղավաղված կամ կարեւոր ապացույցները բաց թողած եւ ակնհայտորեն կեղծված փաստերի վրա: Մեզ կրկին ուղարկեցին քաղաքացիական դատարան: Համաձայն մեր տեղեկությունների` այդ քննիչները հետեւում էին կառավարության որոշ անդամների ցուցումներին, որոնք «ստանձնել էին» այդ հողատարածքները մեզանից օտարողի պաշտպանությունը:
Հայաստանի նշանավոր իրավաբանները, ներառյալ կառավարական փորձագետները, մեզ վստահեցրել են, որ սա խարդախության քրեական գործ է, որը պատժվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ: Նման գործեր լիովին լուծվել են գյխավոր դատախազության կողմից նույնիսկ ավելի քիչ ապացույցներ ունենալու պարագայում: Մեզ քաղաքացիական դատարան ուղարկելու փորձը պարզապես գործը լիովին ոչնչացնելու փորձ է: Համաձայն Հայաստանի օրենսդրության` մենք հիմա ունենք քրեական գործ, քանի որ կողմերի միջեւ չկա համագործակցության համաձայնագիր. մենք գործընկերներ չէինք այդ «ընկերոջ» հետ:
Մենք ցավով փաստում ենք, որ չհանդիպեցինք օբյեկտիվ, արդարացի արդարադատության Հայաստանում: Փոխարենը` մենք հանդիպեցինք կեղծիքներով եւ կոռուպցիայով լի մի համակարգի, որը կուլ է տալիս նույիսկ յուրայիններին, երբ նրանք փորձում են հակադրվել: Վերջին մեկ տարվա ընթացքում բացի մեր բողոքարկումներից, շատ ուրիշներ, որոնց մեջ են բարձրաստիճան հայ պաշտոնյաներ, արդար եւ անաչառ դատավարության կոչերով բազմիցս դիմել են դատական համակարգի ներկայացուցիչներին, այդ թվում նաեւ անձամբ Ռոբերտ Քոչարյանին: Հայաստանում ԱՄՆ-ի դեսպանությունը լիովին տեղյակ է այս գործին, ինչպես նաեւ` մի շարք ամերիկյան կոնգրեսականներ, որոնք նամակներ են գրել ԱՄՆ-ում Հայաստանի դեսպանին` մտահոգություն արտահայտելով գործի վարման կապակցությամբ, նշելով, որ դատական գործընթացները պետք է լինեն բաց եւ արդար, այլապես ներդնողները կմտահոգվեն Հայաստանում ներդրումներ կատարելու կապակցությամբ:
Անհնար է արտահայտել այն ամենը, ինչի միջով մենք անցանք վերջին տարվա ընթացքում: Պարզվում է, որ օրինական գործընթացները եւ իրավունքների ու ներդնումների պաշտպանությունը դեռ չյուրացված գաղափարներ են Հայաստանի կառավարության համար: Որքանով մենք հասկացանք, շատ այլ սփյուռքահայեր են ունեցել նման խնդիրներ եւ արժանացել են նման վերաբերմունքի: Մենք հուսով ենք, որ հանրայնացնելով մեր գործը` մենք կառաջացնենք պատրաստակամություն` քննարկելու այս կարեւորագույն հարցերը, եւ Հայաստանի կառավարությունը քայլեր կձեռնարկի կոռուպցիայից մաքրվելու ուղղությամբ. դատական համակարգը չպետք է ծառայի որպես իշխանավորների հարստությունը պահպանող երաշխիք: Սա երկիր կառուցելու ճանապարհ չէ:
Հարգելի խմբագիր, ահա թե ինչ մենք կասեինք պարոն Եսայանին, եթե նրան հանդիպեինք: Այս նամակը գրելը շատ ծանր քայլ է մեզ համար, որը մենք անում ենք մեծ դժվարությամբ` մեկ տարի արդար դատավարության համար պայքարից հետո: Չնայած մենք դեռ բողոքարկման գործընթացի մեջ ենք` մենք հասկանում ենք, որ մեր սեփականությունը, ներառյալ այն տարածքը, որտեղ մենք պատրաստվում էինք անցկացնել ծերությունը թոշակի անցնելուց հետո, մեզանից խլվել է: Ցավոք, դուք չեք տեսնում այն արտասուքները, որոնք մենք թափել ենք` գիտակցելով, որ հնարավոր է, որ մենք երբեք էլ չենք կարողանա վերադառնալ Հայաստան` ապրելու եւ շարունակելու մեր աշխատանքը, եւ հասկանալով, որ ոչ միայն մեր սեփականությունն են օտարել մեզանից, բայց նաեւ օտարացրել են մեզ` մարդկանց, որոնք սիրում էին Հայաստանը եւ աշխատում էին ի շահ Հայաստանի եւ իր ժողովրդի` հրամցնելով այդքան անարդար վերաբերմունք: Մեր ցավը չափազանց խորն է:
Ջորջ եւ Քերոլայն Նաջարյաններ
Email: [email protected]
Սեպտեմբերի 16-ին Երեւանում մեր հանդիպման ժամանակ Քերոլայն Նաջարյանը մանրամասն ներկայացրեց, թե ինչպես են Հայաստանում յուրացրել իրենց կատարած ներդրումները: Ք. Նաջարյանն այստեղ գտնվելու օրերին հանդիպել է գրեթե բոլոր բարձրաստիճան պաշտոնյաներին, սակայն որեւէ մեկը չի փորձել օգնել նրան: «Ես այլեւս Հայաստան չեմ գա»,-արտասվելով ասաց Քերոլայնը:
Նոյեմբերի 25-ին այս գործով Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ համայնքերի առաջին ատյանի դատարանում սկսվել է դատավարություն: Քերոլայն եւ Ջորջ Նաջարյանները դիմել էին դատախազություն` խարդախության փաստով քրեական գործ հարուցելու համար: Ամիսներ կատարած քննությունից հետո դատախազությունը կայացրել է քրեական գործ չհարուցելու մասին որոշում: Դատական նիստում ամերիկահայ բարերարների ներկայացուցիչները բողոքարկում են ՀՀ դատախազության քննիչի որոշումը: «Հետքը» առաջիկա համարներում կներկայացնի այս պատմությունը:

Diaspora Philanthropists disillusioned with Armenia
Many people in Armenia know Carolann and George Najarian. TheseBoston philanthropists have been implementing humanitarian projects in Armenia ever since the 1988 earthquake. A week ago, we received the following letter from them, which we reprint in its entirety.
November 16, 2004
Dear Editor:
This past week President Robert Kocharian's advisor on corruption, Bagrat Yesayan, toured the US meeting with members of the Armenian-American community. Unfortunately, we were unable to meet with him. Had we done so, we would have told him what follows, a sad, but true account of what we have experienced within Armenia 's legal system over this past year.
Let us first introduce ourselves: our humanitarian efforts in Armenia and Artsakh have spanned nearly 16 years. Our projects began after the earthquake and during the Artsakh liberation war and continue through today, with more than 50 trips to Armenia, the delivery of millions of dollars of medical supplies to both regions; the establishment of the Primary Care Center in Gyumri (1994) and the Arpen Center for Expectant Mothers in Artsakh (1995); hospital renovations; and many other efforts, including the rebuilding of Tsitsernavank, the 4 th c. basilica in Kashatagh (Lachine corridor), assistance to villagers, invalids, veterans, orphans, and schools. The record speaks for itself. Our work has been carried out through the Armenian Health Alliance, Inc. and its supporters as well as through our own private funds.
In response to the Armenian government's pleas to the Diaspora to invest in Armenia , George undertook a project with a young man who he met after the earthquake and with whom he subsequently became friends. (We even brought this 'friend' to Boston to have surgical correction of his infertility for which we paid; he now has two children, thanks to us!) In 1996, after a year of prodding George to finance a business venture, they opened a photo shop as partners - he did the work and George paid for everything. He also introduced George to various people with other business propositions. One introduction led to our purchase of two parcels of land in the Ethnographic Center at Tzoraghugh with spectacular views of Ararat. Throughout this time this 'friend' presented himself to us as an honest person, thankful for the assistance we had given to him and wanting to help George in whatever way he could. We never had any reason to doubt him.
This 'friend' was George's representative, not partner, in the development of these two parcels of land. Thus, he had Power of Attorney to represent George in his absence. However, he used this Power of Attorney to fraudulently privatize in his name these lands and our two newly constructed buildings, in effect expropriating our substantial investment. When we understood what he had done, with the hope of avoiding a legal battle, we tried to negotiate with him for the return of the properties. This failed, despite offers of significant sums of money. Without any other recourse open to us and based on the advice of legal experts in Armenia , we filed a criminal case against him, first with the Yerevan City Prosecutor's Office (September, 2003) and later with the Prosecutor General of Armenia 's office (March, 2004).
We had assumed the facts in the case were obvious -- "open and shut"-- given the evidence of scores of witnesses, bank documents, receipts, etc. We had not anticipated that our 'friend' would enlist the help of well-connected persons in the government who could influence the case through bribes and whatever other means available to them, including intimidating witnesses and threatening lives. In December, 2003, after a long but superficial investigation, the Yerevan City Prosecutor's Office dismissed the case and referred us to civil court. (We suspected the prosecutor had been bribed but could not prove it.) On appeal, the case was reopened at the Prosecutor General level. This time prosecutors agreed we were the victims of fraud. They also found that the 'friend' was guilty of tax evasion. Attempts were again made to hijack the case through dismissal at this point but failed. While the Yerevan City Prosecutor who previously dismissed the case admitted during a meeting at the General Prosecutor's Office, in George's presence, that he made a mistake by dismissing the case, the current prosecutors said that the evidence was too powerful to dismiss, and sent the case to the next phase within the criminal process -- that of acquiring evidence for the trial.
Two investigators were assigned the task of preparing the evidence for trial: witnesses were repeatedly called and subjected to hours of interrogation; George returned to Armenia again to testify - this time for more than 40 hours; and, documents were requested and provided by us for a third time. Again, the investigation dragged on for months and despite mountains of evidence supporting our claims, and little on the other side supporting his claim of ownership, the two investigators doing the work dismissed the case! Their decision, a shabby, crude, and even absurd document completely ignored or marginalized important evidence supporting our claims and falsified facts --openly. We were again referred to civil court. We had information that these investigators were following orders from persons within the government who stand to benefit from expropriating these properties from us.
Prominent legal minds in Armenia , including experts within the government, have advised us that this is acriminal case of fraud punishable under Armenian law. Similar cases, with less evidence, have been fully prosecuted by the Prosecutor General's Office. The attempt to move us into civil court is an attempt to kill the case completely. Under Armenian law, we have no civil case because there is no partnership agreement between the parties - we were not partners with this 'friend.'
It pains us to tell you we did not find an objective, fair justice system in Armenia, but instead we have seen the inside of a system wrought with deceit and corruption that crushes even their own when they try to resist. During this past year, in addition to our direct appeals, others, including a high-ranking member of the Armenian government, have appealed repeatedly for a fair and objective hearing of our case to persons within the judicial system and to President Kocharian himself. The US Embassy is fully aware of the circumstances of our case as are a number of US congressmen who have written to the Armenian ambassador in Washington expressing concern over the conduct of our case - judicial processes must be open and fair otherwise investors will be leery of undertaking investment risk in Armenia .
It is impossible to recount all that we have been through this past year. It has been an emotional roller coaster as we faced the fact that persons within this government would participate in this humiliating and base fraud against us. It appears due process of law and the protection of rights and investment are still fragile concepts for the government of Armenia . As we understand other Diasporans have encountered similar problems and have been treated in this same manner. We hope with our case being made public there will be a willingness to discuss these critical issues, and the Armenian government will take the necessary steps to clean up corruption: the judiciary should not exist to guarantee people in power wealth. It is no way to build a country!
Mr. Editor, this is what we would have told Mr. Yesayan had we met with him. Writing this letter is a very painful step for us taken reluctantly after one year of struggling to get a fair hearing of our case. Although we are still in the appeal process, we understand that our property - including the place where we anticipated living out our retirement years - has been taken from us. What you are not seeing, though, are the tears we have shed over knowing that we may never be able to return to Armenia, to live and continue our work, and knowing not only has our property been expropriated, but we as people who have loved and worked for the good of Armenia and its people have been so dishonestly treated. The pain goes very deep.
K. George Najarian and Carolann S. Najarian, M.D.
We met with Carolann Najarian on September 16, 2004 , and she described in detail how their investments inArmenia had been stolen. She said she had met with almost every senior official but none of them had done anything to help. "I will never come back to Armenia ," she told us tearfully. The Court of First Instance of the Kentron and Nork-Marash Communities of Yerevan began its hearing of the case on November 25, 2004. George and Carolann Najarian's representatives are appealing against the dismissal of the case by the Office of the Pr osecutor General. Hetq will follow the case and keep you informed.