Այսպես լինում է նաև Գերմանիայում. նախագահն ու խմբագիրը՝ սկանդալի կենտրոնում
ԳՖՀ նախագահ Քրիստիան Վուլֆը գերմանական Bild տաբլոիդի գլխավոր խմբագիր Կայ Դիկմանից սպառնալից պահանջել է չհրապարակել հոդված այն մասին, որ նախագահը խոշոր վարկ է ստացել իր գործարար ընկերներից: Այս մասին հայտնում է lenta.ru-ն՝ վկայակոչելով գերմանական Suddeutsche Zeitung թերթի տվյալները:
Թերթը հղում է արել այն ձայնային հաղորդագրությանը, որը Վուլֆն ուղարկել է Դիկմանի ինքնապատասխանիչին դեկտեմբերի 12-ին՝ հոդվածի հրապարակվելուց 1 օր առաջ: Ըստ թերթի՝ Դիկմանն այդ ժամանակ Նյու Յորքում է եղել, այդ պատճառով էլ Վուլֆը նրան թողել է հաղորդագրություն, որով սպառնացել է խզել բոլոր հարաբերությունները Axel Springer հրատարակչատան հետ, որին պատկանում է Bild-ը: Վուլֆը նաև հայտարարել է, որ հրատարակելով այդ հոդվածը՝ Դիկմանը «կանցնի Ռուբիկոնը» և պատերազմ կհայտարարի իրեն:
Suddeutsche Zeitung-ը հավելել է, որ հաղոդրագրությունն ուղարկելուց հետո Վուլֆը զանգահարել է Axel Springer հրատարակչատան նախագահ Մաթիաս Դոպֆներին և պահանջել ազդել Դիկմանի վրա: Դոպֆներն ի պատասխան հայտարարել է, որ Bild թերթի խմբագիրներն անկախ են իրենց որոշումները կայացնելիս:
Ավելի ուշ Bild-ի կայքում հայտնվել է այդ տեղեկատվության պաշտոնական հաստատումը: Թերթի խմբագրակազմը հայտարարել է, որ Վուլֆն իսկապես նման հաղորդագրություն է թողել Դիկմանին, սակայն երեք օր անց նորից է զանգահարել և ներողություն խնդրել սեփական խոսքերի «տոնի ու բովանդակության» համար: Այդ ժամանակ Bild-ը որոշել է չհայտնել միջադեպի մասին:
Ինչպես գրում է Deutsche Welle-ն, նախագահի գրասենյակը հայտարարել է, որ Քրիստիան Վուլֆը չի մեկնաբանելու իր հեռախոսային խոսակցությունները: Միաժամանակ գերատեսչությունը նշել է, որ նախագահի համար մամուլի ազատությունը է «կարևոր արժեք է»:
Լրագրողների գերմանական միությունը (DJV) դատապարտել է մամուլի վրա ճնշում գործադրելու Վուլֆի փորձը: «Հայտնի անձինք պետք է մամուլում եղած քննադատությունն ընկալեն որպես խոսքի ազատության մաս»,- հայտարարել է DJV-ի ղեկավար Միխայել Կոնկենը: Financial Times Deutschland և Suddeutsche Zeitung թերթերը Վուլֆին կոչ են արել հրաժարական տալ՝ հայտարարելով, որ նախագահի պաշտոնը, ինչպես երևում է, շատ բարձր է նրա համար:
Հոդվածում, որը Bild-ը հրապարակել է դեկտեմբերի կեսին, նշվում էր, որ 2008թ. Վուլֆը, լինելով Ներքին Սաքսոնիայի վարչապետ, իր միլիոնատեր ընկեր Էգոն Գերկենսի կնոջից ստացել է 500 հազար եվրոյի արտոնյալ վարկ: Դրանով իսկ Վուլֆը խախտել է Ներքին Սաքսոնիայի օրենքը, որն այդ երկրամասի կառավարության անդամներին արգելում է վերցնել արտոնյալ վարկեր: Ծագած սկանդալից հետո Գերմանիայի մի քանի քաղաքական գործիչ Վուլֆին կոչ է արել հրաժարական տալ: Սակայն Վուլֆը չի համաձայնել՝ հղում անելով նրան, որ արդեն բացահայտել է իր վարկերի և ֆինանսական դրության վերաբերյալ ողջ տեղեկատվությունը:

Немецкие журналисты обвинили президента в попытке давления на прессу
Президент ФРГ Кристиан Вульф с угрозами требовал от главного редактора немецкого таблоида Bild Кая Дикмана (Kai Dieckmann), чтобы тот не публиковал статью о крупном кредите, полученном Вульфом от друзей-бизнесменов. Об этом сообщает lenta.ru ссылаясь на немецкую газету Suddeutsche Zeitung.
Газета Suddeutsche Zeitung сослалась на аудиосообщение, оставленное Вульфом на автоответчике Дикмана 12 декабря, за день до публикации статьи. По информации издания, Дикман находился в тот момент в Нью-Йорке, поэтому Вульф оставил ему сообщение, в котором угрожал разорвать все отношения с издательским домом Axel Springer, которому принадлежит Bild. Вульф также заявил, что, опубликовав эту статью, Дикман "перейдет Рубикон" и развяжет с ним войну.
Suddeutsche Zeitung позже добавила, что после этого сообщения Вульф позвонил президенту издательского дома Axel Springer Матиасу Допфнеру с требованием повлиять на Дикмана. Допфнер в ответ заявил ему, что редакторы газеты Bild независимы в своих решениях.
Позже в понедельник, 2 января, на сайте Bild появилось официальное подтверждение этой информации. Редакция газеты заявила, что Вульф действительно оставил Дикману такое сообщение, однако перезвонил через три дня и извинился за "тон и содержание" своих слов. Тогда газета Bild решила не сообщать об этом инциденте.
Как пишет Deutsche Welle, ведомство президента заявило в понедельник, что Кристиан Вульф не будет комментировать свои телефонные разговоры. В ведомстве отметили при этом, что свобода прессы является для президента "ценным достоянием".
Немецкий союз журналистов (DJV) осудил попытку давления на прессу со стороны Вульфа. "Критику в СМИ известные личности должны принимать как часть свободы слова",- заявил глава DJV Михаэль Конкен. Газеты Financial Times Deutschland и Suddeutsche Zeitung призвали Вульфа уйти в отставку, заявив, что пост президента, по-видимому, слишком велик для него.
В статье, которую Bild опубликовал в середине декабря, сообщалось, что в 2008 году Вульф, будучи премьер-министром Нижней Саксонии, получил от жены своего друга-миллионера Эгона Геркенса льготный кредит на 500 тысяч евро. Тем самым Вульф нарушил закон Нижней Саксонии, запрещающий членам правительства этой федеральной земли брать льготные кредиты. После разгоревшегося скандала несколько немецких политиков призвали Вульфа уйти в отставку. Однако Вульф отказался, сославшись на то, что уже раскрыл все данные о кредитах и своем финансовом положении.