Մաշտոց-Թումանյան խաչմերուկում տեղի ունեցածի առթիվ հարուցված քրեական գործով ձերբակալվածներ չկան (նոր կադրեր)
Մաշտոց-Թումանյան փողոցների խաչմերուկում տեղի ունեցած իրադարձությունների արդյունքում բերման է ենթարկվել 7 անձ և մեկ անչափահաս ներկայացվել ոստիկանություն։ Այս մասին տեղեկացանք ոստիկանության ԶԼՄ-ների հետ կապերի, վերլուծության և լրատվության բաժնի պետ Էդգար Ջանոյանից։
Վերը նշված անձինք, ինչպես պարզվում է, ազատ են արձակվել։ Նախապատրաստվող նյութերի հիման վրա արդեն քրեական գործ է հարուցված, որի շրջանակներում ձերբակալված անձինք այս պահին չկան։
Նշենք, որ գործը հարուցվել է Քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով, և քննվում է քննչական կոմիտեի վարույթում։ Մեզ հետ զրույցում քննչական կոմիտեի նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը հայտնեց, որ բերման ենթարկված անձանց առնչությունը` տեղի ունեցած անկարգություններին հիմնավորող որևէ տվյալ ձեռք չի բերվել, և այժմ քննություն է տարվում հայտաբերելու անձանց, որոնք ակտիվ մասնակցություն են ունեցել տեղի ունեցած բուն գործողություններին։
Հիշեցնենք, որ երեկ մի խումբ երիտասարդներ Մաշտոց-Թումանյան փողոցների խաչմերուկում ցուցանակներ են պոկել, վայր գցել լուսաֆորներ, քարեր նետել ոստիկանների ուղղությամբ։ Տեղի ունեցածից հետո Երևանում ապրիլի 13-ից սկսված բողոքի ակցիաներն առաջնորդող Նիկոլ Փաշինյանը ուղիղ եթերով սադրանք է որակել իրադարձությունները։
Նշենք, որ դեպքին ականատես է եղել FactorTV-ի խմբագիր Արևիկ Սահակյանը, ով անմիջապես դեպքի վայրից ուղիղ եթերի միջոցով ցուցադրել է տեղի ունեցող իրադարձությունները։ Դեպքի ականատես, ինչպես նաև տեսանյութին հետևած շատ քաղաքացիներ ևս դեպքը սադրանք են որակել ու նկատել, որ միջադեպի մասնակից անձանց գործողությունները չեն համապատասխանում Նիկոլ Փաշինյանի կողմից հայտարարած խաղաղ անհնազանդության ակցիայի տրամաբանությանը։
Մենք կապ հաստատեցինք Արևիկ Սահակյանի հետ, ով դեպքի հետ կապված որոշ մանրամասներ հայտնեց։
Factor.am-ի խմբագրությունը մոտ է գտնվում դեպքի վայրին։ Սահակյանը, ձայներ լսելով, անմիջապես գնացել է այնտեղ։ «Կարծում եմ, որ դեպքի սկսվելուց 20 վայրկյան, կես րոպե կամ առավելագույնը մեկ րոպե անց արդեն այնտեղ եմ եղել»,- մեզ հետ զրույցում ասաց Արևիկ Սահակյանը։
Լրագրողը, դեպքի ժամանակ ուղիղ եթերով մեկնաբանում էր տեղի ունեցող իրադարձություններն ու խոսքում, ներողություն խնդրելով, նշում, որ իր տպավորությամբ՝ տեղի ունեցածը սադրանք է։ Մենք հետաքրքրվեցինք, թե Սահակյանի տպավորությամբ՝ ոստիկանները փորձո՞ւմ էին դեպքի մասնակիցներին բերման ենթարկել, թե թույլ էին տալիս, որպեսզի վերջիններս փախուստի դիմեն։ Սահակյանը նշեց, որ միջադեպի մասնակիցների մեջ կային նաև դիմակավորված անձինք, և ինքը չի նկատել, որ ոստիկաններն այդ անձանցից որևէ մեկին բերման ենթարկած լինեն։ Սահակյանը դեպքի վայրում միայնակ չի եղել, նրա հետ եղել են նաև խմբագրության այլ անդամներ, որոնք ևս դիմակավորված անձանց բերման ենթարելու որևէ գործողություն չեն նկատել։
«Այդ ագրեսիվ երիտասարդներն այդ պահին ինձ քաշքշում էին, հրմշտոց էր, և ես ի վիճակի չէի դա տեսնելու»,- ասաց Սահակյանը։
Վերջինս նշեց նաև, որ այն ընթացքում, երբ իրեն քաշքշել են, ոստիկանները որևէ կերպ չեն փորձել միջամտել այդ ամենին։
Սահակյանի դիտարկմամբ՝ ոստիկանները միջադեպի ժամանակ, կարծես, ցուցադրաբար սկսել են ծեծի ենթարկել որոշ երիտասարդների։
«Սկսեցին ցուցադրաբար, մահակներով ծեծի ենթարկել մի քանի երիտասարդի։ Շատ զարմանալի էր, որ երեսուն հոգով մեկին էին ծեծի ենթարկում։ Այնպիսի տպավորություն էր, որ նրանք ցանկանում էին, որպեսզի այդ կադրերը ֆիքսվեին»,- ասաց լրագրողն ու նկատեց, որ ոստիկանները սովորաբար քաղաքացիներին բերման ենթարկելիս պարզապես երկու հոգով բռնում են բերման ենթարկվողի ձեռքերից ու նրան հեռացնում։
«Տարօրինակ է նաև այն, որ երբ ոստիկանները, կարծեք թե ծեծի էին ենթարկում վերը նշված երիտասարդներին, այդ «զոհերը» փակում էին իրենց դեմքերը։ Եթե ոստիկանները ծեծում են, իրենք տեսնում են, որ այդ ամենը նկարահանվում է, տրամաբանական է, որ նրանք պիտի ցանկանային, որպեսզի իրենց դեմքը երևա։ Մինչդեռ նրանցից ոմանք, չեմ ասում բոլորը, այլ մեկ-երկուսը, որոնց ես տեսել եմ, ծածկում էին իրենց դեմքերը»,- նշեց Արևիկ Սահակյանը։
Լրագրողը նշեց, որ միջադեպի մասնակից անձինք, կարծես թե խնդիր էին դրել միտումնավոր ընդհարում հրահրել և պատմեց, որ դեպքի վայրով մեքենայով անցնող մի անձի, հայհոյել են ու հատուկ այնպիսի քայլեր կատարել․ որպեսզի վարորդը հունից դուրս գա։
Խոսելով իր աշխատանքը խոչընդոտելու մասին՝ Սահակյանը նշեց, որ միջադեպի մասնակից երիտասարդներն ի սկբզանե չեն նկատել, որ իրենց գործողությունները նկարահանվում են։
«Երբ հասկացան, որ մենք նկարում ենք, դրանից ուղղակի կատաղեցին ու փորձում էին հեռախոսը վերցնել մեր լրագրողի ձեռքից, իսկ երբ ես դրան միջամտեցի, փորձեցին հեռախոսն իմ ձեռքից ևս վերցնել»,- պատմեց Սահակյանը։
Լրագրողը նկատեց, որ Մաշտոցի պողոտայում քարեր չկան և նշեց, որ իր համար ակնհայտ է, որ միջադեպի մասնակից երիտասարդները քարերը իրենց հետ էին բերել։
Սահակյանը ընդգծեց նաև, որ չի հիշում որևէ դեպք, երբ ոստիկանները նման կայծակնային արագությամբ դեպքի վայր հասնեին, ինչպես դա արեցին երեկ։
«Տպավորություն էր, որ դեպքը չեղած՝ արդեն տեղում էին»,- ասաց Սահակյանը։
Նշենք, որ «Հետք»-ը միջադեպի վերաբերյալ նոր կադրեր է ստացել, որոնցում երևում են միջադեպի մասնակիցներից ոմանց դեմքերը։ Ստացված կադրերը ներկայացնում ենք ստորև։

В рамках уголовного дела о ночном инциденте на перекрестке улиц Маштоца и Туманяна задержанных нет
После событий, произошедших в ночь на 18 апреля на перекрестке улиц Маштоца-Туманяна, в полицию были доставлены семеро граждан и оден несовершеннолетний. Об этом сообщил начальник отдела информации и по связям со СМИ полиции РА Эдгар Джаноян.
Как позже выяснилось, вышеуказанные лица были отпущены. На основе готовящихся материалов уже возбуждено уголовное дело, в рамках которого задержанных на данный момент нет.
Отметим, что дело возбуждено по чч. 1 и 2 ст.225 УК РА, оно находится в производстве Следственного комитета.
В беседе с нами советник председателя СК Сона Трузян сообщила, что какие-либо обоснованные данные об участии в беспорядках подвергнутых приводу лиц не получены. В настоящее время ведется следствие для выявления лиц, принимавших активное участие в этих действиях.
Как уже сообщалось, вчера группа молодых людей устроила беспорядки на перекрестке Маштоца-Туманяна. В частности, были разбиты рекламные щиты, витрины, повален светофор, в направлении полицейских были брошены камни. После произошедшего лидер проходящих с 13 апреля в Ереване акций протеста Никол Пашинян в прямом эфире назвал эти действия провокацией.
Отметим, что очевидцем этих событий стала редактор сайта FactorTV Аревик Саакян, которая сразу после начала инцидента стала показывать происходящее в прямом эфире. Многие очевидцы событий и следившие за ними в прямом эфире граждане тоже квалифицируют произошедшее как провокацию, отмечая, что действия участников инцидента не соответствуют логике мирных акций неповиновения:, которые проводит Никол Пашинян.
Мы связались с Аревик Саакян, которая рассказала нам некоторые подробности случившегося.
Во время ночных событий журналистка комментировала их в прямом эфире и даже высказала мнение, что эти действия являются провокацией. Мы поинтересовались, пытались ли полицейские подвергнуть приводу участников беспрорядков или позволили им скрыться с места событий. Саакян сказала, что среди участников инцидента были лица в масках, и она не заметила, чтобы полицейские подвергли кого-либо из них приводу. На месте инцидента Аревик Саакян была не одна, вместе с ней были другие сотрудники редакции, которые также не заметили каких-либо попыток со стороны полиции подвергнуть приводу лиц в масках.
“В тот момент эти агрессивно настроенные молодые люди затеяли со мной потасовку, поэтому я была не в состоянии это увидеть”,- сказала Аревик.
По ее словам, во время этих действий полиция даже не пыталась вмешаться.
Редактор factor.am отметила, что полицейские как будто демонстративно стали бить дубинками некоторых молодых людей: “Они начали демонстративно избивать дубинками несколько молодых людей. Вызвало удивление то, что тридцать человек избивали одного. Было такое ощущение, что они хотят, чтобы эти кадры были зафиксированы”,- сказала журналистка, отметив, что обычно полицейские, подвергая приводу, хватают вдвоем человека за руки и уводят его.
“Странным было и то, что когда полицейские как бы избивали этих молодых людей, “жертвы” закрывали свои лица. Между тем когда полицейские избивают кого-либо и эти люди видят, что все происходящее снимается на видеокамеру, они стремятся показать свои лица. А некоторые из участников вчерашних действий, которых я видела, скрывали свои лица”,- отметила Аревик Саакян.
По впечатлению журналистки, участники инцидента как будто имели целью спровоцировать столновение. По ее словам, они обматерили водителя проезжавшей мимо машины, при этом специально предпринимали такие шаги, чтобы водитель потерял самообладание.
Говоря о препятствовании ее работе, Аревик Саакян отметила, что участники инцидента сперва не замечали, что их действия снимаются на видео.
“Когда они поняли, что мы их снимаем, то пришли в ярость и попытались отобрать телефон у нашего журналиста. Когда же я вмешалась, они попытались и уменя выхватить телефон”,- рассказала Аревик.
Она отметила, что на проспекте Маштоца нет камней, и добавила, что для нее очевидно, что эти молодые люди принесли камни с собой.
Саакян также подчеркнула, что не помнит ни одного случая, чтобы полицейские прибывали на место происшествия с такой молниеносной скоростью, как вчера.
“Было такое впечатление, что они прибыли на место инцидента до его начала”,- сказала наша собеседница.
Отметим, что Hetq.am получил новые кадры инцидента, в которых видны лица некоторых его участников. Ниже представляем полученные нами кадры.