Լրագրողները հաղթեցին. առայժմ
Դեկտեմբերի 1-ին ՀՀ վերաքննիչ դատարանը նոր կազմով' Վարդան Ավանեսյանի նախագահությամբ, քննեց «Հետաքննող լրագրողներ»-ի հայցն ընդդեմ Երեւանի քաղաքապետարանի: Այն դատական երկու ատյաններում մերժվել էր, եւ ՀՀ Վճռաբեկ դատարանը բեկանեց վերաքննիչի վճիռը' հայցը ետ ուղարկելով նոր կազմով քննության: Դատական առաջին նիստը նշանակվել էր նոյեմբերի 24-ին, սակայն հետաձգվել էր քաղաքապետարանի ներկայացուցչի բացակայության պատճառով: Դեկտեմբերի 1-ի նիստին էլ քաղաքապետարանը չէր ներկայացել:
Այդուհանդերձ, նիստը կայացավ, եւ «Հետաքննող լրագրողները» պնդեցին քաղաքապետարանի անգործությունն անվավեր ճանաչելու եւ պահանջված տեղեկությունները տրամադրելու մասին հայցապահանջը: Կազմակերպության նախագահ Էդիկ Բաղդասարյանը դատարանից խնդրեց բավարարել հայցը, որպեսզի այն «իր պարտականությունները չկատարող պաշտոնյային պատժելու նախադեպ դառնա»: Վերաքննիչ դատարանը, լսելով հայցվոր կողմի հիմնավորումները, որոշեց հայցն ամբողջությամբ բավարարել' «անվավեր ճանաչել Երեւանի քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանի անգործությունը եւ պարտավորեցնել տրամադրել 1997-2003թթ. Օպերայի եւ բալետի պետական թատրոնի հանրային այգում հողահատկացումների մասին որոշումները»:

Journalists win, for the time being
On December 1, 2004 the Court of Appeal on Civil Cases of Armenia, in a new composition, with Judge Vardan Avanesyan presiding, again examined the suit brought by the NGO Investigative Journalists of Armenia against the Office of the Mayor of Yerevan. The suit had been dismissed by the courts of two instances; the Court of Cassation reversed the verdict of the Court of Appeal on Civil Cases, sending the case for a new hearing by the Court of Appeal. The first hearing was scheduled for November 24, but was postponed because the Mayor's representative was absence.
Although the representative of the Mayor's Office was absent once again on December 1 st , the rescheduled hearing took place. The Investigative Journalists of Armenia reiterated their request to oblige the Mayor's Office to provide the journalists with the information in question. The organization's chairman, Edik Baghdasaryan, asked the court to comply with their request in order "to create a precedent for punishing an official for not fulfilling his or her duties." Upon hearing the arguments of the plaintiff, the court decided to allow the appeal in full and "to declare invalid the negligent action by Mayor Yervand Zakharyan and to oblige him to provide the Investigative Journalists NGO with the decisions regarding land allocations in the public park surrounding Yerevan's Opera House taken from 1997 to 2003.