Չինական «New Yida» ընկերությունը Հայաստանում հանքային ջրերի գործարան է հիմնում
«Բիզնես Արմենիայի» աջակցությամբ չինական կապիտալով «Նյու Յիդա» ընկերությունը Հայաստանում մինչև 5 միլիոն դոլար է ներդնում հանքային ջրերի շշալցման ու արտադրության նոր գործարան հիմնելու նպատակով։ Այս մասին փաստաթուղթը ստորագրել են «Նյու Յիդա» ընկերության գործադիր տնօրեն Լուո Գանգը և «Բիզնես Արմենիայի» գործարարների աջակցության խմբի ղեկավար Հայկ Միրզոյանը։
«Բիզնես Արմենիա»-ն հայտնում է, որ «Նյու Յիդա» ընկերության հիմնադիր Yida Group-ը միջազգային դիվեսիֆիկացված ներդրումային կազմակերպություն է, որը կենտրոնացած է արտադրության տարբեր ոլորտներում։
Գործարանի կառուցման համար ընկերությունը դիտարկում է Գեղարքունիքի մարզի Լիճք համայնքում գտնվող տարածքի ձեռք բերման հեռանկարը։ Բիզնես Արմենիայի Գործարարների աջակցության խմբի մասնագետները ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարության հետ համագործակցությամբ չինացի գործարարներին ներկայացրել են մի քանի հանքահորեր։ Ներդումային ծրագրի ուսումնասիրության փուլի ընթացքում ներգրավված են եղել Հանրապետական երկրաբանական ֆոնդի մասնագետները։
«Գործարարների աջակցության մեր թիմն ամենօրյա ռեժիմով աշխատում է ներդրողների հետ՝ հանքային ջերերի գործարանի հիմնման և արտադրությունը սկսելու համար։ Բիզնես Արմենիան շարունակելու է աջակցությունը նաև հետներդրումային ամբողջ շրջանում»,- նշել է Բիզնես Արմենիայի Գործարարների աջակցության խմբի ղեկավար Հայկ Միրզոյանը։
«Հայաստանի քանհային ջրերի որակը վստահություն է հաղորդում, որ արտադրությունը հաջողություն կունենա և սպառման խնդիր չի լինի։ «Նյու Յիդան» նպատակ է դրել հայկական հանքային ջուրը ճանաչելի դարձնել չինական շուկայում։ Իսկ ներդրումային ծրագիրը նաև սոցիալական ազդեցություն կունենա մերձակա համայնքների համար»,- նշել է «Նյու Յիդա» ընկերության գործադիր տնօրեն Լուո Գանգը։

Chinese New Yida Company to Establish a Mineral Water Factory in Armenia
With the support of Business Armenia, New Yida company operating with Chinese capital invests up to $5 million in Armenia with the aim of building a new mineral water producing and bottling factory. On behalf of this, a document has been signed by the CEO of New Yida, Mr. Luo Gang and the Businessmen Support Team Leader of Business Armenia, Mr. Hayk Mirzoyan.
Yida Group, the founding organization of New Yida is an international multifunctional investment company focusing on various industries.
The company is considering to acquire a territory in Lichk village of Gegharqunik district for the construction of the factory. In collaboration with the Ministry of Energy Infrastructures and Natural Resources of Armenia, the specialists of Business Armenia’s Business Support team have presented a few mines to the Chinese businessmen. The Republican Geological Fund specialists were involved in the research phase of the investment program.
“Our Business Support team cooperates with the investors on the establishment of a mineral waters factory and start production on daily basis. Business Armenia will continue on supporting during the whole post-investment period” stated the Businessmen Support Team Leader of Business Armenia, Mr. Hayk Mirzoyan.
"The quality of mineral water in Armenia guarantees success of production and no problem of consumption. New Yida’s goal is to make Armenian mineral water well-known in the Chinese market. And the investment program will also have a social impact on the neighboring communities" mentioned the CEO of New Yida, Mr. Luo Gang.