Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության հրատապ դիմումը միջազգային հանրությանը
Մենք` Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության ներքոստորագրյալ ներկայացուցիչներս, կցանկանայինք ձեր ուշադրությունը հրավիրել Հայաստանի քաղաքական իրավիճակի վրա, որը հստակ առճակատում է առկա բռնակալական կոռումպացված վարչակարգի և ժողովրդավարության հույսի միջև:
Մինչև 2015թ. Հայաստանի Հանրապետությունն ուներ կիսանախագահական կառավարման համակարգ, որը նախատեսում է երկրի նախագահի ուղղակի ընտրություն` առավելագույնը պաշտոնավարման երկու ժամկետով: Պաշտոնավարման երկու ժամկետի ավարտից հետո իշխանությունը պահելու նպատակով նախագահ Սերժ Սարգսյանը սահմանադրական փոփոխություն իրականացրեց 2015 թ. դեկտեմբերին լայնածավալ կեղծիքներով իրականացված հանրաքվեի միջոցով:
Նոր սահմանադրության համաձայն` Հայաստանի կառավարման համակարգը փոխվեց խորհրդարանականի: Դրանով ՀՀ Ազգային ժողովում հաստատվեց մեկ կուսակցության կայուն մեծամասնություն, վերացվեցին երկրի ղեկավարի ուղղակի ընտրությունները, և նվազեցվեցին նախագահի լիազորությունները` հիմնական իշխանությամբ օժտելով վարչապետին, որն ընտրվում է խորհրդարանական մեծամասնություն կողմից: Նոր սահմանադրությունն ակնհայտորեն միտված է ամրապնդելու Հայաստանի հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) գերիշխող դիրքը և Սարգսյանի պաշտոնավարման շարունակականությունը` իշխանությունը պահելով որպես «սուպերվարչապետ» թե՛ խորհրդարանի և թե՛ քաղաքացիների նկատմամբ ավելացված լիազորություններով և նվազեցված հաշվետվողականությամբ: 2017թ. ապրիլի խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում, որոնք աչքի ընկան համատարած ընտրակաշառքով և վերահսկվող քվեարկությամբ, ինչպես նաև ուժեղ ընդդիմության բացակայությամբ, ՀՀԿ-ն ստացավ խորհրդարանական մանդատների մեծամասնությունը ՀՀ Ազգային ժողովում և ուղի հարթեց, որ Սարգսյանը երրորդ անգամ պաշտոնավարի որպես պետության ղեկավար:
2018 թ. մարտի կեսից սկսած քաղաքացիական հասարակության խմբերը սկսեցին քարոզարշավ Սարգսյանի որպես վարչապետ հնարավոր առաջադրումն կանխելուն ուղղված, որպեսզի Հայաստանը չվերածվի ցմահ բռնապետության, ինչը նախկին խորհրդային երկրներին բնորոշ միտում է: Իրարից անկախ բողոքի ցույցեր սկսեցին անցկացվել տարբեր խմբերի, մասնավորապես «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության, «Մերժի’ր Սերժին» և «Հանուն Հայաստան պետության» ճակատ նախաձեռնությունների կողմից, որոնք բավականին արագ արժանացան հայ ժողովրդի լայն աջակցությանը: Նախագահ Սարգսյանի պաշտոնավարման տասնամյա ժամկետից դժգոհ լինելով` տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ դուրս եկան փողոց: Սկսած ապրիլի 13-ից` մի քանի օր ու գիշեր շարունակ ցուցարարները պահում էին Երևանի կենտրոնում գտնվող Ֆրանսիայի հրապարակը և խաղաղ երթեր էին կազմակերպում փողոցներում, հրապարակներում և կամուրջներում` կաթվածահար անելով քաղաքի երթևեկությունը և ժամանակավորապես շրջափակելով կառավարական շենքերը` պատգամավորների վրա ազդելու և նրանց քվեարկությունը Սարգսյանի թեկնածության օգտին կանխելու համար:
Շրջապատված լինելով ոստիկանության ջոկատաշղթայով, ոստիկանության ծանր տեխնիկայով ու փշալարերով` Հայաստանի խորհրդարանն ապրիլի 17-ին Սերժ Սարգսյանին ընտրել է որպես նոր վարչապետ բաց քվեարկությամբ` ձայների պարզ մեծամասնությամբ: Տասնյակ հազարավոր քաղաքացիներ ցույցի էին դուրս եկել ոստիկանության ջոկատաշղթայի դիմաց: Ի պատասխան` ոստիկանությունը հավաքի մասնակիցների նկատմամբ հատուկ միջոցներ կիրառեց` նետելով լուսաձայնային նռնակներ: Դրա հետևանքով ընդհանուր առմամբ 46 հոգի վիրավորվեց: Առնվազն 60 ցուցարարներ հարձակման, ծեծի և բերման ենթարկվեցին, ոստիկանական բաժանմունքներ տարվեցին առավոտյան և պահվեցին այնտեղ մինչև Ազգային ժողովի նիստի ավարտը` այդ կերպ խախտելով հանրային հավաքների մասին օրենքը: Մատնանշում ենք, որ սա երրորդ անգամն է, որ Սերժ Սարգսյանը պետական բարձր պաշտոն է ստանձնում խաղաղ ցույցի նկատմամբ կիրառած խժդժության և ոստիկանության բռնարարքների արդյունքում:
Ազգային ժողովում Սարգսյանի ընտրությունից հետո «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության առաջնորդ, պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանը կոչ արեց խաղաղ քաղաքացիական անհնազանդության ողջ երկրում: Այն լայն արձագանքի արժանացավ ոչ միայն Երևանում, այլև այլ քաղաքներում, ինչպիսիք են Վանաձորը, Գյումրին, Արմավիրը, Գավառը, Հրազդանը և այլն: Բազմահազարանոց խաղաղ ցույցեր սկսեցին ընդդեմ բռնակալության ամրապնդման հեռանկարի: Ի պատասխան խաղաղ ցույցերի` ոստիկանությունը անհամաչափ ուժ և ակնհայտ բռնարարքներ իրականացրեց: Չորս օրվա ընթացքում ավելի քան 500 ցուցարարներ, ներառյալ անչափահասներ, ենթարկվել են հարձակման, դաժան ծեծի, բերման են ենթարկվել ոստիկանական բաժիններ և կալանավորվել են հաճախ օրենքով սահմանված 3 ժամից ավելի պահվելուց հետո, առանց հետաքննության և արդար դատաքննության: Շատ ցուցարարներ և մասնավորապես դպրոցականներ ծեծի են ենթարկվել և բերման են ենթարկվել քաղաքացիական հագուստով ոստիկանության աշխատակիցների կողմից առանց պետհամարանիշների մեքենաներով: Լրագրողներն ու փաստաբանները ևս ոստիկանության կողմից բռնությունների են ենթարկվել:
Խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ բռնարարքներ գործադրելուն զուգահեռ` ոստիկանությունը զարմանալի հանդուրժողականություն և համագործակցություն է ցուցաբերել կազմակերպված հանցագործների հրոսակախմբերի նկատմամբ: Մասնավորապես, եղել են դեպքեր, երբ տասնյակ ոստիկաններ անվրդով ականատես են եղել գործողությունների, որոնց ընթացքում հանցավոր խառնամբոխը փողոցներում բռնարարքներ են գործել և վնասել հանրային գույքը, անուշադրության են մատնել առանց պետհամարանիշների բազմաթիվ ավտոմեքենաների երթևեկությունը փողոցներում: Ուշագրավ է, որ քրեական մեղադրանքներ են առաջադրվել խաղաղ ցուցարաների նկատմամբ, իսկ հանցագործների նկատմամբ ոչ մի գործ չի հարուցվել:
Թեպետ քաղաքացիական անհնազանդությունը մեծ չափով առաջնորդվել է ընդդիմադիր կուսակցության առաջնորդի կողմից, շարժումը ոչ կուսակցական է իր բնույթով: Դրա հիմնական նպատակն է կանխել Սարգսյանի երրորդ և ցմահ պաշտոնավարումը որպես երկրի ղեկավար, ինչը երկիրը կտանի երկարաժամկետ բռնապետության: Ֆրիդոմ Հաուսի վերջին` «Անցումային փուլում գտնվող պետություններ 2018թ. դիմակայելով ոչ ազատականությանը» զեկույցի համաձայն` նախորդ տարվա համեմատությամբ Հայաստանի համաթիվը 2018թ․ վատթարացել է: Այս ցուցանիշով Հայաստանը շարունակում է մնալ որպես կիսակոնսոլիդացված ավտորիտար վարչակարգով երկիր: Հետևաբար, Հայաստանի քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությումնները պահանջագիր են ներկայացրել` պահանջելով Սերժ Սարգսյանի պաշտոնանկությունը:
Ինչ էլ տեղի ունենա Հայաստանում, պայքարը մղվում է հանուն ժողովրդավարության և ընդդեմ կոռումպացված վարչակարգի: Էներգիայի այս պոռթկումը հետևանք է 1995թ․ ի վեր քաղաքացիների քաղաքական իրավունքների շարունակական ճնշման, և հստակ պահանջ է դրված արտահայտելու ժողովրդի ձայնը ազատ և արդար ընտրություններում:
Մենք կոչ ենք անում միջազգային կազմակերպություններին և այն երկրներին, որոնք աջակցում են ժողովրդավարական արժեքներին և ժողովրդավարական համակարգերին` սատարելու հայ ժողովրդի պայքարը հանուն ավելի լավ ապագայի:
Ցմահ բռնապետերը չպետք է ճանաչվեն և պետք է դատապարտվեն ժողովրդավարության ջատագովների կողմից:
Խաղաղ հավաքների ազատությունը պետք է պաշտպանվի Հայաստանի պետության կողմից, իսկ իրավիճակի ցանկացած վատթարացման ու հետևանքների պատասխանատվությունը ընկնում է Սերժ Սարգսյանի վրա:

Date: 21 April 2018, 7pm, Yerevan
To: United Nations, Council of Europe, Organization for Security and Cooperation in Europe, European Commission, Diplomatic missions in Armenia
URGENT APPEAL TO INTERNATIONAL ORGANIZATIONS AND DEMOCRATIC STATES
We, the undersigned civil society organizations in Armenia, would like to bring your attention to the political situation in Armenia that is a clear confrontation between the existing autocratic corrupt regime and the hope for democracy.
Until 2015, the Republic of Armenia had a semi-presidential governance system envisaging direct elections of the president of the country with maximum two terms of service. To maintain power after the expiry of his two terms, President Serzh Sargsyan changed the constitution through a largely rigged referendum held in December 2015.
According to the new constitution, Armenia’s governance system changed to a parliamentary one. This provided for a stable majority of one political party in the National Assembly, eliminated direct elections of the head of state and diminished the powers of the president, transferring the major authorities to the prime minister elected by the parliamentary majority. Apparently, the new constitution was tailored to strengthen the predominant position of the ruling Republican Party of Armenia and to keep Sargsyan in power as a ‘super’ prime minister with extended authorities and diminished accountability to both the parliament and the citizens. In the parliamentary elections of April 2017, characterized by widespread vote-buying and controlled voting as well as by the absence of a strong opposition, the Republican Party of Armenia won the majority of seats in the National Assembly and set the stage for Sargsyan to appear in the state leader’s role for the third time.
Starting from mid-March 2018, civil society groups started a campaign to oppose the potential nomination and election of Sargsyan as the prime minister to prevent Armenia from turning into a life-long dictatorship, a common trend in former Soviet countries. The protests were started independently by different groups, particularly the “Civil Contract” political party, “Reject Serzh” and “Armenian State Salvation Front” civic initiatives, and quickly attracted the wide support of the Armenian people. Dissatisfied with 10 years of governance by president Sargsyan, tens of thousands of citizens took to the streets. Since April 13, for several days and nights, protesters occupied France Square in central Yerevan and peacefully marched through the streets, squares and bridges, paralyzing the traffic in the city and temporarily occupying government buildings in order to influence MPs and prevent their vote in favour of Sargsyan’s candidacy.
Surrounded by police cordons, heavy riot police machinery and barbed wire, the Armenian parliament elected Serzh Sargsyan on April 17 as the new prime minister with the simple majority of open-cast votes. Tens of thousands of citizens were demonstrating outside the police cordons. In response, police employed the “special means” of smoke grenades, injuring 46 people. At least 60 protesters were attacked, beaten and taken to police stations in the morning and kept there until the end of the session, thereby breeching the law on public assemblies. We note that this is the third time that Serzh Sargsyan has taken the highest position of the state in a situation of turmoil and police violence towards peaceful demonstrations.
Following Sargsyan’s election in the National Assembly, the leader of Civil Contract, MP Nikol Pashinyan made a call for non-violent civic disobedience throughout the country. This echoed not only in Yerevan, but also in other cities and towns, such as Vanadzor, Gyumri, Armavir, Gavar, Hrazdan, etc. Many thousands launched peaceful demonstrations against the prospect of the consolidating dictatorship. In response to the peaceful protests, the Armenian police has applied disproportionate force and extreme violence. Within 5 days more than 600 protesters, including minors, have been attacked, severely beaten, taken to police stations and detained, often for more than 3 hours without investigative or judicial proceedings. Many protesters and, particularly, school students have been severely beaten and arrested by police officers in civilian clothes without identification badges. Police attack and break the cars of people who join the protests by honking. Journalists are increasingly being subject to violence by police. The situation escalates every moment.
In parallel with their brutal treatment of peaceful protesters, the police have demonstrated surprising tolerance towards and cooperation with the organized criminal groups. There have been cases when dozens of policemen calmly witnessed the provocation by a criminal mob in the street engaged in the violence and damage of public property, disregarded multiple cars without number plates in the streets and the brutalities of criminal bands towards the people. Multiple criminal charges are being brought against the peaceful protesters, and, interestingly, there is no proceeding launched against the criminal groups.
While the civic disobedience is largely led by an oppositional political party leader, the movement is non-partisan. Its main purpose is to prevent Sargsyan’s third and life-long term as the leader of the country, which would leave the country in the long-term catch of dictatorship. According to a recent Freedom House report, Nations in Transit: Confronting Illiberalism, Armenia’s democracy score is sliding and has put the country within the group of semi-consolidated authoritarian regimes. Hence, Armenian civil society organizations have launched a petition with a demand for Serzh Sargsyan to step down.
Whatever happens in Armenia, it is a fight for democracy, and fight against the corrupt regime. This current outburst of energy is the consequence of citizens’ political rights continuously being suppressed since 1995, and a firm demand to express people’s vote in free and fair elections.
We call on international organizations and countries that promote democratic values and systems to support the struggle of the Armenian people for a better future.
Life-long dictators must not be recognized and must be condemned by the agents of democracy.
Freedom of peaceful assemblies shall be protected by the Armenian state and any escalation of the situation and the consequences are the responsibility of Serzh Sargsyan.