Իշխանությունը որոշել է ԱԺ-ից հետ կանչել գլխավոր դատախազի միջնորդագիրը ձերբակալված պատգամավորների մասին
Քիչ առաջ առաջին փոխվարչապետ Կարեն Կարապետյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարեց, որ իրենք որոշում են կայացրել, որ ինքը դիմելու է գլխավոր դատախազին, որպեսզի ձերբակալված 3 պատգամավորների վերաբերյալ միջնորդագիրը ԱԺ-ից հետ վերցվի:
«Ես այս պահին գնում եմ պարոն Փաշինյանի հետ հանդիպման, որպեսզի բանակցենք եւ լուծում գտնենք: Վաղվա օրը չափազանց կարեւոր է, եւ ես կարծում եմ, որ մենք այնքան տրամաբանություն կունենանք եւ սթափություն, որպեսզի ամբողջ աշխարհին ցույց տանք, որ մենք հայերս, անկախ նրանից, թե ինչքան բարդ խնդիր, նեղվածություն, չլուծված հարցեր կան, կարող ենք նստել եւ տրամաբանական լուծում գտնել»:
Ինչպես հայտնի է, Ազգային ժողովի կանոնակարգի 108-րդ հոդվածի 1-ին կետի համաձայն՝ գլխավոր դատախազը պատգամավորի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցելուն կամ նրան ազատությունից զրկելուն համաձայնություն տալու մասին միջնորդագիր է ներկայացնում ԱԺ նախագահին:
Հիշեցնենք, որ այսօր Սերժ Սարգսյանի վարչապետության դեմ ընթացող զանգվածային բողոքի ցույցերի 11-րդ օրն է: Երեկ առավոտյան կարճատեւ հանդիպում տեղի ունեցավ Սարգսյանի եւ ցույցերը ղեկավարող պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի միջեւ, սակայն բանակցությունները ձախողվեցին: Սերժ Սարգսյանը Փաշինյանին հորդորեց չխոսել ժողովրդի անունից եւ վերադառնալ օրինականության դաշտ՝ հիշեցնելով 2008 թ.-ի մարտի 1-ը: Փաշինյանը կրկնեց, որ եկել է՝ քննարկելու Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի եւ իշխանության խաղաղ, անցնցում փոխանցման պայմանները: Հանդիպումից մոտ մեկ ժամ անց էլ Փաշինյանը, Արարատ Միրզոյանն ու Սասուն Միքայելյանը ձերբակալվեցին:

Власть решила отозвать из Национоального Собрания ходатайство генпрокурора о задержании депутатов
Немногим ранее вице-премьер Карен Карапетян сообщил на брифинге, что принято решение, согласно которому он должен обратиться к генпрокурору с просьбой отозвать из Национального Собрания ходатайство о задержании трех депутатов.
“Сейчас я еду на встречу с господином Пашиняном, чтобы провести переговоры и найти решение. Завтра чрезвычайно важный день, и я думаю, нам хватит здравомыслия показать всему миру, что мы, армяне, независимо от того, насколько сложные проблемы, обиды и нерешенные вопросы существуют, можем сесть за стол переговоров и найти логическое решение”,- заявил К.Карапетян.
Как известно, согласно п,.1 ст.108 Регламента Национального Собрания, для возбуждения уголовного преследования в отношении депутата или получения согласия на лишение его свободы, председателю НС представляется ходатайство.
Напомним, что сегодня 11-й день массовых акций протеста против премьерства Сержа Саргсяна. Вчера состоялась короткая встреча Саргсяна и лидера протестного движения Никола Пашиняна, однако переговоры сорвались. Серж Саргсян призвал Пашиняна не говорить от имени народа и вернутьсяв поле закона, напомнив о событиях 1 марта 2008 г. Пашинян повторил, что пришел обсудить условия отставки Сержа Саргсяна и мирной, без потрясений передачи власти. Через час после этой встречи Никол Пашинян был задержан. Вместе с ним были задержаны его сторонники - депутаты парламента Арарат Мирзоян и Сасун Микаелян.