Ըստ վերլուծաբանների՝ խորհրդարանական «մեծամասնությունը» կընտրի Նիկոլ Փաշինյանին
Համաժողովրդական շարժման ապրիլի 25-ի օրակարգում մեկ հարց է· ինչպե՞ս ձեւավորել նոր իշխանություն, որը կարտահայտի պայքարի ելած ժողովրդի կամքը, միաժամանակ լեգիտիմ կլինի եւ չի ոտնահարի ՀՀ Սահմանադրությունը: Երկրի վարչապետ ընտրված Սերժ Սարգսյանի ապրիլի 23-ի հրաժարականից հետո համաժողովրդական շարժումը պահանջում է, որ հրաժարական ներկայացնի իշխող Հանրապետական կուսակցությունը:
Ապրիլի 25-ին վարչապետի պաշտոնակատար Կարեն Կարապետյանի եւ շարժման առաջնորդ Նիկոլ Փաշինյանի՝ բանակցելու պայմանավորվածությունը նախորդ օրը երեկոյան չեղյալ համարվեց, քանի որ վարչապետի պաշտոնակատարն առաջ քաշեց արտահերթ ընտրություններ նշանակելու հարցը:
«Ոնց չափենք՝ էդ քաղաքացիներն ուզում են Նիկոլ Փաշինյանին, մյուս քաղաքացիները՝ մեկ ուրիշին, այդ իսկ պատճառով մենք առաջարկում ենք արտահերթ ընտրություններ, և ժողովուրդն ընտրի իր թեկնածուին»,- հայտնեց վարչապետի պաշտոնակատար Կ. Կարապետյանը:
Նիկոլ Փաշինյանը չի հրաժարվում արտահերթ ընտրություններից, բայց նա համաձայն չէ իշխող կուսակցության կազմակերպած ընտրություններին: Համաժողովրդական շարժման առաջնորդը պնդում է մինչեւ արտահերթ ընտրություններ նշանակելը փոփոխել Ընտրական օրենսգիրքը, իսկ դա պետք է կատարվի ՀՀԿ-ի իշխանությունից ազատվելուց հետո: Անցնող 20 տարիներին ընտրությունները կեղծելու չափազանց ճկուն աճպարարություն ցուցադրած Հանրապետական կուսակցության նկատմամբ այլեւս հավատ չկա: Այս առաջարկն ընդունելը ծուղակ է, որովհետեւ նրանց կազմակերպած ընտրությունը կրկին ժողովրդի ազատ կամարտահայտությունը չի լինելու, եւ կրկին կունենան ժողովրդի քվեի խեղված պատկեր:
ՀՀԿ-ն այլեւս համոզված է, որ ինքը քաղաքական մեծամասնություն չէ անգամ խորհրդարանում, այդ պատճառով չի շտապում վարչապետի ընտրության հարցը խորհրդարանի օրակարգ մտցնել: Այսօր առավոտից մի քանի քաղաքական ուժեր համաժողովրդական շարժմանը միանալու հայտարարություններ տարածեցին: «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցությունն իր կուսակիցներին կոչ արեց «մոբիլիզացվել եւ դուրս գալ փողոց»: Կուսակցության պատգամավորներն այս պահին փողոցում են եւ միացել են քայլերթին: «Ժառանգություն» կուսակցությունը նույնպես իր անդամներին կոչ արեց դուրս գալ փողոց: «Մեր քաղաքացիներն ի սկզբանե պայքարել են ոչ միայն Սերժ Սարգսյանի, այլ նաեւ գործող իշխանության եւ համակարգի դեմ»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
«Ելք» խորհրդարանական խմբակցությունն իր ողջ կազմով՝ «Հանրապետություն» և «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունները, միացան շարժմանը: ՀՀԿ-ի հետ դաշինք կազմած Հայ հեղափոխական դաշնակության (ՀՅԴ) վերջին օրերի գործելաոճն ու կուսակցության ղեկավար Հրանտ Մարգարյանի հայտարարությունը, որ իրենք լավագույնս են կատարում միջնորդի դերը, խոսում է այն մասին, որ պատեհ առիթի են սպասում շարժմանը միանալու համար: Իսկ ՀՅԴ շարքային անդամները, ելնելով facebook-ում արտահայտած կարծիքներից, սա կուսակցության վարկը փրկելու լավագույն հնարավորությունն են համարում: Խորհրդարանական մեծամասնության շարքերից արդեն արտահոսքն սկսվել է, ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Սուրեն Մանուկյանը հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանին միանալու մասին:
Հայաստանի եւ արտերկրի հայության հիմնական մտահոգությունն այս օրերին այն է, որ չվերսկսվի 1988 թ·-ի իշխանափոխությունից հետո երկու տասնամյակից ավելի տեւած անարխիան: Համաժողովրդական հաղթանակի էյֆորիան անցնելուց հետո պետք է գործի Սահմանադրությունը, եւ իրավական կարգավորումները կարող են միայն լեգիտիմացնել ընտրյալին:
-Ինչպե՞ս եք պատկերացնում լեգիտիմ իշխանության ձեւավորումը այս իրավիճակում,- մեր հարցն ուղղված է հասարակական գործիչ, ազգագրագետ Հրանուշ Խառատյանին:
-Ազգային ժողովն է ընտրում վարչապետին: Դաշնակցության եւ «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության «Ելք» խորհրդարանական խմբակցությանը միանալու դեպքում ՀՀԿ-ն ձայների անհրաժեշտ մեծամասնություն չի ունենում: Բացի այդ, ՀՀԿ-ի մեջ կան պատգամավորներ, որոնք զանազան նկատառումներով Նիկոլին կողմ կքվեարկեն: Բայց գլխավոր դերը կխաղա այն հանգամանքը, որ պատգամավորների մեծ մասը, հեռանկարից վախենալով, այլ կերպ ասած՝ այսօրվա շարժման ճնշման տակ, ստիպված կլինի կողմ քվեարկել Նիկոլ Փաշինյանին: Դա նրանց ընտրությունն է լինելու, բայց իհարկե, հասարակության պարտադրած ընտրությունը:
-Տիկին Խառատյան, միջին եւ ավելի բարձր տարիքի մարդիկ խոր մտահոգություն ունեն, որ շարժումը պետական ինստիտուտներն ու կառուցակարգերը շրջանցելով պետք է երկրի ղեկավար ընտրի: Վախենում են, որ վերադառնում ենք 1988 թ·-ի շարժման ակունքներին ու դրա թողած հետեւանքներին:
-Ես էլ եմ վախենում, հույսս վերջին տարիների կուտակած փորձն է: Հիմա խոսքը կարճաժամակետ վարչապետության մասին է, ում գլխավորությամբ պետք է վերանայվի գոնե Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կազմը, եւ փորձ արվի առավելագույնս կանխել ընտրակեղծարարությունը: ՀՀԿ-ի գլխավորությամբ դա պարզապես անհնար է:
-Համաժողովրդական շարժումը կարո՞ղ է երկրի վարչապետ առաջադրել, այն լեգիտիմ կհամարվի՞, թե խորհրդարանական նոր ընտրություններ պետք է նշանակել եւ դրա արդյունքներով իշխանություն ձեւավորել:
Հարցին պատասխանում է Գերմանիայի Հագենի եւ Բեռլինի համալսարանների դոցենտ, իրավաբանական գիտությունների դոկոտոր Գոռ Հովհաննիսյանը:
-Գործող Սահմանադրության 149-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն՝ վարչապետի հրաժարականի դեպքում, յոթնօրյա ժամկետում ԱԺ խմբակցություններն իրավունք ունեն առաջադրելու վարչապետի թեկնածուներ։ Փաստորեն, վարչապետի թեկնածություն առաջադրելու իրավունքը այս պահին պատկանում է միայն խորհրդարանական խմբակցություններին։ Բայց, ցանկացած իրավանորմ պետք է կիրառվի ողջամտության սահմաններում, հաշվի առնելով գոյություն ունեցող փաստացի հանգամանքները։ Դա նշանակում է, որ թեև համաժողովրդական շարժումն ինքը ձևականորեն վարչապետի թեկնածություն առաջադրելու իրավունք չունի, բայց խորհրդարանական խմբակցություններն իրենց այդ իրավունքից կարող են օգտվել միայն համաժողովրդական շարժման կամքը հաշվի առնելով։
Համաժողովրդական շարժումը դեմ է ոչ թե կոնկրետ անձի, այլ ընդհանրապես հանրապետական կուսակցության իշխանությանը։ Հետևաբար, ոչ մի իմաստ չի ունենա խորհրդարանական խմբակցությունների կողմից վարչապետի հանրապետական թեկնածու առաջադրելը, որովհետև այդ թեկնածուն չի արտահայտում ժողովրդի կամքը ու ոչ լեգիտիմ է։
Բացի այդ, առանց ժողովրդի կամքը հաշվի առնելու վարչապետի թեկնածու առաջադրելն ու նրան ընտրելը կխախտի venire contra factum proprium (հակասական վարքի արգելք) ընդհանուր իրավական սկզբունքը, որովհետև ժողովրդի կամքին դեմ գնալով՝ հանրապետական թեկնածուի առաջադրումն ու ընտրությունը կրկին բերելու են նրան, որ ժողովուրդը նոր թեկնածուին էլ կստիպի հրաժարական տալ։ Հետևաբար, անտրամաբանական ու հակասական է առաջադրել ու ընտրել մի թեկնածու, որն ակնհայտորեն կրկին ժողովրդի պահանջով ու ճնշման տակ հրաժարական է տալու։ Ուստի, խորհրդարանական խմբակցությունները վարչապետի թեկնածությունն առաջադրելու իրենց իրավունքը պարտավոր են իրականացնել իրականության հետ ողջամտորեն հաշվի նստելով, այն է՝ միմիայն ժողովրդի կամքին համապատասխան։

По мнению аналитиков, парламентское “большинство” изберет Никола Пашиняна
25 апреля на повестке общенародного движения стоит один вопрос: как сформировать новую власть, которая будет выражать волю вставшего на борьбу народа и вместе с тем будет легитимной и не нарушит Конституцию РА. После отставки 22 апреля премьер-министра страны Сержа Саргсяна общенародное движение потребовало, чтобы ушла и правящая Республиканская партия.
Назначенные на 25 апреля переговоры между врио премьер-министра Кареном Карапетяном и лидером движения Николом Пашиняном вчера вечером были отменены, так как Карапетян выдвинул вопрос о назначении внеочередных выборов.
“Как определить, сколько граждан хотят Никола Пашиняна, а сколько – кого-то другого? Поэтому мы предлагаем внеочередные выборы, чтобы народ выбрал своего кандидата”,- заявил Карен Карапетян.
Никол Пашинян не отказывается от внеочередных выборов, но он не согласен с тем, что эти выборы должна организовать правящая партия. Лидер общенародного движения настаивает на том, чтобы до назначения внеочередных выборов реформировать Избирательный кодекс, а это должно быть сделано после ухода РПА. Правящая партия, которая за последние 20 лет усвоила различные приемы фальсификации выборов, больше не пользуется доверием народа. Принятие этого предложения – ловушка, так как результаты выборов, которые организует Республиканская партия, в очередной раз не будут отражать волеизъявление народа. И картина голосования граждан будет вновь искажена.
РПА уже понимает, что не составляет политическое большинство даже в парламенте, поэтому не спешит включить вопрос выборовв премьер-министра в повестку Национального Собрания. Сегодня утром несколько политических сил выступили с заявлениями о присоединении к общенародному движению.
Партия “Процветающая Армения” призвала своих членов “мобилизоваться и выйти на улицу”. Депутаты НС от этой партии уже участвуют в массовом шествии. Партия “Наследие” тоже призвала своих членов выйти на улицу. “Наши граждане с самого начала вели борьбу не только против Сержа Саргсяна, но и против действующей власти и системы”,- говорится в заявлении “Наследия”.
К движению присоединились и две другие партии парламентского блока “Елк” - “Республика” и “Светлая Армения”.
Действия сформировавшей блок с РПА Армянской Революционной Федерации Дашнакцутюн (АРФД) и заявление руководителя партии Гранта Маргаряна о том, что они наилучшим образом выполняют роль посредника, свидетельствуют о том, что АРФД ждет удобного момента для присоединения к движению. А рядовые члены Дашнакцутюн, судя по высказываемым в facebook мнениям, считают такой шаг наилучшей возможностью спасти репутацию партии.
Уже началась утечка из рядов парламентского большинства – о присоединении к Николу Пашиняну заявил депутат фракции АРФД Сурен Манукян.
В эти дни в Армении и диаспоре высказывается опасение тем, как бы не повторилась анархия, начавшаяся после смены власти в 1988 г. и длившаяся более двух десятилетий. После того, как пройдет эйфория от общенародной победы, должна начать действовать Конституция. Легетимизировать избранника можно только правовыми регулированиями.
- Как Вы представляете формирование легитимной власти в этой ситуации? С этим вопросом мы обратились к общественному деятелю, этнографу Грануш Харатян.
- Премьер-министра избирает Национальное Собрание. В случае объединения фракций АРФ Дашнакцутюн и партии “Процветающая Армения” к парламентскому блоку “Елк” голоса депутатов-республиканцев не составят большинство. Кроме того, в РПА есть депутаты, которые из различных соображений проголосуют за Никола. Однако главную роль сыграет то обстоятельство, что большая часть депутатов, боясь перспективы, иными словами под давлением сегодняшнего движения, будет вынуждена проголосовать за Никола Пашиняна. Это будет их выбор, сделанный, конечно, под диктовку общества.
- Госпожа Харатян, люди старшего возраста высказывают глубокую обеспокоенность тем, что движение должно выбрать руководителя страны в обход государственным институтам. Они опасаются, что мы вернемся к истокам движения 1988 года и его последствиям.
- Я тоже опасаюсь, но моя надежда на накопленный за последние годы опыт. Сейчас речь идет о премьере на короткий срок, под руководством которого должен быть пересмотрен хотя бы состав Центральной избирательной комиссии и предпринята попытка максимально пресекать избирательные фальсификации. Под руководством РПА это просто невозможно.
Может ли общненародное движение выдвинуть кандидата на пост премьера? Будет ли этот кандидат легитимным или должны быть назначены новые парламентские выборы, по результатам которых будет сформирована власть?
На эти вопросы отвечает преподаватель государственного права Хагенского университета (Германия), доктор юридических наук, научный сотрудник университета Херти (Германия) Гор Ованнисян:
“Согласно ч.2 ст.149 Конституции РА, в случае отставки премьер-министра фракции Национальоного Собрания имеют право в семидневный срок выдвинуть кандидатов на пост премьера. Фактически право на выдвижение кандидатуры премьер-министра в данный момент принадлежит только фракциям. Однако любая правовая норма должна применяться в разумных границах, учитывая существующие фактические обстоятельства. Это означает, что общенародное движение само не имеет формального права выдвигать кандидатуру премьера, но парламентские фракции могут воспользоваться этим правом, учитывая волю общенародного движения.
Общенародное движение против не конкретного лица, а в целом Республиканскорй партии. Следовательно, выдвижение парламентскими фракциями кандидата-республиканца не будет иметь смысла, так как этот кандидат не будет отражать волю народа и не будет легитимен.
Кроме того, выдвижение и избрание кандидата на пост премьер-министра без учета воли народа нарушит общеправовой принцип venire contra factum proprium (запрет на общественное поведение), поскольку выдвижение кандидата Республиканской партии вопреки воле народа вновь приведет к тому, что народ заставит подать в отставку и нового кандидата. Следовательно, выдвижение и избрание кандидата, который по требованию и под давлением народа вновь подаст в отставку, выходит за рамки логики. Поэтому парламентские фракции обязаны реализовать свое право на выдвижение кандидата на пост премьера, учитывая существующую реальность, то есть только в соответствии с волей народа”.