Անկախության համար բանտերով անցած Նավասարդյանի կուսակցությունը դրսի ուժերի սպառնալիքով է իշխանությունը պահում
Կարեն Կարապետյանը իշխանություն պահելու համար անում է այն, ինչ չի արել ոչ մեկը, նույնիսկ` Սերժ Սարգսյանը։
Թեև մեծ տերությունները, մասնավորապես` ԱՄՆ֊ն և Ռուսաստանը բազմիցս ցույց են տվել իրենց լոյալությունը, այսուհանդերձ, այս լարված միջազգային հարաբերությունների ժամանակներում Կարեն Կարապետյանն ամեն ինչ անում է, որ նրանց ներգրավելով Հայաստանի ներքին գործերի մեջ՝ սպառնա ժողովրդին։
Ընդ որում՝ դրսի բոլոր ուժերին՝ որը ստացվի։ Այսպես.
Ապրիլի 25֊ին կառավարությունը հաղորդագրություն տարածեց, թե իբր Հայաստանում ԱՄՆ֊ի դեսպան Ռիչարդ Միլսը Կարեն Կարապետյանի հետ զրույցի ժամանակ ասել է.
«Ես հասկանում եմ, որ այս ցույցերը, քաղաքացիական անհնազանդության գործողությունները հանդիսանում են օրենքի խախտում, եւ կառավարությունը պարտավոր է ապահովել հասարակական կարգն ու անվտանգությունը հնարավորինս լավ»։
Նույն օրը Հանապետության հրապարակում Նիկոլ Փաշինյանի ելույթից պարզվեց, որ ԱՄՆ֊ի դեսպանին նա ասել է, որ կհանդիպի նրա հետ մի պայմանով, եթե նա այս տեղեկության վերաբերյալ հստակություն մտցնի, որից հետո կառավարական կայքից հանվել է այդ հաղորդագրությունը։ Հստակ է, որ ԱՄՆ֊ի դեսպանատունը բողոքել է դեսպանի խոսքը խեղաթյուրելու համար։ Պարզ կեղծիք՝ ԱՄՆ֊ով ժողովրդին ահաբեկելու համար։
Մյուս կողմից, Կարապետյանը ջանքեր է թափում՝ ներգրավելու համար Ռուաստանի և՛ կապիտալի, և՛ քրեական, և՛ պետական իշխանություններին։ Ռուսաստանից քրեական հեղինակություններ է հրավիրել ու նաև բերել է Ռուսաստանի միլիարդատեր Սամվել Կարապետյանին, որի հետ հանդիպումը մամուլը լուսավանում է որպես «մտերիմ ընկերոջ» այց։
Սակայն նրա գլխավոր նպատակը Ռուսաստանի պետական իշխանություններին ներգրավելն է։
Ռուսաստանի նախագահի և արտգործնախարարի մամուլի խոսնակները բազմիցս հայտարարեցին, որ այն, ինչ կատարվում է Հայաստանում, այդ երկրի ներքին գործն է։
Բայց Կարեն Կարապետյանը 5 օր է` ջանքեր է թափում, որ Ռուսաստանից իրեն աջակցելու ինչ-որ խոսք պոկի, Մոսկվա է ուղարկել արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանին, ով հայտնի է կառավարությունում Ռուսաստանի հետ ջերմ կապերով։ Թեև նա հենց հեղափոխության թեժ պահին Լավրովի հետ ասուլիս է տալիս ղարաբաղյան կոնֆլիկտի վերաբերյալ, սակայն դեռևս դա որպես աջակցություն «սաղացնելը» բարդ է։
Ապա Մոսկվա է գործուղում փոխվարչապետի պաշտոնակատար Արմեն Գևորգյանին և հաղորդագրություն տարածում, թե նա հանդիպել է Պուտինի աշխատակազմի ներկայացուցիչների հետ։ Այդ ե՞րբ է եղել, որ հաղորդագրություն տարածվի, թե հայ նախարարը կամ փոխվարչապետը հանդիպել են նախագահի աշխատակազմի հետ, բնական է, որ նպատակն է` թե տեսեք, Պուտինը մեզ աջակցում է, սակայն այս լուրը ևս շատ դժվար է որպես աջակցություն «սաղացնելը»։
Կարապետյանն, ի վերջո, հասնում է նրան, որ այն նույն օրը, երբ Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Պեսկովը կրկին ընդգծում է՝ «Սա Հայաստանի ներքին գործն է», հաղորդագրություն է տարածվում, թե Վլադիմիր Պուտինի հետ հեռախոսազրույց է ունեցել, որի ժամանակ ասվել է. «Ընդգծվել է, որ Հայաստանում ճգնաժամային իրավիճակի կարգավորումը պետք է տեղի ունենա բացառապես իրավական դաշտում, գործող Սահմանադրության շրջանակներում և 2017թ. ապրիլին կայացած լեգիտիմ խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքների հիման վրա: Այդ համատեքստում ընդգծվել է ՀՀ ԱԺ-ի կողմից ս.թ. մայիսի 1-ին Հանրապետության վարչապետի ընտրության կարևորությունը»։ Այսինքն՝ ենթատեքստը պարզ է, ապրիլի ընտրություններով վարչապետի թեկնածուն Կարեն Կարապետյանն է։
Այն, ինչ տապալվեց ԱՄՆ֊ի դեսպանի միջոցով՝ ահաբեկելը, ինչ-որ չափով հաջողվեց Պուտինով։ Այս անգամ շատ ավելի բարդ է պարզել, թե Պուտինը իրո՞ք անգիր գիտի Հայաստանի բոլոր ընտրությունների տարին, օրն ու ժամը, մասնավորապես, որ 2017֊ի ապրիլին ԱԺ ընտրություն է եղել։
Արմեն Գևորգյա՞նն է շատ խնդրել Կրեմլի պատերի տակ, թե՞ Կարեն Կարապետյանն է իր՝ վարչապետի աթոռի դիրքը չարաշահելով` ի վերջո հեռախոսազրույց արձանագրել Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Նույն երկրի երկու ղեկավարների հետ ամեն օր խոսելու կարիք հաստատ չուներ Պուտինը, չէ՞ որ  նախորդ օրը նա հեռախոսազրույց էր ունեցել նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ ու հաստատել չեզոքությունը, «որ բոլոր գործընթացները պետք է ընթանան Սահմանադրության պահանջների շրջանակում»:
Կարծում եմ՝ սա ու մեկ էլ ռուսական մի շարք թերթերում Նիկոլ Փաշինյանին վարկաբեկող հրապարակումներն առավելագույնն էին, որ նա կարող էր ստանալ Ռուսաստանից։
Եթե նույնիսկ Կարեն Կարապետյանն ու իր էմիսարները առավոտից իրիկուն Ռուսաստանի իշխանությունների առաջ զրպարտեին Նիկոլ Փաշինյանին, մեկ է՝ Ռուսաստանը չի խառնվելու Հայաստանի ներքին գործերին, մանավանդ միջազգային այս զգայուն հարաբերությունների պայմաններում։
Սակայն Կարեն Կարապետյանի ջանքերը բացահայտեցին նրա իրական դեմքը, որ Հայաստանի իշխանությունն ուզում է յուրացնել մեկը, ով պատրաստ է  իշխանութան ու փողի համար դրսի ուժեր բերել Հայաստանի վրա։
Կարեն Կարապետյանի գործունեության ֆոնին ճիշտ է ասում Շարմազանովը, որ Սերժ Սարգսյանը պետական գործիչ է. այո, նա իր հակառակորդի դեմ օգտագործեց բազմաթիվ միջոցներ՝ սպառնալիքներ, կալանավորում, ցուցարարների ջարդ, բայց երբեք փորձ չարեց արտաքին ուժերին ներգրավել։
Սարգսյանը ղարաբաղյան շարժման հետ կապված վերջին պետական գործիչն էր և իշխանությունը պահելու մի սահման ուներ, որը չանցավ։ Սակայն, նա, հեռանալով, վերջին վնասը տվեց Հայաստանին՝ իշխանությունը թողնելով մեկին, ով իշխանությունը պահելու ճանապարհին սահման չունի, երկրի պետականությունն էլ է պատրաստ առևտրի առարկա դարձնել, ու նաև այն կուսակցության ղեկին, որը հիմնադրել է Հայաստանի անկախության համար 11 տարի բանտերում տառապած Աշոտ Նավասարդյանը։
Իսկ անկախության համար բանտ նստած մյուս գործչի՝ Անդրանիկ Մարգարյանի որդին՝ Տարոն Մարգարյանն էլ ամեն ինչ անում է, որ այս մարդն իշխանությունը վերցնի։
Ահա, թե ով է ուզում իշխանությունը զավթել. 3 միլիոնանոց երկրում ընդամենը 69 պատգամավորի աջակցությունն ունեցող ու այդ 3 միլիոնին դրսի ուժերով սպառնացող մեկը։
Իսկ մյուս կողմում ժողովուրդն է ու նրա թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը, ով խորը մտահոգությամբ ամեն ինչ անում է, որ հանկարծ երկիրը չդառնա արտաքին ուժերի ձեռքին գործիք։
Գ.Երիցյան
ոչ ոք ուշադրություն չի դարձրել, որ երեկ ռուսական պաշտոնական կարծիքի արտաբերիչ վրեմյա ծրագրի հաղորդավարը ժողովրդի ցասումն արտահայտող մեր ցուցարարներին արդեն հստակ անվանեց уличная толпа, հավելելով, որ ամբոխի ցանկությամբ ղեկավար չի փոխվում: այսպիսով ռուսաստանը հստակ արտահայտեց իր դիրքորոշումը, ուժային գործողությունների քարտ բլանշ տալով կարապետյանին: իսկ որ ընտրություններից հետո բողոքների դեպքում նա դրան կգնա չհավատալը կարծում եմ միամտություն կլինի
Արմենակ Եղիիայեան
Այսպիսի ձրի ու յիմար հաստատումներ կարելի չէ ընել. ինչի՞ վրայ հիմնուելով վաչէն կ'ըսէ, թէ կարէն կարապետեանը «պատրաստ է արեան մէջ խեղդել յեղափոխութիւնը եւ հայ ժողովուրդը: Մէկ կաթիլ արիւն թափե՞ց ան, որ այսպիսի յիմարութիւններ դուրս տրուին: Ամօթ ձեզի:
Կարեն Կարապետյանը ոչ մի իշխանություն չունի և չի ունեցել, նա Մոսկվայի գործակալն է և ղարաբաղյան կլանի կողմից իշխանությունը պահելու վերջին հույսը։ Այդ նպատակին հասնելու համար նա պատրաստ է արյան մեջ խեղդելի և հեղափոխությունը և Հայ ժողովրդին։ ՀՀԿ պատգամավորները պետք է գիտակցեն այս ամենը, մի կողմ դնեն նեղ անձնական խնդիրները և անեն ամեն ինչ ժամ առաջ ազատվելու համար այդ խղճուկ կարիերիստից։ Նա Հայաստանում որևե պաշտոն կամ աշխատանք չպետք է ունենա, նա թող գնա իր մարզիչների մոտ։ Որևե մեկը տեղյակ է, թե ինչի համար է նա գաղտնի հանդիպումներ ունենում Ռ․ Քոչրյանի, Բակո Սահակյանի,Ս․ Սարգսյանի հետ։
Անգամ Կիմ Չեն Ինը, կարծես, սկսել է հասկանալ, որ կործանում է երկիրը: Բայց ՀՀկ իր նոր առաջնորդով անհույս է: Փողը կուրացրել, չորացրել է ուղեղը:

Прошедшая через тюрьмы в борьбе за независимость партия Ашота Навасардяна удерживает власть, угрожая внешними силами
Ради сохранения власти Карен Карапетян делает то, что не делал никто, даже Серж Саргсян.
Несмотря на то, что крупные державы, в частности США и Россия, неоднократно демонстрировали свою лояльность, тем не менее, в этот период напряженных международных отношений Карен Карапетян делает все, чтобы вовлечь их во внутренние дела Армении, тем самым угрожая народу.
При этом он угрожает всеми внешними силами. Какая согласится.
Итак., 25 апреля правительство Армении распространило сообщение о том, что посол США в Армении Ричард Милз в ходе беседы с Кареном Карапетяном якобы сказал: “Я понимаю, что эти митинги, акции гражданского неповиновения являются нарушением закона, и правительство обязано максимально успешно обеспечить общественный порядок и безопасность”.
В тот же день из выступления Никола Пашиняна на площади Республики выяснилось следующее: Пашинян сказал, что встретится с послом только в том случае, если Ричард Милз внесет ясность в этот вопрос, после чего это сообщение исчезло с сайта правительства.
Понятно, что посольство США выразило недовольство искажением высказываний посла. Это обыкновенный обман, цель которого терроризировать народ Соединенными Штатами.
С другой стороны, Карапетян не жалеет усилий для вовлечения российского капитала, криминального мира и государственных властей. Уголовных авторитетов привез из России в Армению проживающий в РФ миллиардер Самвел Карапетян, встречу с которым пресса представила как визит “близкого друга”.
Межде тем его главная цель – вовлечение российской государственной власти.
Пресс-секретари президента и министра иностранных дел РФ неоднократно заявляли, что происходящее в Армении – внутреннее дело этой страны.
Однако Карен Карапетян уже пять дней прилагает все усилия, чтобы добиться от России каких-либо высказываний в свою поддержку. В Москву был командирован министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян, известный своими близкими связяами в российском правительстве. И хотя Налбандян в самый разгар революции в Армении провел с Лавровым пресс-конференцию по нагорно-карабахскому конфликту, выдавать эти шаги за поддержку пока сложно.
После этого Карапетян делегировал в Москву и.о.вице-премьера Армена Геворкяна. Было распространено сообщение о том, что тот встречался с представителями аппарата Путина. Никогда раньше сообщения о встрече армянских министров или вице-премьера с представителями аппарата президента РФ не появлялись в средствах массовой информации. Понятно, что цель этого шага дать понять народу: смотрите, мол, Путина поддерживает нас. Однако и эту информацию трудно воспринять как поддержку.
В конце концов Карапетян добился того, что в тот день, когда пресс-секретарь президента РФ Песков вновь заявил: “это внутренне дело Армении”, появилось сообщение о телефонной беседе врио премьера РА с Владимиром Путиным, в ходе которой “было подчеркнуто, что урегулирование кризисной ситуации в Армении должно состояться исключительно в правовом поле, в рамках действующей Конституции и на основании результатов состоявшихся в апреле 2017 г. легитимных парламентских выборов. В это контексте была подчеркнута важность избрания 1 мая с.г. Национальным Собранием РА премьер-министра Республики Армения”.
Попытку терроризирования народа, провалившуюся в случае с послом США, в какой-то мере удалось осуществить с помощью Путина. На этот раз гораздо сложнее выяснить, дейстивтельно ли Путин наизусть знает даты всех выборов в Армении, в частности то, что парламентские выборы состоялись в апреле 2017 г.
Кто просил более усердно – Армен Геворкян под стенами Кремля или Карапетян, который, злоупотребив креслом премьера, добился телефонной беседы с Владимиром Путиным. Путин явно не нуждался в каждодневных разговорах с двумя руководителями страны, ведь накануне он уже беседовал по телефону с президентом Арменомм Саргсяном и подтвердил нейтальную позицию России, отметив, что “все процессы должны осуществляться в рамках требований Конституции”.
Думаю, и это обстоятельство, и появление в ряде российских газет публикаций, компрометирующих Никола Пашиняна, - это максимум, что Карапетян мог добиться от России.
Но даже если врио премьера Армении и его эмиссары будут с утра до вечера заниматься дискредитацией Никола Пашиняна в глазах российских властей, Россия все равно не станет вмешиваться во внутренние дела Армении, тем более в условиях столь щекотливых международных отношений.
Однако усилия Карена Карапетяна показали его истинное лицо и то, что власть в Армении хочет узурпировать человек, готовый ради власти и денег натравить на Армению внешние силы.
На фоне деятельности Карена Карапетяна слова Шармазанова о том, что Серж Саргсян - государственный деятельность, кажутся объективными. Да, Саргсян использовал против своего противника различные средства: угрозы, аресты, разгром демонстрантов, но он ни разу не пытался прибегнуть к помощи внешних сил.
Саргсян был последним государственным деятелем, связанным с карабахским движением, и он знал, где проходит грань сохранения власти. Однако уходя, Серж Саргсян в последний раз навредил Армении, приведя к власти человека, который ради сохранения власти не знает границ. Карен Карапетян готов даже государственность страны превратить в предмет торга, в том числе находясь у руля партии, которую создал настрадавшийся 11 лет в тюрьмах ради независимости Армении Ашот Навасардян.
Вместе с тем все усилия для приведения к власти этого человека прилагает и Тарон Маргарян, сын осужденного за свою борьбу за независимость Армении другого деятеля, Андраника Маргаряна.
Таким образом, власть в Армении хочет узурпировать человек, пользующийся в трехмиллионной стране поддержкой 69 депутатов и угрожающий этим трем миллионам внешними силами.
На другой стороне находятся народ и его кандидат Никол Пашинян, который глубоко озабочен происходящим и делает все, чтобы страна вдруг не стала инструментом в руках внешних сил.