Իրադրությունն առաջնագծում․ նկատվել են կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի կուտակումներ ու ակտիվ տեղաշարժեր
Անցնող շաբաթվա ընթացքում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում արձանագրվել է լարվածության նկատելի աճ: Այս մասին տեղեկացնում է ԱՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը։
Մասնավորապես՝ ապրիլի 21-ի ժամը 14:25-ից սկսած արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի տարբեր հատվածներում, մասնավորապես՝ արևելյան և հարավ-արևելյան ուղղություններում, նկատվել են հակառակորդի կենդանի ուժի և զինտեխնիկայի կուտակումներ ու ակտիվ տեղաշարժեր:
Ստեղծված օպերատիվ իրադրությունը տեղում գնահատելու նպատակով ԱՀ ՊՆ, ՊԲ հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Լևոն Մնացականյանն ապրիլի 22-ին այցելել է բանակի արևելյան ուղղությամբ տեղակայված մարտական դիրքեր, ծանոթացել առաջնագծում տիրող իրավիճակին, ստուգել զորքերի մարտական պատրաստականության աստիճանը` տալով հետագա գործողությունների համար անհրաժեշտ մի շարք ցուցումներ ու հանձնարարականներ: Բանակի հրամանատարի համոզմամբ օպերատիվ-մարտավարական իրադրությունը լրիվությամբ գտնվում է պաշտպանության բանակի վերահսկողության ներքո և ձեռնարկվում են բոլոր անհրաժեշտ միջոցառումները հակառակորդի հավանական սադրանքները կանխելու համար:
Առաջնագծում ստեղծված լարված իրադրությանն ապրիլի 23-ին անդրադարձել են նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները՝ կոչ անելով կողմերին անհապաղ քայլեր ձեռնարկել լարվածության թուլացման ուղղությամբ, խստորեն հետևել հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը և ծանր հրետանին հետ պահել առաջնագծից:
Ընդհանուր առմամբ, ապրիլի 22-ից 28-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում հակառակորդի կողմից հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 400 անգամ՝ հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակելով շուրջ 4000 կրակոց:
ՊԲ-ի առաջապահ զորամասերը հակառակորդի սադրիչ գործողությունները կանխելու համար դիմում են անհրաժեշտ քայլերի և շարունակում վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն:

Ситуация на передовой: наблюдаются скопления и активные перемещения живой силы и военной техники противника
На минувшей неделе на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск наблюдалась эскалация напряженности. Об этом сообщает пресс-служба Минобороны Республики Арцах.
В частности, с 14.25 21-го апреля на различных участках линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск, в частности на восточном и юго-восточном направлениях, наблюдались скопления и активные перемещения живой силы и военной техники противника.
С целью оценки на месте сложившейся оперативной обстановки генерал-лейтенант Левон Мнацаканян 22 апреля посетил боевые позиции, размещенные на восточном направлении Армии обороны, ознакомился с ситуацией на передовой, проверил степень боевой подготовки войск, дав ряд необходимых поручений и указаний по дальнейшим действиям.
Командующий армией выразил убежденность, что оперативно-тактическая ситуация полностью находится под контролем Армии обороны, предпринимаются все необходимые мероприятия с целью пресечения возможных провокаций со стороны противника.
23 апреля напряженной ситуации на передовой коснулись сопредседатели Минской группы ОБСЕ, которые призвали стороны безотлагательно предпринять шаги по снижению напряженности, строго следовать режиму прекращения огня и отвести от передовой тяжелую артиллерию.
В целом, в период с 22 по 28 апреля режим прекращения огня на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских войск нарушался более 400 раз, в направлении армянских боевых позиций было произведено около 4000 выстрелов.
Передовые подразделения Армии обороны с целью пресечения провокационных действий противника прибегают к необходимым шагам и продолжают уверенно нести боевое дежурство.