Միասին փակել ներհայաստանյան ատելության էջը եւ դառնալ այդ պատմական նվաճման համահեղինակներ. Նիկոլ Փաշինյանի առաջարկը ԱԺ խմբակցություններին
«Իմ քայլը» շարժման այսօրվա կանգառը Վանաձորն էր: Ավտոերթով այստեղ հասած հազարավոր քաղաքացիներ հավաքվել էին Հայքի հրապարակում:
Շարժման առաջնորդ, ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանն իր ելույթը սկսեց Լոռու մարզի բնակչությանը շնորհակալություն հայտնելով. «Ես երբեք չեմ մոռանա այն գորովանքը, այն սերը, այն օգնությունը, որ Լոռվա մարզը մեզ ցույց է տվել»: Նա թվեց մարզի համայնքների և քաղաքների անունները, որոնք աջակցել են իրենց և ցուցաբերած ջերմության համար հայտնեց իր երախտագիտությունը: «Եվ ահա, Վանաձոր մտնելուց մոտավորապես 22 օր հետո, մենք վերադարձել ենք այստեղ, որպեսզի ասենք` Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ դուք հաղթել եք, մենք եկել ենք ձեզ ասելու` ՀՀ քաղաքացիներ, ձեր հաղթանակը ձեր ձեռքից որևէ մեկը չի կարող գողանալ, ով կփորձի գողանալ այդ հաղթանակը` իշխանությունից լինի, թե ընդդիմությունից, նա շատ արագ, նույնպիսի արագությամբ գնալու է Սերժ Սարգսյանի հետևից»:
Ապա արձագանքեց օրվա ընթացքում տեղի ունեցած քաղաքական զարգացումներին:
«Այսօր շատերը փորձում են ներկայացնել, թե այս բանավեճն անձերի մասին է, թե ով պիտի զբաղեցնի ՀՀ վարչապետի պաշտոնը, իրականում խոսքն ուրիշ բանի մասին է, խոսքը նրա մասին է` արդյոք լուծվելու է քաղաքական ճգնաժամը, թե շարունակվելու է: Եթե մայիսի 1-ին վարչապետ ընտրվեց որևէ ուրիշ մեկը, քան ժողովրդի թեկնածուն, ուրեմն ՀՀ-ում և սփյուռքում բողոքի ակցիաները շարունակվելու են տասնապատիկ ծավալով: Եվ ուզում եմ շատ հստակ լինեմ, սա ասել եմ և էլի եմ ասում` ես իլյուզիաներ չունեմ, որպեսզի մտածեմ, որ դուք իմ անունը վանկարկելիս իմ անունն եք վանկարկում, ես հավատում եմ, որ դուք իմ անունը վանկարկելիս ինքներդ ձեր անունն եք վանկարկում, որովհետև ասել եմ և ասում եմ` Հայաստանում հաղթանակած թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխությունը ունի մեկ առաջնորդ, և այդ մեկ առաջնորդը դու ես….դու ես և ուրեմն ԱԺ բոլոր խմբակցությունները պարտավոր են աներկբա ձևով քեզ նշանակել ՀՀ վարչապետ:
Կարեն Կարապետյանը` առաջին փոխվարչապետի ժամանակավոր պաշտոնակատարը, վերջին օրերին փորձում էր ժողովրդի ձեռքից գողանալ հաղթանակը և փորձում էր իր համար հենարան, դաշնակիցներ գտնել և ուրիշ մարդկանց ներքաշել անազնիվ և հակաժողովրդական խաղերի մեջ: Եվ ես ուրախ եմ, որ այսօր ԱԺ պատգամավոր մյուս Կարեն Կարապետյանը, ով «Տաշիր գրուպ» ընկերության սեփականատեր ընտանիքի անդամ է, հայտարարել է, որ իր կարծիքով` Կարեն Կարապետյանը չպետք է առաջադրվի վարչապետի թեկնածու: Ես հույս ունեմ, որ այս տեսակետը կտարածվի ամբողջ ՀՀԿ խմբակցության անունից:
Ես հույս ունեմ, որ մյուս խմբակցությունները նույնպես կգնահատեն ստեղծված իրավիճակը և կհայտարարեն, որ ոչ միայն թեկնածու չեն առաջադրելու, այլև առանց նախապայմանների պաշտպանելու են ժողովրդի թեկնածուին, հակառակ դեպքում, չեմ ուզում քննարկել նույնիսկ հակառակ դեպքը, որովհետև հակառակ դեպք չի լինելու և վերջ»,- ասաց Փաշինյանը:
Անդրադառնալով ոստիկանության` այսօր տարածած հայտարարությանը` պատգամավորն ասաց. «Ոստիկանությունը հայտարարություն է տարածել, որում ասում է, որ իրավիճակը բարդացնող ոչ մի գործողություն չի ձեռնարկելու, հայտարարության այս մասը ընդունելի և հասկանալի է, բայց հայտարարության երկրորդ մասում կա այսպիսի մի հատված, որ էլի խոսվում է սադրիչների ինչ-որ խմբերի մասին և այլն, և այլն: Ես հույս ունեմ, որ այդ պարբերությունները չեն գրվել ոստիկանությանը ոչ խելամիտ քայլերի մղելու համար: Ես ուզում եմ հստակ ասել, եթե Երևան քաղաքում` որևէ հատվածում, փշալարեր, զինտեխնիկա, հատուկ տեխնիկա երևա, դա մեր կողմից կարժանանա խիստ և բացասական գնահատականի, Երևանում փշալարեր, ջրցաններ, մահակներ, վահաններ չպետք է լինեն, պետք է լինեն ոստիկանններ, որոնք նաև պետք է ապահովեն մեր ակցիաների անվտանգությունը: Ես էլի ուզում եմ ընդգծել, հիշեցնել, որ մեր շարժումը բաց ձեռքերի շարժում է, մեր շարժման մեջ չեն կարող լինել սադրիչներ, որևէ լկտիություն մեր շարժման հետ չի կարող կապ ունենալ: Ոստիկանների նկատմամբ պետք է պահպանել կոռեկտ, հարգալից վերաբերմունք»:
Ողջունելով և ծափահարելով հանրահավաքի անվտանգությունն ապահովող տեղի ոստիկաններին` Փաշինյանը հայտարարեց, որ դա տրյուկ չէ, դա այսուհետ լինելու է քաղաքացու և ոստիկանի հարաբերությունների էությունը: Փաշինյանը կոչ արեց ծափահարել նաև այդտեղ իրենց ծառայությունն իրականացնող ԱԱԾ աշխատակիցներին:
«Ես ուզում եմ հավատալ, որ այսօրվանից` այս պահից սկսած Հայաստանում չկան ու չեն լինելու բարիկադներ: Հետևաբար, բարիկադների բացակայությունը մեզ, ոստիկանությանը, ԱԱԾ-ին դնում է նույն կողմում, մենք նույն կողմում ենք, դեմ-դիմաց չենք կանգնած, մենք այս պահից սկսած` կանգնած ենք ուս-ուսի հանուն ազատ և երջանիկ Հայաստանի:
ՀՀԿ խմբակցությունը հայտարարել է, որ իրենք թեկնածու չեն առաջադրելու, սա վատ չէ, բայց լավ էլ չէ, և որպեսզի լավ լինի, կարծում եմ ճիշտ կլինի, որ ՀՀԿ-ն հայտարարի, որ այլ խմբակցությունների հետ համատեղ թեկնածու է առաջադրելու ժողովրդի թեկնածուին: Ես ուզում եմ ասել, որ պատրաստակամ եմ հանդիպել Հանրապետական խմբակցության բոլոր պատգամավորների հետ, բոլորի հետ միաժամանակ, որպեսզի հավաստիացնեմ նրանց, որ այս պրոցեսով, երբ որ մենք ասում ենք փակում ենք ներհայաստանյան ատելության էջը, մենք ասում ենք ամենայն լրջությամբ, և եթե նրանք անեն իրենց քայլը, Հանրապետական խմբակցության և մյուս խմբակցությունների պատգամավորները դրանով կդառնան այդ պատմական նվաճման համահեղինակներ: Եվ ուզում եմ ևս մեկ անգամ ասել` հույս ունեմ, որ այլ քաղաքական ուժեր, այլ քաղաքական գործիչներ չեն փորձի անգամ գողանալ ժողովրդի հաղթանակը, որովհետև դա կբերի այդ քաղաքական գործիչների և ուժերի դուրս մղմանը Հայաստանի ներքաղաքական դաշտից»,- կարծիք հայտնեց «Իմ քայլը» շարժման առաջնորդը:
Անելիքների մասին
Ըստ Փաշինյանի` վաղը ժամը 12.00-ից ՀՀ ողջ տարածքով վերսկսվում են քաղաքացիական անհնազանդության զանգվածային գործողությունները, բոլոր ուսումնական հաստատությունները հայտարարում են դասադուլ, բոլոր ճանապարհները փակվում են: «Էն օրը Ալավերդուց պատվիրակություն էր եկել, ասում էին` ուզում ենք երկաթուղին փակենք, ուզում եք` փակեք»,- ասաց նա:
Այս բոլոր ակցիաները տեղի են ունենում մեկ պահանջով` ժողովրդի թեկնածուին անհապաղ ընտրել ՀՀ վարչապետ:
Փաշինյանի խոսքով` վաղը ժամը 19.00-ին Երևանի Հանրապետության հրապարակում տեղի կունենա մինչև այժմ կայացած «ամենա-ամենա-ամենահզոր հանրահավաքը»: Բայց ժամը 12.00-ին փակված ճանապարհները ուղիղ ժամը 16.00-ին պետք է բացվեն, որպեսզի ժողովուրդն անարգել կարողանա հասնել Հանրապետության հրապարակ:
Փաշինյանը հերթական անգամ պատճառված անհարամարության համար ներողություն խնդրեց այն բոլոր քաղաքացիներից, ովքեր մինչև այժմ կարողացել են անտարբեր մնալ այդ իրադարձությունների նկատմամբ և նախընտրում են ֆուտբոլ կամ կինո նայել: Խնդրեց չբարկանալ և չնեղանալ իրենցից:

Вместе закрыть страницу ненависти в Армении и стать соавторами этого исторического достижения – предложение Никола Пашиняна фракциям НС
Сегодняшнее автошествие сторонников движения “Мой шаг” сделало остановку в Ванадзоре, где тысячи граждан собрались на площади Айка.
Лидер движения, депутат парламентской фракции “Елк” Никол Пашинян начал свое выступления со слов благодарности в адрес жителей Лори: “Я никогда не забуду ту заботу, ту любовь и помощь, которые мы получили в Лорийской области. И вот, спустя 22 дня, мы вернулись сюда, чтобы сказать вам: гордые граждане Республики Армения, вы победили! Мы пришли сказать, что никто не сможет украсть у вас вашу победу. А тот, кто попытается – будь то представитель власти или оппозиции, он очень быстро отправится вслед за Сержем Саргсяном”.
Касаясь политических событий, которые произошли в течение дня, Никол Пашинян сказал: “Сегодня многие пытаются представить происходящее как спор вокруг личностей, вокруг того, кто должен занять должность премьер-министра РА. На самом деле речь идет о том, разрешится политический кризис или сохранится. Если 1 мая премьер-министром будет избран не народный кандидат, а кто-то другой, то в Армении и Диаспоре акции протеста будут продолжаться с еще большей силой. Я хочу быть предельно конкретным. Я не питаю иллюзий, чтобы думать о том, что вы, скандируя мое имя, имеете в виду конкретно меня. Я верю, что, скандируя мое имя, вы скандируете ваше, потому что победившая в Армении ненасильственная бархатная революция имеет одного лидера, и этим лидером являетесь вы – ты, ты, ты… А значит все фракции Национального Собрания обязаны без колебаний назначить тебя премьер-министром РА.
В последние дня Карен Карапетян, временно исполняющий обязанности первого вице-премьера, пытался украсть у народа победу и найти для себя опору, найти союзников, вовлечь других людей в нечестные, антинародные игры. И я рад, что сегодня депутат парламента, тоже Карен Карапетян, член семьи, владеющей компанией “Ташир групп”, заявил, что, на его взгляд, Карен Карапетян не должен быть выдвинут кандидатом на пост премьера. Я надеюсь, что это мнение получит распространение среди всех членов фракции Республиканской партии.
Надеюсь, что остальные фракции тоже оценят сложившуюся ситуацию и заявят, что не только не выдвинут кандидата, но и без предусловий поддержат народного кандидата, в противном случае… Я даже не хочу обсуждать противный случай, так как противного случая не будет, и точка”,- заявил Пашинян.
Касаясь распространенного сегодня заявления полиции, депутат сказал: “Полиция распространила заявление, в котором говорится, что не предпримет какие-либо действия, которые осложнят ситуацию. Эта часть заявления понятна и приемлема, однако во второй части есть абзац, в котором опять говорится о каких-то группах провокаторов и т.д. и т.д.
Я надеюсь, что эти абзацы не были написаны с целью толкнуть полицию на неразумные шаги. Хочу четко сказать: если в каком-либо районе Еревана будут замечены колючая проволока, военная техника, спецтехника, то с нашей стороны это удостоится жестких и отрицательных оценок. В Ереване не должно быть колючей проволоки, водометов, дубинок, щитов. Должны быть полицейские, которые будут обеспечивать безопасность наших акций. Еще раз хочу подчеркнуть и напомнить, что наше движение – это движение открытых рук. В рядах нашего движения не может быть провокаторов, наглого поведения. К полицейским нужно относиться корректно и уважительно”.
Приветствовав аплодисментами обспечивавших безопасность митинга полицейских, Никол Пашинян заявил, что впредь именно такими будут взаимоотношения между гражданами и сотрудниками полиции. Пашинян призвал также приветствовать аплодсментами несущих здесь службу сотрудников Службы национальной безопасности.
“Я хочу верить в то, что с сегодняшнего дня, с этого момента в Армении не будет баррикад. И благодаря этому мы, полиция и СНБ оказываемся на одной стороне, а не друг против друга. И с этого момента мы стоим плечом к плечу во имя свободной и счастливой Армении!
Фракция Республиканской партии заявила, что не выдвинет кандидата. Это неплохо, но и не хорошо. Думаю, было бы правильнее, если б РПА заявила, что вместе с другими фракциями выдвигает единого народного кандидата. Хочу сказать, что мы готовы встретиться со всеми депутатами Республиканской фракции, со всеми одновременно, чтобы заверить их: наше утверждение о том, что этим процессом мы закрываем страницу ненависти в Арменими, абсолютно серьезно. И если они сделают свой шаг, то тем самым депутаты от Республиканской партии и депутаты других фракций станут соавторами этого исторического достижения. Хочу еще раз выразить надежду, что другие политически силы, другие политические деятели даже не попытаются украсть победу народа, потому что это приведет к вытеснению этих сил с внутриполитического поля Армении”,- сказал лидер движения “Мой шаг”.
О предстоящих действиях
По словам Пашиняна, завтра с 12.00 на всей территории Армении возобновятся массовые акции гражданского неповиновения. Все учебные заведения объявляют забастовку, все дороги перекрываются.
Все эти акции проводятся с одним требованием: незамедлительно выбрать премьер-министром РА народного кандидата.
По словам Пашиняна, завтра в 19.00 на площади Республики в Ереване состоится “самый-самый-самый мощный за все это время митинг”. Однако перекрытые с 12.00 дороги ровно в 16.00 должны быть разблокированы, чтобы люди смогли добраться до площади Республики.
Пашинян в очередной раз извинился за доставляемые неудобства перед теми гражданами, которые остались равнодушны к этим событиям и предпочитают смотреть футбол или кинофильм.