Նիկոլ Փաշինյան. «Կա չափազանց մեծ հավանակություն, որ ՀՀԿ անդամների առնվազն մի մասը նույնպես կքվեարկի ժողովրդի թեկնածուի օգտին»
Մայիսի 1-ին ԱԺ-ում վարչապետի թեկնածուի առաջադրման եւ քվեարկության նպատակով գումարվելիք նիստից առաջ «Իմ քայլը» շարժման անդամները ապրիլի 29-ին Երեւանում եւ մարզերում իրականացրին քաղաքացիական անհնազանդության վերջին գործողությունները: Ժամը 19-ին Հանրապետության հրապարակում տեղի ունեցած հանրահավաքի ժամանակ շարժման առաջնորդները ներկայացրին օրվա ընթացքում տեղի ունեցած քաղաքական զարգացումները եւ խոսեցին վաղվա անելիքների մասին:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» (ՔՊ) կուսակցության անդամ, Երեւանի ավագանու անդամ Էդուարդ Աղաջանյանի խոսքով` վերջին 20 տարվա մեջ առաջին անգամ հնարավորություն է լինելու, անկախ կուսակցական պատկանելությունից, կատարել իրոք ազատ եւ անկախ ընտրություն: Շարժման անվան հետ կապվող հակառուսական տրամադրությունների, մայդանի հետ համեմատությունների առնչությամբ նա ասաց, որ եթե նախկին իշխանությունների ապաշնորհ քաղաքականության պատճառով կարող էին առաջանալ հակառուսական տրամադրություններ, ապա ժողովրդի իշխանությունում դա բացառվում է:
«Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության անդամ, Երեւանի ավագանու անդամ Ալեն Սիմոնյանը շեշտեց, որ իրենք քաղաքական վենդետաներով չեն զբաղվելու, բայց եթե որեւէ մեկը համարձակվի օրենք խախտել, կպատժվի օրենքի ողջ խստությամբ:
ՔՊ մամուլի խոսնակ Տիգրան Ավինյանը կրկնեց շարժման միակ նպատակը` սեղմ ժամկետներում կազմակերպել ազատ, արդար եւ թափանցիկ ընտրություններ:
Արդեն մի քանի օր շարժմանը միացած կանադահայ դերասանուհի Արսինե Խանջյանը խոսք ուղղեց ԱԺ-ում ներկայացված կուսակցություններին. «Սերժ Սարգսյանը հեռացավ եւ շատ լավ արեց, բայց մի բան ասեց, որն ինձ շատ զարմացրեց` ես սխալ էի, Նիկոլը ճիշտ էր: Հետեւաբար, ամեն ՀՀԿ-ական պետք է հարգի իր լիդերի խոսքը եւ հետեւի նրա խոսքին»:
ԱԺ «Ելք» խմբակցության պատգամավոր Արարատ Միրզոյանը նշեց. «Այն, ինչ մենք արեցինք, մի մեծ խենթություն էր, երազանք, բայց ողջ մարդկության բոլոր զարգացումները պայմանավորված են եղել խենթություններով ու երազանքներով: Հինը խոչընդոտում է երազանքին, եւ այդպես էր նաեւ մեզ մոտ: Հինը սկսում էր վնասել մեր պետականությանը: Հենց դա նկատի ուներ Նիկոլ Փաշինյանը, երբ առաջարկում էր իր թեկնածությունը ժամանակավոր կառավարության համար: Սրտանց ողջունում եմ ԱԺ բոլոր քաղաքական ուժերի խոհեմությունը եւ պատրաստակամությունը քվեարկելու Նիկոլ Փաշինյանի օգտին: Մենք գնալու ենք համերաշխության եւ միաբանության ճանապարհով, դա է մեր երկրի զարգացման միակ ճանապարհը»: Ըստ նրա` բազմաթիվ լավ մասնագետներ կան ստորին, միջին, բարձր օղակներում, եւ նրանք պետք է շարունակեն ծառայել ՀՀ-ին: Փաշինյանի թիմը նրա ընտրության դեպքում պատրաստվում է ներգրավել նոր մասնագետներ թե´ ներսից, թե´ դրսից, ստեղծելու է խումբ եւ ընդունելու է առաջարկներ Հայաստանի զարգացման վերաբերյալ: «Մենք ապահովելու ենք այդ պրոցեսի քաղաքական առաջնորդությունը, ցուցաբերելու ենք քաղաքական կամք` կերտելու մեր երազանքների Հայաստանը: Շարունակելու ենք խենթ լինել եւ երազել»,- խոսքն ավարտեց պատգամավորը:
Նիկոլ Փաշինյանը, որի ելույթով միշտ ավարտվում է հանրահավաքը, ասաց, որ վերջին երկու օրերին ՀՀ քաղաքացիների հետ հաջողվեց բեկել ներքաղաքական իրավիճակը Հայաստանում. «Այն, ինչ տեղի ունեցավ նախորդ օրը դեպի Գյումրի ավտոերթի ընթացքում, իսկ երեկ դեպի Իջեւան եւ Վանաձոր ավտոերթի ընթացքում, ակնհայտ դարձրեց, որ ՀՀ-ում թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխության հաղթանակն անշրջելի է»: Նա տեղեկացրեց, որ ԱԺ 3 խմբակցություններ` ՀՅԴ, «Ելք», «Ծառուկյան դաշինք» հայտարարել են, որ մայիսի 1-ին քվեարկելու են ժողովրդի թեկնածուի օգտին: «Հանրապետական խմբակցությունը որոշել է ընդհանրապես չառաջադրել, ինչը նշանակում է, որ կա չափազանց մեծ հավանակություն, որ նրանց անդամների առնվազն մի մասը նույնպես կքվեարկի ժողովրդի թեկնածուի օգտին»,- ասաց Ն. Փաշինյանը:
Անդրադառնալով տարիներ շարունակ Հայաստանի միջազգային վարկը բարձրացնելու նպատակով իրականացվող ծրագրերին, ծախսվող բյուջետային միջոցներին` նա նշեց, որ միջազգային մամուլում Հայաստանի անունը այնքան չի արծարծվել, որքան վերջին 15 օրերին, եւ միայն դրական լույսքի ներքո: «Բոլորը գրում են այն մասին, թե ինչպես այս փոքրիկ երկրում հնարավոր եղավ կազմակերպել այս ողջ գործընթացը առանց մի կրակոցի, առանց մի կաթիլ արյան: Բայց այս պատմությունը դեռ չի ավարտվել, եւ մենք չպետք է կորցնենք մեր զգոնությունը ու պիտի լինենք շատ ավելի կարգապահ: Սա պետք է լինի օրինականության, սիրո, հանդուրժողականության, ապագայի հաղթանակը»,- ասաց շարժման առաջնորդը:
Հանրահավաքի մասնակիցներին նա հայտնեց, որ այսօր շատ արդյունավետ եւ ջերմ հանդիպում է ունեցել ՌԴ Պետդումայի պատվիրակության հետ եւ բաժանվել են որպես բարեկամներ` արձանագրելով, որ այս գործընթացը հայ-ռուսական հարաբերություններին ոչ միայն չի սպառնում, այլ ապագայում այդ հարաբերությունները խորանալու են: «Զարգացնելու ենք մեր հարաբերությունները բոլոր ուղղություններով` ԵՄ, Չինաստան, ԱՄՆ, Վրաստան, Իրան: Դրա համար կան բոլոր նախադրյալները` վերջին օրերին դուք բոլորդ ՀՀ կշիռը, հեղինակությունը կրկնապատկել եք»,- հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վաղը` ապրիլի 30-ին նախատեսվում է Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը ԱԺ բոլոր խմբակցությունների հետ: Այդ պատճառով քաղաքացիական անհնազանդության գործողությունները դադարեցվում են: «Որպեսզի օրվա վերջին կարողանամ ձեզ տեղեկություն տալ, որ ձեր թեկնածուի ընտրությունը մայիսի 1-ին երաշխավորված է»,- ասաց Փաշինյանը եւ հորդորեց դադարեցնել ՀՀԿ պատգամավորներին ուղղված հեռախոսազանգերը եւ նամակները:
Ժամը 17-ին Գարեգին Նժդեհի հրապարակից Նիկոլ Փաշինյանը շարժման անդամների հետ երթով կգա Հանրապետության հրապարակ, որտեղ էլ կներկայացնի բանակցությունների արդյունքները: «Անկախ ամեն ինչից` մայիսի 1-ին բոլորս հավաքվում ենք Հանրապետության հրապարակում ժամը 8-ին: Իսկ թե այդ օրը որտեղ ու ոնց կանցկացնենք ` կախված կլինի իրավիճակից: Ես ուզում եմ հստակ պատասխանել ՀՀ օդում կախված մի հարցի, ուզում եմ ուղիղ, շատ հստակ, ձեր բոլորի աչքերի մեջ նայելով, ամենայն վստահությամբ հայտարարել, որ այո´, պատրաստ եմ պատասխանատու ձեւով ստանձնել ՀՀ վարչապետի պաշտոնը, որովետեւ ծառայում եմ Հայաստանի ժողովրդին, ծառայում եմ Լեռնային Ղարաբաղի եւ Հայաստանի Հանրապետությանը»,- իր խոսքը եզրափակեց «Իմ քայլը» շարժման առաջնորդը:

Никол Пашинян: “Есть очень большая вероятность, что по меньшей мере часть членов РПА проголосует за народного кандидата”
29 апреля, за день до предстоящего 1 мая заседания Национального Собрания, на котором должны состояться выборы премьер-министра РА, члены движения “Мой шаг” организовали в Ереване и областях страны последние акции гражданского неповиновения. В 19 часов на площади Республики состоялся митинг, на котором лидеры движения рассказали о происходивших в течение дня политических событиях и представили программу действий на завтра.
Член партии “Гражданский договор” (“ГД”), член совета старейшин Еревана Эдуард Агаджанян отметил, что впервые за последние 20 лет появится возможность провести по-настоящему свободные и независимые выборы. Касаясь приписываемых движению антироссийских настроений и сравнений с Майданом, Агаджанян отметил, что если из-за бездарной политики бывших властей могли возникнуть антироссийские настроения, то сейчас, после утверждения власти народа, это исключено.
Член партии “Гражданский договор”, член совета старейшин Еревана Ален Симонян заверил, что они не собираются осуществлять политическую вендетту, но если кто-либо осмелится допустить нарушения, то будет наказан по всей строгости закона.
Пресс-секретарь “ГД” Тигран Авинян вновь напомнил о выдвинутой движением задаче – в сжатые сроки организовать свободные, справедливые и прозрачные выборы.
Известная актриса из Канады Арсине Ханджян, которая несколько дней назад приехала в Армению, чтобы присоединиться к движению, в своем выступлении обратилась к представленным в парламенте партиям: “Серж Саргсян ушел и хорошо сделал. Но он сказал слова, которые очень удивили меня: “Я ошибся. Никол был прав”. Из этого следует, что каждый член Республиканской партии должен с уважением отнестись к признанию своего лидера и прислушаться к его словам”.
Депутат парламентской фракции “Елк” Арарат Мирзоян отметил: “То, что мы сделали, было величайшим безумием. Но ведь вся история развития человечества зиждется на безумствах и мечтах. Старое препятствует осуществлению мечты. Так было и в нашем случае. Старое начало вредить нашей государственности. Именно это имел в виду Никол Пашинян, когда предложил свою кандидатуру в качестве главы временного правительства. Я сердечно приветствую проявленные всеми политическими силами Национального Собрания благоразумие и готовность проголосовать за Никола Пашиняна. Мы идем по пути солидарности и единения. Это единственный путь развития нашей страны”. По словам депутата, в нижних, средних и высших звеньях много хороших специалистов, которые должны продолжать служить Республике Армения.
По словам Мирзояна, в случае избрания Пашиняна его команда намерена привлечь новых специалистов – как из Армении, так и из-за рубежа. Предусмотрено создать группу, которая будет принимать предложения по развитию Армении. “Мы обеспечим политическое лидерство этого процесса, проявим политическую волю к созданию Армении нашей мечты. Мы останемся безумцами и мечтателями”,- сказал в заключение Арарат Мирзоян.
По традиции митинг завершился выступлением Никола Пашиняна. Он отметил, что за последние два дня совместно с гражданами Армении удалось внести перелом во внутриполитическую ситуацию в стране. “То, что произошло на следующий день после автошествия в Гюмри, и вчера в ходе автошествия в Иджеван и Ванадзор, со всей очевидностью показало, что победа ненасильственной бархатной революции в Армении необратима.
Пашинян сообщил, что три парламентские фракции – АРФ Дашнакцутюн, “Елк” и “Царукян” – заявили, что 1 мая будут голосовать за кандидата народа. “Республиканская партия решила не выдвигать кандидата. Это значит, что по меньшей мере часть депутатов этой фракции тоже проголосует за кандидата народа”,- отметил Пашинян.
Касаясь программ, которые осуществлялись в последние годы с целью повышения международного рейтинга Армении, и расходуемых на эти проекты бюджетных средств, лидер движения отметил, что за все это время международные СМИ не писали об Армении столько, сколько за последние 15 дней, причем только в положительном свете. “Все пишут о том, как в этой маленькой стране удалось организовать весь процесс без единого выстрела, без единой капли крови. Но эта история еще не закончилась, и мы не должны терять бдительность. Наоборот, нам нужно быть еще более дисциплинированными. Наша победа должна стать победой законности, любви, толерантности, будущего”,- сказал Никол Пашинян.
Лидер движения "Мой шаг" сообщил участникам митинга, что сегодня имел очень результативную и теплую встречу с делегацией Госдумы РФ. С российскими депутатами они расстались друзьями, констатировав, что этот процесс не только не угрожает армяно-российским отношениям, но и предусматривает их дальнейшее углубление. “Мы будем развивать наши отношения во всех направлениях – Евросоюз, Китай, США, Грузия, Иран. Для этого есть все предпосылки. В последние дни вы все удвоили вес и авторитет Армении”, - сказал Пашинян.
Завтра, 30 апреля, предусмотрена встреча Никола Пашиняна со всеми фракциями Национального Собрания. В связи с этим акции гражданского неповиновения прекращаются. “В конце дня мне бы хотелось сообщить вам, что 1 мая избрание вашего кандидата гарантировано”,- заявил лидер движения, призвав прекратить телефонные звонки и письма в адрес депутатов-республиканцев.
Завтра в 17 часов с площади Гарегина Нжде начнется шествие во главе с Николом Пашиняном, участники которого направятся к площади Республики, где будут представлены результаты переговоров.
“Безотносительно ко всему, 1-го мая в 8 часов все собираемся на площади Республики. Что касается того, где и как мы проведем этот день, то это будет зависеть от ситуации. Я хочу дать четкий ответ на витающий в воздухе вопрос, хочу прямо, честно, глядя всем вам в глаза, уверенно заявить: да, я готов со всей ответственностью занять пост премьер-министра Республики Армения, потому что я служу армянскому народу, служу Нагорному Карабаху и Республике Армения”,- завершил свое выступление Никол Пашинян.