Այս տարի կմեկնարկեն Սանահինի մասնակի վերականգնման և ամրակայման աշխատանքները
2012 թ. պետբյուջեի հատկացումներով կմեկնարկեն Սանահին վանական համալիրի մասնակի վերականգնման և ամրակայման աշխատանքները: Համապատասխան մասնագետները անհրաժեշտ լուծումներ կտան նաև բուսածածկի և տանիքների ջրամեկուսացման խնդիրներին:
ՀՀ մշակույթի նախարարությունը հայտնում է, որ վանական համալիրի հետագա անխաթար պահպանության նպատակով 2011 թ. շարունակել է իրականացնել համալիրի առանձին հուշարձաններում առկա խնդիրներին ուղղված մի շարք աշխատանքներ:
- Մշակույթի նախարարության «Պատմամշակութային ժառանգության գիտահետազոտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի և Բեռլինի բարձրագույն տեխնոլոգիաների համալսարանի համագործակցությամբ ուսումնասիրվել է կառույցների տեխնիկական վիճակը:
- Նախարարության հրավերով իտալացի մասնագետները մանրամասն չափագրել են վանական համալիրի բոլոր հուշարձանները:
- Պետական բյուջեի միջոցներով իրականացվել են պահպանվածության առումով առավել վտանգված Սբ. Ամենափրկիչ եկեղեցու հուշարձանամերձ տարածքի հնագիտական պեղումներ ու կառույցի ինժեներաերկրաբանական հետազոտություններ:
- Կազմվել են Սբ. Ամենափրկիչ եկեղեցու և գավիթի, Սբ. Աստվածածին եկեղեցու և գավիթի, Գրիգոր Մագիստրոսի ճեմարանի մասնակի ամրակայման, վերականգնման նախագծային առաջադրանքները: Իրականացվել է հուշարձանի վերականգնման համար պահանջվող նախագծանախահաշվային փաստաթղթերի կազմման և ձեռքբերման համար նախատեսված գնումների գործընթացը: 2011 թ. նոյեմբերին հաղթող կազմակերպության հետ կնքվել է համապատասխան պայմանագիր, և վերջինիս են տրամադրվել կատարված բոլոր հետազոտությունների արդյունքներն ու նշված հուշարձանների մանրամասն չափագրությունները:
- Անհրաժեշտ աշխատանքները, որոնք կկատարվեն պետական բյուջեի հաշվին, նախատեսվում է ավարտել 2012 թ. մայիսին:

В этом году начнутся работы по частичной реставрации Санаинского монастыря
В 2012 году за счет бюджетных средств начнутся работы по частичной реставрации и укреплению Санаинского монастырского комплекса. Специалисты предложат решения проблем очистки от растительности и водоизоляции куполов церквей.
По сообщению министерства культуры РА, с целью дальнейшего сохранения Санаина в 2011 г. будут продолжены работы по решению проблем отдельных церквей монастырского комплекса.
В частности, при сотрудничестве НКГО «Научно-исследовательский центр историко-культурного наследия» Министерства культуры и Берлинского университета высоких технологий было проведено изучение технического состояния сооружений. Приглашенные МК итальянские специалисты провели тщательные обмеры всех памятников монастырского комплекса.
За счет бюджетных средств на территории, прилегающей к наиболее пострадавшей церкви сурб Аменапркич, были проведены археологические раскопки и геолого-инженерные изучения.
Составлены проектные задания по частичному укреплению и реставрации церквей сурб Аменапркич и сурб Аствацацин, духовной семинарии Григора Магистра. Осуществлены работы по составлению и приобретению проектно-сметной документации, необходимой для восстановления памятника.
В ноябре 2011 г. был заключен договор с выигравшей тендер организацией, ей также были предоставлены результаты всех проведенных изучений и подробные обмеры архитектурных памятников.