ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Վես Միտչելը հեռախոսազրույց է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի հետ
Երկուշաբթի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Վես Միտչելը հեռախոսազրույց ունեցավ «Քաղաքացիական պայմանագրի» պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
«Քաղաքացիական պայմանագրի» մամլո խոսնակ Տիգրան Ավինյանը տեղեկացնում է, որ նրանք քննարկել են Հայաստանում ընթացող քաղաքական գործընթացը և թե ինչպես են լուծում գտնում Հայաստանի ժողովուրդը և նրանց խորհրդարանական ներկայացուցիչները:
Պետքարտուղարի տեղակալ Միտչելը շեշտել է, որ ԱՄՆ կառավարությունը վստահ է, որ ընթացիկ իրավիճակը խաղաղ հանգուցալուծում կունենա՝ ըստ Հայաստանի Սահմանադրության և իրավունքի գերակայության: Նշելով, որ ուշադիր հետևում է հայաստանյան իրադարձությունների ընթացքին՝ պետքարտուղարի տեղակալ Միտչելը ցույցերի խաղաղ բնույթի հետ կապված կրկին գովեստով արտահայտվեց Հայաստանի ժողովրդի մասին և հույս հայտնեց, որ թե՛ անվտանգային ուժերը, թե՛ խաղաղ ցույցերի իրենց իրավունքն իրացնողները կշարունակեն զերծ մնալ բռնություններից:
Նա նաև նկատեց, որ ԱՄՆ կառավարությունը պատրաստ է սերտորեն գործակցել Հայաստանի նոր կառավարության հետ՝ նպատակ ունենալով ի շահ երկու երկրների առավել ամրապնդել տասնամյակների պատմություն ունեցող հայ-ամերիկյան հարաբերությունները:

Состоялась телефонная беседа заместителя госсекретаря США Весса Митчелла с Николом Пашиняном
Заместитель госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Весс Митчелл в понедельник имел телефонную беседу с руководителем партии “Гражданский договор”, депутатом парламента Армении Николом Пашиняном.
Пресс-секретарь “ГД” Тигран Авинян сообщил, что в ходе беседы обсуждались проиходящие в Армении политические процессы и пути разрешения кризиса народом Армении и его представителями в парламенте.
Заместитель госсекретаря США подчеркнул, что правительство Соединенных Штатов уверено, что сложившаяся ситуация получит мирное разрешение при сохранении превосходства Конституции и права Армении. Отметив, что он внимательно следит за ходом событий в Армении, Весс Митчел, касаясь мирного характера митингов, вновь с похвалой отозвался о народе Армении и выразил надежду, что и силы безопасности, и граждане, реализующие свое право на мирные митинги, будут продолжать воздерживаться от применения силы.
Весс Митчелл также отметил, что правительство США готово тесно сотрудничать с новым правительством Армении, имея целью дальнейшее укрепление армяно-американских отношений, история которых насчитывает десятилетия, во благо двух стран.