Փաշինյանը կոչ արեց վաղվանից վերսկսել անհնազանդության տոտալ գործողությունները
Ազգային ժողովում վարչապետի ընտրության արդյունքների հրապարակումից հետո Նիկոլ Փաշինյանը Աժ-ից ուղեւորվեց Հանրապետության հրապարակ, որտեղ, իր խոսքով, տեղի էր ունենում շարժման ամենաբազմամարդ հանրահավաքը:
Իր ելույթը նա սկսեց հետեւյալ խոսքերով.
«Սիրելի ժողովուրդ, ՀՀ հպարտ քաղաքացիներ,
Աներեւակայելի էր պատկերացնել, որ 12 ժամ շարունակ ՀՀ ավելի քան 250,000 քաղաքացիներ կարող են կանգնել այս հրապարակում, եւ մենք պետք է հասկանանք, թե ինչ է դա նշանակում: Դա նշանակում է, որ ամեն ինչ վերջացած է, մեր հաղթանակն արձանագրված է, սա ուրիշ Հայաստան է, եւ այդ Հայաստանում մնացել է ընդամենը 50 հատ աթոռ Բաղրամյան 19-ում, մնացած Հայաստանը գտնվում է ՀՀ քաղաքացիների լիակատար իշխանության եւ վերահսկողության ներքո:
Այսօր Հանրապետական խմբակցության պահվածքը ուներ բացառապես պրովոկացիոն բնույթ: Նրանք անընդհատ ուզում էին հասնել նրան, որ ժողովուրդը եւ նրա թեկնածուն նյարդայնանան, ափերից դուրս գան, պրովոկացիոն բաներ անեն, գրոհներ կազմակերպեն: Բայց, մենք սիրելի ժողովուրդ, դիակապտությամբ չենք զբաղվում: Քաղաքական այդ մեռելը, որ կոչվում է Հանրապետական կուսակցություն եւ խմբակցություն, ընդհանրապես արժանի չէ մեր ուշադրությանը: Խոսք է գնում բանակցություների մասին, պաշտոնապես հայտարարում եմ, որ դրանք կարող են վերաբերել միայն ու միայն ՀՀԿ-ի քաղաքական հուղարկավորությանը:
Ուզում եմ հստակ գնահատենք այսօր տեղի ունեցածը: Այսօր ՀՀԿ խմբակցության պահվածքն ունենալու է նույն էֆեկտը, ինչ ունեցավ մեր առեւանգումը Արցախի փողոցից: Ես ուզում եմ արձանագրենք, որ մենք նույնիսկ կես միլիմետր հետքայլ անելու տարբերակ եւ հնարավորություն չունենք, պետք է գնանք առաջ, միայն ու միայն առաջ»:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց, որ ՀՀ-ում այսօր չկա մի ուժ, որ կարողանա դիմակայել շարժմանը: Նա դիմեց ոստիկանությանը` կոչ անելով մի կողմ թողնել բոլոր ձեւականությունները, ցած դնել մահակներն ու վահանները եւ խառնվել ցուցարար ժողովրդին:
Տեղեկացրեց, որ Հանրապետական խմբակցության մի պատգամավոր` ԱԱԾ նախկին գեներալ Ֆելիքս Ցոլակյանը կողմ է քվեարկել Փաշինյանի թեկնածությանը եւ այդպիսով «սեփական անունը ոսկե տառերով գրել ժողովրդի սրտերում»:
Վարչապետի` ժողովրդի թեկնածուն հայտնեց, որ ՀՀԿ-ի գործողությանը իրենց հակագործողությունը լինելու է շատ արագ: Վաղը ամբողջ հանրապետությունում հայտարարվում է, իր խոսքով, տոտալ գործադուլ եւ դասադուլ: 8:15-ից «Իմ քայլը» շարժման անդամները շրջափակելու են հանրապետության հաղորդակցության բոլոր ուղիները` փողոցները, երկաթուղին, մետրոն, օդանավակայանը, միջպետական ճանապարհները: «Դիմում եմ պետական բոլոր ծառայողներին` հայտարարում ենք տոտալ գործադուլ: Ես ուզում եմ, որ հստակ իմանաք` մեր այս պայքարը չի կարող չպսակվել հաղթանակով: Հաղթանակ...»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա վստահություն հայտնեց, որ վաղվա գործողությունների արդյունքում որեւէ քաղաքացուց ներողություն խնդրելու անհրաժեշտություն չի լինելու, որովհետեւ քաղաքացիական անհնազանդության գործողություններին չմիացած քաղաքացիների թիվը հնարավոր է լինելու հաշվել ձեռքի մատների վրա: «Սա հայ ժողովրդի աստեղային ժամն է եւ չի կարող մթագնվել որեւէ միջադեպով»,- նշեց շարժման առաջնորդը:
Հանրահավաքի մասնակիցները Փաշինյանի կոչով ծափերով ողջունեցին «Ծառուկյան», «Ելք» եւ ՀՅԴ խմբակցությունների կողմ քվեարկած բոլոր պատգամավորներին: «Հանրապետականի գուցե ամենակարեւոր եզրակացությունը հետեւյալն էր` կյանքը տեսնում են իրենց ծառայողական ավտոմեքենաների պատուհաններից եւ տեղյակ չեն, թե ինչ է կատարվում Հայաստանում: ՀՀԿ այդ վերնախավին պետք է թողնել ՀՀ-ի հանրային-քաղաքական կյանքի լուսանցքում: Եթե նրանց կնկատեք որեւէ տեղ, չնկատելու կտաք նրանց գոյոթյունը, որովհետեւ նրանք այլեւս գոյություն չունեն ՀՀ-ում: Շատ հստակ, եւս մեկ անգամ ուզում եմ արձանագրել, որ առանց այլընտրանքի ժողովրդի առաջադրած թեկնածուն պետք է ընտրվի ՀՀ վարչապետ, որովհետեւ դա է ժողովրդի հաղթանակը դե յուրե արձանագրելու ճանապարհը»,- ասաց Փաշինյանը:

Пашинян призвал возобновить акции тотального неповиновения
После оглашения результатов выборов премьер-министра в Национальном Собрании Никол Пашинян сразу же направился на площадь Республики, где, по его словам, проходил самый массовый за эти дни митинг движения.
“Дорогой народ, гордые граждане Республики Армения! – обратился Пашинян к митингующим. - Невозможно представить, что более 250 тысяч граждан РА смогли свыше 12 часов простоять на этой площади. Нам еще нужно понять, что это означает. А это означает, что все закончено, мы победили! Это другая Армения, и в этой Армении осталось всего 50 кресел на Баграмяна, 19. Остальная Армения находится под полной властью и полным контролем граждан РА.
Сегодняшнее поведение фракции Республиканской партии носило исключительно провокационный зарактер. Они добивались того, чтобы народ и его кандидат занервничали, стали совершать нападения. Но мы, дорогой народ, мародерством не занимаемся. Этот политический труп под названием Республиканская партия и фракция РПА недостойны нашего внимания. Речь идет о переговорах. Официально заявляю, что они могут касаться только и только политических “похорон” Республиканской партии.
Мы должны дать четкую оценку тому, что произошло сегодня. Сегодняшнее поведение фракции РПА возымеет тот же эффект, что и наше похищение с улицы Арцаха. Хочу констатировать,что мы не отступим даже на полмиллиметра. Мы должны идти вперед и только вперед”.
Пашинян заявил, что на сегодняшний день в Армении нет такой силы, которая смогла бы противостоять движению. Он обратился к полиции с призывом сложить свои дубинки и щиты и смешаться с демонстрантами.
Лидер движения также сообщил, что один из депутатов-республикнцев, бывший генерал СНБ Феликс Цолакян проголосовал за кандидатуру Пашиняна, тем самым “золотыми буквами вписав свое имя в сердца людей”.
Народный кандидат заявил, что контрдействия на действия Республиканской партии последуют очень быстро, Завтра, сказал Пашинян, по всей стране начинаются тотальная забастовка и тотальный бойкот занятий. С 08.15 утра члены движения “Мой шаг” заблокируют пути сообщения по всей стране: улицы, железная дорога, метрополитен, аэропорт, межгосударственные дороги. “Обращаюсь ко всем госслужащим: мы объявляем тотальную забастовку. Хочу, чтобы вы четко знали: наша борьба не может не увенчаться победой. Победа!” – сказал Никол Пашинян.
Он выразил уверенность, что в результате завтрашних действий не придется извиняться перед гражданами, так как число тех, кто не присоединяется к акциям гражданского неповиновения, можно пересчитать на пальцах. “Это звездный час армянского народа, который не может быть омрачен каким-либо инцидентом”,- отметил лидер движения.
По призыву Никола Пашиняна, участники митинга аплодисментами приветствовали проголосовавших за кандидата народа фракции “Царукян”, “Елк”, АРФ Дашнакцутюн. “Самый важный вывод, который можно сделать в отношении Республиканской партии, состоит в том, что жизнь они видят из окон своих служебных автомобилей и не в курсе того, что происходит в стране. В общественно-политической жизни Армении элита РПА должна стать маргиналом. Если вы увидите их где-нибудь, не обращайте на них внимания, потому что в Армении они больше не существуют. Хочу еще раз четко констатировать: выдвинутый народом кандидат должен без альтернативы быть избран премьер-министром РА, так как это путь закрепления де-юре победы народа”,- заявил Никол Пашинян.