ԵԱՀԿ գործող նախագահ. «Լրագրողների հանդեպ սպառնալիքները չի կարելի հանդուրժել»
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Լիտվայի արտգործնախարար Աուդրոնիուս Աժուբալիսը, մայիսի 3-ի Մամուլի ազատության համաշխարհային օրվա նախօրեի իր խոսքում, կոչ է արել ԵԱՀԿ մասնակից պետություններին ավելին անել լրագրողներին պաշտպանելու համար:
«Թվային լրատվամիջոցները 21-րդ դարում աննախադեպ հնարավորություններ են տրամադրել խոսքի ազատության և տեղեկատվության մատչելիության համար, սակայն մամուլի իրական ազատությունը շարունակում է խոչընդոտվել լրագրողների դեմ բռնության սպառնալիքների պատճառով: ԵԱՀԿ տարածաշրջանի լրագրողներին շարունակում են սպառնալ, հալածել, ֆիզիկական հարձակումների ենթարկել և նույնիսկ սպանել պարզապես իրենց օրինական կարևոր աշխատանքը կատարելու համար», - ասաց Աժուբալիսը:
«Մենք չենք կարող հանդուրժել լրագրողների անվտանգության դեմ այդ սպառնալիքները, ոչ էլ այն սահմանափակումները, որոնց կարող են հանգեցնել նման սպառնալիքները: ԵԱՀԿ մասնակից պետությունները պետք է ավելին անեն, որպեսզի կատարեն լրատվամիջոցների ազատության ոլորտում իրենց ստանձնած պարտավորությունները և ապահովեն արդյունավետ օրենսդրության, կիրարկման գործընթացի և դատական գործիքների առկայությունը` լրագրողների անվտանգությունը երաշխավորելու համար»:

OSCE Chairperson: "Threats to Journalists Cannot be Tolerated"
The OSCE Chairperson-in-Office, Lithuanian Foreign Minister Audronius Ažubalis, speaking on the eve of World Press Freedom Day on May 3, called for OSCE states to do more to protect journalists.
"Digital media in the 21st century have provided unprecedented opportunities for freedom of expression and for accessing information, but true freedom of the press remains hampered by the threat of violence against
journalists. Journalists across the OSCE region continue to be threatened, harassed, physically attacked and even murdered simply for doing their legitimate and vital jobs," said Ažubalis.
"We cannot tolerate these threats to the safety of journalists, nor the chilling effect that such threats can have. OSCE participating States must do more to fulfil their media freedom commitments and ensure that effective legislation, law enforcement practices and judicial instruments are in place to guarantee the safety of journalists."