Անուններից մի քանիսն այս պատմության մեջ, հասկանալի պատճառներով, փոխված են։
Քրիստինեն սովորում եւ ապրում է Վանաձորի թիվ 3 հատուկ դպրոցում։ Մորը 14-ամյա Քրիստինեն արդեն տեսնում է միայն երազներում. նա երեք տարի առաջ մահացել է:
Ձմռան առաջին սառնամանիքները Քրիստինեն դիմավորեց դպրոցից ստացած կիսամաշ կոշիկներով: Նոյեմբերին Լոռու մարզի առաջին ատյանի դատարանը երկու տարվա ազատազրկման է դատապարտել նրա հորը՝ Գ.-ին, որը կնոջ մահից հետո իր անասնական բնազդների այլ թիրախ չի գտել, քան... դստերը։ «Ես նրան երբեք չեմ ների»,- ասում է Քրիստինեն:
Քրիստինեն իրենից երկու տարով մեծ քույր էլ ունի: Նրա ասելով' քույրն այժմ բնակվում է Երեւանում՝ մորաքրոջ տանը։ Աղջիկը լսել է, որ նրանք ուզում են իրենց բնակարանը վաճառել։ Ու եթե այդպես լինի, Քրիստինեն դպրոցն ավարտելուց հետո էլ, հավանաբար, կշարունակի ապրել դպրոցում:
Քրիստինեն ստանում է 7500 դրամ թոշակ, որը ծախսում է մանր-մունր իրեր ու տետրեր ձեռք բերելու վրա։ Շոր ու կոշիկ չի կարողանում գնել, քանի որ շատ թանկ են, եւ եթե մի բան էլ հասնում է իրեն, դպրոցից է հասնում՝ այս ու այն տեղից օգնություն ստացած օգտագործված հագուստեղենից։
Առաջ, երբ քրոջ հետ էր, նպաստ էին ստանում, իսկ հիմա «կտրել» են՝ պատճառաբանելով, թե փաստաթղթերը ժամանակին չեն թարմացրել։ «Հիմա հորաքույրս ուզում է թղթերը դասավորի»,-ասում է Քրիստինեն:
Հորաքույրն ու մորաքույրը երբեմն այցելում են աղջկան, բայց նրանք էլ իրենց հոգսերն ունեն։
Քրիստինեն անընդհատ հիշում է մորը: Աղջկա անորսալի հայացքը մոր մասին հիշողությունից ջերմանում է: «Նա շատ հոգատար էր, բարի ... Հայրս մայրիկիս հետ միշտ կռվում էր. այնքան ծեծեց մորս, որ նա քաղցկեղից մահացավ»։
Քրիստինեն դեռ չգիտի, թե ինչ կերպ կդասավորվի իր հետագա կյանքը. «Դեռ չեմ որոշել՝ ինչ եմ դառնալու,-ոչ այն է՝ մտահոգությամբ, ոչ այն է՝ անհոգությամբ ասում է նա:- Ընկերուհիս որոշել է, որ քույր կդառնա։ Իսկ ե՞ս... Եսի~մ։ Ոչ մի երազանք չունեմ»։
Լոռու մարզի առաջին ատյանի դատարանի Վանաձորի նստավայրի դատավոր Վահան Հովհաննիսյանը Քրիստինեի հետ պատահածն իր վարույթում եղած գործերի մեջ առանձնացնում է իր քստմնելիությամբ:
Դատարանը պարզել է, որ Քրիստինեի հայրը' նախկինում մի անգամ ազատազրկված Գ-ն, «2002թ. մայիս ամսից մինչեւ 2004թ. մայիսն ընկած ժամանակահատվածում սիստեմատիկաբար սեռական հարաբերություն է ունեցել իր անչափահաս դստեր՝ 1989թ. ծնված Քրիստինեի հետ»։
Առաջադրված մեղադրանքում Գ.-ն նախաքննության եւ դատաքննության ընթացքում իրեն մեղավոր չի ճանաչել։ Մինչդեռ, գործով տուժող Քրիստինեի, նրա քրոջ եւ գործով վկա Ա.-ի, ինչպես նաեւ Քրիստինեի օրինական ներկայացուցիչ, Վանաձորի թիվ 3 հատուկ դպրոցի տնօրեն Կարեն Ղարաքեշիշյանի ցուցմունքների ու դատաքննությամբ հետազոտված ապացույցների հիման վրա դատարանը հաստատված է համարել, որ «Գ.-ն, սեռական հարաբերությունների մեջ մտնելով տասնվեց տարին չլրացած անձի հետ, կատարել է հանցագործություն» եւ հաշվի է առել ինչպես նրա կատարած հանցավոր արարքի հասարակական վտանգավորության աստիճանը, այնպես էլ նրա անձը, նախկինում դատապարտված լինելու, ինչպես նաեւ' տուժողի հետ ազգակցական կապ ունենալու հանգամանքն ու վճռել է Գ.-ին մեղավոր ճանաչել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 141 հոդվածով՝ դատապարտելով ազատազրկման՝ երկու տարի ժամանակով։
Մեր հարցին ի պատասխան՝ դատավոր Վ. Հովհաննիսյանը նշեց, որ Գ.-ին տրված ազատազրկման ժամկետը նման հանցագործության համար օրենքով սահմանված առավելագույն ժամկետն է։ Իսկ Քրիստինեի խնամքի ու հոգածության պատասխանատվությունն այսուհետ դրվելու է պետության ներկայացուցչի՝ աղջկա «օրինական ներկայացուցիչ» ճանաչված Կարեն Ղարաքեշիշյանի վրա։
«Ժամանակն է այդ մասին բարձրաձայն ասելու»,-ահազանգում է տնօրենը:
Քրիստինեի ընտանիքի պատմությունը թիվ 3 հատուկ դպրոցում փորձում են գաղտնի պահել։ Տնօրեն Կարեն Ղարաքեշիշյանը համաձայնեց տեղեկություններ տալ միայն այն դեպքում, երբ հավաստիացավ, որ աղջկա իսկական անունը չի հրապարակվի։ Նա համոզված է, որ հակառակ դեպքում բարձր դասարանների տղաները կփորձեն «օգտագործել» աղջկան։ «Խստիվ արգելել եմ այդ թեմայով դպրոցում զրույցներ ծավալել,-ասաց Կ. Ղարաքեշիշյանը,-Թեպետ նաեւ անհրաժեշտ եմ համարում, որ դեռահասներին բնորոշ դարձող մի շարք երեւույթների մասին հրապարակային քննարկում ծավալվի»։ Նա համոզված է, որ համատարած դաստիարակչական-բարոյական անկման մի դրսեւորում էլ Քրիստինեի հետ պատահածն է։
Պարզվում է՝ քույրերը դպրոցում են սովորել նաեւ մոր մահից առաջ։ «Շատ հոգատար կին էր նրանց մայրիկը, բայց... շուտ մահացավ։ Նրա կենդանության ժամանակ էլ աղջիկները գիշերում էին դպրոցում ու միայն շաբաթ-կիրակի օրերին էին տուն գնում։ Մայրը մի կերպ էր օրվա հացի խնդիրը հոգում' շուկայում կանաչի վաճառելով։ Օրվա ընթացքում գալիս-տեսնում էր աղջիկներին»,-ասում է տնօրենը։
Քրիստինեի մեծ քույրն այսօր էլ, չնայած դադարել է դպրոց հաճախել, համարվում է դպրոցի աշակերտ։ Տնօրենը չի կորցրել հույսը, որ 16-ամյա այդ աղջկան կկարողանան համոզել ու ետ բերել դպրոց։ «Չէ՞ որ միայն իր հասակակիցների շրջապատում նա կարող է իրեն նորմալ զգալ»,-ասում է Կ. Ղարաքեշիշյանը։
Հատուկ դպրոցի 355 աշակերտից, տնօրենի հավաստմամբ, շուրջ 70 տոկոսը սոցիալապես անապահով ու անբարենպաստ ընտանիքներից են։ «Դպրոցը նախատեսված է հիմնականում թույլ տեսնող, ինչպես նաեւ ծնողական խնամքից զրկված երեխաների համար։ Ունենք նաեւ խրոնիկ հիվանդություններով երեխաներ»,-տեղեկացնում է նա։
Կ. Ղարաքեշիշյանը զարմանում է վերջերս ավելի հաճախակի հնչող այն կարծիքների վրա, թե հատուկ դպրոցների կարիք այլեւս չկա, եւ որ այդտեղ հաճախող հիվանդ ու հաշմանդամ երեխաներին էլ պետք է «ինտեգրել» հանրակրթական դպրոցներին։ «Մեր հասարակությունը նման քայլի դեռ պատրաստ չէ, հիվանդ երեխայի ներկայությունը միշտ էլ ճնշող կլինի մյուսների համար,-ասում է տնօրենը։- Բացի այդ, անգամ եղած շենքային պայմանները նման քայլի համար համապատասխան չեն»։
«Դպրոցն այսօր աշակերտներից շատերի տունն է դարձել»,-նշում է Կ. Ղարաքեշիշյանը՝ փաստելով, որ շուրջ 92 երեխա գիշերում է այնտեղ։ Նրանցից 32-ը դպրոցում է լինում նաեւ հանգստյան օրերին։ Աշակերտներից 2-ը երկկողմանի, իսկ 27-ը միակողմանի ծնողազուրկ են, 35-ը՝ ծնողներից լքված, 165-ը լքված է կա՛մ հոր, կա՛մ մոր կողմից։ «Սրանք թվեր են, որոնք այսօրվա կյանքի մասին շատ բան են ասում»,-ասում է տնօրենը։

Some of the names in this story have been changed for reasons that will be obvious.
Fourteen-year old Kristine lives and studies at Special School # 3 in Vanadzor. She sees her mother, who died three years ago, only in her dreams.
Kristine encountered the first frost of winter in the worn-out shoes she was given by the school. In November, the Court of First Instance of the Lori Marz had sentenced her father, G. to two years in prison. Since his wife died, his daughter had become the target of his animal instincts. "I will never forgive him," Kristine says.
Kristine has a sister two years older than she is who lives in Yerevan with her aunt. But she has heard that they are looking to sell their apartment. If that's true, Kristine will probably have to stay on at the school even after she graduates.
Kristine receives 7,500 drams a month in assistance, which she uses for notebooks and other minor expenses. She can't afford to buy clothing or shoes, so she wears whatever comes her way from the school or from donation by humanitarian organizations.
When she and her sister were together they got a larger allowance, but it was cut, the girls were told, because they hadn't renewed the proper papers in time. "Now my aunt wants to organize the papers," Kristine says. Both of her aunts-her mother's sister and her father's sister-visit Kristine, but they have problems of their own.
Kristine thinks about her mother all the time. Her timid eyes grow warm as she remembers her. "She was very caring, kind. My father was always fighting with my mother, he beat her so much that she died of cancer."
Kristine doesn't know how her life will turn out. "I haven't decided yet what I'm going to do," she says matter-of-factly. "My friend decided to become a nurse. As for me? I don't know. I have no dreams."
Judge Hovhanisyan of the Lori Marz Court of First Instance in Vanadzor differentiates what happened to Kristine from his other cases in terms of its severity. The court found that Kristine's father, who had a prior conviction, "had had systematic sexual relations with his underage daughter, Kristine born in 1989, between May 2002 and May 2004."
G. maintained he was innocent throughout both the investigation and the trial, but from the testimonies of Kristine, her sister, A., a witness in the case, and Karen Darakeshishyan, the director of Special School #3 and Kristine's legal representative, and other evidence, the court found that "G. has committed a crime by entering into sexual relationship with a person who had not reached the age of 16," and sentenced him to two years in prison in accordance with Article 141 of the Criminal Code of Armenia.
Judge Hovhanisyan told us that G's sentence was the maximum term envisaged by the law for such crimes. Kristine was placed in the care of the state through its representative, Karen Darakeshishyan.
"It is time to discuss this publicly," the director says firmly. Others at the school want to keep Kristine's story secret, and Darakeshishyan himself has agreed to provide us with information only after he was assured that we would not publish the girl's real name. He believes that otherwise, older students may try to "take advantage" of her.
"I categorically forbid discussion of this at the school," Darakeshishyan says, "although I also think it is necessary to have a public discussion of some issues related to minors." He believes that what happened to Kristine is a manifestation of a general moral and educational decline.
We found out that Kristine and her sister attended the school even before their mother died. "She was a very caring woman, but she died unexpectedly, "the director says. "When she was alive the children slept at the school and only went home on weekends. Their mother sold herbs at the market and barely made ends meet. She came to the school every day to see her daughters."
Kristine's older sister is still enrolled at the school, although she no longer attends. The director holds out hope that he will be able to persuade the 16-year-old to come back. "She will only be comfortable among her peers," he explains.
Darekeshishyan tells us that about 70 % of the 355 students at the special school are from needy or troubled families. "The school is mainly for visually impaired children and those who are deprived of their parents' care. We also have children with chronic illnesses," he says.
He is surprised at the opinion, voiced more often lately, that there is no need for special schools anymore, and that sick and disabled children should be "integrated" into public schools. "Our society is not ready for steps like that yet. The presence of a sick child will pressure others. Besides, the conditions of the buildings are not appropriate for such a step," he says.
"For many students, the school has become their home," Darakeshishyan says, emphasizing that 92 students sleep at the school, and 32 of them stay at the school on the weekends and holidays. Two students are orphans, and 27 have only one parent. 35 have been abandoned by both parents, and 165 by either their father or their mother. "These are numbers that explain a lot about life today," the director concludes.