Աշտարակի խճուղուց մինչև մետրոպոլիտենի «Բարեկամություն» կայարան․ ֆոտոշարք
Առավոտյան 08։00-ից ցուցարարները մեքենաներով փակել են Աշտարակի խճուղին Մելքումյան փողոցի հետ խաչման հատվածում։ Նրանցից մեկը պատմեց, որ հղի կին ուղևորով մեքենայի ևս թույլ չեն տվել անցնել, այլ շտապօգնություն են զանգահարել, որն էլ տեղափոխել է կնոջը։
Վաղ առավոտից տրակտորներով փակել են նաև Շիրազ-Մազմանյան խաչմերուկը։ Այստեղ ցուցարարների թվում շատ են դպրոցականները։ Նրանք երաժշտություն են լսում, խաղեր խաղում։
Շիրազի փողոցի մեկ այլ հատվածում երկու տղամարդ նարդի էին խաղում փողոցի հենց մեջտեղում։ Մեր այն հարցին, թե հարմա՞ր տեղ են ընտրել խաղալու համար, ցուցարարները պատասխանում են․ «Մեր երկիրն է, որտեղ կուզենք, այնտեղ էլ կխաղանք»։
Ցուցարարների տրամադրություն ուրախ է, կատակներն անպակաս։ «Ճանապարհը բացում ենք շտապօգնության մեքենաների համար, մեկ էլ հղի կանանց, եթե խոստանում են, որ տղա ծնվելու դեպքում անունը Նիկոլ են դնելու»,- կատակում է Լենինգրադյան-Շիրազ փողոցների խաչմերուկում խմբված ցուցարարներից մեկը։
«Անում ենք այնպես, ինչպես հրահանգել է մեր վարչապետը․ ճանապարհը բացում ենք ԱԻՆ-ի, ՊԲ-ի, ՊՆ-ի և շտապօգնության մեքենաների համար։ Երբեմն հարսանիքի կամ կնունքի գնացողների էլ ենք թողնում»,- ասաց Կիևյան կամուրջը փակած ցուցարարներից մեկը։
Կիևյան փողոցի մի հատվածում անցորդներին անվճար ջուր էին բաժանում։ Մեր այն հարցին, թե ջուրը միայն ցուցարարների՞ համար է, մատակարարները պատասխանում են․ « Ջուր ենք տալիս մեր հայ ժողովրդին, անկախ նրանից՝ ցուցարար են, թե պարզապես անցորդ։ ՀՀԿ-ական էլ լինի էլի կտանք, եթե շատ ծարավ լինի»։
Մետրոպոլիտենի «Բարեկամություն» կայարանի գետնանցումի մի շարք խանութների աշխատողներ ևս գործադուլ են հայտարարել։ Ժամը 12։00-ի դրությամբ մետրոյի մուտքի մոտ կանգնած մի խումբ երիտասարդներ էլ իրազեկում են անցորդներին, որ մետրոն ևս չի աշխատում։

От Аштаракского шоссе до станции метро “Барекамутюн”: фоторяд
В восемь утра демонстранты перекрыли автомобилями перекресток Аштаракского шоссе и улицы Мелкумяна. Один из активистов рассказал, что они не разрешили проехать даже машине, в которой находилась беременная женщина. Граждане вызвали скорую помощь, на которой и увезли женщину.
Рано утром тракторами был перекрыт перекресток улиц Шираза-Мазманяна. Здесь среди демонстрантов было много школьников. Они слушали музыку, играли в разные игры.
На другом участке улицы Шираза двое мужчин, усевшись посередине улицы, играли в нарды. На наш вопрос, удобно ли им здесь, они ответили: “Это наша страна, где хотим, там и играем”.
У демонстрантов было веселое настроение, они шутили, смеялись. “Пропускаем только машины скорой помощи, да еще беременных женщин, если они обещают в случае рождения сына назвать его Николом”,- пошутил один из участников акции, проходившей на перекрестке улиц Ленинградян-Шираза.
“Мы поступаем так, как распорядился наш премьер: пропускаем машины МЧС, Минобороны, Армии обороны и скорой помощи. Иногда делаем исключение для участников свадебной церемонии или крестин”,- сказал один из перекрывавших мост Киевян активистов.
На одном из участков улицы Киевян прохожим бесплатно раздавали бутылки с водой. На наш вопрос: вода предназначена только для активистов? – поставщики ответили: “Мы раздаем воду нашему народу, независимо от того, это демонстранты или просто прохожие. Мы даже республиканцам дадим, если они захотят выпить”.