Սպանված եւ հացադուլավոր զինվորներ
«Ես տղա ունեի, որը բանակի «դժբախտ պատահարների» զոհերից դարձավ, բայց եթե մի քանիսն էլ ունենայի, միեւնույն է, նորից կուղարկեի ծառայելու, մեր հայրենիքը պաշտպանելու, բայց ոչ էս ֆաշիստների համար: Սրանք թուրքից էլ ահավոր են: Այն, ինչ այսօր կատարվում է դատարանում, ուղղակի խեղկատակություն է»,-ասում է «Զինվորների պաշտպանության կոմիտե» կազմակերպության նախագահ Գոհար Արմենակյանը:
2003թ. դեկտեմբերի 24-ին ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Մատաղիսի զորամասից անհետացել են շարքային զինծառայողներ Հովսեփ Մկրտումյանը եւ Ռոման Եղիազարյանը: Զինվորական դատախազությունն այդ կապակցությամբ 15 օր անց քրեական գործ է հարուցել, իսկ հունվարի 9-ին Մատաղիսի ջրանցքից հայտնաբերվել են անհայտ կորած զինվորների դիակները' բռնության հետքերով: Մարտակերտի զինդատախազությունում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում սպանության մեղադրանքով ձերբակալվել են 4 զինծառայողներ, որոնք մեղադրական ցուցմունքներ են տվել գումարտակի հրամանատար Իվան Գրիգորյանի, սպաներ Կառլեն Մայիլյանի, Ռուբեն Բաղրյանի դեմ: ԼՂՀ պաշտպանության նախարար Ս. Օհանյանը միջնորդագիր է ուղղել ՀՀ զինդատախազ Գագիկ Ջհանգիրյանին, որով խնդրում է քրգործ չհարուցել գումարտակի հրամանատար Իվան Գրիգորյանի նկատմամբ, քանի որ վերջինս «հայրենական պատերազմի հերոս է եւ զղջում է»:
Չնայած նրան, որ գործով վկա Արման Գրիգորյանն իր ցուցմունքում ասել է, որ տեսել է, թե ինչպես է գումարտակի հրամանատար Իվան Գրիգորյանն իր «Նիվա» մակնիշի մեքենայից ցելոֆանապատ երկու բեռ հանել: Հրամատարը, Արմանին նկատելով, կանչել եւ ասել է, որ ոտքով հրի ու ջուրը գցի բեռները:
Սակայն, որոշ ժամանակ անց, քննության ընթացքը կտրուկ փոխվել է: Ձերբակալված 4 զինծառայողների վրայից մեղադրանքը հանվել է, եւ հայտնվել են նոր մեղավորներ: ՀՀ զինդատախազ Գ. Ջհանգիրյանի հրամանով ստեղծվել է նոր քննչական խումբ, իսկ գործը ԼՂՀ դատախազությունից փոխանցվել է ՀՀ զինդատախազություն:
ՀՀ Սյունիքի մարզի առաջին ատյանի դատարանը 2005թ. մայիսի 18-ին գործով ամբաստանյալներ Ռազմիկ Սարգսյանին, Արայիկ Զալյանին եւ Մուսա Սերոբյանին դատապարտել է 15 տարվա ազատազրկման: Վճիռը հիմնված է եղել Ռազմիկ Սարգսյանի միակ ինքնախոստովանական ցուցմունքի վրա, որը, ինչպես հետագայում դատարանում բազմիցս նշել է ամբաստանյալը, ձեռք է բերվել ծեծի եւ բռնությունների միջոցով: Ռազմիկ Սարգսյանը հայտարարել է, որ իրեն խոշտանգել է ԼՂՀ ռազմական ոստիկանության աշխատակից Արամ Բաղդասարյանը' «Մարալիկ» մականունով: 2004թ. ապրիլի 19-ից մինչեւ ապրիլի 24-ը երեք զինծառայողները բազմիցս հարցաքննվել են որպես վկաներ ձերբակալված վիճակում' զրկված լինելով պաշտպանական իրավունքից:
Իրենց անմեղությունն ապացուցելու ուրիշ ելք չգտնելով' տղաները հացադուլ են հայտարարել. Մուսա Սերոբյանը 15 օր է հացադուլի մեջ եղել, Արայիկ Զալյանը' 90, իսկ Ռազմիկ Սարգսյանի հացադուլը 2005թ.-ի օգոստոսի 12-ից շարունակվում է մինչ օրս: Նա քննչական մարմիններից պահանջում է գործի վերաքննություն:
Նոյեմբերի 30-ին ՀՀ քրեական եւ զինվորական գործերով վերաքննիչ դատարանում դատական նիստերի դահլիճը լեփ-լեցուն էր: Ներկա էին ոչ միայն ամբաստանյալների եւ սպանված զինվորների հարազատներն ու կողմնակիցները, այլեւ հասարակական եւ իրավապաշտպան կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ ու լրագրողներ: Մինչ դահլիճ մտնելը դատավորի հրահանգով ոստիկանները լրագրողներից վերցրեցին ձայնագրիչներն ու լուսանկարչական ապարատները: Սակայն լրագրողների բողոքից հետո դատական նիստը սկսելուց առաջ դատավոր Մհեր Արղամալյանը հրահանգեց վերադարձնել լրագրողներից վերցված իրերը. «Իհարկե, մենք ոչինչ չենք թաքցնում, ամեն ինչ հրապարակավ է արվում, կարող եք ձայնագրել, իսկ ռեպորտաժի համար, կարծում եմ, 10 րոպե տեսագրելն էլ բավարար է»,-ասաց դատավորը: Այդ օրը դատարանում նկարահանումներ կատարած ոչ մի հեռուստաընկերություն դատական նիստի մասին ռեպորտաժ չհեռարձակեց:
Դատավարությունը սկսվեց լարված մթնոլորտում: Արայիկն ու Մուսան Ռազմիկին գրեթե գրկած ներս բերեցին, ոստիկանների օգնությամբ մի կերպ նստեցրեցին աթոռին, եւ այդ դիրքով նա մնաց մինչ դատական նիստի ավարտը:
Տղային տեսնելուն պես մայրը' Ջուլիետա Սարգսյանը, ուշաթափվեց: Ռազմիկը կիսափակ աչքերով, անօգնական հետեւում էր, թե ինչպես էին մորն ուշքի բերում: Դատարանն առանց հապաղելու սկսեց նիստը: Նախագահող դատավոր Մհեր Արղամալյանը հրապարակեց Զինդատախազության միջնորդությամբ նոյեմբերի 15-ին Նուբարաշենի քրեակատարողական հիմնարկ այցելած բժշկական փորձագետների խմբի կազմած արձանագրությունը, որտեղ նշվում էր, որ ամբաստանյալ Ռազմիկ Սարգսյանը, չվստահելով բժիշկներին, հրաժարվել է փորձաքննությունից: Փորձագետների խումբը տեղում ծանոթացել է Սարգսյանի անվամբ քրեակատարողական հիմնարկի բուժ. բաժնում լրացված բժշկական քարտի տվյալներին եւ եզրակացություն գրել. «Սարգսյանը, բացի ընդհանուր թուլությունից, ոչնչից չի բողոքել: Նրա մոտ նորմայից որեւէ շեղում չի գրանցվել, այսինքն' ներքին օրգանների որեւէ հիվանդությամբ չի տառապում, եւ նրա վարքը նպատակասլաց է, ինչով էլ բացատրվում է հացադուլը: Գտնում ենք, որ նրա մասնակցությանը դատավարությանը ոչինչ չի խանգարում, ոչ մի արգելք չկա»: Ըստ հարազատների' Ռազմիկը բանակ է գնացել 75 կգ քաշով, իսկ այժմ նրա քաշը 60 կգ է: Փորձագետների եզրակացության մեջ, սակայն, նշված էր, որ Ռազմիկ Սարգսյանը մինչ դատապարտվելը եղել է 52կգ:
Փաստորեն, ըստ փորձագետների, հացադուլից հետո Ռազմիկի քաշն ավելացել է:
Ամբաստանյալների պաշտպանները դատարանում հայտարարեցին, որ գործին պետք է կցել Ռազմիկին հետազոտած անկախ բժշկի եզրակացությունը: Բժիշկը ամբաստանյալին քննել է ՀՀ արդարադատության նախարարի թույլտվությամբ: Սակայն դատավորի համար հիմք չէր «այդ թղթի կտորը»: Նա նույնիսկ չէր ցանկանում լսել դատապաշտպաններին եւ համառորեն շարունակում էր հարցեր ուղղել ամբաստանյալին, որոնք, իհարկե, անպատասխան էին մնում. Ռազմիկն ի վիճակի չէր նույնիսկ գլուխը բարձրացնել:
Դատավարության ընթացքում դահլիճ մտավ մի տղամարդ, անկաշկանդ մոտեցավ դատավորին եւ հայտարարեց, որ եկել է մասնակցելու: Առաջին ատյանի դատավարության մեղադրող, տղաների համար ցմահ պատիժ պահանջող Ասկերանի կայազորի զինդատախազի տեղակալ Աշոտ Ապրեսյանն էր: Դատավորը, առանց վարանելու, առանց որեւէ փաստաթուղթ պահանջելու թույլատրեց նրան նստել մեղադրող Անահիտ Եղիազարյանի կողքին: Ամբաստանյալներ Արայիկ Զալյանն ու Մուսա Սերոբյանն ուղղակի սարսափահար առարկեցին նրա մասնակցության դեմ: Դատապաշտպաններն էլ միացան նրանց ու ներկայացրին առաջին ատյանի դատավարության մի քանի դրվագ' մատնանշելով դատախազի անօրինական գործողությունները: Սակայն դատարանը մերժեց բացարկը:
Ի վերջո, դատարանի դահլիճից գրեթե չդադարող ռեպլիկները դատավորին ստիպեցին դատավարությունը փակ դռների ետեւում անցկացնել: Նիստի ավարտից հետո փաստաբանները հայտարարեցին, թե դատարանի ապօրինի գործողությունների դեմ բացարկ են ներկայացրել եւ պահանջել փոխել դատավորների կազմը: Բացարկը մերժվել էր: Նիստը հետաձգվեց 1 օրով:
Դեկտեմբերի 1-ին «Մենք չենք ուզում լինել հաջորդը», «Զինդատախազություն, դադարեցրու ապօրինությունները», «Մենք գիտենք' ովքեր են հանցագործները եւ հովանավորները» եւ այլ նմանատիպ գրառումներով ցուցանակներով Վերաքննիչ դատարանի բակում էին հավաքվել ամբաստանյալների հարազատները, ՀԿ-ների ներկայացուցիչներ եւ տարբեր բուհերի ուսանողներ:
Դատավորն առաջարկեց դիտել գործում առկա տեսաժապավենը:
Դատապաշտպանները փորձեցին ժապավենի առնչությամբ հանդես գալ հայտարարությամբ, սակայն դատավորը թույլ չտվեց նրանց խոսել: Որպես բողոքի նշան' բոլոր երեք պաշտպաններն էլ ( Զարուհի Փոստանջյան, Ստեփան Ոսկանյան , Աշոտ Աթոյան ) լքեցին դատարանի դահլիճը: Սակայն դա չխանգարեց դատավորին ցուցադրել տեսաժապավենը, որտեղ ակնհայտ երեւում էր, որ Ռազմիկ Սարգսյանի նկատմամբ կիրառվել էին բռնություններ, որից վերջինս անճանաչելիորեն փոխվել էր: Տղայի դեմքն ու ձեռքերն ամբողջովին այտուցված էին, գլխի վրա նկատվում էին ծեծի հետքեր: Ժապավենում Ռազմիկ Սարգսյանը խոստովանում է իր մեղքը եւ պատմում, որ դեկտեմբերի 24-ին տնից ուտելիք են ստացել եւ միասին որոշել զորամասի մոտ գտնվող կիսաքանդ շինության մեջ ուտել այն: Հետո հայտնվել են Ռոմանն ու Հովսեփը (սպանված զինվորները) եւ պահանջել են «տուլիկն» իրենց տալ: Դա էլ կռվի առիթ է դարձել, որի արդյունքում էլ Ռազմիկը ծեծել է տղաներին եւ անգիտակից վիճակում թողել այդ շինության մեջ ընկած, մի քանի ժամից Արայիկի ու Մուսայի հետ վերադարձել են եւ տղաների դիակները գցել ջրանցքը:
Քննիչի յուրաքանչյուր հարց իր մեջ արդեն իսկ պատասխան էր պարունակում, եւ Ռազմիկը շատ ժամանակ համաձայնվում կամ ուղղակի կրկնում էր քննչի ասածները: Իսկ երբ նա ինչ-որ բան էր բաց թողնում, քննիչը կողմնորոշող հարցերով նրան «հիշեցնում» էր, որ մինչ առաջ անցնելը դեռ բաներ ունի պատմելու: Տեսաժապավենի ցուցադրման ընթացքում Ռազմիկի կողքին նստած Արայիկը մի քանի անգամ ասաց, որ Ռազմիկն իրեն վատ է զգում, սակայն դատավորը ուշադրություն չդարձրեց դրան այնքան ժամանակ, մինչեւ Ռազմիկի բերանից սկսեց հեղուկ հոսել, եւ նա կորցրեց գիտակցությունը: Ոստիկանները նրան քարշ տալով հեռացրին դահլիճից: Ռազմիկի մայրը' Ջուլիետա Սարգսյանը, նույնպես ուշագնաց եղավ եւ անգիտակից էր մինչեւ շտապ օգնության ժամանելը: Ռազմիկին քննելու ժամանակ պաշտպաններից ոչ մեկին այդպես էլ թույլ չտվեցին ներկա գտնվել: Ի վերջո, ստուգող բժիշկը դատարանի դահլիճում հայտարարեց, որ ամբաստանյալը շատ թույլ է, դատավարությանը մասնակցել չի կարող եւ պետք է գտնվի բժիշկների անմիջական հսկողության տակ:
Դատավարության ավարտից հետո սպանված Հովսեփի հայրը' Մովսես Մկրտումյանը, շփոթված ասաց, որ ցուցմունքը սխալ է. «Հիմա թե Ռազմիկն է խաբում, թե ուղղակի սխալ են մեկնաբանում, չգիտեմ, բայց ինչ-որ բան այն չէ: Ռազմիկն ասում է, որ նրան մոտեցավ մի բարձրահասակ տղա' Հովսեփը, որը մյուսից, այսինքն' Ռոմանից էլ բարձրահասակ էր, բայց տղաս բավականին կարճահասակ էր, իսկ Ռոմանն էլ նրանից շատ ավելի հասակով բարձր: Ուրիշ բաներ էլ կան, որ կասկածի տեղիք են տալիս, բայց դեռ կլռեմ»: Նշենք նաեւ, որ սպանված Ռոման Եղիազարյանի հայրն էլ էր գործի հենց սկզբում հայտարարել, որ իր տղային ամբաստանյալները չեն սպանել, սակայն հիմա լռում է: Դատարանում որպես իրավահաջորդ հանդես էր գալիս Ռոմանի հորեղբայրը: Նա համոզված է տղաների մեղավորության մեջ եւ համառորեն պաշտպանում է մեղադրող կողմին:
Դատական նիստը հետաձգվեց անորոշ ժամանակով:
Դեկտեմբերի 7-ին ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Լարիսա Ալավերդյանն այցելեց «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկ եւ հանդիպեց Ռազմիկ Սարգսյանին: Պաշտպանը Ռազմիկ Սարգսյանին առաջարկել է «դադարեցնել հացադուլը, վերականգնել առողջությունը եւ դատարանում ընտրել պաշտպանության ակտիվ մարտավարություն»: Պաշտպանը հանդիպել է նաեւ բժիշկների, հիմնարկի պետ Ա. Սարգսյանի հետ եւ «առաջարկել Ռազմիկ Սարգսյանին չներկայացնել դատարան, քանի դեռ նա դուրս չի եկել հացադուլից, եւ նրան տեղափոխել «ՔԿՀ կենտրոնական հիվանդանոց»:

Hunger Strikes and Murder in the Army
"I had a son who fell victim to one of the 'accidents' that happen in the army. Even if I'd had more, I would've sent them to serve in the army and protect our country, but not for these fascists. The court has turned into a circus," said Gohar Armenakyan, president of the organization Soldiers’ Defense Committee.
On December 24, 2003, Privates Hovsep Mkrtumyan and Roman Yeghiazaryan disappeared from military base N. The military tribunal filed criminal charges against them fifteen days later, but then on January 9, 2004, their bodies were recovered from a stream nearby, with marks suggesting violent death.
The four conscripts who were arrested and charged in their murder implicated Battalion Commander Ivan Grigoryan and Officers Karlen Mayilyan and Ruben Baghryan in their testimony.
Arman Grigoryan, a witness in the case, told of how he saw Battalion Commander Ivan Grigoryan take out two heavy plastic bags from his Niva. When the commander noticed Grigoryan, he called him over and told him to dump the bags into the creek.
Eventually, the course of the investigation took a dramatic turn. The four defendants were exonerated and new suspects were accused.
A new investigating group was created on the order of Armenia's Military Prosecutor G. Jhangiryan, and jurisdiction over the case was transferred from the Karabakh Prosecutor to the Military Prosecutor of Armenia.
The Syunik Court of First Instance sentenced defendants Razmik Sargsyan, Araik Zalyan, and Musa Serobyan to 15 years in prison on May 18, 2005. The verdict was based on a single confession attributed to Razmik Sargsyan, which, according to repeated statements by the defendant, had been obtained through beatings and violence. Razmik Sargsyan stated that he had been tortured by Aram Baghdasaryan, a military police officer. The three conscripts had been interrogated on numerous occasions between April 19 and April 24, 2004, always in handcuffs, and had been denied the right to legal defense.
Left with no other means to proclaim their innocence, the young men went on a hunger strike. Musa Serobyan went without food for 15 days and Araik Zalyan for 90. Razmik Sargsyan’s hunger strike has lasted from August 12, 2005 to this day. He is demanding that investigators arrange a retrial.
On November 30th, the courtroom at the Criminal and Military Supervisory Court was packed. Before reporters could enter the courtroom, their voice recorders and cameras were taken from them on the orders of the judge. However, the complaints that resulted forced Judge Mher Arghamalyan to order the equipment returned. Nevertheless, none of the television companies that had reporters in that courtroom broadcast any news about the trial that day.
The atmosphere was tense as the trial began. Defendants Araik Zalyan and Musa Serobyan carried Razmik Sargsyan into the courtroom and seated him with the help of the guards, after which he remained in the same position throughout the trial.
Julietta Sargsyan fainted when she saw her son. However, the trial started without delay. The presiding judge, Mher Arghamalyan, read out a statement by a forensic medical team, sent by the military prosecution to the Nubarashen detention unit on November 15th, which stated that defendant Razmik Sargsyan had refused a medical examination because he did not trust the doctors. The expert team examined Sargsyan's medical card in the detention unit and wrote their conclusion: "Sargsyan has had no complaints besides weakness. No abnormal findings had been noted during previous examinations, i.e. he does not suffer from any internal diseases, and his behavior is intentional, as the hunger strike shows. We find that there is no reason why he cannot participate in the trial." Relatives said that Sargsyan had gone to the army weighing 75 kilograms, but now weighed only 60 kilograms. Medical experts however, claimed that he had weighed 52 kg. before the trial. This seemed to suggest that Razmik had put on weight since going on hunger strike.
Defense attorneys insisted that the case should include the results of a medical examination of Razmik Sargsyan conducted by an independent physician. The doctor examined him with the permission of the Armenian Minister of Justice. But the judge said that "that piece of paper" held no substance for him. He did not even want to listen to the defense attorneys and kept on stubbornly asking the defendant questions, although he naturally did not receive a reply - Razmik was too weak to even lift his head. But the judge kept firing questions at him.
Constant comments from the audience in the courtroom forced the judge to resort to a trial behind closed doors. At the end of the session, the defense attorneys declared that they were filing an objection to the illegal activity of the court and were demanding that the judges be changed. The objection was overruled and the trial postponed by one day.
On December 1st, relatives of the defendants, representatives of various NGOs as well as university students demonstrated outside the Supervisory Court with placards reading "We don't want to be next", "Military prosecution - stop your illegal activity" and "We know who the criminals and their backers are."
The judge proposed watching a video clip which was part of the case. The defense attorneys tried to make an announcement regarding the video clip, but the judge did not let them. As a sign of protest, all three attorneys (Zaruhi Postanjyan, Stepan Voskanyan, and Ashot Atoyan) left the courtroom. However, that did not deter the judge from showing the video clip, which clearly showed that Razmik Sargsyan had been beaten to the extent that he had become unrecognizably disfigured. His face and arms were swollen and marks left by the beatings could be clearly seen on his head. In the clip, Razmik Sargsyan confessed his involvement, and narrated that the soldiers had received food from home on December 24th and had decided to eat it together in a ramshackle house not far from the military base. Hovsep Mkrtumyan and Roman Yeghiazaryan (the murdered soldiers) then showed up and demanded some of the food. A fight ensued and Sargsyan beat the boys up and left them unconscious in the house, returning a few hours later with Araik Zalyan and Musa Serobyan to throw their bodies into the creek.
While the video clip was being shown, Zalyan, who was seated next to Razmik Sargsyan in the courtroom, said on a number of occasions that Sargsyan’s condition had started to worsen, but the judge paid no attention until liquid discharge started pouring out of Sargsyan’s mouth and he lost consciousness. Police officers dragged him out of the courtroom. The defendant's mother, Julietta Sargsyan, also fainted and did not regain consciousness until paramedics arrived. None of the defense attorneys were allowed to be present while Sargsyan underwent a medical examination. The examining physician finally announced that the defendant was very weak and could not participate in the trial, and that he required immediate medical supervision.
After the trial was adjourned, the father of victim Hovsep Mkrtumyan, seemed confused and said that the evidence was flawed: "I'm not sure if Razmik is lying, or if they've misinterpreted him, but something is not right. Razmik said that a tall man, Hovsep, approached him and that he was taller than Roman, but my son was quite short. There are other things as well which raise doubts, but I won't mention them right now."
The father of the other victim, Roman Yeghiazaryan, announced at the very beginning of the trial that his son had not been murdered by the defendants. Yeghizaryan's side was represented in court by his paternal uncle, who is convinced of the defendants' guilt and supports the prosecution.
The trial has been postponed indefinitely.
Armenian ombudsman Larisa Alaverdyan visited Razmik Sargsyan at the Nubarashen military detention unit on December 7th. She proposed that Sarsgyan "end his hunger strike, recover and choose to actively defend himself in court." The ombudsman also met with doctors and the head of the detention unit, A. Sargsyan, and "proposed that Razmik Sargsyan not be brought to court while still on hunger strike, and meanwhile be transferred to a military detention hospital."