Սամվել Ֆարմանյանի քրոջը` Անահիտ Ֆարմանյանին ազատել են պրոռեկտորի պաշտոնից
Հիմք ընդունելով բուհում կատարվելիք կառուցվածքային փոփոխությունները` Շիրակի պետական համալսարանի ռեկտոր Սահակ Մինասյանը մայիսի 3-ին գրավոր ծանուցել է պրոռեկտոր Անահիտ Ֆարմանյանին աշխատանքից ազատելու մասին: Անահիտ Ֆարմանյանը ծանուցումը չի ստորագրել եւ պատրաստվում է դատական կարգով վերականգնել իր աշխատանքային իրավունքները: Ի դեպ, Անահիտ Ֆարմանյանը ՀՀԿ-ական պատգամավոր Սամվել Ֆարմանյանի քույրն է: Բուհում աշխատում է 28 տարի, որից 8 տարին` պրոռեկտորի պաշտոնում: «Հետք»-ի հարցին, թե արդյո՞ք կանխատեսելի էր ռեկտոր Սահակ Մինասյանից նման որոշումը, տիկին Ֆարմանյանը նշեց, որ իրենից վրեժխնդիր են եղել, իսկ թե ինչի համար, զրուցակիցս չմանրամասնեց՝ խոստանալով աշխատանքից ազատման պատճառներին անդրադառնալ առաջիկայում:
Հիշեցնենք, որ 2017թ. սեպտեմբերին Շիրակի պետական համալսարանի ռեկտոր Սահակ Մինասյանի գործունեության դեմ բարձրաձայնած բողոքի ալիքը 2018թ. մարտի 15-ին հանգուցալուծվեց բուհի պատմության եւ փիլիսոփայության ամբիոնի երկու դասախոսների՝ Հովհաննես Խորիկյանի եւ Գագիկ Համբարյանի աշխատանքից ազատմամբ: Խոսակցություններ են շրջանառվում, որ այս «զտումները»՝ աշխատանքից ազատելու եղանակով, կապ ունեն միմյանց հետ: Ի՞նչ կառուցվածքային փոփոխությունների մասին է խոսքը, եւ դեռ ինչ կադրերից է մտադիր ազատվել բուհի ռեկտորը, պարզել չհաջողվեց: Սահակ Մինասյանի հետ չհաջողվեց հեռախոսային կապ հաստատել:

Сестру депутата НС Самвела Фарманяна уволили с должности проректора ШГУ
Ректор Ширакского государственного университета Саак Минасян, основываясь на осуществляемых в вузе структурных изменениях, 3 мая в письменной форме известил проректора вуза Анаит Фарманян о том, что она уволена с занимаемой должности.
По словам г-жи Фарманян, причина ее увольнения – месть. Проректор не подписала извещение и собирается восстановиться на работе в судебном порядке. Отметим, что Анаит Фарманян – сестра депутата Национального Собрания от Республиканской партии Самвела Фарманяна. В вузе работает 28 лет, из них 8 лет – проректором. На вопрос Hetq.am, можно ли быkо ожидать от ректора Саака Минасяна подобного решения, А.Фарманян ответила, что это месть. На вопрос, чем она обусловлена, проректор не ответила, пообещав в ближайшее время коснуться причин своего увольнения.
Поднявшаяся в сентябре 2017 г. волна недовольства деятельностью ректора Ширакского государственного университета Саака Минасяна закончилась увольнением двух преподавателей - Ованнеса Хорикяна и Гагика Амбаряна. Согласно циркулируемым слухам, эти увольнения связаны друг с другом. Нам не удалось выяснить, о каких структурных изменениях идет речь и от каких еще кадров намерен избавиться ректор ШГУ. Саак Минасян не отвечал на наши телефонные звонки.