Փաշինյանը նորաձևություն է թելադրում
Աննա Խաչատրյանը վաղը սպասվող հանրահավաքին Հանրապետության հրապարակ է գնալու սպիտակ շապիկով, որի վրա պատկերված է վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանի դիմանկարն ու «դուխով» գրությունը: Այս նպատակով մի քանի օր առաջ Աննան Ռուսաստանից ժամանել է Հայաստան։
«Որոշել եմ գալ ու մասնակցել ցույցերին և ուզում եմ, որ Նիկոլ Փաշինյանը դառնա վարչապետ»,- ասում է Աննա Խաչատրյանը։
Վարչապետի ընտրության օրը շատերն են պատրաստվում Հանրապետության հրապարակ գնալ սպիտակ վերնաշապիկներով։ Սոցիալական ցանցերում վերջին օրերին բազմաթիվ հրապարակումներ են հայտնվում, որոնցում օգտատերերն առաջարկում են, որպես խաղաղության նշան, մայիսի 8-ին կրել միայն սպիտակ գույնի շապիկներ։
Ստեղծված իրավիճակից օգտվում են մանրածախ առևտրով զբաղվողները։ Խանութներում և վաճառքի կետերում Նիկոլ Փաշինյանի նկարով շապիկներն ու գլխարկները շատ արագ սպառվում են։ Վաճառող Արթուր Մինասյանի խոսքով՝ վաճառքի ու դրանից ստացված եկամտի աճն այս օրերին ակնհայտ է։
«Երբ տեսա, որ Փաշինյանը «դուխով» գրությամբ գլխարկ է կրում, այդ օրվանից սկսեցինք այդպիսի շապիկներ ու գլխարկներ պատրաստել։ Մասնավորապես, սպիտակ շապիկներ կրելու ակցիայի հայտարարությունից հետո, դրանց վաճառքի տարբերությունը մեծ է»,- ասում է Արթուր Մինասյանը։
Արթուրի խոսքով՝ Փաշինյանը ոչ միայն հագուստի, այլև ձևի նորաձևություն է թելադրում։
«Գլխարկներից սևն ու կարմիրն են ավելի շատ վաճառվում, որոնք նա կրում է»,- նշում է Արթուրը։
Մայիսի 8-ին խաղաղություն խորհրդանշող սպիտակ գույնի շապիկներ կրելով` քաղաքացիները սահմանափակվել չեն պատրաստվում։ Առավոտյան նաև սպիտակ մեքենաներով երթ է նախատեսվում Երևան քաղաքում։

Пашинян диктует моду
Анна Хачатрян собирается пойти на завтрашний митинг в белой майке с портретом кандидата в премьеры Никола Пашиняна и надписью “Духов!” (“Не теряй духа!”). Специально для этого Анна несколько дней назад приехала из России в Армению.
“Я решила приехать в Армению и участвовать в акциях, чтобы Никол Пашинян стал премьер-министром”,- говорит Анна.
В день выборов главы правительства очень многие собираются придти на площадь Республики в белой одежде. В последние дни в социальных сетях появились многочисленные публикации, в которых пользователи предлагают 8 мая надеть майки белого цвета, символизирующего мир.
Этой идеей сразу же воспользовались торговцы одеждой. В магазинах и пунктах продаж появились майки и бейсболки с изображением Никола Пашиняна, которые моментально расходятся. По словам продавца Артура Минасяна, прибыль от продажи этих товаров заметно выросла.
“Когда я увидел на Пашиняне бейсболку, на которой было написано "Духов!" (“Не теряй духа!”), я сразу же приступил к производству маек и бейсболок с такой надписью. В частности, после того, как было объявлено о проведении акции с использованием белых маек, их продажа резко увеличилась”,- отметил Артур.
По словам нашего собеседника, Пашинян диктует моду не только в одежде, но и в в цвете: “Продаются в основном бейсболки черного и красного цветов, какие носит сам Никол Пашинян”.
8-го мая граждане не собираются ограничиваться только акцией с белыми майками. Утром в Ереване планируется провести также шествие автомобилей белого цвета.