Ազգային ժողովը վարչապետ է ընտրում (ուղիղ միացում)
Առաջադրված միակ թեկնածուն «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն է, որի թեկնածությունը ներկայացնելու է «Ելք» խմբակցության պատգամավոր, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության վարչության անդամ Լենա Նազարյանը։
Փաշինյանի առաջադրման համար ձևաթղթի տակ ստորագրել է 41 պատգամավոր։ Ըստ ԱԺ կանոնակարգ-օրենքի՝ թեկնածուին ներկայացնելու համար հատկացվում է մինչև 15 րոպե, թեկնածուի ելույթի համար՝ մինչև 1 ժամ։
Պատգամավորները կարող են հարցեր ուղղել և´ թեկնածուին ներկայացնողին, և՛ թեկնածուին, ապա՝ ելույթներով հանդես գալ: Խմբակցությունների տեսակետները հրապարակելուց հետո կլինի քվեարկություն։ Ընտրվելու համար Փաշինյանին անհրաժեշտ է առնվազն 53 ձայն։

Начало работу специальное заседание Национального Собрания Армении, в повестке которого вопрос выборов премьер-министра.
Единственным кандидатом на этот пост является руководитель парламентской фракции “Елк” Никол Пашинян, кандидатуру которого представила депутат той же фракции, член правления партии “Гражданский договор” Лена Назарян.
Инициативу выдвижения Никола Пашиняна поддержал 41 депутат. Согласно закону-регламенту Национального Собрания, на выступление кандидата предоставляется до одного часа.
После обнародования мнений фракций состоится голосование. Для избрания главой правительства Николу Пашиняну необходимо набрать минимум 53 голоса.