Ճարտարապետական նորմերը խախտում են հենց պաշտոնյաները
Բնակարանային ֆոնդը յուրաքանչյուր պետության հարստությունն է: Սակայն բնակարանային ֆոնդի պահպանության հարցերին պետական կառույցների պատասխանատու օղակները, տեղական ինքնակառավարման մարմինները մատների արանքով են նայում։ Պետությունն իրենից թոթափել է բնակֆոնդի պահպանության ծանր «բեռը»' այն փոխանցելով սեփականատեր-բնակիչներին, որոնցից շատերը հիմնովին քանդում-վերակառուցում են հին ու նոր շենքերը' դրանք դարձնելով բիզնեսի վայր: Մինչեւ հիմքերը քանդել-շինելու գործընթացից մայրաքաղաքի կենտրոնի գրեթե ոչ մի շենք զերծ չի մնացել' անկախ նրանից, թե նոր սեփականատերը իբրեւ բնակարան է վերակառուցել, թե առեւտրի կամ սպասարկման օբյեկտի է վերածել գնված անշարժ գույքը:
«Պապլավոկ» սրճարանի հարեւանությամբ գտնվող Մոսկովյան փողոցի թիվ 8 շենքը կառուցվել է 1957 թվականին։ Բնակելի շենքի վրա, 5 տարի առաջ, մեկ սենյականոց բնակարանի նոր տերը' Երեւանի քաղաքապետարանի կադաստրի բաժնի նախկին պետ Սարգիս Աղաբեկյանը, նույն ինքը' «Էսկո» կոնցեռնի նախագահը, «Հյուսիսային պողոտա» ԾԻԳ-ի պատասխանատուներից մեկը, առանց համատիրության գիտության եւ, բնական է, նաեւ առանց համաձայնության, կառուցել է երեք հարկանի նոր համալիր: Էլիտ-համալիրը կառուցվել է երկաթ-բետոնե կոնստրուկցիաներով, ունի քոթեջների համար նախատեսված լողավազան, սաունա, մարզասրահ, ձմեռային այգի եւ տասնյակից ավել սենյակներ:
Բնակելի շենքին երկրորդ փորձությունը վրա է հասել մեկ տարի անց' 2000թ.-ին, երբ կառուցված համալիրի ուղղությամբ, որպես արվեստանոց ստացած եւ անհատույց սեփականաշնորհած նկուղը ճարտարապետ Գագիկ Երանոսյանը, հատակի նիշը բարձրացնելու նպատակով, փորել է հիմքերը' 60 սմ գրունտային շերտից իջնելով ցած: «Մոսկովյան 8» համատիրության վարչության անդամ Էդուարդ Թումանյանը պատմում է. «Քանդողն ինքը հենց ճարտարապետ է, ապօրինությունների դեմ պայքարում էլ ումի՞ց ակնկալենք զորակցություն: Մեզ մնում էր բողոքների հեղեղ ուղղել պատկան մարմիններին, ինչն էլ որ արել ենք: Ցավոք, համատիրությունը, բազմաբնակարան շենքերի կառավարման կառույց լինելով' պատժամիջոցներ կիրառելու իրավասություններ չունի»:
Արձագանքելով շենքի բնակիչների դիմում-բողոքներին' եկել են «Հայսեյսմշին»-ից, նայել են «փաստաթղթերը»: Պարզվել է, որ «ճարտարապետի» թղթերում բացակայում են սեյսմիկ եզրակացությունը, համատիրության համաձայնությունը, թաղապետարանի թույլտվությունը: «Եկան, տեսան, գնացին, մենք էլ սփոփվեցինք սին խոստումով, որ Գագիկ Երանոսյանը անհապաղ ամրացում է կատարելու»,-պատմում են բնակիչները։ Անցել է 5 տարի, սակայն որեւէ ամրացում դեռեւս չի կատարվել:
Բնակիչներն ասացին նաեւ, որ «Մոսկովյան 8» շենքին ավելացված եռահարկ համալիրը համատիրության նախկին նախագահի թողտվությամբ է կատարվել: Իրենք ընդդիմացել են, թույլ չեն տվել, որպեսզի բակ ներխուժած հսկա կռունկը մարդկանց, երեխաների ներկայությամբ աշխատի, սակայն «նախագահը» հայտարարել է, որ միայն ինքն է թույլ տալիս կամ արգելում։ Նա ավելացրել է նաեւ, որ ապօրինության հեղինակը ամենակարող հովանավորներ ունի, ուստի ինքն անզոր է նրա դեմ պայքարելու:
Համատիրությունից հույսները կտրելով՝ բնակիչները դիմել են Կենտրոն թաղապետարանի նախկին ղեկավարությանը, սակայն ապարդյուն: Պարզվել է, որ համատիրության նախագահի հոխորտանքը ճիշտ է. «կառուցապատողը» հզոր մեջք ունի, ուստի նրա դեմ հետագա պայքարն, իրոք, պետք է վերածվեր «հողմաղացների դեմ պայքարի»:
Նշենք, որ մեր ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ ճարտարապետաքաղաքաշինական նորմերի աղաղակող խախտումներով ինքնակամ շինությունների հեղինակները իշխանության ամենաբարձր օղակներից են. դատաիրավական համակարգ, ոստիկանություն, ԱԺ, կառավարություն, ՀՀ Նախագահի ապարատ:
Մոսկովյան 8 շենքի բնակիչներից մեկը, մատնացույց անելով Մոսկովյան փողոցի դիմացի շենքը, ասաց. «Հենց հիմա մարզերից մեկի նախկին դատախազը, որը, ըստ մեզ հասած լուրերի, տեղափոխվել է ՀՀ գլխավոր դատախազություն' նոր աշխատանքի, փորում է 30-ականներին կառուցված շենքի հիմքերը:
ՀՀ քաղաքաշինության նախարարությունից փորձեցինք պարզել, թե հիմնավերանորոգումների մասով ներկայումս ի՞նչ պարտադիր ընթացակարգ է գործում: Քաղաքաշինության նախարարության գիտատեխնիկական վարչության պետ Ալեքսանդր Մովսիսյանն ասաց. «Շենքեր կան, որ 50-60-ական թվականներին են կառուցվել եւ չեն համապատասխանում 1960-ականների վերջին կառավարության կողմից հաստատված «Շինարարական նորմերին»: Այդ «նորմերը» հետագայում՝ 1981-95թթ.-ին, վերանայվել են: Մինչեւ 1960 թվականը կառուցված շենքերի սեյսմակայունությունը հաշվարկված է 7 բալանոց երկրաշարժի համար, եւ ցանկացած հիմնավերանորոգում միայն թուլացնում է հիմքերը' իջեցնելով ցնցադիմացկունության ցուցանիշը: Մեր գնահատումներով, առանց շենքի տեխնիկական վիճակի ուսումնասիրության, ընդհանրապես չի կարելի ձեռք տալ 50 եւ ավելի տարիք ունեցող շենքերին, որովհետեւ դրանց հիմքերում հնարավոր է առաջացած լինեն ճեղքեր, ձեւափոխություն: Եթե շենքի տեխնիկական վիճակի ուսումնասիրության արդյունքում տրվում է դրական եզրակացություն, ապա միայն դրանից հետո կարելի է սկսել նախագծային աշխատանքներ: Նմանատիպ նախագծերն արվում են արտոնագիր ունեցող հատուկ կոնստրուկտորային-նախագծային ինստիտուտների մասնագետների կողմից: Այնուհետեւ նախագիծն անցնում է փորձաքննություն»:
Խորհրդային տարիներին նախագծային լուծումների համապատասխանության ապահովումը ՀՀ օրենսդրության եւ նորմատիվա-տեխնիկական փաստաթղթերի պահանջներին իրականացվում էր արտագերատեսչական փորձաքննության պետական մարմնի կողմից: Անկախացումից հետո ստեղծվել են նման փորձաքննություն անցկացնելու արտոնագիր ունեցող մի շարք ընկերություններ: «ՀՀ նախագծերի պետական արտագերատեսչական փորձաքննություն» ՊՓԲԸ-ի գլխավոր ինժեներ Սերգեյ Ավագյանն ասում է, թե իրենք պատվիրատուների պակաս ունեն, այն պարագայում, երբ մայրաքաղաքի կենտրոնը վերածվել է մեծ շինհրապարակի: Ըստ Սերգեյ Ավագյանի՝ կառուցապատողները նախընտրում են գործ ունենալ փորձաքննություն իրականացնող մասնավոր կառույցների հետ, որովհետեւ վերջիններս առաջարկում են ցածր սակագներ, աչք են փակում նորմատիվային խախտումների առջե ւ : Պրն Ավագյանը տեղեկացրեց, որ 2002թ. ՀՀ կառավարության թիվ 96 որոշմամբ սահմանված է նորմատիվային փաստաթղթերի փաթեթը, որում ընդգրկված են շենքի հիմքից մինչեւ ջերմաֆիզիկական պայմանները կառուցապատողին ներկայացվող պարտադիր պահանջները: Որոշ պահանջներ, որոնք մարդկանց կյանքի, առողջության տեսանկյունից վտանգ են ներկայացնում, տրված են նույնիսկ քանակական թույլատրելի շեմերով:
Այսպես՝ օրենսդրության առումով, կարծես, պակաս տեղ չկա, սակայն Մոսկովյան փողոցի թիվ 8 շենքի վտանգված սեյսմակայունության ապահովման հարցը մինչ օրս չի լուծվում: Բնակիչները չեն հոգնել դռներ թակելուց: «Կենտրոն» համայնքի թաղապետարանից ստացված պաշտոնական պատասխանից հետո' «...Վերոհիշյալ հասցեի 1-ին մուտքի նկուղում կատարված հողային աշխատանքները եւ նույն մուտքի տանիքում գտնվող մանսարդային հարկը կառուցվել է տարիներ առաջ, եւ այն ապամոնտաժելու համար հարկավոր է դիմել դատական մարմիններին», բնակիչները որոշել են դիմել դատարան:
Մոսկովյան փողոցի թիվ 8 շենքի տագնապահարույց վիճակի մասին ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության պետական տեսչության պետի տեղակալ Մուշեղ Հովհաննիսյանն ասում է. «Թող բնակիչները քաղաքաշինության նախարարի անունով դիմում գրեն: Ապօրինությունները կատարվել են նախկինում, ուստի ընդհանուր վերահսկողության բաժնի աշխատակիցները կգնան տեղում կճշտեն կառուցապատողի գործողությունների օրինականության հարցը, շենքին հասցված վնասի չափը եւ համապատասխան միջոցառումներ կձեռնարկեն, ընդհուպ մինչեւ պատժամիջոցների կիրառումը»: Նա պարզաբանեց նաեւ պատժամիջոցների էությունը, որոնք սահմանված են օրենքով. «Եթե ահազանգը Երեւանից է, որպես կանոն՝ դիմում ենք քաղաքապետին' տեղեկացնելով, որ նշյալ հասցեում այսինչ քաղաքացու կողմից կատարվել են ինքնակամ շինարարական աշխատանքներ: Որից հետո, «Վարչական իրավախախտումների մասին» ՀՀ օրենքի համաձայն' քաղաքապետարանը պատժամիջոցներ է կիրառում: Պայքարի այս ձեւը ոչ միայն ամենաարդյունավետն է, այլեւ ամենակարճը», - հավաստիացրեց պարոն Հովհաննիսյանը:

Officials violate building standards
8 Moskovyan Street, a building near the café known as Paplavok in the center of Yerevan, was built in 1957. Five years ago, the recent owner of a one-room apartment, Sargis Aghabekyan, former head of the cadastre department of the municipality of Yerevan, president of ESCO Concern, and an executive at the Hyusisayin (Northern) Avenue Project Implementation Office, built a three-floor complex on the top of the building without informing the members of the condominium, and without their agreement. The deluxe complex is made of steel and concrete. It has cottages, a swimming pool, a sauna, a gym, a winter garden, and more than ten rooms.
According to Alexander Movsisyan, head of the scientific-technical department of the Ministry of Construction, "The seismic stability of buildings built before 1960 was calculated for earthquakes of the magnitude of seven on the Richter scale, and any kind of reconstruction only weakens the foundations, decreasing their ability to withstand shaking. According to our estimations, without a study of the technical conditions of the buildings, they should not be touched at all because cracks and structural changes might have taken place. If there is a positive conclusion after a technical analysis, then only at that time can work on new plans begin."
Such plans are drawn up by certain specially licensed construction design institutions, after which they must be reviewed and approved. In Soviet times, the compliance of proposed designs with Armenian legislation and technical standards was checked by the state non-departmental inspection agency. Since independence, several companies have been created to conduct the approval process. Sergey Avagyan, chief engineer at one of these, the Republic of Armenia State Non-Departmental Design Inspection CJSC, says that builders prefer to deal with private institutions because they offer lower prices and pay less attention to violations. He explained that Government Decision 96 of 2002 contains a package of standards which include construction requirements for everything from the foundation of a building to its thermophysical conditions, and even define precise limits for certain requirements related to health and safety.
So it seems that there is no shortage of legislation. However, the problem of 8 Moskovyan Street's seismic vulnerability has not been solved to this day. Building residents are not yet tired of knocking on doors. And when they received the official response from the Kentron District Municipality- " The digging of the basement of the 1 st entrance of the aforementioned address and the construction of the penthouse located on the roof of the same entrance were done years ago, and in order to dismantle them it is necessary to appeal to judicial bodies, "-the residents decided to go to court.
Mushegh Hovanisyan, deputy head of state inspection at the Ministry of Construction said of the troubling situation at 8 Moskovyan Street, "The residents should write an appeal addressed to the minister of construction. The illegality took place in the past. Therefore, the department of general inspection will go and check the legality of what the builder did and the amount of damage caused to the building and take appropriate measures, up to applying penalties."
In the same building in 2000, Gagik Yeranosyan, the owner of a basement, dug a foundation 60 centimeters into the ground, in order to raise the level of his floor. Eduard Tumanyan, a member of the administration of the 8 Moskovyan condominium said, "The person who did the digging was an architect himself. Who else should we expect to support us in the fight against illegalities? All we could do was direct a series of complaints to the proper agencies, which we have done."
In response to complaints by building residents, some people came from HaySeismShin (the Armenian seismic construction agency) and checked the architect's documents. It turned out among his papers, the seismic study, the agreement of the condominium, and the permission of the district municipality were missing. "They came, they saw, and they left, and we were comforted by the empty promise that Gagik Yeranosyan was going to reinforce the basement right away," residents explained. Five years later, it still hasn't been reinforced.
The residents also said that Aghabekyan's three-floor complex was built on top of 8 Moskovyan with the permission of the former president of the condominium. They opposed it and tried to stop the huge crane from working when children and other people were nearby, but the president claimed that only he could give or refuse permission. He added that the person doing the unlawful building had a powerful backer, and so he was helpless against him.
We should note that our investigations have shown that the people who commit the worst violations of city building codes are all in positions of power-in the judicial system, the police, the National Assembly, the Government, and the Office of the President.