ՄԹ Եվրոպայի հարցերով նախարարը շնորհավորել է Հայաստանի նոր վարչապետ ընտրվելու կապակցությամբ
ՄԹ Եվրոպայի հարցերով նախարար Ալան Դանքնը Հայաստանի նոր վարչապետի՝ Նիկոլ Փաշինյանի ընտրության կապակցությամբ հաղորդագրություն է տարածել։ Ալան Դանքնն ասել է․
«Ուրախ եմ, որ Հայաստանում քաղաքական իրավիճակը հանգուցալուծվել է բանակցությունների և խորհրդարանական գործընթացի միջոցով և շնորհավորում եմ Նիկոլ Փաշինյանին Հայաստանի նոր վարչապետ ընտրվելու կապակցությամբ։
Շնորհիվ բոլոր ներգրավված կողմերի՝ վերջին երեք շաբաթների ընթացքում տեղի ունեցած իրադարձությունները ծավալվեցին խաղաղ ճանապարհով և հիմնականում առանց միջադեպերի:
Կարևոր է, որ բոլոր կողմերի ցուցաբերած զսպվածությունը և հմուտ կառավարումը շարունակվի, և քաղաքական գործընթացն առաջ ընթանա՝ հիմնվելով ամուր սահմանադրական և իրավական հիմքերի վրա:
Վերջին 12 ամիսների ընթացքում Հայաստան կատարած իմ երկու այցելությունների ընթացքում ես անձամբ եմ ծանոթացել երկրի հարուստ պատմությանը և մեծ ներուժին: Իմ հանդիպումների ընթացքում ես հատկապես տպավորվել եմ այն երիտասարդներով, որոնք վճռական են կերտելու Հայաստանի պայծառ ապագան:
Միացյալ Թագավորությունը, որպես Հայաստանի վաղեմի բարեկամ, պատրաստ է աջակցել ժողովրդավարության ամրապնդման, լավ կառավարման և հավասար տնտեսական հնարավորությունների բարելավման իր ջանքերին»:

UK Minister for Europe Welcomes Pashinyan’s Election as Armenian Prime Minister
"I am pleased that a solution to the political situation in Armenia has been found, via negotiation and through the Parliament, and congratulate Nikol Pashinyan on his election as Armenia’s new Prime Minister.
"It is to the credit of all involved that events over the last three weeks have unfolded peacefully and largely without incident.
"It is important that the restraint and statesmanship shown by all parties continues and that the political process moves forward, based on solid constitutional and legal foundations.
"In my two visits to Armenia in the last 12 months, I have seen first-hand the country’s rich history, and its huge potential. I was particularly impressed by the many young people I met, who are determined to build a bright future for Armenia.
"The UK, as a longstanding friend of Armenia, stands ready to support its efforts to strengthen its democracy, deliver good governance, and improve economic opportunities for all."