Նորընտիր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայրը՝ Վովա Փաշինյանը, ապրում է իր ծննդավայր Իջևանում, սակայն վարչապետի ընտրության առիթով Երևանում էր՝ որդու տանը: Այսօր «Հետք»-ի նկարահանող խումբը զրուցել է Վովա Փաշինյանի հետ։
-Պարո՛ն Փաշինյան, Դուք երեք որդի ունեք՝ Արտակ, Արմեն և Նիկոլ, ինչո՞ւ է երեք որդիների մեջ Նիկոլի անունն այդքան տարբերվող:
-Անկեղծորեն ասած` ես չեմ որոշել, մայրիկս է որոշել: Երբ Նիկոլը ծնվեց, ես Իջևանում չէի, և մայրիկս որոշել է ամուսնու անունը դնի, հայրս գնացել է պատերազմ, երբ ես մեկ տարեկան չորս ամսական էի, և չի վերադարձել: Մայրիկս էլ որոշել է՝ Նիկոլ դնի, եկա, իմացա, շատ ուրախացա, որ հորս անունն է դրել:
1988 թվականին շարժման բուռն ժամանակներում Նիկոլն ընդամենը 13 տարեկան էր և շատ էր խանդավառվել, որ վերջապես հայ ժողովուրդն ուզում է անկախություն ձեռք բերի: Իջևանի մշակույթի տան դիմաց միշտ հանրահավաքներ էին լինում, ինքն անպայման պետք է մասնակցեր, հաճախ հայրենասիրական բանաստեղծություններ էր գրում և այդ հանրահավաքների ժամանակ ժողովրդի համար կարդում էր, ժողովուրդն էլ շատ լավ ընդունում էր: Նույնիսկ հանրահավաքներից մեկի ժամանակ Նիկոլը կոմերիտականներին կոչ արեց կոմերիտական տոմսերը հավաքեն ու դնեն աստիճանների վրա, թողնեն մնա: Ու, իրոք, այդպես էլ արեցին երեխաները: Հետո սկսեց կոմունիստների վերաբերյալ շատ սուր հոդվածներ գրել, դպրոցի պատերի վրա փակցնել, ուսուցիչները եկան դիրեկտորին բողոքեցին, տնօրենն էլ ինձ ասաց: Ես կանչեցի Նիկոլին, ասեցի՝ Նիկո՛լ ջան, տենց բաներ մի՛ արա, չի կարելի, բայց իրենը, մեկ է, շարունակեց:
-Ձեր որդին ՀՀ վարչապետն է, ի՞նչ ապրումներ ունեք:
-Չափից դուրս շատ եմ մտահոգ, որովհետև շատ եմ վախենում երեխուս մի վնաս հասցնեն, շատ դժվար ու ծանր է լինելու, ինչո՞ւ, առաջինը, որ երկիրը քայքայել են, հասցրել են անդունդի եզրին, գործազրկությունը, արտագաղթը, համատարած աղքատությունը…. Ինչ ուժ, ինչ իմաստություն պետք է ունենա, որ կարողանա այդ բոլորը վերականգնել: Իհարկե, ժողովուրդը շատ խանդավառված է, բայց ժողովուրդը նաև շատ արագ փոփոխությունների է սպասում, իսկ այդ դժվար գործը կարճ ժամանակում իր ավարտին հասցնելը շատ ծանր ու դժվար է լինելու, դրա համար ես մտահոգ եմ:
-Հաշվի առնելով նախորդ շարժումների ավարտը, մի քանի չստացված փորձերը՝ լավատեսություն ունեի՞ք, որ այս անգամ շարժումը հաջողություն է ունենալու:
-Նախ` ես ընդհանրապես իր հետ քաղաքական հարցերով չեմ զրուցել, չեմ միջամտել իր գործերին, հեռվից դիտել եմ, մտածել եմ` ոնց կավարտվի, ինչ կլինի, անընդհատ Աստված էի կանչում՝ ինչ էլ լինի մեր ժողովրդի արյունը չթափեն:
2008 թվականի մարտի 1-ը հիշելով, որ ես էլ անմիջական այդ պահին ներկա եմ եղել գիշեր-ցերեկ… Այդ մտքից ուղղակի սարսափում էի, որովհետև ես գիտեի, որ սրանք ամեն ինչի ընդունակ են:
-Ի՞նչ փոխվեց 2018-ին, որ ժողովուրդն առանց կաշկանդվելու աջակցեց Նիկոլ Փաշինյանի շարժմանը:
-Ինչպես ասում են՝ ժողովրդի համբերության բաժակը լցվել էր արդեն, այլևս տեղ չկար դիմանալու, մի ինչ-որ շարժիչ ուժ էր պետք այս ժողովրդին, որ ոտքի կանգնի: Այս սարսափելի վիճակն ինչքա՞ն կարելի էր համբերել ու տանել:
-Պարոն Փաշինյանը միշտ քննադատական ելույթներով է հանդես եկել` թե՛ որպես պատգամավոր, թե՛ որպես լրագրող իր հոդվածներով: Դուք այդ քննադատություններն ինչպե՞ս եք ընդունել, չե՞ք վախեցել, չե՞ք ասել՝ ա՛յ Նիկոլ ջան, հերիք է, բա քեզ պե՞տք է, նման խոսքեր չե՞ք ասել:
Երբեք, որովհետև երբ Նիկոլը գալիս էր Իջևան, ես մենակ մի բանի մասին էի մտածում՝ քաղաքական որևէ թեմայի շուրջ չզրուցել իր հետ, մտածում էի անընդհատ, որ էրեխես մի քիչ հանգստանա, օդափոխվի, ներվերը մի քիչ հանգստանա։
-Ռուսական РБК լրավամիջոցին տված հարցազրույցում Դուք ասել էիք, որ Հայաստանում է´լ ավելի խելոք մարդիկ կան, ովքեր կարող են երկրի առաջին դեմքը լինել:
-Լրագրողը հարց տվեց, թե Դուք ուզո՞ւմ եք, որ անպայման Նիկոլը լինի վարչապետ, ճիշտն ասած` ես պատասխանեցի, որ Հայաստանում շատ կան խելոք մարդիկ, հիմա ժողովուրդն ում կընտրի, թող նա էլ լինի, ինչո՞ւ միայն Նիկոլը, Հայաստանում մի՞ Նիկոլ է ընդամենը, շատ Նիկոլներ կան, հիմա ում ցանկանա, թող նրա թեկնածությունն էլ առաջադրի:
-Նիկոլ Փաշինյանը խառնվածքով ավելի շատ Ձե՞զ է նման, թե՞ մայրիկին:
-Ավելի շատ իմ մայրիկին, որովհետև իմ մայրիկն է պահել Նիկոլին, Նիկոլը մայրիկիս այնքան էր սիրում՝ չափ ու սահման չկար:
-Հնարավո՞ր է ընտանիքով Երևան տեղափոխվեք:
-Երբեք, ես իմ Իջևանը կյանքում չեմ թողնի:
-Ի՞նչ զգացողություններ ունի վարչապետի հայրը:
-Նախկինի պես, ոնց որ մինչև վարչապետ դառնալն էր, նույն վիճակն էլ ինձ մոտ մնում է: Ես տենց չեմ ուրախացել, չեմ վեր թռել, որ տեսե՛ք՝ իմ որդին երկրի ղեկավարն է: Ինչ-որ մեկը պետք է երկիրը ղեկավարի: Կարևորը, որ լավ մարդ ղեկավարի, իր ժողովրդին, երկիրը սիրող մարդ լինի:
-Երբ որևէ մեկը բարձր պաշտոն է ստանում, շատ են խոսում, որ հիմա ազգականները նույնպես պաշտոններ կստանան: Ի՞նչ եք կարծում Նիկոլ Փաշինյանը բարեկամներին պաշտոններ կտա՞:
-Երբեք, Նիկոլ Փաշինյանը, լինի բարեկամ, իշխանամետ, թե ընդդիմադիր, խելացի, պրոֆեսիոնալ մարդկանց պետք է փնտրի, այդպես էլ, համոզված եմ, կանի: Երբեք տարբերություն չի դնի, որ էս մեկը հորեղբորս տղեն է, մյուսը հորքուրիս թոռն է և այլն, և այլն: Հանկարծ, եթե սխալվի այդպիսի բան անի, ես ինձ շատ խիստ վիրավորված կզգամ:
-Մեկ-երկու կարևոր խնդիր, որ կցանկանայիք առաջնահերթ լուծեր Ձեր որդու ղեկավարած կառավարությունը:
-Առաջին հերթին մեր երկրի պաշտպանունակության բարձրացումն եմ համարում առաջնահերթ, երկրորդ՝ երկրում պետք է հաստատվի արդարություն, որ բոլորն օրենքի առաջ հավասար լինեն, ընտրյալներ չլինեն:

Отец новоизбранного премьер-министра Никола Пашиняна, Вова Пашинян, живет в своем родном городе – Иджеване, однако в связи с избранием сына главой правительства находится в эти дни у него дома в Ереване. Сегодня съемочная группа Hetq.am побеседовала с Вовой Пашиняном.
Г-н Пашинян, у Вас трое сыновей – Артак, Армен и Никол. Имя “Никол” отличается от имен двух других Ваших сыновей. Почему?
Откровенно говоря, решение принимал не я, а моя мать. Когда Никол родился, меня в Иджеване не было, и моя мать решила назвать его именем своего мужа. Отец отправился на войну, когда мне был год и четыре месяца, и не вернулся. Мама решила назвать внука Николом. Когда я узнал, то очень обрадовался, что сын будет носить имя моего отца.
В бурный период движения 1988-го года Николу было всего 13 лет. Его очень воодушевило, что армянский народ хочет добиться независимости. Напротив иджеванского Дома культура часто проходили митинги, и он (Никол) обязательно в них участвовал. Он часто писал патриотические стихи, которые читал на митингах. Люди очень хорошо принимали эти стихи. Даже на одном из митингов Никол призвал комсомольцев собрать комсомольские билеты и оставить их на лестнице. И действительно, комсомольцы так и поступили. Потом он начал писать острые статьи о коммунистах, которые вывешивал в школе. Учителя пожаловались директору, а директор рассказал об этом мне. Я позвал Никола и сказал ему: “Никол джан, не делай этого, нельзя”. Но он меня не послушал.
Ваш сын – премьер-министр Армении. Какие чувства Вы испытываете?
Я очень встревожен, так как боюсь, чтобы ему не причинили вред. Будет очень трудно и тяжело. Почему? Во-первых, страну развалили, довели до края пропасти. Безработица, эмиграция, повсеместная нищета… Какую силу, какую мудрость он должен иметь, чтобы суметь это все восстановить. Народ, конечно, очень воодушевлен, но народ также ждет быстрых перемен, а завершить такое трудное дело за короткий срок очень тяжело и трудно, потому я и обеспокоен.
Учитывая неудачные попытки других движений, верите ли Вы в то, что на этот раз двивжение добьется успеха?
Во-первых, я вообще не разговаривал с ним на политические темы, не вмешивался в его дела. Следил издалека и думал о том, чем это закончится. Я все время молился, чтобы не пролилась кровь нашего народа.
Помня о событиях 1 марта 2008 г., в которых я участвовал день и ночь… От этой мысли меня охватывал страх, потому что я знал, что они (власти) способны на все.
Какие изменения произошли в 2018-ом, которые заставили людей, не колеблясь, поддержать движение Никола Пашиняна?
Как говорят, чаша терпения народа уже переполнилась, дальше терпеть уже не было сил. И нужна была некая движущая сила, которая заставила бы народ подняться на борьбу. Сколько еще можно было терпеть эту невыносимую ситуацию…
Г-н Пашинян всегда выступал с критикой и как депутат, и как журналист. Как Вы воспринимали эту критику? Не боялись? Не говорили Николу: оставь, зачем это тебе нужно?
Ни разу не говорил, потому что когда Никол приезжал в Иджеван, я думал только о том, чтобы не разговаривать с ним на политические темы. Мне хотелось только одного – чтобы сын немного отдохнул, подышал свежим воздухом, успокоил нервы.
В интервью российскому изданию РБК Вы сказали, что в Ереване есть и более умные люди, которые могли стать первым лицом государства.
Журналист спросил: Вы хотите, чтобы обязательно Никол стал премьер-министром? Честно говоря, я ответил, что в Армении очень много умных людей, и кого народ сейчас выберет, тот пусть и будет. Почему только Никол? Разве в Армении только один Никол? Николов много, и кого народ выберет, тот пусть и выдвинет свою кандидатуру.
На кого больше похож по характеру Никол Пашинян – на Вас или на мать?
Он больше похож на мою мать, потому что она вырастила Никола. Никол безмерно ее любил.
Возможно ли, что Вы с семьей переедете в Ереван?
Никогда. Я свой Иджеван никогда не оставлю.
Какие чувства испытывает отец премьер-министра?
Те же, что и до его избрания премьером. Я не вскрикнул от радости, мол, смотрите, мой сын – руководитель страны. Кто-то ведь должен руководить страной. Главное, чтобы хороший человек руководил, человек, любящий свой народ и свою страну.
Когда кто-нибудь получает высокий пост, сразу же появляются разговоры о том, что сейчас он раздаст должности своим родственникам. Как Вы думаете, Никол Пашинян назначит родственников на те или иные должности?
Никогда. Никол Пашинян должен выбрать умных, профессиональных людей, неважно, это будет родственник, представитель власти или оппозиции. Я убежден, что он так и поступит. Он никогда не станет руководствоваться тем, что что тот – сын его дяди, а тот – внук тети и так далее. А если он вдруг ошибется и пойдет на такой шаг, то я почувствую себя очень оскорбленным.
Назовите две-три наиболее важные проблемы, которые Вы бы хотели, чтобы правительство во главе с Вашим сыном решило в первую очередь.
Прежде всего необходимо повысить обороноспособность нашей страны. Во-вторых, в стране должна быть утверждена справедливость, чтобы все были равны перед законом, чтобы не было избранных.