Նորընտիր վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայրը՝ Վովա Փաշինյանը, ապրում է իր ծննդավայր Իջևանում, սակայն վարչապետի ընտրության առիթով Երևանում էր՝ որդու տանը: Այսօր «Հետք»-ի նկարահանող խումբը զրուցել է Վովա Փաշինյանի հետ։
-Պարո՛ն Փաշինյան, Դուք երեք որդի ունեք՝ Արտակ, Արմեն և Նիկոլ, ինչո՞ւ է երեք որդիների մեջ Նիկոլի անունն այդքան տարբերվող:
-Անկեղծորեն ասած` ես չեմ որոշել, մայրիկս է որոշել: Երբ Նիկոլը ծնվեց, ես Իջևանում չէի, և մայրիկս որոշել է ամուսնու անունը դնի, հայրս գնացել է պատերազմ, երբ ես մեկ տարեկան չորս ամսական էի, և չի վերադարձել: Մայրիկս էլ որոշել է՝ Նիկոլ դնի, եկա, իմացա, շատ ուրախացա, որ հորս անունն է դրել:
1988 թվականին շարժման բուռն ժամանակներում Նիկոլն ընդամենը 13 տարեկան էր և շատ էր խանդավառվել, որ վերջապես հայ ժողովուրդն ուզում է անկախություն ձեռք բերի: Իջևանի մշակույթի տան դիմաց միշտ հանրահավաքներ էին լինում, ինքն անպայման պետք է մասնակցեր, հաճախ հայրենասիրական բանաստեղծություններ էր գրում և այդ հանրահավաքների ժամանակ ժողովրդի համար կարդում էր, ժողովուրդն էլ շատ լավ ընդունում էր: Նույնիսկ հանրահավաքներից մեկի ժամանակ Նիկոլը կոմերիտականներին կոչ արեց կոմերիտական տոմսերը հավաքեն ու դնեն աստիճանների վրա, թողնեն մնա: Ու, իրոք, այդպես էլ արեցին երեխաները: Հետո սկսեց կոմունիստների վերաբերյալ շատ սուր հոդվածներ գրել, դպրոցի պատերի վրա փակցնել, ուսուցիչները եկան դիրեկտորին բողոքեցին, տնօրենն էլ ինձ ասաց: Ես կանչեցի Նիկոլին, ասեցի՝ Նիկո՛լ ջան, տենց բաներ մի՛ արա, չի կարելի, բայց իրենը, մեկ է, շարունակեց:
-Ձեր որդին ՀՀ վարչապետն է, ի՞նչ ապրումներ ունեք:
-Չափից դուրս շատ եմ մտահոգ, որովհետև շատ եմ վախենում երեխուս մի վնաս հասցնեն, շատ դժվար ու ծանր է լինելու, ինչո՞ւ, առաջինը, որ երկիրը քայքայել են, հասցրել են անդունդի եզրին, գործազրկությունը, արտագաղթը, համատարած աղքատությունը…. Ինչ ուժ, ինչ իմաստություն պետք է ունենա, որ կարողանա այդ բոլորը վերականգնել: Իհարկե, ժողովուրդը շատ խանդավառված է, բայց ժողովուրդը նաև շատ արագ փոփոխությունների է սպասում, իսկ այդ դժվար գործը կարճ ժամանակում իր ավարտին հասցնելը շատ ծանր ու դժվար է լինելու, դրա համար ես մտահոգ եմ:
-Հաշվի առնելով նախորդ շարժումների ավարտը, մի քանի չստացված փորձերը՝ լավատեսություն ունեի՞ք, որ այս անգամ շարժումը հաջողություն է ունենալու:
-Նախ` ես ընդհանրապես իր հետ քաղաքական հարցերով չեմ զրուցել, չեմ միջամտել իր գործերին, հեռվից դիտել եմ, մտածել եմ` ոնց կավարտվի, ինչ կլինի, անընդհատ Աստված էի կանչում՝ ինչ էլ լինի մեր ժողովրդի արյունը չթափեն:
2008 թվականի մարտի 1-ը հիշելով, որ ես էլ անմիջական այդ պահին ներկա եմ եղել գիշեր-ցերեկ… Այդ մտքից ուղղակի սարսափում էի, որովհետև ես գիտեի, որ սրանք ամեն ինչի ընդունակ են:
-Ի՞նչ փոխվեց 2018-ին, որ ժողովուրդն առանց կաշկանդվելու աջակցեց Նիկոլ Փաշինյանի շարժմանը:
-Ինչպես ասում են՝ ժողովրդի համբերության բաժակը լցվել էր արդեն, այլևս տեղ չկար դիմանալու, մի ինչ-որ շարժիչ ուժ էր պետք այս ժողովրդին, որ ոտքի կանգնի: Այս սարսափելի վիճակն ինչքա՞ն կարելի էր համբերել ու տանել:
-Պարոն Փաշինյանը միշտ քննադատական ելույթներով է հանդես եկել` թե՛ որպես պատգամավոր, թե՛ որպես լրագրող իր հոդվածներով: Դուք այդ քննադատություններն ինչպե՞ս եք ընդունել, չե՞ք վախեցել, չե՞ք ասել՝ ա՛յ Նիկոլ ջան, հերիք է, բա քեզ պե՞տք է, նման խոսքեր չե՞ք ասել:
Երբեք, որովհետև երբ Նիկոլը գալիս էր Իջևան, ես մենակ մի բանի մասին էի մտածում՝ քաղաքական որևէ թեմայի շուրջ չզրուցել իր հետ, մտածում էի անընդհատ, որ էրեխես մի քիչ հանգստանա, օդափոխվի, ներվերը մի քիչ հանգստանա։
-Ռուսական РБК լրավամիջոցին տված հարցազրույցում Դուք ասել էիք, որ Հայաստանում է´լ ավելի խելոք մարդիկ կան, ովքեր կարող են երկրի առաջին դեմքը լինել:
-Լրագրողը հարց տվեց, թե Դուք ուզո՞ւմ եք, որ անպայման Նիկոլը լինի վարչապետ, ճիշտն ասած` ես պատասխանեցի, որ Հայաստանում շատ կան խելոք մարդիկ, հիմա ժողովուրդն ում կընտրի, թող նա էլ լինի, ինչո՞ւ միայն Նիկոլը, Հայաստանում մի՞ Նիկոլ է ընդամենը, շատ Նիկոլներ կան, հիմա ում ցանկանա, թող նրա թեկնածությունն էլ առաջադրի:
-Նիկոլ Փաշինյանը խառնվածքով ավելի շատ Ձե՞զ է նման, թե՞ մայրիկին:
-Ավելի շատ իմ մայրիկին, որովհետև իմ մայրիկն է պահել Նիկոլին, Նիկոլը մայրիկիս այնքան էր սիրում՝ չափ ու սահման չկար:
-Հնարավո՞ր է ընտանիքով Երևան տեղափոխվեք:
-Երբեք, ես իմ Իջևանը կյանքում չեմ թողնի:
-Ի՞նչ զգացողություններ ունի վարչապետի հայրը:
-Նախկինի պես, ոնց որ մինչև վարչապետ դառնալն էր, նույն վիճակն էլ ինձ մոտ մնում է: Ես տենց չեմ ուրախացել, չեմ վեր թռել, որ տեսե՛ք՝ իմ որդին երկրի ղեկավարն է: Ինչ-որ մեկը պետք է երկիրը ղեկավարի: Կարևորը, որ լավ մարդ ղեկավարի, իր ժողովրդին, երկիրը սիրող մարդ լինի:
-Երբ որևէ մեկը բարձր պաշտոն է ստանում, շատ են խոսում, որ հիմա ազգականները նույնպես պաշտոններ կստանան: Ի՞նչ եք կարծում Նիկոլ Փաշինյանը բարեկամներին պաշտոններ կտա՞:
-Երբեք, Նիկոլ Փաշինյանը, լինի բարեկամ, իշխանամետ, թե ընդդիմադիր, խելացի, պրոֆեսիոնալ մարդկանց պետք է փնտրի, այդպես էլ, համոզված եմ, կանի: Երբեք տարբերություն չի դնի, որ էս մեկը հորեղբորս տղեն է, մյուսը հորքուրիս թոռն է և այլն, և այլն: Հանկարծ, եթե սխալվի այդպիսի բան անի, ես ինձ շատ խիստ վիրավորված կզգամ:
-Մեկ-երկու կարևոր խնդիր, որ կցանկանայիք առաջնահերթ լուծեր Ձեր որդու ղեկավարած կառավարությունը:
-Առաջին հերթին մեր երկրի պաշտպանունակության բարձրացումն եմ համարում առաջնահերթ, երկրորդ՝ երկրում պետք է հաստատվի արդարություն, որ բոլորն օրենքի առաջ հավասար լինեն, ընտրյալներ չլինեն:

Prime Minister’s Father Vova Pashinyan: “There are many Nikols in Armenia”
Mr. Pashinyan, you have three sons - Artak, Armen and Nikol. Why the name Nikol? It’s different from the others.
It was my mom who decided, not me. When Nikol was born, I was not in Ijevan, and my mother decided to name him after my father, who went to war when I was four months old and did not return. I was very glad for that.
In 1988, when Nikol was 13 years old, he got very enthusiastic about the Armenian people's desire to gain independence. There were always rallies in front of the Ijevan Cultural House. He was always there, writing patriotic poems and reading them to the people during those rallies. People liked it. At one of the rallies, Nikol called on the Komsomol members to put down their membership tickets on the stairs. And children did it. Then he started writing very strong articles about communists, posting them on the walls of the school. Teachers complained to the principal, and the principal called me. Even when I tried to hold Nikol back from doing it, he continued.
Your son is Armenia’s prime minister. How do you feel about it?
I'm quite worried, since I'm afraid of my son getting harmed. It will be very difficult and hard. Why? Firstly, because they have destroyed the country. Unemployment, emigration, widespread poverty... What kind of strength and wisdom should one have to be able to restore the country?
Of course, the people are very enthusiastic, but they are also waiting for very quick changes, and it will be very difficult and strenuous to manage that hard work in a short run. That’s why I’m worried.
Taking into consideration the unsuccessful movements in the past, were you optimistic this time?
I never talked to him about politics. I did not intervene in his affairs. I watched from afar, thinking about what the resolution would be. I was praying to God that no blood of our people would be split.
Recalling March 1, 2008, where I was present night and day ... I was just terrified of that thought because I knew that they were capable of everything.
What changed in 2018 for the people to wholeheartedly support Nikol Pashinyan's movement?
As the proverb says, the people's cup of patience cup had been filled. It wasn’t possible to stay silent any more. People needed a driving force to protest. How long could people stand that terrible situation?
Nikol Pashinyan always made critical remarks, whether as an MP or a journalist. What was your approach, did you ever ask him to stop?
Never. Whenever Nikol visited Ijevan, I only had one thing on my mind – let my child rest a bit, get some fresh air. We never talked about political issues.
In your interview to the Russian RBC, you said that there are more intelligent people in Armenia who can represent the country.
The journalist asked if I wanted Nikol to be prime minister. I replied that there were many smart people in Armenia, and it was up to the people to choose. Why only Nikol, is there only one Nikol in Armenia? There are many of them.
Who does Nikol take after most– his father or mother?
Mostlymy mother. It was my mother who raised Nikol, and he adored her.
Is it possible that you’ll move to Yerevan together with your family?
Never. I will never leave my Ijevan.
What kind of emotions does the prime minister’s father have?
Same as before he became prime minister. I'm not boasting about my son being the country's leader. Someone has to lead the country. The leader should be a good person, someone who loves the country.
When someone gets a high position in Armenia, it’s always said that now relatives will also get positions. What do you think, will Nikol Pashinyan give his relatives any positions?
Never. Nikol Pashinyan should look for intelligent and professional people - be it relatives, pro-government or opposition people, and I'm sure he'll do it. He will never appoint his relatives. If he suddenly does, I will feel very hurt.
Please name one or two important issues that should be prioritized by your son's government in your opinion.
First, I consider raising our country's defense capacity a priority. Second, justice should be established in the country, so that everyone is equal in the eyes of the law.