Օսամա Բին Լադենին թաղել են ծովում
Երեկ սպանված Օսամա Բին Լադենին թաղել են ծովում: Այս մասին CNN-ին հայտնել է ամերիկացի մի պաշտոնյա, որի անունը լրատվամիջոցը չի նշում: Իսկ նախագահ Բարաք Օբաման հայտնել էր, որ սպանությունից հետո ԱՄՆ ուժերն իրենց վերահսկողության տակ են վերցրել «Ալ Քաիդայի» առաջնորդի մարմինը:
ԱՄՆ պաշտոնական աղբյուրները նաև հայտնել են, որ ԴՆԹ-ի թեստով ապացուցվել է, որ սպանվածը «Ալ Քաիդայի» առաջնորդ Բին Լադենն է:
Հիշեցնենք, որ նրան ոչնչացնելու խիստ գաղտնի օպերացիան տեղի ունեցավ երեկ Պակիստանի Աբոթաբադ քաղաքում, որը 50 կմ հյուսիս է մայրաքաղաք Իսլամաբադից: ԱՄՆ հատուկ ծառայությունը Բին Լադենին գտավ ավելի քան 1 մլն դոլար արժողությամբ, ցանկապատված առանձնատանը:
Օպերացիայի ժամանակ սպանվեց առանձնատանը եղած մարդկանցից ևս չորսը' երեք տղամարդ և Բեն Լադենի կինը: Ի սկզբանե գործողությունը մտածված էր այնպես, որ Բեն Լադենը ոչ թե գերեվարվի, այլ սպանվի: Հարձակման ժամանակ ԱՄՆ հատուկ ծառայության աշխատակիցներից որևէ մեկը չի տուժել:
Օբաման ասել է, որ գործողությանն աջակցել է նաև Պակիստանը: Այդ երկրը հայտարարել էր, որ Բին Լադենի սպանությունը «մեծ անհաջողություն» էր ահաբեկիչների համար:
Թեև Օբաման հայտարարել է, որ ամեն ինչ արվելու է «Ալ Քաիդայի» կողմից հնարավոր նոր ահաբեկչությունը կանխելու համար, այնուամենայնիվ, պաշտոնական Վաշինգտոնն ամերիկացիներին զգուշացրել է զգոն լինել արտասահմանյան ճամփորդությունների ժամանակ: Արտասահմանում աշխատող ամերկացի դիվանագետները ևս զգուշացվել են: Նյու Յորքի ոստիկանությունն արդեն կանխարգելիչ միջոցառումներ է ձեռնարկում:
Համարվում է, որ Օսամա Բին Լադենը կանգնած է 2001 թ. սեպտեմբերի 11-ին Նյու Յուրքում և Պենտագոնում տեղի ունեցած ահաբեկչությունների հետևում: Նա հետաքննությունների դաշնային բյուրոյից կողմից որոնվող ամենամեծ հանցագործների ցուցակում էր:

Тело Усамы бен Ладена захоронено в море
Тело убитого вчера Усамы бен Ладена захоронено в море. Об этом CNN сообщил высокопоставленный американский чиновник, имя которого не разглашается. В свою очередь президент США Барак Обама сообщил, что до убийства силы США взяли под свой контроль тело лидера "Аль-Каиды". Согласно официальным американским источникам, тест ДНК показал, что убитый является лидером "Аль-Каиды" бен Ладеном.
Напомним, что Усама бен Ладен был ликвидирован в ходе секретной операции в городе Абботабад, расположенном в 50 км от столицы Пакистана Исламабада. Спецслужбы США обнаружили бен Ладена в обнесенном оградой особняке стоимостью 1 млн долларов.
В ходе операции были убиты еще четыре человека – трое мужчин и жена бен Ладена. Изначально операция была задумана так, чтобы Усама бен Ладен был убит, а не взят в плен. При нападении никто из сотрудников спецслужб США не пострадал.
Обама отметил, что осуществлению операции содействовал также Пакистан. Эта страна заявила, что убийство бен Ладена "стало большой неудачей" для террористов.
И хотя Обама заверил, что будет сделано все возможное для исключения нового теракта, тем не менее официальный Вашингтон призвал американцев проявлять бдительность во время поездок в другие страны. Предупреждены также работающие за рубежом американские дипломаты. В Нью-Йорке полиция уже предпринимает профилактические меры.
Считается, что за терактами 11 сентября в Нью-Йорке и Вашингтоне стоял Усама бен Ладен. Он числился в списке самых опасных преступников, разыскиваемых Федеральным бюро расследований.