Երեւանի քաղաքապետը խուսանավելու տեղ չունի
«Հետաքննող լրագրողների»' Երեւանի քաղաքապետարանից փաստաթղթեր ստանալու ոդիսականն արդեն ծանոթ է մեր ընթերցողներին: 2003 թվականից սկսած' կազմակերպությունը քաղաքապետ Երվանդ Զախարյանից պահանջում է Ազգային օպերայի եւ բալետի ակադեմիական թատրոնի հանրային այգու տարածքների հողահատկացումների մասին որոշումները: Մեկ տարի ընթացող վիճաբանությունը Հայաստանի բոլոր դատական ատյաններում, ի վերջո, դրական արդյունք է տվել:
2004թ. հոկտեմբերի 29-ին ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի քաղաքացիական եւ տնտեսական գործերի պալատը բեկանել էր վերաքննիչ դատարանի վճիռը, որով մերժվել էր կազմակերպության նախագահ Էդիկ Բաղդասարյանի' քաղաքապետի անգործությունը վիճարկելու մասին վերաքննիչ բողոքը, եւ գործն ուղարկել նույն դատարան' այլ կազով նոր քննության:
Դատավոր Վ. Ավանեսյանի նախագահությամբ' վերաքննիչ դատարանը դեկտեմբերի 1-ին նոր քննության արդյունքում բավարարեց լրագրողների հայցը եւ Երեւանի քաղաքապետարանին պարտավորեցրեց տրամադրել նշված տարածքների մասին կայացված որոշումները:
Չհաշտվելով պարտության հետ' քաղաքապետարանը վճռաբեկ բողոք ներկայացրեց ՀՀ վճռաբեկ դատարան:
2005թ. փետրվարի 10-ին Վճռաբեկ դատարանը, մնալով իր կարծիքին, վերաքննիչ դատարանի վճիռը թողեց անփոփոխ: Այսպիսով, Երեւանի քաղաքապետարանը պարտավորվում է «Հետաքննող լրագրողներ»-ին տրամադրել նախկին քաղաքապետերի' 1997-2003թթ. բոլոր որոշումները, որոնք վերաբերում են Օպերայի հանրային այգու տարածքների հողահատկացումներին: Դատարանների վճիռները բողոքարկելու' Երեւանի քաղաքապետարանի բոլոր հնարավորություններն այլեւս սպառվել են:
Մեր պահանջած որոշումները կամավոր չտրամադրելու դեպքում քաղաքապետարանին դա կպարտավորեցնի Դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայությունը (ԴԱՀԿ), որի որոշումները չկատարելու համար «ԴԱՀԿ մասին» օրենքը նախատեսում է տուգանք' նվազագույն աշխատավարձի 200-ապատիկի չափով (100.000 դրամ): Դատական ակտը չկատարելն առաջացնում է նաեւ քրեական պատասխանատվություն: ՀՀ քրեական օրենսգրքի 353 հոդվածով ոչ միայն ավելի մեծ տուգանք է սահմանվում, այլեւ կալանք' մեկից երեք ամիս ժամկետով կամ ազատազրկում' առավելագույնը երկու տարի ժամկետով:

The Mayor's Office has no more room to maneuver
Our readers are familiar with the odyssey that Investigative Journalists of Armenia has been on, trying to get documents from the Yerevan Mayor's Office. The NGO has sought to obtain from Mayor Yervand Zakharyan decisions regarding land allocations in the public park surrounding Yerevan's Opera House taken from 1997 to 2003 by Zakharyan and his predecessors. A year spent in and out of courts of all instances has at last yielded positive results.
On October 29, 2004, the Court of Cassation of the Republic of Armenia examined the suit and reversed the September 16, 2004 verdict of the Court of Appeal on Civil Cases, sending the case back to the Court of Appeal for a new hearing.
On December 1, 2004 the Court of Appeal on Civil Cases, Judge Avanesyan presiding, reexamined the case and complied with the suit, obliging the Mayor's Office to provide the Investigative Journalists with the decisions in question.
The Mayor's Office, unwilling to accept the ruling, appealed to the Court of Cassation. On February 10, 2005 the Court of Cassation reexamined the case and left the ruling of the Court of Appeal in force, requiring the Mayor's Office to provide the journalists with all decisions in question and leaving open no further avenues of appeal.
Should the Mayor's Office refuse to provide us with these documents, they will be forced to do so or ordered to pay a fine in the amount of 200 minimum salaries (100,000 drams), as required by the Law on Service of Obligatory Execution of Writs. And according to Article 353 of the Criminal Code of Armenia, "willful failure by an official to carry out an effective court sentence, verdict or other court act, or hindrance of their implementation, is punishable by a fine in the amount of 300 to 500 minimum salaries, or by arrest for a term of 1-3 months, or imprisonment for a term of up to two years."