Կառավարության նիստին Փաշինյանն անդրադարձավ Արմավիրի կարկտահարության վնասներին
Այսօր՝ մայիսի 11-ին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կառավարության առաջին նիստն է։ Հիշեցնենք, որ նախարարները դեռևս պաշտոնակատարի կարգավիճակում են, երեկ երեկոյան նշանակվել են ոստիկանապետն ու ԱԱԾ պետը։ Նիստի սկզբում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, դիմելով գործընկերներին, ասաց․
«Հուսով եմ լավ աշխատանքային տրամադրություն ունեք»։
Մինչ Կառավարության օրակարգային հարցերին անդրադառնալը վարչապետը խոսեց Արմավիրի մարզի կարկտահարության դեպքի մասին։ Փաշինյանը գյուղատնտեսության նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատարից հետաքրքրվեց, թե ինչ վնասներ է հասցրել կարկուտը։ Նախարարի պաշտոնակատար Իգնատի Առաքելյանն ասաց, որ արդեն ուղարկել են համապատասախան անձնակազմ՝ վնասների չափը պարզելու համար:
«Վնասները չեն հասել մեծ ծավալների, բայց կան այգիներ, որտեղ վնասներ են եղել»,- ասաց նա՝ հավելելով, որ վնասների չափը պարզելուց հետո կտեղեկացնեն: Վարչապետը հարցրեց նաև, թե նախկինում նման դեպքերում ինչպես են վարվել, Առաքելյանը պատասխանեց, որ նախկին շրջանում կառավարությունը հնարավորության դեպքում զիջել է հողի հարկը, կամ ջրի վարձը, փոխհատուցել են սերմերով:
«Մենք այդ թեմային անպայման կանդրադառնանք, պետք է այնպես անել, որ աջակցությունը լինի ոչ այնքան ֆորմալ, որքան արդյունավետ, որ մարդիկ զգան՝ պետությունը լրջագույն ջանք է գործադրում, որ իրենք այդ վիճակից դուրս գան»,- ասաց Փաշինյանը:
Վարչապետ Փաշինյանը հետաքրքրվեց նաև հակակարկտային կայանների աշխատանքից, արտակարգ իրավիճակների նախարարի ժամանակավոր պաշտոնակատար Դավիթ Տոնոյանը պատասխանեց, որ այն վայրերը, որտեղ կարկտահարություն է եղել, դուրս են եղել այդ կայաններից:
«Մենք շա՞տ տարածքներ այդպես ունենք, մոտավորապես քանի՞ տոկոսն է ծածկում»,- հարցրեց վարչապետը։
Դավիթ Տոնոյանն արձագանքեց՝ այս պահին տասնհինգ տոկոսն են կարողանում ծածկել պիլոտային ծրագրի շրջանակում, սակայն նախատեսում են, որ երկու տարվա ընթացքում պետք է ծածկվի 70 տոկոսը:

На заседании правительства Пашинян затронул вопрос ущерба от града в Армавирской области
Сегодня, 11 мая, состоялось первое заседание правительства, которое возглавляет премьер-министр Никол Пашинян. В начале заседания Пашинян, обратившись к членам кабмина, сказал: “Надеюсь, у всех хорошее рабочее настроение”.
До начала обсуждения вопросов повестки премьер коснулся ущерба, причиненного Армавирской области градобитием. Пашинян поинтересовался у врио министра сельского хозяйства размером ущерба. Игнатий Аракелян сообщил, что уже отправил в область специалистов, которые на месте ознакомятся с ситуацией.
“Мы обязательно коснемся этой темы, чтобы помощь была не формальной, а эффективной, чтобы люди почувствовали, что государство прилагает серьезнейшие усилия для преодоления этой ситуации”,- сказал Пашинян.
Премьер также поинтересовался работой противоградных станций. Врио министра чрезвычайных ситуаций Давид Тоноян сообщил, что те районы, которые пострадали от града, не подпадают под действие этих станций.
На вопрос главы правительства, какой процент обрабатываемых земель покрывают противоградные станции, глава МЧС отметил, что в рамках пилотной программы удается покрывать около 15%, но планируется в течение двух лет довести этот показатель до 70%.