Մեկ տարուց ավելի է՝ «Հետք»-ը հետաքննություն է կատարում հայ կանանց վաճառքի մասին. ինչպե՞ս են նրանք հայտնվում Արաբական Միացյալ էմիրություններում, ի՞նչն է նրանց ստիպում բռնել այդ ճանապարհը եւ զբաղվել մարմնավաճառությամբ, ովքե՞ր են ղեկավարում կանանց վաճառքի «բիզնեսը» Հայաստանում եւ Արաբական Միացյալ էմիրություններում, եւ ինչու՞ չեն պատժվում այդ ղեկավարները: Ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկում Հայաստանի եւ Էմիրությունների իրավապահ մարմինները կանանց վաճառքը կանխելու համար: Այս հարցերի պատասխանները «Հետք»-ի հետաքննական թիմը կտա «Անապատի գիշերները» հոդվածաշարով եւ ֆիլմով: Ներկայացնում ենք այդ շարքի առաջին նյութը:
Տաքսու պակիստանցի վարորդը շարունակում է պատասխանել մեր հարցերին: Վարորդները ինֆորմացիայի հրաշալի աղբյուր են, նրանք շատ բան գիտեն:
Նրանք գիտեն՝ որտե՞ղ են կանգնում կանայք, նրանց ճանաչում են նույնիսկ ազգություններով: Ասենք՝ որտե՞ղ կարելի է գտնել ռուս, չինացի, իրանցի, հայ կանանց կամ մինչեւ 18 տարեկան աղջիկներին:
Նրանք մեզ խորհուրդ են տալիս այցելել լավագույն գիշերային դիսկոտեկը:
Դուբայի վարորդները, որոնք հիմնականում պակիստանցիներ են եւ հնդիկներ, պատմում են Շեյխի, նրա հարազատների ապարանքների, ունեցվածքի, բիզնեսի մասին:
Մենք հայտնվում ենք Դուբայի բնակելի թաղամասերից մեկում՝ նախապես իմանալով, որ էժանագին հայ մարմնավաճառներն այստեղ են:
Հասնում ենք այդ վայրը, որտեղ շենքերի մուտքերի մոտ երեւում են չինացի, ռուս, ուզբեկ եւ հայ կանայք. նրանք սպասում են հաճախորդներին:
Հաճախորդներն էլ տեղում ընտրություն են կատարում, սակարկում եւ համաձայնության գալուց հետո բարձրանում բնակարան-հասարակաց տները:
Դուբայի իշխանությունները, ոստիկանությունը, անշուշտ, գիտեն, որ այս շենքերում հարյուրավոր նման բնակարաններ կան:
էժանագին այս կանանց հաճախորդները Դուբայում աշխատող պակիստանցիներն են, իրանցիները, հնդիկները եւ հարեւան մուսուլմանական երկրների արաբները: Հաճախորդները մտնում են սենյակները եւ 5, 10 կամ 15 րոպե անց դուրս են գալիս: Մարմնավաճառների մատուցած «ծառայության» գինը 10, 15, առավելագույնը 20 դոլար է: Օրվա ընթացքում հաճախորդների թիվը երբեմն անցնում է մի քանի տասնյակը:
Այստեղի մարմնավաճառ կանայք հիմնականում փնթի են, անգրագետ ու գռեհիկ:
Մենք իջնում ենք տաքսիից եւ միանգամից զրույցի բռնվում երեք հայ կանանց հետ: Իբրեւ թե՝ պատահաբար այդտեղ հայտնված զբոսաշրջիկներ ենք:
- Հայե՞ր եք,- հարցնում ենք:
- Հա,- լսվում է պատասխանը:
- Ի՞նչ եք անում այստեղ:
- Ի՞նչ պիտի անենք, անտեր շան նման թափառում ենք:
Նրանց խնդրեցինք զրուցելու համար բարձրանալ իրենց մոտ:
Մենք գաղտնի նկարահանում էինք այս ամբողջ ընթացքը ֆիլմ պատրաստելու համար: Սակայն նրանց դեմքերը կամ նկարները չենք կարող ցուցադրել, որովհետեւ նրանցից շատերն ամուսնացած են եւ երեխաներ ունեն: Նրանց ընտանիքների հիմնական մասը չգիտի, որ իրենք Դուբայում են եւ զբաղված են մարմնավաճառությամբ:
Բնակարանում գտնվող 6 կանանցից միայն մեկն էր Երեւանից: Մյուսները Հայաստանի փոքրիկ քաղաքներից են եւ գյուղերից:
Կանանց ներկայացանք իբրեւ Միացյալ Նահանգներից հանգստանալու նպատակով Դուբայ ժամանած հայեր' երկուսս իբրեւ նախկին հայաստանաբնակներ, երրորդը՝ բնիկ ամերիկահայ:
Փողոցում կանգնած կանայք չեն կարող հենց այնպես լքել իրենց կանգնելու վայրը: Նրանց «Բոսը», ինչպես պատմեց կանանցից մեկը, օրը հինգ-վեց անգամ ամենատարբեր ժամերի տաքսիով գալիս, պտտվում է՝ տեսնելու կանայք տեղու՞մ են, թե՞ ոչ: Վեց հայ կանանց այս սենյակում վերահսկում է Անուշ անունով երեւանցի կինը:
- Օրական քա՞նի հաճախորդ եք ունենում,- հարցնում ենք:
- Եսիմ,- ասում է Անուշը:
- Վտանգավոր չէ՞:
- Չէ, արդեն ճանաչում ենք օրվա մարդկանց,- պատասխանում է նա:
- Հայ կանայք շա՞տ են Դուբայում:
- Սաղ Հայաստանդ էստեղ է, էլի,- ասում է ջերմուկցի Նարան:
Որոշ ժամանակ զրուցելուց հետո՝ ցույց տալով 17-ամյա մի աղջկա լուսանկար, ասացինք, որ մեր բարեկամն է եւ նրան ենք փնտրում:
Ջերմուկցի Նարան ասաց. «Գործն այսպես է. ոչ ոք քեզ չի կարող ստիպել, եթե դու ցանկանում ես, էս գործը անում ես, եթե չես ցանկանում, գնում ես պոլիս ստեյշն (Police station), ասում ես: Վեց տարի է՝ Դուբայում եմ: Եթե քեզ թվում է, թե ֆինանսական պրոբլեմներով ենք եկել Դուբայ հասել, չէ:
- Բա ինչու՞ ես եկել:
- Պետք է եղել, եկել եմ: Հիմա իմ քաշին փողն էլ ունեմ, ոսկեղենն էլ ունեմ, տունն էլ ունեմ՝ Դուբայում էլ, Հայաստանում էլ: Ինձ ոչ մեկը չի կարող մի բան ասել,- պատասխանում է ջերմուկցի Նարան:
Այնուհետեւ կանայք ասում են, թե ինչպես կարելի է գտնել լուսանկարի մեր բարեկամին' ո՞ր դիսկոտեկները, գիշերային ակումբներն այցելենք նրան փնտրելու համար:
Վեցհոգանոց այս խմբի մեջ կար երկու կին, որոնց խաբեությամբ են բերել Դուբայ: Մյուսները եկել են սեփական կամքով: Հենց այդ երկուսը մեր զրույցի ամբողջ ընթացքում որեւէ բառ չարտասանեցին: Իսկ մեր՝ բնակարանում գտնվելու ժամանակ հաճախորդները ելումուտ էին անում կողքի սենյակներ: Մեր ներկայությունը որեւէ կերպ չխանգարեց նրանց աշխատանքին:
Հրաժեշտի ժամանակ հիշատակված երկու կանայք հասցնում են պատմել, թե ինչպես են իրենց խաբեությամբ բերել Դուբայ: «Ինձ ասացին, որ գնում ենք Բուլղարիա՝ ծաղկի խանութում աշխատելու: Հետո Մոսկվայից բերեցին այստեղ: Ամուսնացած եմ, ունեմ երկու երեխա: Արդեն մեկ տարի է՝ այստեղ եմ, ամուսինս գիտի, թե ես Բուլղարիայում եմ: Տուն փող եմ ուղարկում, երբեմն հեռախոսով խոսում եմ երեխաներիս հետ: Ինչ արած, չգիտեմ էլ ինչ պետք է լինի սրա վերջը»,-ասաց մասիսցի կինը:
Երբ կանգնած էինք փողոցում, հայ կանայք մեզ ասացին՝ արագ նստեք տաքսի, թե չէ ոստիկանությունը կարող է գալ եւ բռնել մեզ:
Նրանք խնդրեցին նորից այցելել իրենց:
Նստելով տաքսի՝ շարժվում ենք առաջ՝ հանդիպելու այսօր Դուբայում ամենահայտնի կավատի՝ Մարիետայի կանանցից մեկին:

Hetq has been investigating the problem of trafficking in Armenian women for more than a year now, trying to find out how these women get into the United Arab Emirates, what forces them to take this path and engage in prostitution, who runs this business in Armenia and the UAE and why they are not punished, and what steps law enforcement agencies in Armenia and the United Arab Emirates have taken to stop human trafficking. Our investigative team will provide some answers to these questions in a series of articles and in a video film entitled Desert Nights. The first article appears below.
A Pakistani cab driver answered our questions. Cab drivers are a great source of information. They know a lot. They know where the women stand. They even know their nationality. They can tell you where to find Russian, Chinese, Iranian, or Armenian women or girls less than 18 years old.
They can recommend the best nightclubs. Cab drivers in Dubai -mainly Pakistanis and Indians-can tell you about the sheikh and his family, their palaces and businesses.
We were in a residential district in Dubai where we had been told the cheapest Armenian prostitutes could be found. There were Chinese, Russian, Uzbek, and Armenian women waiting for clients in the doorways of the buildings. Men were making their choices, haggling, and when an agreement was reached, going upstairs into apartment-brothels. Of course, the authorities and the police in Dubai know that there are hundreds of these apartments here.
The clientele of these inexpensive prostitutes are Pakistanis, Iranians, Indians, and Arabs from neighboring countries who work in Dubai . They spend only five, ten, or fifteen minutes in the rooms, and pay $10, $15, or $20 maximum. A prostitute can have dozens of clients each day.
Most of the women working here are unkempt, semi-literate, crude.
We got out of the cab and, pretending to be tourists, struck up a conversation with three of them.
"Are you Armenian?" we asked.
"Yeah."
"What are you doing here?"
"What should we be doing? We're wandering around like stray dogs."
We asked them to go upstairs to talk. They didn't know it, but we were filming everything for our documentary. We will not show their faces or print their pictures since many of them are married and have children. Most of their families are unaware that they are working as prostitutes in Dubai.
Only one of the six women in the apartment was from Yerevan . The others were from small towns and villages in Armenia.
We introduced ourselves as Armenians from the United States visiting Dubai . We said two of us were originally from Armenia , and the third was Armenian-American by birth.
The street women cannot abandon their places on the street for long. Their "boss", as one of them put it, drives by in a cab five or six times a day to see whether they are in their spots or not. A woman named Anush supervises the six Armenian women in this apartment.
"How many clients do you have a day?" we asked.
"Who knows?" Anush said.
"Isn't it dangerous?"
"No, we know the men who come here."
"Are there many women from Armenia in Dubai?"
"All of Armenia is here," Nara from Jermuk replied.
After a while we showed them a picture of a 17-year-old girl, saying that she was a friend of ours and we were looking for her.
Nara told us, "The deal is, no one can force you. If you want to, you do this work. If you don't, you go to the police station and tell them. I've been in Dubai for six years now. If you think we came here because of financial problems, you're wrong."
"Then why did you come?" we asked.
"I had to come, so I came. Now I have everything - money, gold, apartments in Dubai and Yerevan. No one can say anything to me."
Then the women told us how we could find our friend from the picture, which discotheques and nightclubs we should look for her in.
Four of the women said they had come to Dubai voluntarily. The other two had been tricked into coming. These two didn't say a word throughout our entire conversation. And as we spoke, prostitutes and their clients were coming and going in other rooms of the apartment. Our presence didn't disturb them at all.
As we were saying goodbye, the to silent women told us how they had been deceived into coming to Dubai . "I was told that I was going to Bulgaria to work in a flower shop," one of them, who was from Masis, told us. "Then they brought me here from Moscow . I'm married and I have two children. I've been here for a year now and my husband thinks I'm in Bulgaria . I send money home. Sometimes I talk to my kids on the phone. What can I do? I don't know what's going to happen in the end."