Տավուշի մարզի Լուսահովիտ համայնքում տեղադրվել է ֆրանսիական սեյսմիկ կայան
Օրերս Տավուշի մարզի Լուսահովիտ համայնքի տարածքում ԱԻՆ Սեյսմիկ պաշտպանության տարածքային ծառայության (ՍՊՏԾ) մասնագետները, հայ-ֆրանսիական համագործակցության շրջանակում, տեղադրել են ևս մեկ նորագույն թվային սեյսմիկ կայան: Այս մասին տեղեկացնում է արտակարգ իրավիճակների նախարարությունը։ Այն ֆրանսիացի գործընկերների կողմից ՍՊՏԾ-ին 2017 թվականին տրամադրված 6 սեյսմիկ կայաններից չորրորդն է, որ տեղադրվել է հանրապետության տարածքում: Եվս 2 կայան կտեղադրվի այս տարվա մայիս-հունիս ամիսներին:
ՍՊՏԾ-ն ֆրանսիական կողմից այս տարի ստանալու է սեյսմիկ սարքերի նոր խմբաքանակ` գրունտի ուժեղ շարժումների գրանցման 6 աքսելերոգրաֆ, որոնք կտեղադրվեն ՀԱԷԿ-ի շուրջ գործող ՍՊՏԾ-ի 6 սեյսմիկ դիտակետերում:

В общине Лусаовит установлена французская сейсмостанция
На днях на территории общины Лусаовит Тавушской области специалисты территориальной службы сейсмозащиты Министерства чрезвычайных ситуаций установили в рамках армяно-французского сотрудничества еще одну новейшую цифровую сейсмостанцию. Это четвертая из шести сейсмостанций, предоставленных ТССЗ французскими коллегами в 2017 г. Еще две сейсмостанции будут установлены в мае-июне этого года.
Кроме того, французская сторона поставит 6 акселерографов – приборов для регистрации ускорений, которые бдут установлены в шести наблюдательных пунктах вокруг Армянской АЭС. Об этом сообщает МЧС.