Բրազիլիայից` հեղափոխական Հայաստան, կամ ՀՀ քաղաքացիություն ստանալուն սպասելիս
Բրազիլիայում ծնված ու մեծացած 23-ամյա Նաիրի Զատիկյանը երեք ամիս առաջ էր Սան Պաուլոյից տեղափոխվել Հայաստան ու անսպասելի դարձել, ինչպես ինքն է ասում, Հայաստանի համար պատմական իրադարձությունների մի մասը: Նաիրին պատմում է Թավշյա հեղափոխությունից ստացած իր տպավորությունների մասին, բայց նաեւ նշում է, որ փողոցները փակելով ու պարելով` դեռեւս մեկ տարի առաջ ինքը եւ իր ընկերները բողոքի ցույց էին արել Բրազիլիայի մոտ 12 մլն բնակչություն ունեցող քաղաքում:
«Անցած տարվա ապրիլին, Ցեղասպանության օրվան ընդառաջ, մենք 6-7 ընկերներով դուրս եկանք Սան Պաուլոյի ամենամեծ ու կարեւոր փողոցը` Պաուլիստան եւ այնտեղ քոչարի պարեցինք: Դա շատ տպավորեց անցորդներին, եւ շատ բրազիլացիներ հենց այդ օրն իմացան Հայոց Ցեղասպանության մասին»,- պատմում է Նաիրին, ով հենց «հեղափոխական» օրերին` ապրիլի 28-ին, դիմում է ներկայացրել ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար:
Նաիրի Զատիկյան. «Ես ծնվել ու մեծացել եմ Բրազիլում` Սան Պաուլոյում, ունեմ երկու քույր եւ եղբայր: Մի քանի ամիս առաջ հասկացա, որ պետք է գամ Երեւան ու այստեղ կազմակերպեմ իմ կյանքը»:
«Այս լուսանկարն արվեց այն պահին, երբ իմացանք, որ Սերժ Սարգսյանը հրաժարական է տվել: Իրականում ես չէի հավատում, որ նման խաղաղ ճանապարհով հնարավոր կլինի հասնել նրա հրաժարականին: Ես շատ լավ գիտեի Հայաստանի բոլոր խնդիրների մասին եւ գիտեի, որ այդ իշխանությունները թքած ունեն բողոքների վրա»:
«Քույրս զանգեց, ասեց` Նաիրի, քաղաքում ցույցեր են սկսել, արի գնանք: Ու մենք գնացինք: Շատ հետաքրքիր էր տեսնել, թե ինչ է կատարվում, մարդիկ ինչ են ուզում»:
«Հայաստան նախորդ այցելություններիս ընթացքում տպավորություն էի ստացել, որ ակտիվ երիտասարդները քիչ են, փոքրամասնություն են, նրանց մեծ մասը պասիվ է ու անտարբեր: Բայց այս օրերին հայ երիտասարդության մասին տպավորություններս շատ փոխվեցին»:
«Այս լուսանկարն արված է անցած տարվա ապրիլին, երբ մենք Պաուլիստա փողոցում քոչարի էինք պարում»:
«Երեւանյան բողոքի ցույցերի ժամանակ շատերն ինձ հարցնում էին` հրաշք երկրից ես դուրս եկել, ինչու ետ չես վերադառնում: Ֆիլմերի պատճառով բոլորը կարծում են, թե Բրազիլում հրաշք է: Բայց ես շատ անկեղծ եմ լինում եւ բացատրում եմ, որ այնտեղ էլ խնդիրներ կան: Իրականում Հայաստանի եւ Բրազիլի վիճակն իրար նման է: Այնտեղ էլ մարդիկ շատ դժգոհ են կառավարությունից, աղքատությունը մեծ թիվ է կազմում, աշխատանք չկա»:
«Ես շատ եմ ուզում, որ նոր կառավարությունը կարողանա անել այնպես, որ սփյուռքահայերը Հայաստան գան ոչ միայն երազանքներից կամ հայրենասիրությունից դրդված»:
«Հեղափոխական օրերից իմ ստացած ամենաուժեղ տպավորությունն այն օրվանից է, երբ «Դալմա» մոլի մոտ կանգնած` ես, քույրս ու հորաքույրս երթուղային էինք սպասում ու տեսանք, որ մեզ մի երթ է մոտենում: Ու այդ զգացողությունը, երբ մի մեծ երթ շարժվեց դեպի մեզ, մենք մտանք այդ երթի մեջ ու սկսեցինք իրանց հետ քայլել, դարձանք մի մեծ բանի մասնիկ, անհավանական էր: Դա մի աննկարագրելի զգացողություն էր»:
«Օրվա վերջում, երբ ցույցերից հետո տուն էի վերադառնում, ոնց որ մի երազ ապրած լինեի, չէի կարողանում ընկալել, որ այդ ամենը իրական էր»:
«Ես չունեմ «Դուխով» գլխարկ կամ շապիկ: Ինձ համար «Դուխովը» միայն միջոց է: Իմ կարգախոսը Ազատ եւ Արդար Հայաստանն է»:

Из Бразилии – в революционную Армению, или в ожидании получения гражданства РА
Родившаяся и выросшая в Бразилии 23-летняя Наири Затикян три месяца назад переехала из Сан-Паулу в Армению и, как она сама говорит, неожиданно стала частицей исторических для нашей страны событий. Наири делится своими впечатлениями от бархатной революции, но вместе с тем отмечает, что еще год назад они с друзьями тоже провели акцию протеста в 12-миллионом городе Бразилии, где заблокировали улицу и станцевали на проезжей части.
“В апреле прошлого года, в преддверии Дня Геноцида армян, мы вместе с шестью-семью друзьями вышли на центральную улицу Сан-Паулу – авенида Паулиста и станцевали там кочари. Это произвело большое впечатление на прохожих, и многие бразильцы именно в этот день узнали о Геноциде армян”,-рассказала Наири, которая именно в “дни революции”, 28 апреля, подала заявление о получении гражданства Армении.
“Я родилась и выросла в Бразилии, в Сан-Паулу. У меня две сестры и брат, Несколько месяцев назад я вдруг поняла, что должна приехать в Ереван и здесь организовать свою жизнь”,- говорит Наири.
“Эта фотография сделана в тот момент, когда мы узнали, что Серж Саргсян подал в отставку. Я на самом деле не верила, что мирным путем можно будет добиться его отставки. Я знала о всех проблемах Армении и знала, что этим властям плевать на протесты”.շ
“Сестра позвонила и сказала: “Наири, в городе митинги, давай пойдем”. Мы пошли. Очень интересно было видеть, что происходит, чего хотят люди”.
“Во время моих предыдущих приездов в Армению мне казалось, что здесь мало активной молодежи, что большая часть пассивна и безразлична, Но в эти дни мое мнение об армянской молодежи кардинально изменилось”.
“Во время проходящих в Ереване акций протеста многие спрашивали меня: ты приехала из прекрасной страны, почему не возвращаешься обратно? Из-за фильмов всем кажется, что Бразилия – чудесная страна. Но я откровенно говорю, что там тоже есть проблемы. В действительности ситуация в Армении очень похожа на ситуацию в Бразилии. Там тоже люди недовольны своим правительством, там тоже высокий уровень бедности, нет работы…”
“Я очень хочу, чтобы новому правительству удалось сделать так, чтобы зарубежные армяне приезжали в Армению не только потому, что мечтают о родине и не только из чувства патриотизма”.
“Самое сильное впечатление от революции у меня осталось в тот день, когда мы вместе с сестрой и тетей ждали около торгового центра “Далма молл” маршрутное такси. И вдруг увидели, что к нам приближается огромная колонна людей. И это ощущение приближения к нам многотысячной манифестации… Мы присоединились к участникам шествия и зашагали вместе с ними, став частицей чего-то очень большого. Это было невероятно! Это было непередаваемое ощущение!”
“В конце каждого дня, когда я возвращалась после митинга домой, мне казалось, что все это сон. Я не могла осознать, что это происходит наяву”.
“У меня нет бейсболки или майки с надписью “Духов” (“Смелей”). Для меня “Духов” – всего лишь средство. Мой девиз – Свободная и Справедливая Армения!.