Արթուր Բաղդասարյանն իր գործարանը դարձրել է նախընտրական գործիք
Երեկ գրել էինք, որ «Օրինաց երկիր» կուսակցության նախագահ Արթուր Բաղդասարյանի անունից Ամանորից մի քանի օր առաջ Արմավիրի մարզի որոշ գյուղերում եւ Հրազդան քաղաքում քաղաքացիներին բաժանվել է 1 տուփ հյութ, 2 տուփ սուրճ եւ 1 շիշ օղի:
Նյութից հետո քաղաքացիները հայտնեցին, որ Արթուր Բաղդասարյանի անունից 2 շիշ օղի եւ հյութ բաժանվել է նաեւ Գարեգին Նժդեհի 56Ա շենքում, Գեղարքունիքի մարզում: Իսկ Արմավիր քաղաքի ամենաակտիվ ՕԵԿ-ականների համար, որոնք տարվա ընթացքում շատ մարդկանց են ընդգրկել կուսակցության շարքերը, սուրճին, հյութին եւ օղուն ավելացել է նաեւ 1 շիշ կոնյակ:
Նշենք, որ ամանորյա փաթեթները եղել են բացառապես Արագածոտնի մարզի Ոսկեվազ գյուղում գտնվող «Հայասի» գործարանի արտադրանքը: Մամուլը բազմիցս է գրել, որ այդ գործարանը պատկանում է ՕԵԿ նախագահ, Ազգային անվտանգության խորհրդր քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանին, մինչդեռ նա եւ նրա կուսակիցները հերքել են:
Դեռեւս 2010 թ., երբ գործարանը պետք է հանձնվեր շահագործման, ՕԵԿ խմբակցության պատգամավոր Հովհաննես Մարգարյանին հարցրինք, թե արդյոք գործարանը Արթուր Բաղդասարյանինը չէ, պատգամավորը հետեւյալ պատասխանն էր տվել. «Պարզ մայրենի լեզվով ասել ենք` Արթուր Բաղդասարյանին չի պատկանում: Աջակցել է, զորակցել է: Կառուցմանը մասնակցել է այնքանով, որ մոտ հարաբերությունների մեջ լինելով հանրահայտ գործարարի հետ, ով այսօրվա դրությամբ Ուկրաինայում է եւ լավագույն ներդրումներ է արել, այդ մասին բոլորը գիտեն: Իսկ ինչ-որ այսօր կատարվում է, բազմաթիվ աշխատատեղեր են ստեղծվելու: Դուք միայն մտեք տարածաշրջան եւ տեսեք` գյուղացիներն ինչ խանդավառ են, որովհետեւ հիմա աշխատատեղ ունեն, քանի որ մասնակցում են շինարարական աշխատանքներին եւ ապագայում էլ ունենալու են»:
Դժվար է հավատալ, որ Արթուր Բաղդասարյանի «ռեյտինգը» բարձրացնելու համար ուկրաինացի գործարարն իր գործարանի արտադրանքը որպես ամանորյա նվեր բաժանում է քաղաքացիներին եւ պահանջում անձնագրային տվյալներ: Բացի այդ՝ «Հայասի» գործարանի տնօրենի պաշտոնը զբաղեցնում է ՕԵԿ խմբակցության նախկին պատգամավոր Արծրուն Աղաջանյանը, ով նաեւ Արթուր Բաղդասարյանի ընկերն է:
Ոսկեվազ գյուղում էլ բոլորը գիտեն, որ գործարանը Արթուր Բաղդասարյանինն է, բացի այդ, ըստ աշխատակիցների` նա շաբաթվա մեջ մեկ օր պարտադիր լինում է «Հայասիում»: Գործարանից պարզաբանում ստանալ չհաջողվեց, քանի որ հեռախոսազանգերին պատասխանող չկար:
Իսկ ԲՀԿ-ն դեկտեմբերի 29-ին գրասենյակ է կանչել մի քանի ՀԿ-ների ներկայացուցիչներին եւ տվել է փոքրիկ տոպրակներ, որոնց մեջ եղել են մի քանի հատ փուչիկներ, դիմակներ եւ քաղցրավենիք:
Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյան էլ Ամանորից առաջ ձու, հավ, կոնյակ, պահածոներ է բաժանել մարզպետարանի աշխատակազմին: Քանի որ սոցիալական ծառայության գրասենյակը գտնվում է մարզպետարանի շենքում, քաղաքացիները լուրեր են տարածել, թե բաժանվող սննդամթերքն իրենց համար է, եւ բոլորը շտապել են մարզպետարան եւ հերթեր են կանգնել, որ ձու ստանան, ոմանց տվել են, ոմանց՝ ոչ:

Артур Багдасарян превратил свой завод в предвыборный инструмент
Вчера мы сообщили о том, что в преддверии Нового года жителям некоторых сел Армавирской области и города Раздана от имени председателя партии “Оринац еркир“ (ПОЕ) Артура Багдасаряна были розданы подарочные наборы, включавшие пакет сока, 2 пачки кофе и бутылку водки.
После появления статьи нам сообщили, что от имени Артура Багдасаряна по 2 бутылки водки и пакет сока получили также жильцы здания 56а по улице Гарегина Нжде в Ереване и жители Гегаркуникской области. А в городе Армавире наиболее активные члены “Оринац еркир”, которые в течение года привлекли в ряды партии многочисленных граждан, помимо водки, сока и кофе получили еще и по бутылке коньяка.
Отметим, что все включенные в новогодний набор товары были произведены на действующем в селе Воскеваз (Арагацотнская область) заводе “Айаси”. Пресса не раз писала о том, что этот завод принадлежит лидеру ПОЕ, секретарю Совета национальной безопасности Артуру Багдасаряну, однако каждый раз Багдасарян и его однопартийцы опровергали эту информацию.
Еще в 2010 г., когда завод должен был быть введен в эксплуатацию, мы поинтересовались у члена парламентской фракции “Оринац еркир” Ованнеса Маргаряна, принадлежит ли данное предприятие Артуру Багдасаряну. В ответ депутат заявил следующее: “Мы простым армянским языком сказали: завод не принадлежит Артуру Багдасаряну. Он лишь содействовал, помогал. В строительстве участвовал постольку, поскольку находится в близких отношениях с известным предпринимателем, который в настоящее время проживает в Украине и осуществил значительные инвестиции. Об этом знают все. Сегодня открываются многочисленные рабочие места. Поезжайте в этот район и посмотрите, как воодушевлены крестьяне, потому что у них уже есть работа – они участвуют в строительстве, да и в будущем смогут работать”.
Трудно поверить в том, что украинский предприниматель с целью повышения “рейтинга” Артура Багдасаряна раздает гражданам в качестве новогоднего подарка продукцию своего завода и при этом требует паспортные данные. Кроме того, должность директора завода “Айаси” занимает бывший депутат парламентской фракции “Оринац еркир” Арцрун Агаджанян, близкий друг Артура Багдасаряна.
В селе Воскеваз все знают, что завод принадлежит Багдасаряну. Кроме того, в неделю раз он, по словам работников, обязательно приезжает. Получить разъяснения от представителей завода нам не удалось, так как на телефонные звонки никто не отвечал.
В вопросе раздачи новогодних подарков не осталась в стороне и партия “Процветающая Армения”. 29 декабря в ее офис были приглашены представители нескольких общественных организаций, которым вручили небольшие пакеты с несколькими цветными шарами, новогодними масками и сладостями.
В свою очередь губернатор Армавира Ашот Каграманян до Нового года раздал сотрудниками областной администрации яйца, кур, коньяк и консервы. А поскольку офис социальной службы находится в здании администрации, то среди жителей области распространился слух о том, что им раздают продовольственные продукты. Все поспешили в здание администрации и встали в очередь. Представьте, кому-то яйца достались.