«Դադարեցնել խեղկատակությունը»
Մարտի 4-ին ՀՀ գլխավոր դատախազության որոշման դեմ ամերիկահայ բարերաներ Ջորջ եւ Քերոլայն Նաջարյանների հայցը չլսվեց. դատական նիստը նորից հետաձգվեց մեկ շաբաթով (Տես նաեւ` Թե ինչու բնակարանի զննումը կատարվեց դատախազության կոլեգիայի նիստից հետո ): Արդեն երրորդ անգամ անհայտ պատճառներով նիստը հետաձգվում է: Նախորդ նիստին նախագահող դատավոր Արթուր Պողոսյանը հայտնեց, որ դատավոր Եվա Դարբինյանի «հիվանդության» պատճառով նիստը հետաձգվում է: Այս անգամ նիստի հետաձգման պատճառը Ա. Պողոսյանի «հիվանդությունն» էր:
Ինչպես արդեն նշել ենք, ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը տասնյակ նամակներ է ստանում Սփյուռքից եւ Հայաստանից, որոնցում մարդիկ իրենց տարակուսանքն են հայտնում ամերիկահայ բարերարների նկատմամբ կատարվող կամայականությունների առիթով: Մարտի 4-ի դատական նիստի հետաձգումից հետո նման մի նամակ նախագահ Քոչարյանին հղել է ակադեմիկոս Ռաֆայել Ղազարյանը, որում նշված է.
«Հարգարժան պարոնայք, թախանձագին խնդրում եմ՝ վերջ տվեք բարերարներ Քերոլայն եւ Ջորջ Նաջարյանների նկատմամբ 2 տարի շարունակվող խեղկատակ խայտառակությանը, որի միակ անսքող նպատակը Նաջարյանների սեփականության հափշտակումն է: Գործին միանգամայն անտեղյակ մարդն էլ, տեսնելով այդ քաշքշուկը, դատախազության բացահայտ կողմնապահությունը, որը դժվար է նուրբ որակել, դատավորների` վերադասին գոհացնելու ամոթխած ջանքերը, դատախազական նիստերի մասնակիցների նկատմամբ անբարեկիրթ վերաբերմունքը եւ նիստերի հետաձգումները, որպեսզի դրանց «ոտքը կտրելով»՝ դատարկ դահլիճում կայացնեն հանձնարարականը, կհասկանա, թե որտեղ է թաղված շան գլուխը, ու ով է աչք դրել այդ շենքերի վրա: Ի վերջո, դա մեր «արդար ու անկախ» դատախազական համակարգի եւս մի գոհար է: Սակայն առավել զայրացուցիչն այն է, որ այդ ամոթալի շոուին հետեւում է մեր Սփյուռքը, ու թե ինչ հետեւություններ նա կանի ներդրումների վերաբերյալ՝ դժվար չէ կռահել: Մի՞թե դա էլ Ձեզ չի սանձում»:

Put an end to this mockery
On March 4 th the court hearing of Armenian-American philanthropists George and Caroline Najarian against the ruling of the General Prosecutor's office was again delayed for a week. This is the third hearing to be postponed for unknown reasons. At the last hearing, chairman Artur Poghosyan announced that the hearing was to be postponed because Judge Yeva Darbinyan was ill. This time the reason for delay was the "illness" of Artur Poghosyan.
As we have noted, President Robert Kocharyan has received dozens of letters from Armenia and the Diaspora expressing concern about the way the Armenian American philanthropists have been treated. On March 4 th , one such letter was addressed to President Kocharyan by academician Raphael Ghazaryan.
Dear Sir:
I beg you to put an end to the two-year-long disgraceful mockery towards philanthropists George and Carolann Najarians, the only apparent reason for which is the embezzlement of their property. Even an outsider would understand the catch and who's behind this saga while witnessing the fuss, the evident bias on behalf of the General Prosecutor's Office which can hardly be called delicate, the shy efforts by judges to please their superiors, the uncivilized treatment of attendants to judicial proceedings, and the delays of hearings to secure an empty hall through cutting attendance to deliver the ordered ruling. This is, after all, the gem of our "fair and independent" judicial system. The most frustrating thing, however, is that our Diaspora is following this shameful show, and it is not hard to understand what kind of conclusions they will make regarding investments. Doesn't this restrain you?