Բուսաբանական այգուց 600քմ հատկացվել է միջոցառումների սրահին
Երեկվանից բնապահպաններն ահազանգում են, որ Բուսաբանական այգու տնկիները հանվել են և տեղում երկաթյա կոնստրուկցիաներ են տեղադրվել՝ հարսանյաց սրահ կառուցելու նպատակով։
Բուսաբանական այգին 600քմ մակերեսով տարածք է վարձակալության տվել Գևորգ Աղաբալյան Ա/Ձ-ին՝ միջոցառումների անցկացման սրահ հիմնելու նպատակով։ Տարածքը տրամադրվել է 3 ամիս ժամկետով՝ ամսական 500 հազար ՀՀ դրամ վարձավճարով։
Այգում կտեղադրվեն վրանային կիսաբաց տաղավարներ՝ հարսանյաց, ծննդյան միջոցառումներ և ճաշկերույթներ անցկացնելու համար:
Նշված միջոցառումները կազմակերպելու է «White Hall» բացօթյա միջոցառումների սրահը: Կառուցվելիք տաղավարը հնարավորություն կունենա հյուրընկալելու մինչև 500 անձի:
«Հետք»-ի հետ զրույցում ընկերության միջոցառումների կազմակերպիչը, ով չցանկացավ ներկայանալ, հայտնեց, որ սրահը բացվելու է մինչ հունիսի 15-ը և գործելու մինչև սեպտեմբերի վերջ:
Ընկերությունից տեղեկացրին նաև, որ 200 հյուրի համար նախատեսված հարսանյաց արարողություն կազմակերպելու դիմաց, սրահը կպահանջի 2 միլիոն դրամ՝ ձայնային և լուսային տեխնիկայի, բեմահարթակի տրամադրմամբ։
Ստորև ծանոթացեք, թե ինչ տեսք ուներ Բուսաբանական այգու՝ վարձակալության հանձնված տարածքը 2017թ․ և 2018թ․ մայիս ամիսներին։ Մկնիկի շարժումով կարող եք դեպի աջ և ձախ տանել սլաքը՝ ամբողջական նկարը տեսնելու համար։
Բուսաբանական այգու տնօրեն Ժիրայր Վարդանյանի փոխանցմամբ՝ այգուց 600 քմ մակերես տարածք է տրամադրվել Գևորգ Աղաբալյան Ա/Ձ-ին: Այգու այդ տարածքը վարձակալվել է 3 ամիս ժամկետով, յուրաքանչյուր ամսվա համար վարձավճար է սահմանվել 500 հազար դրամ: Ըստ Վարդանյանի՝ տեղադրվելու են կիսաբաց վրանային կոնստրուկցիաներ, լինելու է ժամանակավոր հանդիսությունների, մշակութային և էկոկրթական միջոցառումների անցկացման վայր՝ վրանի տեսքով:
Գևորգ Աղաբալյան Ա/Ձ-ի գործունեության հասցեում գործունեություն է ծավալում նաև «Էքսկլուզիվ իվենթ քոմպանի» միջոցառումների կազմակերպման ընկերությունը:
Ժիրայր Վարդանյանն ասում է՝ այգու ֆինանսական միջոցները սուղ են, և նշված տարածքի վարձավճարի գումարով աշխատանքի կընդունվեն 3-4 այգեգործ-բանվորներ՝ այգու գիտական հավաքածուների տարածքների բարեկարգման և խնամքի համար:
Տնօրենը հավաստում է՝ տարածքը վարձակալությամբ տրամադրելու հարցը քննարկվել է գիտական խորհրդում և որոշել են բաց, ամայի այդ տարածքը կարճաժամկետ և փորձնական ծրագրով տրամադրել վարձակալության. «Փորձնական տեսնենք՝ ինչքանով է որպես ժամանցային, մշակութային միջոցառումների համար ծառայում և ինչ ռիսկ է պարունակում: Երեք ամսով է՝ մինչ սեպտեմբերի վերջ: Պայմանագրում պարզ գրված է, որ պետք է ապամոնտաժվի»:
Ժիրայր Վարդանյանի դիտարկմամբ՝ ծրագիրը փորձնական է: Եթե տեսնեն այն արդյունավետ է, բնակչության արձագանքը դրական է, մյուս տարի առավել երկարաժամկետ ծրագրով, այգու հեռավոր հատվածում մեծածավալ միջոցառումներ իրականացնելու համար տարածքը վարձակալությամբ կտրամադրվի:
Դիտարկելով «White Hall»-ի ֆեյսբուքյան էջը՝ պարզ է դառնում, որ բնակչությունն արդեն իսկ բացասական է արձագանքել այգու տարածքը վարձակալությամբ տրամադրելուն։
Տնօրենը հերքում է այն տեղեկատվությունը, որ տաղավարները տեղադրելու համար տարածքում ծառեր են հատվել. «Ես՝ ծառագիտության պրոֆեսորս, ծառերը պետք է կտրեմ, տեղը վրան դնե՞մ»,- հարցնում է Ժիրայր Վարդանյանը:
Այգու այն հատվածում, որտեղ տաղավարներ են լինելու, հողային շերտի վրա մետաղական կոնստրուկցիաներ են ամրացվել: Տնօրինությունից պարզաբանում են, որ դրանք տեղադրվել են, քանի որ տարածքն անհարթ է և անհարմար՝ միջոցառումներ անցկացնելու համար:
Երևանի բուսաբանական այգում բացօթյա հանգստի, ժամանցի և զբոսաշրջային կենտրոն հիմնելու 2,5 միլիոն դոլար արժողությամբ ներդրումային ծրագիր է առաջարկել նաև Երևանի քաղաքապետարանը: Քաղաքապետարանի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչության պետ Արթուր Գևորգյանը «Հետք»-ին հայտնեց, որ «White Hall»-ի կողմից իրականացվող ծրագիրն իրենց հետ որևէ կապ չունի։

В Ботаническом саду будут сооружены павильоны для проведения торжеств
Со вчерашнего дня экологи сигнализируют о том, что в Ботаническом саду выкопаны саженцы, а на их месте установлены металлические конструкции для сооружения постройки, в которой будут проводиться различные торжества.
С этой целью частному предпринимателю Геворку Агбаляну в Ботаническом саду сдана в аренду территория площадью 600 кв.метров. Срок аренды составляет 3 месяца, арендная плата – 500 тыс. драмов в месяц.
В саду будут построены павильоны в виде шатров, где можно будет отмечать дни рождения, свадебные торжества, праздничные обеды.
Этот проект собирается осуществить компания по проведению мероприятий под открытым небом “White Hall”. В строящемся павильоне смогут разместиться до 500 человек.
В беседе с Hetq.am сотрудник компании, не пожелавший назвать себя, сообщил, что павильон будет действовать с 15 июня по конец сентября.
В компании также сказали, что организация свадьбы на 200 гостей с предоставлением техники и сцены обойдется в 2 миллиона драмов.
Ниже представлены снимки Ботанического сада в мае 2017 г. и в мае 2018 г. Проведя мышкой по фото, можно увидеть полную картинку.
По словам директора Ботанического сада Жирайра Варданяна, предпринимателю Геворку Агабаляну выделено 600 кв.метров. Срок аренды составляет 3 месяца, арендная плата за каждый месяц – 500 тысяч драмов. На этом участке предусматривается установить полуоткрытые конструкции в виде шатров, построить временное сооружение для проведения торжеств, культурных и экообразовательных мероприятий.
По адресу деятельности компании Геворка Агабаляна действует еще одна компания по организации мероприятий – “Эксклюзив ивент компани”.
Жирайр Варданян отметил, что в условиях нехватки финансовых средств за счет платы за аренду указанного участка на работу будут принятые 3-4 садовника для ухода за научными коллекциями, находящимися на территории Ботанического сада.
Директор заверил, что вопрос сдачи в аренду пустынного участка сада обсуждался в научном совете и было принято решение пойти на такой шаг в экспериментальном порядке. “Посмотрим, оправдает ли себя идея проведения здесь культурных и развлекательных мероприятий и какие могут быть риски. Срок аренды – три месяца. В договоре четко прописано, что сооружение должно быть демонтировано”,- отметил Ж.Варданян.
Если программа окажется эффективной, а реакция населения – положительной, то в будущем году срок аренды будет увеличен.
Между тем изучение фейсбуковской страницы "White Hall” показало, что население уже отрицательно отреагировало на сдачу в аренду части территории Ботанического сада.
Директор опроверг сведения о том, что для сооружения павильонов были срезаны деревья.
В той части Ботанического сада, где предусмотрено соорудить павильоны, уже установлена металлическая сетка. Дирекция пояснила, что это обусловлено неровной поверхностью участка.
Инвестиционный проект по созданию в Ботаническом саду центра отдыха, досуга и туризма под открытым небом стоимостью 2,5 млн долларов предложила также мэрия Еревана. Начальник управления информации и по связям с общественностью мэрии Артур Геворкян сообщил Hetq.am, что к проекту “White Hall” они не имеют отношения.