Վարչապետը Սարդարապատում մասնակցել է ՀՀ-ի և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին նվիրված տոնակատարությանը և ելույթ ունեցել
Վարչապետի պաշտոնական կայքը հայտնում է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Սարդարապատի հերոսամարտի հուշահամալիրում Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի, Նախագահ Արմեն Սարգսյանի, Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանի, Հանրապետության բարձրագույն ղեկավարության և հուշահամալիր այցելած հյուրերի հետ մասնակցել է Հայաստանի Հանրապետության և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին նվիրված՝ «Հաղթանակի դարը» խորագիրը կրող տոնակատարությանը:
Վարչապետը ծաղկեպսակ է դրել Սարդարապատի ճակատամարտի հերոսների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին և հարգանքի տուրք մատուցել: Զորահանդեսի մասնակիցներին ողջունելուց և Պատվո նվագախմբի հանդիսավոր քայլերթը ընդունելուց հետո վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը պաշտպանության նախարարի ուղեկցությամբ միջոցառման մասնակիցների հետ կատարել է զինտեխնիկայի ստուգատես: Սարդարապատի հուշահամալիրում ցուցադրված էին հայկական զինուժի ինչպես գերճշգրիտ, գերժամանակակից, այնպես էլ թանգարանային նմուշի զինատեսակներ, որոնք մասնակցել են Սարդարապատի հերոսամարտին:
Այնուհետև տեղի է ունեցել զինվորական շքերթ նվիրված Հայաստանի Հանրապետության և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակին: Շքերթը ներկայացնում էր պետականության հարյուր տարվա երեք ռազմական հաղթանակները:
Միջոցառմանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Հանրապետության և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակի առթիվ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Հայաստանի Հանրապետության և Մայիսյան հերոսամարտերի 100-ամյակի առթիվ
Հայաստանի Հանրապետության հպա՛րտ քաղաքացիներ,
Հայոց բանակի փառապա՛նծ զինվորներ և սպաներ,
Հայաստանի Հանրապետության մեծարգո՛ Նախագահ,
Արցախի Հանրապետության մեծարգո՛ Նախագահ,
Ուղիղ 100 տարի առաջ այս օրը՝ 1918 թվականի մայիսի 28-ին, հայ ժողովրդի պատմության մեջ տեղի ունեցավ աննախադեպ մի իրադարձություն. մեր իրականության մեջ առաջին անգամ հիմնադրվեց պետություն, որտեղ իշխանությունը պատկանում է ոչ թե թագավորին, ոչ թե իշխաններին, այլ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին, քաղաքացիներին, և այդ պատճառով այդ պետությունը կոչվեց հանրապետություն՝ Հայաստանի Հանրապետություն: Ու քանի որ մեր ժողովրդի պատմության մեջ նման բան նախկինում երբեք չէր եղել, այդ պետությունը կոչում ենք նաև Առաջին Հանրապետություն:
Իր պատմության մեջ առաջին անգամ հայ ժողովուրդը ոչ թե հպատակ էր, այլ քաղաքացի, ոչ թե ծառա էր, այլ տեր: Եվ սա ճակատագրական շրջադարձ էր: Իհարկե, դա առայժմ միայն իրավական կարգավիճակի փոփոխություն էր, բայց այս կարգավիճակը հայ ժողովուրդը ոչ թե նվեր ստացավ ինչ-որ մեկից, այլ նվաճեց քրտինքով ու արյունով: Բաշ-Ապարանում և Սարդարապատում տարավ իր պատմության փառահեղ հաղթանակներից՝ ջախջախելով թուրքական զորամիավորումներին, և այդ հաղթանակի թագն ու պսակը դարձավ Առաջին Հանրապետության հռչակումը: Հերոսական այս ճակատամարտերի պատմությունն աներևակայելի է: Ինչպե՞ս, այդ ինչպե՞ս կարողացավ ցեղասպանության ենթարկված, սրի քաշված, թալանված ու ոչնչացման եզրին կանգնած հայ ժողովուրդը հաղթել թուրքական բանակին: Արդյո՞ք դրա համար կային սոցիալ-տնտեսական, ռազմաքաղաքական նախադրյալներ: Ո՛չ և երիցս ոչ: Պրագմատիզմի և սառը հաշվարկի տեսակետից հայ ժողովուրդը չուներ հաղթելու ոչ մի շանս, ոչ մի հնարավորություն, բայց մենք հաղթեցինք, որովհետև սթափեցնող մի արթնացումով հասկացանք, որ մեր էությունն անապատներ քշվելն ու կոտորվելը չէ, որ մեր երակներոով հոսում է Մեսրոպ Մաշտոցի արյունը, մեր երակներով հոսում է Արտաշես արքայի արյունը, մեր երակներով հոսում է Վարդան Մամիկոնյանի արյունը:
Հայ ժողովուրդը հաղթեց, որովհետև իր պատմության վերջին չորս հարյուր տարում առաջին անգամ հույսը դրեց ոչ թե ուրիշների, այլ ինքն իր վրա: Հայ ժողովուրդը հաղթեց, որովհետև հասկացավ, որ ազգային պետությունն է ինքնության ու արժանապատվության միակ երաշխիքը, որ մեզ՝ քաղաքացիներիս պատկանող պետությունն է միայն, որ կարող է ապահովել մեր իրավունքը, մեր անվտանգությունն ու ապագան: Մենք հասկացանք, որ ազգային որևէ երազանք հնարավոր չէ ի կատար ածել առանց պետություն ունենալու, ինքնիշխանություն ունենալու, անկախություն ունենալու: Եվ անկախ պետությունը յուրաքանչյուր ազգային երազանք ի կատար ածելու առաջին անհրաժեշտ նախապայմանն է: Հայ ժողովուրդը հաղթեց, որովհետև ուներ Արամ Մանուկյանի պես նվիրյալ առաջնորդ, ով պատրաստ էր ոչ թե զոհել և վայելել իշխանության բարիքները, այլ կրել զրկանքներ և զոհվել հանուն սեփական ժողովրդի, ով պատրաստ էր հանուն իր ժողովրդի կռիվ տալ մինչև կյանքի վերջին վայրկյանները: Հայ ժողովուրդը հաղթեց, որովհետև ուներ այնպիսի զորահրամանատարներ, ինչպես Թովմաս Նազարբեկյանը, Դրոն, Մովսես Սիլիկյանը, Դանիել Բեկ-Փիրումյանը: Հայ ժողովուրդը հաղթեց, որովհետև որոշեց հաղթել: Հայ ժողովուրդը հաղթեց և դրանից հետո հայ ժողովուրդը հաղթել է բոլոր այն դեպքերում, երբ որոշել է, որ պետք է հաղթի, երբ հավատացել է ինքն իրեն, իր մտքին, իր բազկին, իր անցյալին և ապագային:
Սա է մեր ժողովրդի հաղթանակի բանաձևը՝ մենք հաղթել ենք և հաղթելու ենք բոլոր այն դեպքերում, երբ որոշենք հաղթել, երբ մեր հույսը դնենք մեր և ոչ թե ուրիշների վրա, երբ չընկրկենք որևէ դժվարության առաջ, երբ սիրենք, անսահման սիրենք մեր հայրենիքն ու միմյանց, երբ չփորձենք մեր նեղ անձնական շահերը կապել սեփական ժողովրդի և պետության վզին, երբ յուրաքանչյուր քաղաքացի գիտակցի, որ տեր է սեփական երկրում, ոչ թե հպատակ, երբ տիրոջ այդ զգացումն իրավունք չէ միայն, այլև պարտականություն, այլև պարտավորություն, երբ հայրենիքի ամեն անկյան վերաբերվենք խանդաղատանքով, երբ մեկս մյուսիս վերաբերվենք հարգանքով, համբերությամբ ու արժանապատվորեն:
Հենց այսպես Սարդարապատի հաղթանակից ուղիղ հարյուր տարի անց՝ 2018 թվականի ապրիլ-մայիսին հայ ժողովուրդը տարավ իր հերթա
կան փառահեղ հաղթանակը՝ սեփական իշխանությունը հաստատելով սեփական հայրենիքում: Այդ հաղթանակը նույնքան անհնար էր թվում, և շատերը մինչև օրս հարց են տալիս, թե ինչպես դա պատահեց և ինչու: Պատասխանը հետևյալն է՝ հայ ժողովուրդը հերթական անգամ հույսը դրեց իր և ոչ թե ուրիշների վրա, հայ ժողովուրդը հավատաց ինքն իրեն, վստահեց իր ուժերին և ապագային: Հայ ժողովուրդը պիտի հաղթեր, որովհետև իր երակներւմ հոսում է Սարդարապատի ու Բաշ-Ապարանի հերոսների արյունը, Արամ Մանուկյանի արյունը, Թովմաս Նազարբեկյանի արյունը, Մովսես Սիլիկյանի արյունը, Դանիել Բեկ-Փիրումյանի արյունը:
Առաջին Հանրապետությունն ընդամենը երկու տարվա կյանք ունեցավ, բայց Առաջին Հանրապետության հիմնադիր հայրերը անհեռանկար գործերով չէին զբաղվում, այլ հայոց նոր պետականության հիմքերն էին դնում:Միայն Առաջին Հանրապետության գոյության շնորհիվ էր, որ Հայաստանը Խորհրդային Միության կազմում ընդգրկվեց որպես լիարժեք միութենական հանրապետություն: Եվ միայն այս կարգավիճակի շնորհիվ էր, որ Հայաստանը կարողացավ անցնցում դուրս գալ ԽՍՀՄ կազմից և ստանալ միջազգայնորեն ճանաչված անկախ երկրի կարգավիճակ: Ասել է թե՝ Առաջին Հանրապետության հիմնադրումը պսակվեց Երրորդ Հանրապետության հռչակմամբ, փառավորվեց Արցախյան պատերազմում մեր ժողովրդի տարած հաղթանակով և աշխարհահռչակվեց ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությամբ: Եվ ահա հայ ժողովուրդը, Հայաստանի քաղաքացին այսօր տոնում է Առաջին Հանրապետության 100-ամյակը: Եվ հայ ժողովուրդը, Հայաստանի քաղաքացին ապրում է քաղաքացիական պատմության ամենափառապանծ էջը, երբ երկրում հաստատված է ժողովրդի անշրջելի իշխանություն: Եվ այլևս երբեք, այլևս երբեք ոչ ոք չի համարձակվի բռնանալ ժողովրդի կամքի վրա, այլևս երբեք որևէ մեկը չի համարձակվի ժողովրդին նվաստացնել ընտրակաշառքի, վարչական հարկադրանքի կամ որևէ այլ միջոցով: Հայ ժողովրդի վերածնունդն ու թռիչքը կասեցնելու, ժողովրդի հույսն ու լավատեսությունը կոռուպցիայի ու ամենաթողության մեջ խեղդելու ցանկացած փորձ, ցանկացած փորձ կարժանանա ջախջախիչ հակահարվածի: Եվ Հայաստանի Հանրապետության հաղթական քաղաքացին այլևս երբեք թույլ չի տա պետականության կամ քաղաքացիության կորուստ, ինքնիշխանության և իրավունքի կորուստ, հավատի և լավատեսության կորուստ:
Հայաստանի Հանրապետությունը երկիր մոլորակի վրա պետք է գոյություն ունենա հավիտյան, Հայաստանի դրոշը պետք է հավիտյան ծածանվի՝ խորհրդանշելով մեր ոգին ու հպարտությունը, մեր ազատությունն ու ինքնիշխանությունը: Եվ մեզ համար այսօր պատմական, աննախադեպ հնարավորություն է ստեղծվել դառնալ մեր ժողովրդի հազարամյա ցավերի դարմանողը, անփարատելի սգի ամոքիչը, դարավոր երազանքների իրականացնողը: Եվ ժամանակակից սերունդը՝ որպես Առաջին Հանրապետության հիմնադիր հայրերի, Բաշ-Ապարանի ու Սարդարապատի հերոսների ժառանգներ, պարտավոր է ստանձնել և ստանձնում է պատմական այդ առաքելությունը: Եվ ուրեմն՝

Премьер-министр в Сардарапате присутствовал на праздновании, посвящённом 100-летию Республики Армения и Героических майских сражений
Премьер-министр Никол Пашинян в мемориальном комплексе героической Сардарапатской битвы вместе с Католикосом всех армян Гарегином Вторым, президентом Арменом Саркисяном, президентом Арцаха Бако Саакяном, высшим руководством Республики и посетившими мемориальный комплекс гостями принял участие в праздновании 100-летия Республики Армения и Героических майских сражений, проходившем под девизом «Век Победы».
Премьер-министр возложил венок к памятнику, увековечивающему память героев Сардарапатской битвы и воздал дань уважения. После того, как поприветствовал участников парада и принял торжественный марш Почётного оркестра, премьер-министр Никол Пашинян в сопровождении министра обороны вместе с участниками мероприятия провёл инспекцию военной техники. В Сардарапатском мемориальном комплексе демонстрировались как сверхточные, сверхсовременные виды техники, стоящие на вооружении армянской армии, так и музейные образцы, которые участвовали в Сардарапатском сражении.
Затем состоялся военный парад, посвящённый 100-летию Республики Армения и Героических майских сражений. Парад представлял три военные победы ста лет государственности.
На мероприятии премьер-министр Никол Пашинян обратился с поздравительным посланием по случаю 100-летия Республики Армения и Героических майских сражений.
Поздравительное послание премьер-министра Никола Пашиняна по случаю 100-летия Республики Армения и Героических майских сражений
Гордые граждане Республики Армения,
Славные солдаты и офицеры армянской армии,
Многоуважаемый Президент Республики Армения,
Многоуважаемый Президент Республики Арцах,
Ровно 100 лет назад в этот день, 28 мая 1918 года, в истории армянского народа произошло беспрецедентное событие: впервые в нашей действительности было основано государство, в котором власть принадлежала не царю, не князьям, а власть принадлежала народу, гражданам, и по этой причине это государство было названо республикой – Республикой Армения. И поскольку в истории нашего народа прежде ничего подобного никогда не было, это государство мы называем также Первой Республикой.
Впервые в своей истории армянский народ был не подданным, а гражданином, не слугой, а хозяином. И это был судьбоносный разворот. Конечно, это ещё было только изменением правового статуса, но этот статус армянский народ получил не в подарок от кого-то, а завоевал потом и кровью. От своих славных побед, одержанных под Баш-Апараном и Сардарапатом, наголову разбив турецкие войска, и венцом и короной этой победы стало провозглашение Первой Республики. История этих героических сражений невообразима. Как? Как это смог подвергнутый геноциду, вырезанный, ограбленный и стоящий на краю истребления армянский народа победить турецкую армию? Были ли для этого социально-экономические, военно-политические предпосылки? Нет, и трижды нет! С точки зрения прагматизма и холодного расчёта армянский народ не имел никакого шанса победить, никакой возможности, но мы победили, потому что отрезвляющим пробуждением поняли, что наша сущность не в том, чтобы быть изгнанными в пустыни и уничтоженными, что в наших жилах течёт кровь Месропа Маштоца, в наших жилах течёт кровь царя Арташеса, в наших жилах течёт кровь Вардана Мамиконяна.
Армянский народ победил, потому что в последние четыреста лет своей истории впервые возложил надежду не на других, а сам на себя. Армянский народ победил, потому что понял, что национальное государство – единственный гарант самобытности и достоинства, что только принадлежащее нам, гражданам, государство может обеспечить наше право, нашу безопасность и будущее. Мы поняли, что никакую национальную мечту невозможно реализовать не имея государства, не имея суверенитета, не имея независимости. И независимое государство – первая необходимая предпосылка для осуществления каждой национальной мечты. Армянский народ победил, потому что имел преданного лидера, как Арам Манукян, который был готов не жертвовать и наслаждаться благами власти, а нести лишения и погибнуть во имя собственного народа, который готов был во имя своего народа сражаться до последних секунд жизни. Армянский народ победил, потому что имел таких военачальников, как Товмас Назарбекян, Дро, Мовсес Силикян, Даниэл Бек-Пирумян. Армянский народ победил, потому что решил победить. Армянский народ победил и после этого армянский народ побеждал во всех тех случаях, когда решал, что должен победить, когда верил сам в себя, в свою мысль, в свой кулак, в своё прошлое и будущее.
Вот формула победы нашего народа: мы побеждали и будем побеждать во всех тех случаях, когда решим побеждать, когда будем возлагать наши надежды не на других, когда не отступим перед трудностями, когда полюбим, безгранично полюбим нашу родину и друг друга, когда не будем пытаться навязывать свои узко личные интересы на шею собственного народа и государства, когда каждый гражданин осознает, что что он хозяин в собственной стране, а не подданный, когда это чувство хозяина не только право, но и обязанность, но и обязательство, когда к каждому уголку родины мы будем относиться с нежностью, когда мы будем друг к другу относиться с уважением, терпением и с достоинством.
Именно так, спустя ровно сто лет после победы под Сардарапатом в апреле-мае 2018 года армянский народ одержал свою очередную славную победу, утвердив собственную власть на собственной родине. Эта победа казалась столь же невозможной, и многие до сих пор задают вопрос, как это случилось и почему. Ответ следующий: армянский народ в очередной раз возложил надежду на себя, а не на других, армянский народ поверил сам в себя, поверил в свои силы и будущее. Армянский народ должен был победить, потому что в его жилах течёт кровь героев Сардарапата и Баш-Апарана, кровь Арама Манукяна, кровь Товмаса Назарбекяна, кровь Мовсеса Силикяна, кровь Даниэла Бек-Пирумяна.
Первая Республика имела всего два года жизни, но отцы основатели Первой Республики не занимались бесперспективными делами, а закладывали основы нового армянского государства. Только благодаря существованию Первой Республики, Армения была включена в состав Советского Союза как полноценная советская республика. И только благодаря этому статусу Армения смогла без потрясений выйти из состава СССР и получить международное признание в статусе независимой страны. Так сказать, основание Первой Республики увенчалось провозглашением Третьей Республики, увенчалось славой победы, одержанной нашим народом в Арцахской войне, и прославилось на весь мир ненасильственной, бархатной, народной революцией. И вот армянский народ, гражданин Армении переживает самую славную страницу гражданской истории, когда в стране установлена необратимая власть народа. И больше никогда, больше никогда никто не посмеет тиранить волю народа, больше никогда никто не осмелится унизить народ посредством взятки избирателю, административного принуждения или каким-либо иным способом. Любая попытка прекратить возрождение и взлёт армянского народа, удушить надежду и оптимизм народа коррупцией и вседозволенностью, любая попытка будет удостоена сокрушительного ответного удара. И гражданин-победитель Республики Армения больше никогда не допустит потери государственности или гражданства, потери суверенитета и права, потери веры и оптимизма.
Республика Армения должна существовать на планете Земля вечно, флаг Армении должен вечно развеваться, символизируя наш дух и гордость, нашу свободу и суверенитет. И для нас сегодня создалась историческая, уникальная возможность стать лекарем тысячелетней боли нашего народа, утешителем неизбывной скорби, исполнителем вековых мечтаний. И современное общество, как наследники отцов-основателей Первой Республики, героев Баш-Апарана и Сардарапата, обязано принять на себя и принимает эту историческую миссию. И значит,