Կառավարությունում քննարկումներ են սկսվել էլեկտրաէներգիայի սակագնի իջեցման վերաբերյալ
Կառավարությունում քննարկումներ են սկսվել էլեկտրաէներգիայի սակագնի իջեցման վերաբերյալ։ Այս մասին խորհրդարանում 2017 թվականի պետական բյուջեի հաշվետվության քննարկմանն ասաց Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը։
ԱԺ փոխխոսնակ, «Ծառուկյան» խմբակցության պատգամավոր Միքայել Մելքումյանը հետաքրքրվեց, թե որքանո՞վ է հավանական, որ խորհրդարանն ու կառավարությունը սկսեն համատեղ քննարկումներ՝ էլեկտրաէներգիայի և գազի սակագնի վերանայման վերաբերյալ։ Մելքումյանը հիշեցրեց, որ մի քանի տարի առաջ խորհրդարանում ձևավորվել էր գազի սակագնի վերանայման վերաբերյալ ժամանակավոր հանձնաժողով, մանրակրկիտ վեր են հանել բոլոր խնդիրները և համոզվել են, որ կա նման հնարավորություն։
Նախարարն արձագանքեց՝ կառավարության դռները բաց են խորհրդարանի առջև, պատրաստ են համատեղ քննարկումներ սկսել սակագների վերանայման հնարավորությունը ստուգելու համար։
«Հանրությանը գոնե մեկ անգամ հստակ ուղերձ է պետք հղել՝ էլեկտրաէներգիայի կամ գազի սակագինը իջեցնում ենք, թե ոչ, և եթե հնարավոր չէ՝ հստակ պատճառով ասում ենք, թե ինչու հնարավոր չէ իջեցնել»,-ասաց նախարարը։
Մելքումյանն էլ հիշեցրեց, որ ապրիլի 9-ից հետո խմբակցություններին տրված է խորհրդարանական վերահսկողության և քննիչ հանձնաժողով ստեղծելու հնարավորություն, որն էլ կզբաղվի առանձին հարցի ուսումնասիրմամբ։

Правительство приступило к обсуждению вопроса о снижении тарифов на энергоносители
В правительстве началось обсуждение вопроса о снижении тарифа на электроэнергию. Об этом в ходе обсуждения отчета о выполнении госбюджета 2017 года сказал министр энергетических инфраструктур и природных ресурсов Артур Григорян.
Вице-спикер Национального Собрания, депутат фракции “Царукян” Микаел Мелкумян спросил: какова вероятность того, что парламент и правительство начнут совместное обсуждение по пересмотру тарифов на электроэнергию и газ? Мелкумян напомнил о том, что несколько лет назад в парламенте была сформирована временная комиссия по этому вопросу, которая, тщательно изучив ситуацию, пришла к выводу, что такая возможность существует.
Министр отметил, что двери правительства открыты для депутатов и что они готовы начать совместное обсуждение вопроса о пересмотре действующих тарифов.
“Необходимо адресовать обществу конкретный мессидж о том, снижаем мы тариф на электроэнергию и газ или нет. И если это невозможно, то по какой причине”,- сказал министр.
Микаел Мелкумян напомнил о том, что после 9 апреля фракции получили возможность сформировать комиссию по парламентскому контролю, которая и займется изучением отдельного вопроса.