Գերմանացի պաշտոնյան ստում է
«Հետքի» հրապարակումներից հետո գերմանական երկու ֆոնդերի ներկայացուցիչները պաշտոնական նամակներ ուղարկեցին խմբագրություն:
Ֆրիդրիխ Էբերտի հիմնադրամի տարածաշրջանային ներկայացուցիչ Գյունտեր Ֆիխտները (Head of Fredrich-Ebert-Stiftung's Co-operation Office for South Caucasus in Tbilisi/Georgia) մանրամասն ներկայացրել է իրենց կազմակերպության առաքելությունը եւ իրականացրած ծրագրերը:
Նշելով ծրագրերի եւ գործընկերների մասին' պրն Գյունտերը գրել է. «Առանց տեղացի գործընկերների մենք չենք կարող անցկացնել մեր աշխատանքը որեւէ երկրում, ուստի նաեւ' Հայաստանում: Խորհրդարանական եւ կառավարական հաստատությունների կողքին որպես գործընկեր հանդես են գալիս նաեւ գիտական հաստատությունները, տեղական ԶԼՄ-ները եւ, իհարկե, Հայաստանի ոչ կառավարական կազմակերպությունները»:
Ֆրիդրիխ Էբերտի հիմնադրամը գործընկերներին ընտրում է' համաձայն տվյալ միջոցառման պահանջի. «Չկա որեւէ գործընկեր, որի հետ մենք մշտապես կապված լինեինք պայմանագրով, այլ գործընկերներն ամեն անգամ վերասահմանվում են ըստ արծարծվող թեմայի»:
Գյունտերի գրությունից դատելով' Էբերտի հիմնադրամի ամենախոշոր գործընկերը Հայաստանում Սահմանադրական իրավունքի կենտրոնն է. «1997 թվականի սկզբին հիմնադրված Սահմանադրական իրավունքի կենտրոնը, որի նախագահը ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահն է, գիտահետազոտական բնույթ կրող ոչ կառավարական կազմակերպություն է, որի մոտ 100 անդամները' նախ եւ առաջ դատախազներ, փաստաբաններ, դատավորներ, ճանաչված իրավաբաններ, դոցենտներ են, իսկ մեկը' արդարադատության նախկին նախարար: 1997-ից առ այսօր մենք այս գործընկերոջ հետ համատեղ իրականացրել ենք իրավական զարգացմանն ուղղված մոտ 100 միջոցառում: Բացի այդ, մի շարք միջոցառումների շրջանակում քննարկվել է միջազգային իրավական կոնվենցիաների, պայմանագրերի եւ իրավական նորմերի իրագործումը ՀՀ օրենսդրությունում եւ, վերջապես, օրինակ' «Փողերի լվացման» հետ առնչվող արեւմտաեվրոպական օրենքների համապատասխանեցումը' իբրեւ ներդրում Հայաստանի եւ Եվրոպայի մերձեցման գործում»:
Սահմանադրական իրավունքի կենտրոնի գործադիր տնօրեն Առուշան Հակոբյանը պրն Գյունտերի գրածը համարում է ակնհայտ սուտ: Երբ մենք նրա գրասենյակում ընթերցեցինք Գյունտերի նամակից մեջբերված այդ տողերը, Ա. Հակոբյանը վերցրեց նամակը եւ, ընդգծելով 100 միջոցառմանը վերաբերող հատվածը, գրեց' «Սուտ է» եւ դրեց իր ստորագրությունը:
Նա հայտնեց, որ ընդամենը մեկ անգամ' 1997թ. Էբերտի հիմնադրամը մասնակցություն է ունեցել Կենտրոնի կազմակերպած կոնֆերանսին: 1998-ից առ այսօր Սահմանադրական իրավունքի կենտրոնը Ֆրիդրիխ էբերտի հիմնադրամի հետ որեւէ ծրագիր կամ միջոցառում չի իրականացրել:
Մեզ համար դեռ պարզ չէ, թե ինչու է գերմանական հիմնադրամի Հարավային Կովկասի ներկայացուցիչ Գյունտեր Ֆիխտները մեզ սխալ տեղեկություն տրամադրել: 100 ծրագիրը մեծ թիվ է, եւ դրանց իրականացման համար, բնականաբար, բավական մեծ ֆինանսական միջոցներ են «դուրս գրվել»:
Եթե Սահմանադրական իրավունքի կենտրոնը չի համագործակցել Էբերտի հիմնադրամի հետ, ապա ո՞ր ուղղությամբ են «գնացել» պրն Գյունտերի նշած 100 միջոցառման գումարները: Այս հարցի պատասխանը այժմ փորձում ենք ստանալ Ֆրիդրիխ Էբերտի հիմնադրամի կենտրոնական գրասենյակից եւ Հայաստանում Գերմանիայի դեսպանատնից' հոդվածը ուղարկելով նրանց:

Is the Ebert Representative Telling the Truth?
Hetq has received letters to the editor from representatives of the two German foundations in response to our recent articles.
In his letter, Gunther Fichtner, regional representative of the Friedrich Ebert Foundation, describes his organization's mission and projects in detail. He writes, "We cannot work without local partners in any country, including Armenia . Along with parliamentary and government institutions, our partners also include scientific institutions, local mass media, and of course, Armenian non-government organizations."
He says that the Friedrich Ebert foundation chooses it partners according to the demands of the given project: "There are no partners with whom we work constantly based on a contract, we choose partners each time, depending on the topic at hand."
As Fichtner describes it, the Ebert Foundation's largest partner in Armenia is the Center for Constitutional Rights. "The Center for Constitutional Rights was established at the beginning of 1997 and is presided over by the president of the Constitutional Court of the Republic of Armenia . It is a non-governmental research organization with more than a 100 members including prosecutors, advocates, judges, renowned lawyers, associate professors, and even a former minister of justice. Since 1997, we have implemented about 100 programs aimed at legal development with this partner to date. Besides this, we have discussed, on various events occasions, the implementation of various international legal conventions, contracts, and legal norms in the code of law of the Republic of Armenia , and finally, the correlation of laws with those of Western Europe regarding, for example, money laundering, as a means of bringing the Republic of Armenia closer to Europe."
But Arushan Hakobyan, the executive director of the Center for Constitutional Rights, says Fichtner is lying. When we read the quoted excerpt from Fichtner's statement to Hakobyan in his office, he underlined the reference to the 100 programs, wrote "This is a lie," and signed the page.
He said that only once, in 1997, did the Ebert Foundation participate in a conference organized by the center. Since 1998, the Center for Constitutional Rights has not collaborated on any programs or events with the Friedrich Ebert Foundation.
We are not sure why the German foundation's representative in the South Caucasus provided us with inaccurate information. 100 programs is a large number of programs, and a correspondingly large amount of money must have been paid out to implement them. If the Center for Constitutional Rights hasn't been working with the Ebert Foundation, then where has that money gone? We are sending a copy of this article to both the central office of the Friedrich Ebert Foundation and the Embassy of Germany in Armenia , in the hope that they can help us answer this question.