Նախարարը՝ «Տաշիրի» հետ կասեցված պայմանագրի մասին․ «Ավելի ձեռնտու կլինի, եթե այդ կազմակերպությունը մնա որպես պետական»
Էներգետիկայի և բնական պաշարների նորանշանակ նախարար Արթուր Գրիգորյանն այսօր խորհրդարանում լրագրողների հետ զրույցում ասաց, որ կասեցվել է «Տաշիր գրուպ» ընկերության հետ «Բարձավոլտ էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ի կազմած պայմանագիրը։
«Բարձավոլտ էլեկտրական ցանցեր» ՓԲԸ-ն պետք է 25 տարով հավատարմագրային կառավարման հանձնվեր «Տաշիր գրուպ»-ին, այս պահին դադարեցվել է պայմանագիրը, և այն մնալու է որպես պետական հիմնարկություն»,- ասաց նախարարը։
Ճշտող հարցին, թե որն է պայմանագրի կասեցման պատճառը, նախարարն ասաց, որ պայմանագրում նշված կետեր կային, որոնք «ուղղակի ձեռնտու չէին պետությանը»։
Դիտարկմանը, թե «թաքուն բանե՞ր» են եղել պայմանագրում, նախարարն ասաց․
«Թաքուն բաներ տեղի չեն ունեցել և չեն էլ ունենալու այսուհետ, մենք ուսումնասիրել ենք պայմանագիրը և ուսումնասիրության արդյունքում եկել ենք այն եզրահանգման, որ ավելի ձեռնտու կլինի, եթե այդ կազմակերպությունը մնա որպես պետական»։

Министр о договоре с Группой компаний “Ташир”: “Будет выгоднее, если эта организация останется государственной”
Министр энергетики и природных ресурсов Артур Григорян сегодня на встрече с журналистами сообщил о расторжении договора между ЗАО “Высоковольтные электросети” и Группой компаний “Ташир”.
“ЗАО “Высоковольтные электросети” должно было быть передано компании “Ташир” в концессионное управление сроком на 25 лет. На данный момент договор расторгнут, и ЗАО останется государственным учреждением”,- сказал министр.
На просьбу назвать причину расторжения договора министр ответил, что в нем были невыгодные государству пункты.
Комментируя мнение о наличии в договоре конфиденциальных положений, министр сказал: “Ничего конфиденциального не было и впредь быть не может. Мы изучили договор и пришли к выводу, что будет выгоднее, если эта организация останется государственной”.