Բնապահպանության նախարար․ «Հանքարդյունաբերության այս ծավալների զարգացումը Հայաստանում ճիշտ չէ»
Բնապահպանության նորանշանակ նախարար Էրիկ Գրիգորյանը համաձայն չէ բնապահպանների այն դիտարկումների հետ, որ ինքը «Լիդիան Արմենիա» ընկերության ներկայացուցիչն է կառավարությունում, պնդում է՝ անձամբ վարչապետից է նախարարի պաշտոնում նշանակվելու առաջարկությունը ստացել։
Այս մասին խորհրդարանում՝ լրագրողների հետ զրույցի ժամանակ, ասաց նախարարը։ «Ասում էին, որ Ռուբեն Վարդանյանի նշանակած մարդն եմ եղել, ուզում եմ ասել, որ աշխատանքի անցնելու առաջարկությունը եղել է վարչապետի կողմից»,- ասաց նախարարը՝ հավելելով, որ որևէ մեկից ինչ-որ հարցում կաշկանդվածություն չի ունեցել և չունի։
«Ի՞նչ է նշանակում «Լիդիանի» ներկայացուցիչ, ես կառավարության ներկայացուցիչն եմ և իրականացնում եմ իր գործը։ Կրկին շեշտում եմ՝ եթե որևէ կաշկանդվածություն ունենայի ինչ-որ խմբից, կազմից, մարդկանցից, չէի ստանձնի այս աշխատանքը»,- ասաց նա։ Հարցին, թե ի վերջո ինչ դիրքորոշում ունի Ամուլսարի հանքը շահագործելու հարցում, նախարարը պատասխանեց։
«2011 թվականից սկսած որևէ անգամ իմ վերաբերմունքը չեմ փոխել, ասել եմ նույն բանը՝ որպես մասնագետ և բնապահպան կարծում եմ, որ հանքարդյունաբերության այս ծավալների զարգացումը Հայաստանում ճիշտ չէ, որովհետև Հայաստանը կենսաբազմազանության առումով աշխարհի կարևոր վայրերից մեկն է, ու սրանք ուղղակի խոսքեր չեն։ Ես անձամբ կարծում եմ, որ Հայաստանի զարգացման ուղղությունն ավելի շատ պետք է լինի գիտական, ՏՏ ոլորտի զարգացման, սակայն կան գործընթացներ, որոնք սկսվել են նախկինում և էնտեղ կան իրավունքի հետ կապված հարցեր»։
Նախարարը հիշեցրեց, որ դեռ 2009 թվականից սկսած՝ «Ամուլսարի» հանքի շահագործման ընկերությունը փորձաքննության դրական եզրակացություն է ստացել։ Նախարարն անդրադարձավ վարչապետի հանձնարարականով 28 հանքարդյունաբերական ընկերություններում մեկնարկող ստուգումներին։
«Կասկածներ ունենք, որ նախատեսված գործունեությունը, այն ինչի համար ստացել են թույլտվություններ, կարող է չհամապատասխանել իրականացված և ծավալների առումով և աղտոտումների։ Մենք վերցրել ենք այդ կազմակերպությունների բեռնահատկացման ակտերը և համեմատում ենք փորձաքննությամբ տրված ծավալներին, պրակտիկորեն կարող են լինել դեպքեր, երբ փորձաքննության շրջանակում տրվել է շատ ավելի փոքր տարածքի համար գործունեությունը, սակայն ավելին է եղել»,- ասաց նախարարը։
Նախարարը վստահեցրեց, որ ստուգումներ են լինելու բոլոր հանքերում։ Հարցին՝ լինելու են ստուգումներ նաև Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող ընկերություններում, նախարարը պատասխանեց․ «Ի՞նչ կապ ունի, թե հանքն ումն է, որևէ տարբերակում չի լինելու»։

Министр охраны природы: “Развивать в Армении горнодобывающую отрасль в таких объемах неправильно”
Новоназначенный министр охраны природы Эрик Григорян не согласился с мнением экологов о том, что он является представителем компании “Лидиан Армения” в правительстве. Григорян утверждает, что предложение занять эту должность получил лично от премьер-министра.
“Что значит представитель “Лидиан”? Я представитель правительства и делаю свое дело. Еще раз подчеркиваю: если б я испытывал давление со стороны каких-либо лиц, то я бы не согласился на эту работу”,- сказал министр. На вопрос о его отношении к Амулсарскому месторождению, Эрик Григорян ответил: “Начиная с 2011 г. я ни разу не изменил своего подхода и как специалист и эколог всегда утверждал одно и то же: развитие горнодобывающей промышленности в таких объемах неправильно. Потому что в плане биоразнообразия Армения – одно из важных мест в мире, и это не просто слова. Я лично считаю, что Армения должна больше развивать науку, информационные технологии, но есть процессы, которые начались давно, и это связано с правовыми вопросами”.
Министр напомнил о том, что еще в 2009 г. в связи с эксплуатацией Амулсара компания получила положительное заключение экспертизы. Эрик Григорян коснулся и поручения главы правительства провести проверки на 28 горнодобывающих компаниях.
“Есть подозрения, что предусмотренная деятельность, по которой получены разрешения, может не соответствовать реальной ситуации как в плане объемов, так и в плане загрязнений”,- сказал глава МОП.
На вопрос, предусмотрены ли проверки в компаниях лидера партии “Процветающая Армения” Гагика Царукяна, Эрик Григорян ответил: “Какое имеет значение, кому принадлежит месторождение. Мы различий не делаем”.