Կավատը դատապարտվեց 5 տարի ազատազրկման
Հունվարի 31-ին Երեւանի Շենգավիթ համայնքի առաջին ատյանի դատարանում ավարտվեց չորս ամիս առաջ սկսված կավատության եւ մարդկանց առեւտրի մեղադրանքով հարուցված քրեական գործի դատաքննությունը:
Դատախազությունը 2006թ.-ին Մայրանուշ Հարությունյանին, Սուսաննա Նիկողոսյանին եւ Ռուզաննա Բաղդասարյանին մեղադրանք էր ներկայացրել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 261-րդ հոդվածով (կավատություն), իսկ Գայանե Մելքոնյանին` 261-րդ եւ 132-րդ (մարդկանց առեւտուր) հոդվածներով:
Դատարանում գործով իբրեւ տուժող անցնողՀասմիկը (հոդվածում տուժողների անունները փոխված են ) պատմեց, որ 2005-ին իր ծանոթ Քնարիկ Ղանդիլյանն իրեն առաջարկել է մեկնել Դուբայ` բարձր աշխատավարձով մատուցողուհի աշխատելու: «Գտնվելով նյութական ծանր վիճակում եւ խնամքիս ունենալով երկու անչափահաս երեխա՝ համաձայնվել եմ»,-պատմեց Հասմիկը:
Որոշ ժամանակ անց Քնարիկը նրան տարավ Գայանե Մելքոնյանի տուն: Վերջինս հենց նույն պահին զանգել է Դուբայ` Իրինա Ենոքյանին, որից հետո Հասմիկին հայտնել է, որ վաղն իսկ Գյումրիից պետք է մեկնի Երեւան, այնտեղից էլ` Դուբայ: Անակնկալի եկած Հասմիկին Քնարիկը հանգստացնում է եւ ասում, թե ինքն արդեն տեղեկացրել է նրա մորը՝ ասելով, որ Երեւանում աշխատանք է գտել աղջկա համար:
Դուբայ հասնելուն պես Իրինա Ենոքյանը վերցրել է Հասմիկի անձնագիրը եւ պարբերաբար ծեծի միջոցով նրան ստիպել զբաղվել մարմնավաճառությամբ: 2005-ի դեկտեմբերին ոստիկանությունը կալանավորել է Հասմիկին, 2006-ի հունվարին վտարվել է երկրից:
«Շատ վատ պայմաններում էի ապրում, դրա համար էլ մտածում էի փող աշխատելու ուղղությամբ: Մայրս չէր աշխատում, իսկ ես սովորում էի: Ուսմանս վարձը տատիկս էր տալիս, երբեմն էլ մորեղբայրս էր Ռուսաստանից գումար ուղարկում: Դասից տուն վերադառնալու ճանապարհին հանդիպել եմ իմ ծանոթ Անուշ Հարթենյանին եւ զրույցի ընթացքում պատմել, որ սոցիալական վատ պայմաններում եմ ապրում: Անուշը ասաց, որ մի ծանոթ կին ունի, որը ինձ կարող է արտասահման ուղարկել, եւ լավ գումար կվաստակեմ»,- պատմեց Նազիկը:
Հենց նույն օրն էլ Նազիկը Անուշի հետ այցելում է Գայանե Մելքոնյանին: Գայանեն Նազիկին վստահեցնում է, որ ինքը լավ կապեր ունի Թուրքիայում եւ կարող է նրա համար բարձր վարձատրությամբ աշխատանք գտնել: Զրույցին ներկա են եղել նաեւ Քնարիկ Ղանդիլյանն ու Լիա Բագարյանը, ովքեր հաստատել են Գայանեի խոսքերը: Հաջորդ օրը Նազիկը նորից այցելեց Գայանեին: Վերջինս հայտնում է, որ իր ծանոթ Մելինեն ժամանում է Թուրքիայից, սակայն նորից վերադառնալու է, եւ հենց նրա հետ էլ կարող է մեկնել:
«Հարցուփորձ արեցին, թե ինչ կարող եմ անել: Հետո էլ ասացին, որ լավ փող կարող եմ աշխատել, բնակարան ունենալ, հարազատներիս օգնել: Կոնկրետ մատուցողուհու աշխատանք ինձ Մելինեն է առաջարկել, Գայանեն ոչինչ չի խոստացել: Նույնիսկ չգիտեմ՝ Մելինեն ինձ համար վճարե՞լ է Գայանեին, թե՞ ոչ»,- պատմեց Նազիկը:
Մի քանի օրից մատուցողուհի աշխատելու նպատակով Նազիկը Մելինե Գեւորգյանի, ոմն «չախկալ» Գայանեի եւ Նելլի Մնացականյանի հետ ճանապարհվում է Թուրքիա: Ճանապարհածախսը վճարել էր Մելինեն: Թուրքիայում Նազիկին մի շարք անակնկալներ էին սպասվում: Մելինեն հայտնում է, որ Նազիկի ճանապարհածախսը կազմել է 400 ԱՄՆ դոլար, եւ նա պետք է ոչ թե մատուցողուհի աշխատի, այլ` մարմնավաճառ, քանի որ այդ արհեստն այնտեղ ավելի լավ է վարձատրվում: Ուշադաս քաղաքում Մելինեն աշխատում էր ազգությամբ քուրդ Մուժդատի հովանու ներքո: Մուժդատը աղջիկներին սպառնում է, որ հրաժարվելու դեպքում նրանց կվաճառի Անթալիայում կամ էլ Ստամբուլում գործող կավատներին:
«Սկզբում վախեցանք, քանի որ օտար քաղաքում էինք հայտնվել եւ լեզու էլ չգիտեինք: Հետո համաձայնվեցինք: Ի վերջո, պարտքը պետք է վերադարձվեր: Թեպետ անձնագիրս մոտս էր եւ հյուրանոցից դուրս գալու հնարավորություն ունեի, բայց չեմ փախել: Երեք ամիս կիսովի աշխատեցի Մելինեի հետ: Հետո մի որոշ ժամանակ էլ մշտական ընկերոջս հետ ապրեցի, որից հետո վերադարձա Հայաստան»,- դատարանում պատմեց Նազիկը:
Նազիկը դատարանում հայտարարեց, որ ամբաստանյալների հանդեպ պարտք ու պահանջ չունի: Իսկ այս պատմության մեջ իրեն տուժող է համարում միայն այն պատճառով, որ իրեն խաբել են եւ չեն ասել, թե Թուրքիայում ինչ ճանապարհով է գումար վաստակելու:
Ցուցմունքներ տալու համար դատարան էին ներկայացել նաեւ վկաներ, որոնից յուրաքանչյուրը պատմեց իր պատմությունը, թե ինչպես է ամբաստանյալների միջոցով մեկնել Թուրքիա` կոնկրետ մարմնավաճառությամբ զբաղվելու: Սակայն նրանցից ոչ մեկն ամբաստանյալների հանդեպ պարտք ու պահանջ չուներ, քանի որ սեփական նախաձեռնությամբ ու կամքով էին մեկնել՝ հենց մարմնավաճառությամբ գումար վաստակելու համար:
Զարմանալի է, բայց եւ տուժողը, եւ վկաները հրաժարվեցին իրենց նախաքննական ցուցմունքների կոնկրետ այն հատվածից, որտեղ ներկայացրել են Սուսաննա Նիկողոսյանի` հանցագործությանը մեղսակից լինելու եւ իրենց հավաքագրելու մասին: Ի դեպ, Սուսաննա Նիկողոսյանը հենց այն ամբաստանյալն է, որին մեկ ամսվա տարբերությամբ մեղադրանք է ներկայացվել միեւնույն բնույթի երկու տարբեր գործերով, եւ որի պատճառով էլ տվյալ քրեական գործերն իրար են միացվել:
Գործով մեկ այլ տուժող՝ Լարիսան, պատմեց, որ սոցիալապես ծանր վիճակում էր գտնվում, եւ ապրուստի հիմնական աղբյուրը դստեր նպաստն է եղել, երբեմն եղբայրն է արտասահմանից գումար ուղարկում: Ինչպես ինքն է ասում` շատ խիստ կարիքի դեպքում նաեւ մարմնավաճառությամբ է զբաղվել: Լարիսան իր ծանր վիճակի մասին պատմել է հարեւանուհի Գայանե Մելքոնյանին, որի ծանոթների միջոցով էլ վարսահարդար աշխատելու պայմանով 2004-ին մեկնել է Տրապիզոն: Տրապիզոնում նրան դիմավորել է իջեւանցի Գոհարը:
«Գոհարն ասաց, թե այստեղ վարսավիրի մասնագիտությամբ լավ գումար չես աշխատի, եւ ճանապարհածախսի համար տված պարտքը շուտ մարելու համար պետք է մարմնավաճառությամբ զբաղվեմ: Ես հրաժարվեցի, բայց անձնագիրս ձեռքիցս վերցրեցին ու ճնշելով փողոց հանեցին: Մոտ 6 ամիս աշխատեցի, բայց գումարն ամբողջովին Գոհարին էի տալիս: Միայն մի անգամ 100 ԱՄՆ դոլար է տուն ուղարկել: Հետո մայիս, թե հունիս ամիսն էր, ինչքան գիտեմ, 2.000 դոլարով ինձ վաճառեց Ֆերման անունով մի կավատի»,- պատմում է Լարիսան: Վերջում տուժողը հայտարարեց, թե կոնկրետ Գայանե Մելքոնյանի հանդեպ ոչ մի պահանջ չունի, քանի որ վերջինս իրեն խաբեությամբ չի ուղարկել եւ ոչ էլ այլ աշխատանք է խոստացել:
Գործով մեկ այլ վկայի՝ Սյուզաննա Հակոբյանի ցուցմունքը գրեթե նույն բովանդակությունն ուներ. նա Գայանե Մելքոնյանի հարեւանուհին է եւ հերթական զրույցներից մեկի ժամանակ ցանկություն է հայտնել Թուրքիա մեկնելու մասին: Գայանե Մելքոնյանն էլ Սյուզաննային ծանոթացրել է Թուրքիայում լավ կապեր ունեցող իր ծանոթների հետ: Վերջինս Թուրքիայում աշխատել է ամբաստանյալ Մայրանուշ Հարությունյանի ղեկավարության ներքո, հետո բավարար գումար աշխատելուց հետո վերադարձել է Հայաստան, իսկ Գայանեի հանդեպ պահանջ չունի: Վերջում Սյուզաննա Հակոբյանը դատարանի դահլիճում հայտարարեց, որ նախաքննական ցուցմունքները, որոնք չեն համապատասխանում իրականությանը, գրել է քննիչի թելադրանքով: «Մի ահավոր հայհոյանքներ են տալիս ու ստիպում, որ իրենց ուզածը գրեմ: Դե, գրեցի, բայց հենց դուրս եկա, նույն գործով վկա Կարինեի հետ բողոք գրեցի քննիչի դեմ»,- պատմեց Սյուզաննա Հակոբյանը:
Դատարանում բացի Գայանե Մելքոնյանից, մյուս ամբաստանյալներն իրենց մեղավոր ճանաչեցին եւ դատարանից մեղմ պատիժ խնդրեցին:
Դատավոր Սուրիկ Կոստանյանը մերժեց Գայանե Մելքոնյանի պաշտպան Գուրգեն Գրիգորյանի` գործը նորից նախաքննության ուղարկելու պահանջը եւ վճռեց Գայանե Մելքոնյանին առաջադրվող երկու հոդվածներով էլ մեղավոր ճանաչել եւ ազատազրկել 5 տարի ժամկետով, իսկ Սուսաննա Հակոբյանին` 2 տարի ժամկետով: Մայրանուշ Հարությունյանի եւ Ռուզաննա Բաղդասարյանի հանդեպ որպես պատժամիջոց նշանակվեց պայմանական փորձաշրջան` 1 տարի ժամկետով:

Pimp Sentenced to Five Years In Prison
On January 31 st a four-month criminal trial involving pimping and human trafficking came to an end in the Court of First Instance of Yerevan's Shengavit district. In 2006 Mayranush Harutyunyan, Susanna Nikoghosyan, and Ruzanna Baghdasaryan were charged by prosecutors with violating the Article 261of the Criminal Code of the Republic Armenia. Gayane Melkonyan was charged for violating the Articles 261 and 132, on human trafficking.
An alleged victim, Hasmik (all the names in this article are fictitious) told the court that in 2005 her acquaintance Knarik Danielyan offered her a high-paying job as a waitress in Dubai. “Being in a dire state financially and having to take care of two young children, I agreed,” Hasmik recounted.
After some time, Knarik took Hasmik to Gayane Melkonyan's house. Melkonyan immediately called Irina Yenokyan in Dubai, and then told Hasmik that she should leave Gyumri for Yerevan the next day, and from there to Dubai. Knarik reassured the surprised Hasmik and told her that she had already informed Hasmik's mother that Hasmik had found a job in Yerevan.
As soon as Hasmik reached Dubai, Irina Yenokyan seized her passport and forced her into prostitution by repeatedly beating her. Hasmik was arrested by the police In December 2005 and deported in January 2006.
“I was living in very bad conditions, so I was looking for way to earn some money, “ recounted Nazik, another victim. “My mother wasn't working, and I was studying. My grandmother was paying my tuition, and sometimes my uncle would send money from Russia. Coming home from classes I ran into Anush Harutyunyan, an acquaintance of mine, and during our conversation I told her about my financial situation. Anush said that she knew a woman who could send me abroad to earn good money, “Nazik went to see Gayane Melkonyan the same day. Gayane persuaded Nazik that she had connections in Turkey and could find a high-paying job for her. Knarik Ghandilyan and Lia Bagaryan were also present during the conversation and they confirmed Gayane's words. The next day Nazik again visited Gayane, who told her that her acquaintance Meline would be arriving soon from Turkey, and then returning shortly thereafter, so Nazik could go with her.
“They asked me what I could do. Then they told me that I could earn good money, have a nice apartment, and help my family. It was Meline who offered me a waitressing job. Gayane didn't promise anything. I don't even know if Meline paid Gayane anything for me.”
Several days later Nazik traveled with Meline Gevorgyan, Gayane, and Nelli Mnatastakanyan to Turkey, expecting to work as a waitress there. Meline paid the travel costs. But there were several surprises awaiting Nazik in Turkey. Meline told her that her travel costs were $400, and that she was not going to work as a waitress, but as a prostitute, because that work was better paid there. Meline was working in the city of Ushadas under the supervision of a Kurd named Mujhdat. Mujhdat threatened the girls that if they didn't work he would sell them to pimps in Antalya or Istanbul.
“At first we were afraid, since we were in a foreign city and didn't know the language. Afterwards we agreed. After all, the debt had to be repaid. Even though my passport was with me and I could leave the hotel, I didn't run away. For three months I shared my earnings with Meline. After that, I lived for some time with my boyfriend, and then came back to Armenia, “ Nazik told the court.
Nazik testified that she considered herself quits with the defendants, but at the same time she was a victim, because she had been tricked into going to Turkey on false pretences.
Several other witnesses told the court that they had gone to Turkey with the help of the defendants, specifically to engage in prostitution. But none of them had any issues with the defendants because they went on their own initiative and of their own free will in order to make money as prostitutes.
Oddly, both the victims and the witnesses refuted the section of their preliminary statements where they mentioned Susanna Nikoghosyan as being involved in the crime as their recruiter. Susanna Nikoghosyan was a defendant in two similar cases, which were subsequently merged, a month ago that were subsequently merged.
Larisa, another victim, told the court that she was in dire straits financially and that her only source of income was her daughter's allowance and occasional money from her brother who lived abroad. She added that in very tough times she would also work as a prostitute. Larisa told her neighbor Gayane Melkonyan about her tough situation, and through Gayane, left in 2004 for Trabzon to work as a hairdresser. In Trabzon she was met by Gohar from Ijevan.
“Gohar told me that I wouldn't be able to make good money working as a hairdresser there and that in order to pay the travel debt back quickly I would have to work as a prostitute. I refused but they took away my passport and forced me out on the street. I worked for six months and gave all the money to Gohar. Only once did I send $100 back home. Later on, it was either May or June, they sold me for about $2,000 to another pimp called Ferman,” Larisa recounted. In the end the victim said that she had no complaint against Gayane Melkonyan as she hadn't tricked her and promised her a job.
In court, all the defendants with the exception of Gayane Melkonyan pled guilty and requested a lenient sentence. Judge Surik Kostanyan denied the request of Gayane Melkonyan's attorney Gurgen Grigoryan request to move the case back to the preliminary phase, and found Gayane Melkonyan guilty of violating two articles of the criminal code, sentencing her to five years in prison. Susana Hakobyan was sentenced to two years, and Mayranush Harutyunyan and Ruzanna Baghdasaryan each received one year of probation.