Հայտնի են «Երևակայության գավաթի» հաղթողները
Երեկ «Մարիոթ Արմենիա» հյուրանոցում կայացավ «Երևակայության գավաթ Հայաստան 2011» մրցույթի մրցանակաբաշխության արարողությունը:
«Երևակայության գավաթը» ՏՏ ոլորտի ուսանողների համար նախատեսված, աշխարհում առաջատար ամենամյա միջազգային մրցույթ է, որն անցկացնում է «Մայքրոսոֆթ» կորպորացիան: Մրցույթի նպատակն է օգնել երիտասարդ մասնագետներին բացահայտելու իրենց ներուժը տեխնոլոգիաների և նորարարությունների ստեղծման մեջ:
Այսօր մրցույթին մասնակցում է աշխարհի ավելի քան 100 երկիր ու տարածաշրջան: Արդեն չորրորդ տարին է, մրցույթն անցկացվում է նաև Հայաստանում' «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի, «Մայքրոսոֆթի» հայաստանյան գրասենյակի և «Մայքրոսոֆթ» ինովացիոն կենտրոնի համատեղ վարչարարությամբ:
Այս տարի միջազգային մրցույթի թեման է «Պատկերացրու աշխարհը, ուր տեղեկատվական տեխնոլոգիաներն օգնում են աշխարհի հրատապ խնդիրների լուծմանը»: Միջոցառման ընթացքում պարգևատրվեցին «Իքս-թիչ», «Eco-Friends» և «ANAKA» թիմերը' զբաղեցնելով համապատասխանաբար 1-ին, 2-րդ և 3-րդ տեղերը:
Հաղթող թիմերը ստացան «Ձեռնարկությունների ինկուբատոր» հիմնադրամի սահմանած դրամական պարգևները. 1-ին մրցանակ' 300.000 ՀՀ դրամ, 2-րդ մրցանակ' 250.000 ՀՀ դրամ, և 3-րդ մրցանակ' 150 000 ՀՀ դրամ: «Իքս-թիչ» թիմը «ԱրմենՏել» ընկերությունից նաև ստացավ դյուրակիր համակարգիչ: Մյուս թիմերը հրավիրվեցին «ԱրմենՏելի» գլխավոր գրասենյակ' խրախուսական նվերներ ստանալու:
«Իքս-թիչ» թիմի գաղափարը ենթադրում է օնլայն գլոբալ ուսումնական պորտալի ստեղծում, որը մարդկանց հնարավորություն կտա գտնել մատչելի ուսումնական ծրագրեր ամենատարբեր թեմաներով, իսկ մասնագետներին' գտնել բազմամարդ լսարան: Ծրագիրն ուղղված է համատարած կրթության ապահովմանը և գործազրկության կրճատմանը:
2011թ. ամռանն առաջին տեղը զբաղեցրած «Իքս թիչը« կմեկնի Նյու Յորք' Հայաստանը ներկայացնելու «Երևակայության գավաթի» միջազգային եզրափակիչ մրցույթում:
«Նորարարությունը պարզապես տեխնոլոգիան չէ, նորարարությունը մտածելակերպ է, որը պետք է շարունակաբար խրախուսվի մեր երիտասարդների շրջանում»,- մրցանակաբաշխության ժամանակ ասաց ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը:
Իսկ «ԱրմենՏել» ՓԲԸ գլխավոր տնօրեն Իգոր Կլիմկոն նշեց, որ «Երևակայության գավաթ» միջազգային ուսանողական մրցույթը վառ օրինակ է, թե ինչպես է խոշոր բիզնեսը խրախուսում երիտասարդների նորարարական տեխնոլոգիական նախաձեռնությունները:

Стали известны имена победителей конкурса "Кубок воображения"
В гостинице "Мариотт Армения" вчера состоялась церемония вручения призов конкурса "Кубок воображения. Армения-2010". "Кубок воображения" – это престижный международный конкурс, который проводится каждый год корпорацией "Майкрософт" для студентов сферы IT-технологий. Цель конкурса помочь молодым специалистам раскрыть свой потенциал в деле создания технологий и инноваций.
На сегодняшний день в конкурсе принимают участие более 100 стран мира. Уже четвертый год конкурс проводится также в Армении при совместном администрировании армянского фонда "Инкубатор предприятий", ереванского офиса компании "Майкрософт" и инновационного центра "Майкрософт".
Для нынешнего конкурса была выбрана следующего тема: "Представь мир, в котором информационные технологии помогают актуальному решению проблем мира". Победителями стали команды "Икс тич", "Eco-Friends" и "ANAKA", занявшие соответственно 1-е, 2-е и 3-е места. Им были вручены денежные призы, учрежденные фондом "Инкубатор предприятий": 1-е место – 300.000 драмов, 2-е место – 250.000 драмов и 3-е место – 150.000 драмов. Команда "Икс тич" получила также нетбук от компании "АрменТел".
Идея команды "Икс тич" предполагает создание глобального учебного онлайн-портала, который даст возможность находить доступные учебные программы по различным темам, а специалистам – собрать широкую аудиторую. Программа направлена на обеспечение повсеместного образования и сокращение безработицы.
Занявшая 1-е место команда "Икс тич" летом отправится в Нью-Йорк, где представит Армению в финальном туре международного конкурса "Кубок воображения".
"Инновация не просто технология, инновация – тот образ мышления, который должен постоянно поощряться у нашей молодежи",- заявил во время вручения призов министр образования и науки РА Армен Ашотян.
А генеральный директор ЗАО "АрменТел" Игорь Климко отметил, что международный студенческий конкурс "Кубок воображения" – яркий пример того, как крупный бизнес поощряет инновационные технологические инициативы молодежи.