Եվրոպոլը վնասազերծել է նախկին թենիսիստների հայկական քրեական խմբավորմանը
Եվրոպոլը վնասազերծել է նախկին թենիսիստների հայկական խմբավորմանը, որոնք ֆիքսված խաղերում խաղադրույքներ են կատարել:
13 անդամից բաղկացած քրեական խմբավորումը գործել է Բելգիայում:
Բելգիայի ոստիկանությունը 21 որոնում է իրականացրել Արևելյան Ֆլանդրիայի մի քանի համայնքներում որպես բելգիացի եւ հայ անդամների մասնակցությամբ կազմակերպված հանցախմբի գործունեության հետաքննության մաս: Բելգիայի դաշնային դատախազությունն է հետաքննությունը վարում:
Համաձայն տեղական La Libre Belgique թերթի, 13 անձ է ձերբակալվել հարցաքննության համար, և նրանց կարող են կալանավորվել: Հայտնի է դարձել, որ խմբավորումը ձևավորվել է 2014-ին և ներագրավված են եղել պրոֆեսիոնալ թենիսիստներ: Խմբավորման անդամենրը գումար են աշխատել` ֆիքսված խաղերի վրա խաղադրույքներ կատրելով: Հետաքննությունը սկսվել է 2015-ին, երբ խաղային հանձնաժողովը բուքմեյքերներից ստացել է մի քանի հաշվետվություն, որ Բելգիայում բնակվող որոշ հայեր ներգրավված են ֆիքսված թենիսի խաղերում:
Թերթը նշում է, որ խաղադրույքները կատարվել են երկրորդային մրցաշարերում, որոնք ընդհանրապես չեն տեսագրվում, և խաղացողներն այդ պարագայում ավելի հակված են կաշառքների: Խմբի անդամները մոտավորապես նույն սոցիալական հատկանիշներն ունեն ` ոչ մի աշխատանք և ոչ մի հայտարարագրված եկամուտ:
Եվրոպոլն աջակցել է խմբի վնասազերծման գործողություններին: Հետաքննությունը միաժամանակ տարվել է Բուլղարիայում, Գերմանիայում, Նիդեռլանդներում, Սլօվակիայում, Միացյալ Նահանգներում և Ֆրանսիայում:

The Belgian police conducted 21 searches in a few communes of East Flanders as part of the investigation into the activities of an organized criminal group with Belgian and Armenian members. The Belgian federal prosecutor's office runs the investigation.
According to the local newspaper La Libre Belgique, 13 people were detained for interrogations, and they might be locked up.
It has been established that the group was created in 2014 and included some professional tennis players. The criminals made money betting on fixed matches. The investigation began in 2015 when the gambling commission had received several reports from bookmakers that some Armenians living in Belgium were involved in fixed tennis matches.
The newspaper specifies that the bets were made on games in secondary tournaments that are generally not video recorded, and the players are more prone to bribery. All the group members have roughly the same social characteristics: no job and no income declared.
Europol backed the operation to crush the group. Investigations were simultaneously conducted in Bulgaria, Germany, the Netherlands, Slovakia, the United States and France.