Արտոնություն՝ «Լենտեքս» եւ «Արարատի գինու գործարան» ընկերություններին
Տնտեսական զարգացման և ներդրումների նախարարության առաջարկով կառավարությունն այսօրվա նիստում արտոնություն տվեց որոշ ընկերությունների:
Մասնավորապես` «Լենտեքս» ընկերությանը թույլատրվեց Հայաստան ներմուծել թեթև արդյունաբերության մեջ օգտագործվող ապրանքներ՝ մաքսատուրքի ազատման արտոնությունից օգտվելով: 687 մլն դրամ արժողությամբ ապրանքները հանրապետություն կներմուծվեն Չինաստանից, Հնդկաստանից, Ֆիլիպիններից, Ուզբեկստանից, Գերմանիայից:
«Լենտեքս» ՍՊԸ-ն հիմնադրվել է 2003 թվականին Գյուրիում: Այն գուլպաների և զուգագուլպաների խոշորագույն արտադրողներից մեկն է Հայաստանում:
Արտոնություն տրվեց նաեւ «Արարատի գինու գործարան» ՍՊԸ-ին՝ թույլատրելով հունիսի 12-ից մինչև դեկտեմբերի 31-ը ներմուծել ժամանակակից սարքավորումներ՝ ավելացված արժեքի հարկի վճարման ժամկետը 3 տարի հետաձգելով:
Ընկերությունը ներդրումային ծրագրի շրջանակներում նախատեսում է ձեռք բերել խմիչքների արտադրության և իրացման համար չժանգոտվող մետաղյա ցիստեռններ` հավաստելով, որ է´լ ավելի կբարձրացնի արտադրության որակը և կավելացնի արտադրանքի ծավալները։ Ներդրումների ծավալը կկազմի 0,86 մլրդ դրամ:
Նշենք, որ «Արարատի գինու գործարան» ՍՊԸ-ն ստեղծվել է 2015 թվականին և գործունեություն է ծավալում Արարատի մարզում: «Արարատի գինու գործարան» ՍՊԸ-ն գործադիրի կողմից ևս մեկ արտոնություն էր ստացել 2017 թվականի դեկտեմբերի 7-ին: Մաքսատուրքից ազատման այդ արտոնությունից օգտվելով` մինչև 100 տոննա տարողությամբ 45 հազար հատ ցիստեռն պետք է ներմուծեր Բուլղարիայից:

Льготы – компаниям “Лентекс” и “Араратский винный завод”
На сегодняшнем заседании правительства некоторые компании по предложению Министерства экономического развития и инвестиций получили льготы.
В частности, компания “Лентекс” освобождена от уплаты таможенной пошлины на импорт в РА товаров, используемых в легкой промышленности. Товары на сумму 687 млн драмов должны быть импортированы в Армению из Китая, Индии, Филиппин, Узбекистана, Германии.
ООО “Лентекс” было основано в 2003 г. в Гюмри. Компания является одним из крупных производителей чулочно-носочных изделий в Армении.
Налоговую льготу получило и ООО “Араратский винный завод”. Компании предоставлена 3-летняя отсрочка от уплаты НДС при импорте современного оборудования в период с 12 июня по 31 декабря. В рамках инвестиционной программы компания предусматривает приобрести нержавеющие металлические цистерны для производства и реализации алкогольных напитков, которые, по заверениям представителей предприятия, будут способствовать повышению качества и объемов продукции.
ООО “Араратский винный завод” было создано в 2015 г. Свою деятельность компания развертывает в Араратской области.