Եվրաինտեգրման երեք փորձ
Հարավային Կովկասի երեք երկրների եվրաինտեգրման գործընթացը միանշանակ չի ընկալվում ոչ միայն այդ երկրների քաղաքական վերնախավում, այլեւ քաղաքագետների, փորձագետների շրջանակներում: Խնդիրը բարդ է' կապված ինչպես այդ երկրների ներքին զարգացումները եվրաստանդարտների մակարդակին հասցնելու, այնպես էլ արտաքին կողմնորոշումների մեջ շտկումներ կամ կտրուկ շրջադարձեր անելու անխուսափելիության հետ: Մյուս կողմից, Եվրոպայի հետ ավելի սերտ փոխհարաբերություններ ունենալու պատրաստակամությունը միշտ չէ, որ կապվում է սեփական անվտանգության երաշխիքների ամրապնդման հետ:
Հայաստանում, Վրաստանում եվ Ադրբեջանում այսօր նույնիսկ հետեւյալ կարծիքն է շրջանառվում. «Եթե Եվրոպան ընդունել է իր քաղաքական ու տնտեսական սահմաններն ընդլայնելու ծրագիր, ուրեմն արժե՞ արդյոք ժրաջանորեն տքնել հանուն «եվրաստանդարտացում» կասկածելի եւեւույթի: Այսպես թե այնպես, պետք լինի' կընդունեն իրենց շարքերը»: Այլ խոսքով, եթե եվրաինտեգրումն այլեւս այլըտրանք չունի, ապա չարժե այդքան մտավարժանքներ անել այդ ուղղությամբ:
Սակայն այլընտրանք ունենալ-չունենալու հարցն էլ միանգամից պարզ ընկալելի չէ: Եթե այլընտրանքը մեր երեք երկրների ասիականացումն է, ապա բոլորը միանշանակ եվրաինտեգրման կողմնակից են (սովորաբար այս դեպքում հիշատակվում են հայերի, վրացիների, ադրբեջանցիների քաղաքակրթական եւ պատմական ընդհանրությունները եվրոպացիների հետ): Տարընթերցումներն առաջանում են այլընտրանքը որպես Ռուսաստանից հեռացում դիտարկելիս: Վրաստանում միանշանակ կողմ են այդ այլընտրանքին, քանի որ Ռուսաստանից հեռացումը համարում են միաժամանակ եւ նպատակ, եւ միջոց: Իսկ Հայաստանում եւ Ադրբեջանում հիմնականում ղարաբաղյան խնդրի պատճառով դեռ մտածում են: Ամեն դեպքում, եվրաինտեգրման այլընտրանքայնության խնդիրը երեք երկրներում էլ օրակարգային է:
Մեծ հաշվով եվրաինտեգրման հետ կապված հարցերի մասին դատողությունները խմբավորվում են հետեւյալ երեք մոտեցումների հիման վրա.
1. մենք գնում ենք Եվրոպա' «տեղում», նրանց օրենքները կիրառելով' մեր անլուծելի թվացող խնդիրները հաղթահարելու համար,
2. եվրոպական էլիտար տարբեր ակումբների լիարժեք մասնակիցը դառնալու, եվրոպացիների գլխացավանքը մեր խնդիրներով չավելացնելու համար մինչ այդ պետք է լուծենք մեր միջեւ եղած բոլոր հարցերը,
3. անկախ ամեն ինչից' արդեն լավ է, որ գնում ենք դեպի Եվրոպա, քանի որ այդ ընթացքում ստիպված ենք լինելու մի քանի մակարդակով բարձացնել մեր քաղաքական ու տնտեսական բնութագիրը: Լավ է նույնիսկ, եթե անգամ չհաջողվի, ի վերջո, լիովին բավարարել նրանց պահանջները:
Իսկապես, եվրոպական ընտանիքում կարելի է հայտնվել տարբեր մուտքերից' թակելով կամ ՆԱՏՕ-ի, կամ ԵՄ-ի դռները: Կախված առաջնահերթություներից' կարելի է զարգացնել եվրաինտեգրման տարբեր արագություններ: Եթե նախեւառաջ պետք է անդամակցել ռազմաքաղաքական Ալյանսին (ՆԱՏՕ-ին), որը համեմատաբար ավելի ճկուն է իր պահանջներին այս կամ այն անհամապատասխանությունը ընկալելու գործում, ապա պետք է զարկ տալ ռազմական ստանդարտների հարցին, եթե ԵՄ-ին եւ ՆԱՏՕ-ին միաժամանակ' ապա պետք է գրանցել կտրուկ, անշեղ եւ բազմակողմանի զարգացման ցուցանիշներ: Այստեղից էլ առաջ է եկել Հարավային Կովկասի եվրաինտեգրման տարբեր արագությունների մասին քաղաքագետների շրջանակներում գործածվող թեզը:
Անշրջադարձելի՞ է, արդյոք, հարավկովկասյան երկրների' եվրակառույցներին ինտեգրվելու ընթացքը: Ավելի շատ արտաքի՞ն, թե՞ ներքին բնույթի են դրա գլխավոր խոչընդոտները: Եվրաինտեգրումն անհրաժեշտ է հանուն այդ երկրների անվտանգությա՞ն, թե՞ անվտանգությունը պետք է հանուն եվրաինտեգրման: Երեք տարբե՞ր ճանապարհներ են տարածաշրջանի երկրներին Եվրոպա հասցնելու, թե՞, այնուամենայնիվ, ճանապարհը մեկն է:
Այս խնդիրները քննարկելու, տարածաշրջանում դրանց արդի ընկալումներին ծանոթանալու համար մարտի 7-10-ը Հետաքննող լրագրողների «Ռեգիոն» կենտրոնը անցկացրեց ինտերնետ-կոնֆերանս, որին մասնակցում էին
Ադրբեջանից'
- Ռասիմ Մուսաբեկովը, անկախ փորձագետ,
- Ավյազ Ռուստամովը - պատմաբան, Բաքվի պետական համալսարանի դասախոս,
Վրաստանից'
- Արչիլ Գեգեշիձեն, փորձագետ, Ռազմավարական եւ միջազգային հետազոտությունների ֆոնդ,
- Ալեքսանդր Ռուսեցկին, փորձագետ, Անվտանգության հարավկովկասյան ինստիտուտ,
Հայաստանից'
- Ալեքսանդր Իսկանդարյանը, Կովկասյան մեդիա-ինստիտուտի տնօրեն,
- Ստեփան Գրիգորյանը, Գլոբալացան եւ տարածաշրջանային համագործակցության կենտրոնի տնօրեն:
Ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում ծավալված բանավեճը (հատվածաբար): Ինտերնետ-կոնֆերանսի նյութերին ամբողջությամբ կարելի է ծանոթանալ www.regioncenter.org կայքում:

European Integration: Three attempts
The process of European integration currently underway in the three states of the South Caucasus is not regarded uniformly not only in the upper political echelons, but also among political scientists and other experts. The issue is complex; the countries need to adjust their internal developments to European standards, and correct or even completely change their external orientation. On the other hand, readiness to be more tightly integrated with Europe is not always tied to guarantees of achieving individual security. Some people in Armenia, Georgia and Azerbaijan are even of the opinion that "If Europe has a program to expand its political and economic borders, then is 'Eurostandardization' worth the effort? One way or another, if Europe needs to, it will accept us into its ranks." In other words, if there is no alternative to European integration, then there is no need to spend so much energy on it.
But the question of having or not having an alternative is not completely clear-cut. If the alternative is a shift towards Asia, then everyone is for European integration (in this case, everyone points out the similarities between Europeans and Armenians, Georgians and Azerbaijanis). However, differences arise when looking at it as a shift away from Russian influence. In Georgia, everyone is for this alternative, since they see a shift from Russian influence as a means to an end and an end in itself. But Armenia and Azerbaijan are still hesitant, mainly due to the Karabakh conflict. In any case, the issue of alternatives to European integration is a major question in all three countries.
As a whole, judgments on issues connected with European integration can be grouped according to three approaches:
• We're joining Europe; by applying their laws in our countries we can overcome our seemingly unsolvable problems.
• In order to become a full member of various elite European organizations, we should solve our problems ourselves and not cause more headaches for the Europeans.
• Regardless of the outcome, it is a good thing that we're integrating with Europe, since in the process we will have to improve our economic and political performance. It's a positive development, even if we fully don't meet all their requirements.
Is European integration irreversible in the countries of the South Caucasus? Are the barriers to this process more internal or external? Is European integration necessary for the security of these countries, or is it the other way around? Are there three different paths for the region's countries to reach Europe, or is there only one?
To discuss these questions and look for possible answers, the Investigative Journalists' Region Research Center organized an Internet conference for experts from Azerbaijan, Armenia, and Georgia at the Caucasus Journalists' Net from March 7th to 10th, 2005.