Էկոլոգիական փոփոխությունները` հիվանդությունների պատճառ
Բժշկական գործունեության առաջին տարիներին' 1987-ին կատարած հետազոտությունների արդյունքում բժիշկ Կարեն Ադամյանը հայտնաբերեց, որ Վանաձորում ֆարինգիտի առկայությունը պայմանավորված է քիմիական գործարանի գործունեությամբ: Նա գտնում է, որ մարդու ըմպանի լորձաթաղանթի բորբոքումների պատճառը գործարանի արտանետած ամոնիակն էր:
«Բայց այն ժամանակ մենք անտառ ունեինք: Էկոլոգիական փոփոխութունների արդյունքում փոխվել է նաեւ հիվանդությունների վիճակագրությունը»,- ասում է Կարեն Ադամյանը' Վանաձորի թիվ 2 հիվանդանոցի տնօրենը:
1992-98թթ. Վանաձորում եւ նրա շրջակայքում ոչնչացվեցին անտառային տարածքները: Օդի աղտոտում, փոշոտում, աղմուկի առկայություն. այս ամենը պետք է բերեին մարդու այս կամ այն ֆունկցիոնալ վիճակի խաթարման:
Եթե 2003-ին հիվանդանոցում ուղեղի անոթային հիվանդությունների 264 դեպք է արձանագրվել, ապա հաջորդ տարի այդ ցուցանիշն աճել է 14-ով: 36 դեպքով ավելացել է նաեւ ինֆարկտների թիվը՝ 2004-ին հասնելով 192-ի:
Բժիշկները վկայում են, որ վերջին տարիներին հիվանդությունների աճին զուգընթաց տեղի է ունեցել դրանց երիտասարդացում:
«Նախկինում ինսուլտով հիվանդների թիվն ավելանում էր գարնան ու աշնան ամիսներին: Հիմա դա նշանակություն չունի: Հիվանդներ մենք ընդունում ենք բոլոր ամիսներին»,-նշում է Վանաձորի թիվ 2 հիվանդանոցի գլխավոր նյարդաբան Գայանե Գասպարյանը: Նյարդաբանը հավաստում է, որ վերջին ինը տարիներին ավելացել են կենտրոնական նյարդային համակարգի ախտահարումները՝ ինսուլտ, էպիլեպսիա, ավելացել է նաեւ գլխուղեղի քաղցկեղով հիվանդների թիվը: Վանաձորի ուռուցքաբանական դիսպանսերի տվյալների համաձայն' քաղցկեղով հիվանդների թիվը 2000-ին եղել է 300, 2003-ին՝ 298, 2004-ին՝ 252:
«Շրջակա միջավայրում տեղի ունեցող փոփոխությունները դեր ունեն քաղցկեղի առաջացման մեջ: Օրինակ՝ թոքերի, շնչառական ուղիների վրա ազդում է օդի աղտոտվածությունը»,-ասում է Վանաձորի ուռուցքաբանական դիսպանսերի տնօրեն Սվետլանա Զարգարյանը: Քաղցկեղով հիվանդանալու հավանականությունն ավելի է մեծանում, երբ մարդու դիմադրողականությունն ընկնում է: Ուռուցքաբանն ասում է, որ դիմադրողականությունը պայմանավորված է նաեւ միջավայրի փոփոխություններով, այդ թվում՝ մթնոլորտի գազերի, խոնավության քանակի փոփոխությամբ:
Այսպիսին է վերջին տարիներին Վանաձորի թիվ 2 հիվանդանոցում արձանագրված մի քանի հիանդութունների վիճակագրությունը.
| Հիվանդության անվանումը | 2000թ | 2001թ | 2002թ. | 2003թ. | 2004թ. |
| Ռեւմատիզմ ակտիվ փուլում | 12 | 15 | 16 | 17 |
22 |
| Ուղեղի անոթային հիվանդություններ | 180 | 183 | 202 | 264 | 278 |
| Ինֆարկտ | 127 | 156 | 149 | 156 | 192 |
Էկոլոգիական գործոնների ազդեցությամբ պայմանավորված հիվանդություններից մասնագետներն առանձնացնում են սրտանոթային, շնչառական, արյան շրջանառության համակարգերի, ինչպես նաեւ քաղցկեղ, ալերգիկ բնույթ ունեցող հիվանդությունները: Միանշանակ ասել, թե որ գործոնն ինչպես է ազդում այս կամ այն հիվանդության տարածման վրա, բժիշկներն իրենց խնդիրը չեն համարում: Նրանք զբաղվում են կոնկրետ հիվանդության կոնկրետ բուժմամբ: Սակայն չեն ժխտում շրջակա միջավայրում տեղի ունեցող ցանկացած փոփոխության՝ անտառահատում կամ արդյունաբերական աղտոտում, ազդեցությունը մարդու օրգանիզմի վրա:
Անտառագետ, Գուգարքի պետական անտառային տնտեսության գլխավոր մասնագետ Գագիկ Ամիրյանը հաստատում է, որ մեկ տարվա ընթացքում 1 հա անտառը մթնոլորտը հարստացնում է 15 տոննա թթվածնով: Դրան զուգահեռ' մթնոլորտից կլանվում է 20-25 տոննա ածխաթթու գազ: Վանաձորը շրջապատող 5.000 հա անտառից, ըստ Գագիկ Ամիրյանի, պահպանվել է շուրջ 2.000 հա-ն: Պարզագույն թվաբանական հաշվարկով ստացվում է, որ ներկայումս տարեկան միջինը 66.000 տոննա ածխաթթու գազ չի կլանվում՝ մնում է Վանաձորը շրջապատող մթնոլորտում: Փաստորեն մթնոլորտում թթվածնի քանակը պակասել է տարեկան 45.000 տոննայով:
«Ընդհանրապես, ցանկացած օրգան կբողոքի թթվածնի բացակայությունից: Օրինակ' սրտային, թոքային բոլոր' հատկապես բրոնխային եւ ուղեղի պաթոլոգիաների դեպքում»,-ասում է Վանաձորի թիվ 2 հիվանդանոցի տնօրեն Կարեն Ադամյանը: Նա ինֆարկտի առաջացման կարեւոր պատճառներից է համարում նյարդային սթրեսները, հիպոդինամիան, վատ սովորույթները, ռիսկի գործոնը: Ինֆարկտի առաջացման մեջ անուղղակի կապ ունի նաեւ էկոլոգիան: Սրտի անոթների միջոցով արյուն չմղելու կամ արյան մեջ թթվածնի քիչ քանակի պատճառով թթվածնային քաղցը առաջացնում է սրտամկանի ինֆարկտ, ինսուլտ: Մյուս կողմից, ածխաթթու գազի ավելացումը մթնոլորտում ստիպում է ավելացնել րոպեում նախատեսվող 18 շնչառական շարժումները, որի արդյունքում հյուսվածքներում առաջացած նյութերը հանգեցնում են ֆունկցիոնալ խանգարումների:
«Եթե այսպես շարունակվի, հիվանդություններն ավելի կշատանան»,-պնդում է թերապեւտ-էնդոկրինոլոգ Ֆլորիզա Էլիզբարյանը: Սրտային, թերապեւտիկ, թոքային հիվանդությունների դրսեւորման վրա անտառահատումների ազդեցությունը բժշկուհին համարում է իր ենթադրությունը, միեւնույն ժամանակ չի բացառում անտառների ոչնչացումից հետո մթնոլորտում ավելացած փոշու, գազերի, հաճախակիացած քամու եւ անտառի բացակայությամբ պայմանավորված աղմուկի ազդեցությունը օրգանիզմի վրա:
ՀՀ բնապահպանության նախարարության շրջակա միջավայրի վրա ներգործության մոնիտորինգի կենտրոնի տվյալները վկայում են, որ Վանաձորում 1996թ.-ից հետո մթնոլորտում ավելացել է փոշու մասնիկների սահմանային թույլատրելի խտությունը:
Թույլատրելի քանակից փոշու միջին տարեկան խտության գերազանցումները Վանաձորում
1996 2000 2001 2002 2003 2004
1.3 1.4 1.5 1 1.1 2.2
Եթե անցած տարիներին փոշու խտությունը գերազանցել էր նորման առավելագույնը 2 անգամ, ապա 2004-ին այս ցուցանիշը դարձել է 2.7:
Փոշին ազդում է շնչուղիների, շնչառական համակարգի, սրտանոթային հիվանդությունների ավելացման վրա:
Կենսաբան, դոցենտ Զարուհի Վարդանյանը անտառի նշանակությունը վարակներից պաշտպանվելու տեսակետից բացատրում է նաեւ ֆիտոնցիտների առկայությամբ: Օրգանական այս մասնիկներն արտադրվում են բույսերի կողմից եւ ունեն բակտերիոսպան նշանակություն: Ըստ Զարուհի Վարդանյանի՝ ֆիտոնցիտների պակասն է նաեւ նպաստել գրիպի տարբեր տեսակների առաջացմանն ու տարածմանը:
Մոնիտորինգի կենտրոնի ուսումնասիրությունները միայն փոշու ծավալների մեծացում չեն արձանագրել: Վանաձորի մթնոլորտում առկա են շմոլ եւ ծծմբային գազեր, որոնք մարդկային օրգանիզմի համար վնասակար նյութեր են համարվում: Վանաձորում շմոլ եւ ծծմբային գազերի ծավալները սահմանային թույլատրելի խտությունը 1996-2004-ին գերազանցել են առավելագույնը 1.3—2.4 անգամ, իսկ Լոռու մարզի Ալավերդի քաղաքում ծծմբային գազի կուտակումները մթնոլորտում կարելի է դիտել անգամ անզեն աչքով:
Ալավերդիում էկոլոգիական լուրջ խնդիրների պատճառը «ACP» ՓԲԸ պղնձաձուլական գործարանն է, որը պղինձ է արտադրում առանց ծծմբական թթվի արտադրության: Ամսական 1000-2000 տոննա ծծմբային գազն ուղղակիորեն արտանետվում է մթնոլորտ: Ալավերդցիները շնչում են օդում կուտակված գազը, որը քաղցկեղածին ազդեցություն ունի, կարող է առաջացնել բրոնխիալ ասթմա, խրոնիկ բրոնխիտ, շնչառական, սրտանոթային հիվանդություններ: Ալավերդու պոլիկլինիկայի հաշվետության տվյալները ցույց են տալիս, որ 2000թ.-ից մինչեւ 2003թ. ավելացել են շնչառական օրգանների հիվանդությունները՝ 1447-ից հասնելով 1611-ի: Նորագոյացությունների շրջանում գերիշխում են շնչափողի, բրոնխների եւ թոքերի ուռուցքները: Եթե 2000-ին Ալավերդիում արձանագրվել է արյան շրջանառության համակարգի հետ կապված 1063 հիվանդություն, ապա 2003-ին այս ցուցանիշն ավելացել է 164-ով:
Ալավերդիում «ACP» ՓԲԸ-ն գործարկվել է 1997-ից: Դրանից մեկ տարի առաջ Ալավերդու մթնոլորտում ծծմբային գազի պարունակությունը եղել է թույլատրելի նորմերի սահմաններում: Շրջակա միջավայրի վրա ներգործության մոնիտորինգի կենտրոնի ուսումնասիրություններից պարզ է դառնում, որ ծծմբային գազի արտանետումները սահմանային թույլատրելի խտությունը գերազանցել են սկսած 1998-ից: Նվազագույն ցուցանիշներն արձանագրվել են 1999-ին, երբ ծծմբային գազի խտությունը թույլատրելի նորմայից բարձր է եղել 3.4 անգամ: 2004-ի հուլիս եւ դեկտեմբեր ամսին դիտարկվել է սահմանային թույլատրելի խտության առավելագույն գերազանցում՝ 12.2 անգամ:
Բժիշկները ճիշտ չեն համարում էկոլոգիական համակարգն ընդհանուր բնական կեցությունից առանձնացնելը: Հիվանդությունը չի առաջանում միայն մեկ գործոնի ազդեցության պատճառով: Գործոնները շատ են' սկսած նյարդային սթրեսից, սոցիալական խաթարված վիճակից, սննդից, դրա ոչ գրագետ օգտագործումից մինչեւ բժշկի չդիմելը: «Բավական է էկոլոգիական մի փոփոխություն, ընդ որում' այնքան արագ, որ տարիների ընթացքում մարդը չկարողանա հարմարվել այդ արագությանը, եւ մարդու մոտ կառաջանա նոր դրսեւորում»,-շրջակա միջավայրի փոփոխությունների մասին իր դիտարկումն է անում Կարեն Ադամյանը:
Հիվանդությունների առաջացման գործոնների ուսումասիրության համար պետբյուջեով գումար չի նախատեսված: Կառավարությունը չի փորձում պարզել մարդու առողջության վրա բնապահպանական գործոնների ազդեցությունը: Որեւէ ուսումնասիրություն առայսօր Հայաստանում չի կատարվել:

Ecological Changes Cause Disease
In a study he conducted in Vanadzor in 1987, early in his medical career, Dr. Karen Adamyan discovered that pharyngitis, the inflammation of pharyngeal mucous membrane, was being caused by the ammonia emitted by a local chemical plant.
"But we had a forest back then," said Adamyan, currently the director of Vanadzor's Hospital No. 2. "Today, ecological changes have caused changes in the statistics of certain diseases as well."
From 1992 to 1998 the forests of Vanadzor and the surrounding area were destroyed. Air pollution, dust saturation, noise - all this had to affect the functions of the human organism one way or another.
There were 264 registered cases relating to diseases of the cerebral blood vessels in 2003, and 14 more the following year. Cases of myocardial infarction (heart attack) also went up, by 36, to reach 192 in 2004.
Doctors witness that not only is the number of cases on the rise, but also the victims of diseases are getting younger every year.
"In the past, we used to have more stroke patients in the spring and fall. Now that no longer holds true. We register cases throughout the year," said Gayane Gasparyan, head neurologist at Hospital No. 2. She confirmed that over the past nine years, there had been a steady rise in the occurrence of diseases of the central nervous system - strokes, epilepsy, even brain cancer. According to data from the outpatient records of the Vanadzor Oncological Clinic, there were 300 patients with brain cancer in 2000, 298 in 2003 and 252 in 2004.
"Changes in the environment play an important role in the incidence of brain cancer. Air pollution, for example, damages the lungs and respiratory tract," said Svetlana Zargaryan, director of the Vanadzor Oncological Clinic. Chances of developing cancer increase when a person's level of immunity is lowered. The oncologist said that immunity is affected by changes in the environment, including the gas content of the atmosphere, or variations in humidity.
Environmental changes have brought about increased humidity in Vanadzor today-fertile ground, according to Karen Adamyan, for rheumatic diseases. Statistics on cases registered at Hospital No. 2 over the past few years bear witness to these changes.
| Name of Disease |
2000
| Active Rheumatism |
| Cerebral Vascular Diseases |
180
183
202
264
278
| Myocardial Infarction |
127
156
149
192
Among the diseases primarily caused by ecological factors, experts specifically point out those affecting the cardiovascular, respiratory, and circulatory systems, as well as cancer, and allergic disorders. Doctors do not consider it their work to specify which factors cause the spread of which disease. They deal instead with the specific treatment of a concrete disease. However, they do not deny the effect of any change in the environment - be it deforestation or industrial pollution - on the human organism.
Gagik Amiryan, forester and head expert at the State Forest Department of Gughark said that one hectare of forest adds fifteen tons of oxygen to the atmosphere and decreases carbon dioxide by 20-25 tons each year. Of the 5,000 hectares of forest that existed around Vanadzor, only 2,000 has been preserved, he says. Simple arithmetic suggests that an annual 66,000 tons of carbon dioxide is no longer being absorbed, and the amount of oxygen produced has decreased by 45,000 tons.
"In general, any organ will suffer from a lack of oxygen. This is so, for example in diseases of the heart, lungs and all the diseases of the respiratory tract, especially bronchial cases and those affecting the brain," said Karen Adamyan. He explains that the leading causes of heart attacks are stress, a sedentary lifestyle, bad habits, and other risk factors, and adds that the environment also plays an indirect role. Myocardial infarction or stroke is caused when blood vessels do not supply blood, or supply blood with low oxygen content. Moreover, an increase in carbon dioxide content leads to an increase in the rate of breathing, up from the normal 18, due to which substances are formed in the tissues of the organism that cause functional disorders.
"If this goes on, morbidity will increase," said endocrinologist Floriza Elizbaryan. She assumes that deforestation is an underlying factor in the rise in cases of cardiac, respiratory and other internal diseases, and cannot rule out the effects on the human organism of an increase in dust levels, certain atmospheric gases, an increased frequency of high winds, as well as noise pollution - all resulting from deforestation.
Data obtained from the monitoring center of the Ministry of Nature Preservation of the Republic of Armenia confirm that dust content in the atmosphere around Vanadzor has been above the recommended level every year since 1996.
Average Multiple by which Dust Content Exceeds Recommended Levels in Vanadzor
1996
1.3
1.4
1.5
1.1
2.2
In past years, the dust content was no more than twice the recommended level, but by 2004, that multiple had gone up to 2.7. A rise in dust levels causes more diseases of the pulmonary tract, respiratory system and cardiovascular organs.
Biologist and associate professor Zaruhi Vardanyan has another explanation regarding the importance of forests in the prevention of infection - phytoncides.
These are organic particles produced by plants that are bactericidal. Vardanyan believes that it is a decrease in the phytoncide level that has caused the rise and spread of new kinds of illnesses.
Studies by the monitoring center have not only revealed an increase in dust content. The atmosphere around Vanadzor also contains carbon monoxide and sulfuric acid - two substances harmful to humans. The content of carbon monoxide and sulfuric acid has exceeded permitted levels by a maximum of 1.3-2.4 times from 1996-2004, and in Alaverdi, a city in the Lori Marz, it is possible to see the accumulation of sulfuric acid in the air with the naked eye.
The reason for serious ecological concern in Alaverdi is the copper factory owned by ACP CJSC. This company produces copper without controlling the sulfuric acid produced - the acid is released directly into the atmosphere. Residents of Alaverdi breathe in the gas, which is carcinogenic, and also causes bronchial asthma, chronic bronchitis as well as other respiratory and circulatory diseases. In Alavedi, registered cases of have increased from 1,447 in 2000 to 1,611 in 2003. Among oncological diseases, tumors of the trachea, bronchi and lungs dominate. While there were 1,063 cases of circulatory diseases registered in Alaverdi in 2000, this index had gone up by 164 in 2003.
ACP has been working in Alaverdi since 1997. A year before that, the level of sulfuric acid in the air was within normal limits. Data obtained by the monitoring center reveal that since 1998, sulfuric acid content in the atmosphere has been over the recommended limit, by a minimum of 3.4 times in 1999, and a maximum of 12.2 times, registered in July and December 2004.
Doctors do not consider it correct to look at the ecological system in isolation from everyday life. A disease is not caused by one factor alone. There are many such factors, starting from stress, poor social conditions, malnutrition, and not going to a doctor on time. "Add to that an ecological change - and one that occurs so fast that the organism has no way of adapting to it - and diseases will manifest itself differently in the patient," Karen Adamyan explained.
The State Budget allocates no funding for the study of disease trends, and to date, the government has made no attempt to examine the effects that ecological changes may have on the health of the population.