Իշխանական «քարտ բլանշ» սափրագլուխներին
2005թ. փետրվարի 4-ին, ժամը 20:30-ին Երեւանի ծայրամասերից մեկում' «ՏԵՑ-ի կրուգ»-ում տեղի ունեցավ փոխհրաձգություն: 15 րոպե տեւած փոխհրաձգության արդյունքում մահացավ Մհեր Տեր-Հարությունյանը եւ վիրավորվեց մի քանի տասնյակ մարդ:
Ապրիլի 29-ին ավարտվեց այս գործով դատավարությունը, եւ մեղավորները «պատժվեցին»:
«Ռազբորկայի» դրդապատճառը թիվ 69 երթուղային գծի համար ծագած վեճն էր: «Գիծը» վիճարկող կողմերը հարցը պարզելու համար կանչել էին թաղային հեղինակություններին, օլիգարխների թիկնապահներին:
Զինված բախմանը մասնակցել է մոտ 200 մարդ: Դեպքի վայրում հայտնաբերվել են 7,62 եւ 5,45 միլիմետր տրամաչափերի ինքնաձիգների բազմաթիվ պարկուճներ:
Ուշադիր նայեք այս դեմքերին: Վաղը, մեկ շաբաթ կամ մի քանի ամիս հետո նրանք նոր հանցագործություններ են կատարելու: Կատարելու են, որովհետեւ իշխանություններից «քարտ բլանշ» (ֆրանսերեն «carte blanche»՝ գործողությունների լիարժեք ազատություն) են ստացել: Այդ «քարտը», թերեւս, վաղուց է տրվել' դեռեւս 2001թ. սեպտեմբերի 25-ին, երբ «Առագաստ» սրճարանում նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի թիկնապահները ծեծելով սպանեցին Պողոս Պողոսյանին: Սպանությունն իրականացրածներից ոչ մեկը չպատժվեց:
Բանգլադեշի Համո | Արտաշատցի Հրո | Վրեժ Օսիպյան |
Նկարի այս երեք «լավ տղաները» (իրենք իրենց այսպես են կոչում) 2004թ. ապրիլի 5-ին հարձակվեցին լրագրողների վրա (Տես՝ Բռնություններ լրագրողների նկատմամբ):
Նրանցից երկուսին այն ժամանակ «հարցաքննեցին», իսկ դատարանը «պատժեց»' ընդամենը տուգանելով 100 հազարական դրամ (200 ԱՄՆ դոլար):
Նկարում առաջինը Բանգլադեշի Համոն է, նույն ինքը' Արմեն Ավետիսյանը:
Մյուսը Արտաշատցի Հրոն է' Հրայր Հարությունյանը: Նա ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի նախկին թիկնապահներից է, այժմ պարզապես նրա շրջապատի մարդկանցից մեկը: Հրայրը փոքր բիզնեսով է զբաղվում (խանութներ, տարբեր արտադրամասեր), եւ Հայաստանում նրա համար ստեղծված են իր բիզնեսը զարգացնելու բոլոր պայմանները: Հենց նա է եղել «ՏԵՑ-ի կրուգի» զինված բախման մի թեւի պարագլուխը:
Զինված մյուս թեւի առաջնորդը Երեւանի Չարբախ թաղամասի հեղինակություն Լյովիկն էր:
Նկարում երրորդը Վրեժ Օսիպյանն է: Վերջինս նույնպես ապրիլի 5-ի անկարգությունների ժամանակ գտնվում էր «Նաիրի» կինոթատրոնի շրջակայքում, սակայն դատախազությունը նրան ընդհանրապես չի հարցաքննել: Քաղաքական գործիչ Աշոտ Մանուչարյանը Վրեժ Օսիպյանին ճանաչել էր որպես իր վրա հարձակվողներից մեկը (Տես' Աշոտ Մանուչարյանը ճանաչել է իր վրա հարձակվողներից մեկին): Այս փաստի հրապարակումից հետո ոստիկանությունը մի անգամ հարցաքննել է Վ. Օսիպյանին եւ դրանով ավարտել իր աշխատանքը:
Այս երեքն էլ «Տեցի կրուգի» ռազբորկայի մասնակիցներից են: Սակայն դատարանն այս անգամ էլ նրանց ազատ արձակեց:
Ապրիլի 5-ին լրագրողների նկատմամբ կատարված բռնությունների փաստի առթիվ հարուցված քրեական գործը կարելի է համարել մեր իրավապահների տգիտության դասական օրինակ. զարմանալի է, թե ինչպե՞ս է դատավորն այդ գործը քննել եւ վճիռ կայացրել: Գործի մեջ ընդհանրապես «հարցաքննություն» չկա: Եւ իմանալով «ՏԵՑ-ի կրուգ»-ի գործող անձանց ցուցակը' անմիջապես կարելի էր եզրակացնել, որ սա նույն գործի շարունակությունն է լինելու: Այսինքն' ոչ մեկը չի պատժվի: Միանշանակ կարելի է պնդել, որ եթե ժամանակին պատժվեին ապրիլի 5-ի անկարգությունների հեղինակ-սափրագլուխները, 2005-ի փետրվարին չէր լինի «ՏԵՑ-ի կրուգ»-ը: Իսկ հիմա կարելի է համոզված ասել, որ «ՏԵՑ-ի կրուգ»-ը ունենալու է իր շարունակությունը. դա ակնհայտ է, որովհետեւ իրավապահները սափրագլուխների պատանդն են:
«ՏԵՑ-ի կրուգ»-ը ընդհանրապես հայտնի է ռազբորկաններով. այն գտնվում է Արցախ եւ Արին-Բերդ փողոցների խաչմերուկում: Այդ տարածքում են գտնվում Երեւանի խոշոր գործարանները, եւ խորհրդային տարիներին այնտեղ մշտական եռուզեռ էր: Այժմ այս հատվածն այնքան էլ մարդաշատ եւ երթեւեկելի չէ: Ինչու՞ է փետրվարի 4-ի ռազբորկան տեղի ունեցել հենց այստեղ:
Երբ անցյալ տարի հետաքրքրվում էինք ապրիլի 5-ին լրագրողների նկատմամբ բռնություններ կատարած անձանցով, հետքերը մեզ տարան «ՏԵՑ-ի կրուգ»: Մենք գիտեինք, որ լրագրողների նկատմամբ բռնություններ իրականացրածների մի խումբ պարբերաբար հավաքվում է այստեղ գտնվող մի գործարանի տարածքում: Այն սափրագլուխների «շտաբն» է:
Մեր լրագրողներից մեկին հաջողվել էր լինել ներսում մի հավաքի ժամանակ, որին ներկա էին Բանգլադեշի Համոն, Արտաշատցի Հրոն եւ Վրեժ Օսիպյանը:
Իրականում «ՏԵՑ-ի կրուգ»-ում պարբերաբար ռազբորկաներ են տեղի ունենում: Դրա մասին հաստատ գիտեն իրավապահները: Այստեղ երբեմն բերման են ենթարկվում մարդիկ, նրանց հետ կատարվում են «դաստիարակչական աշխատանքներ», որից հետո շատ կարճ ժամանակում լուծվում են տարբեր հարցեր' պարտքեր են վերադարձվում, «ստանալիքներ են ստացվում»: Քրեական աշխարհը Հայաստանում սերտաճել է իրավապահ համակարգին: Ավելին' այդ ռազբորկաներին շատ հաճախ մասնակցում են իրավապահ մարմինների ներկայացուցիչներ: Փետրվարի 4-ի ռազբորկային նույնպես մասնակցում էին իրավապահներ: Նրանց անունները գիտեն գործը քննող քննիչները, սակայն գործի մեջ ոչ մեկի անունը չկա: Քննիչները նույնիսկ պարզել են, թե ռազբորկայի մասնակից զինված տղաներից ովքեր հենց դեպքի վայրից որ գեներալին, պատգամավորին, օլիգարխին են զանգել: Սակայն այդ փաստերի վրա նրանք «աչք են փակում», որովհետեւ համապատասխան հրահանգ են ստացել:
Կառավարական կոալիցիա կազմող կուսակցությունները առիթ-անառիթ հայտարարում են, որ երկրում պետք է հաստատվի օրինականություն, որ օրենքից դուրս մարդ չպետք է լինի: Սակայն հայտարարություններ անելուց այն կողմ կուսակցությունները չեն գնում:
Այս օրերին քննարկվող Սահմանադրության նախագծում արժե ավելացնել մի դրույթ' «Օլիգարխների եւ պաշտոնյաների սափրագլուխ-թիկնապահները ազգային արժեք են եւ պահպանվում են պետության կողմից»: Հակառակ դեպքում այն ՀՀ Սահմանադրություն չի լինի:

On February 4, 2005 at 8:30 p.m. there was an exchange of gunfire in the TETS-i Krug neighborhood on the outskirts of Yerevan . The shootout lasted fifteen minutes; one man, Mher Ter-Harutiunyan, was killed, and dozens were injured.
The perpetrators faced justice in a trial that concluded on April 29th.
The incident began with a disagreement over Microbus Route 69. The two parties that had laid claim to the route called in reinforcements in the form of gangsters and oligarchs' bodyguards. About 200 people took part in the armed clash. Bullets from 7.62mm and 5.45mm caliber machine guns were found at the scene.
Look at these faces carefully. Tomorrow, in a week, or in a couple of months they are going to commit new crimes. They are going to commit these crimes because they have received carte blanche from the authorities. They've had it since September 25, 2001 when President Kocharyan's bodyguards beat Poghos Poghosyan to death in the Aragast Cafe and were never punished for it.
Hamo from Bangladesh
Hro from Artashat
Vrezh Osipyan
These three "good guys", as they refer to themselves, attacked reporters on April 5, 2004 (See: Violence against journalists).
Two of them were questioned at the time and given fines of 100 thousand drams ($200) each.
The first man in the photograph is Hamo from Bangladesh, or Armen Avetisyan. The next is Hro from Artashat, or Hrair Harutiunyan, a former bodyguard and current business associate Member of Parliament Gagik Tsarukyan. Hro is a small businessman, with stores and various industrial units; the way is paved for him in his business career. Hro was also the leader of one of the sides in the shootout in TETS-i Krug. The other side was led by Lyovik, a reputed criminal from Yerevan 's Charbakh district.
The third man in the photo is Vrezh Osipyan. He also happened to be near Cinema Nairi during the events of April 5 th , but the Prosecutor's Office did not question him at all. Politician Ashot Manucharyan recognized Vrezh Osipyan as one of attackers (See: Ashot Manucharyan recognizes one of his attackers). The police questioned Osipyan once when this piece of information came to light, and that was all.
All three men were participants in the TETS-i Krug shootout. The courts let them off easily this time, too.
The trial following the violence against journalists on April 5 th is a classic example of the ineptitude of those entrusted with defending the law: the way the judge investigated the case and reached a verdict was amazing. There was no "questioning" in the case at all, and knowing the names of the people involved in the TETS-i Krug case, it's easy to predict that this one will turn out the same way, i.e. no one will be punished. It is reasonable to surmise that if the shaved-headed thugs responsible violence of last April had been punished, then TETS-i Krug would not have happened in February of this year. It is even more certain that the incident will prove to be the first in a series, because defenders of the law are hostages to these thugs.
"TETS-i Krug" has become famous for its showdowns. It is at the intersection of Artsakh and Arin-Berd Streets, where many of Yerevan 's largest factories are located. In Soviet times the, the area was always busy; today there is not much traffic. Why did the February 4 th showdown happen here?
Last year when we were trying to find out about the men responsible for the attack on the journalists, the trail led to TETS-i Krug. We knew that the men frequently got together here in a local factory, the headquarters of the shaved-heads. One of our journalists managed to get inside at one of their gatherings, and saw Hamo from Bangladesh , Hro from Artashat, and Vrezh Osipyan there.
Showdowns are common in the neighborhood and law enforcement knows it. Sometimes people are brought here "for purposes of instruction", after which different issues are quickly resolved-debts are paid, and dues are collected. The criminal world in Armenia has fused with the legal system, and law enforcement officials often take part in the showdowns. February 4 th was no exception. Investigators know the names of those who took part, but they are not mentioned in the case. It has even been discovered which armed man called which general, member of parliament, and oligarch from the scene of the incident, but the justice system closes its eyes to the facts, because it has been ordered to do so.
Members of the governing coalition have stated again and again that the rule of law must be established in the country, and that no one should be above the law. They haven't, however, gone beyond words.
One point should be addend to the draft constitution that's being discussed these days: "The shaved-headed bodyguards of officials and oligarchs are national treasures and as such are under the protection of the State." Otherwise, we won't have a document that truly reflects the Republic of Armenia .